Dekodér s jednou funkcí

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Dekodér s jednou funkcí

Příspěvekod TTmili » stř 13 úno, 2013 12:37 pm

No koukal jsem kolik stojí to UNLko a ve finále bych to mohl klidně udělat i s ním. Ale víc se mi líbí to s těma samotnýma mosfetama, ušetřím jak místo, tak vlastně využiju jen třeba ten jeden nebo dva výstupy co bych potřeboval.
Jinak právě na sbírání proudu uvažuju jestli začít schánět oboustraně vodivé nápravy nebo jestli prostě nakoupit plastový tyčky s vnitřním průměrem 1,5mm a ty nápravy si sestavovat. Rozhodně neberu systém jedna náprava sbírá J a druhá K.

vvity: Na burzu pojedu až v březnu asi, takže bysme se na pak mohli domluvit. Každopádně bych ty PICy bral v SMD variantě. LEDky zatím mám, navíc do těhle dřeváků budu dávat žlutý LEDky SMD, ty jsou dobře dostupný. Ale pokud bys měl 0603 nebo 0805 teplý bílý, tak těch už mám jen nějakých 30, a mít je v zásobičce se dycky hodí.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Dekodér s jednou funkcí

Příspěvekod vvitty » stř 13 úno, 2013 12:59 pm

PIC utahne z vystupu tusim 20 mA. Davat tam jakoukoliv soucastku za nej (at uz diskretni tranzistory, nebo integrovane v ULN) je zbytecne. Kdyz pominu financni stranku, tak na rozmerovou v TT narazis urcite. Nehlede na komplikovanejsi DPS. Jen pro zajimavost, kompletni Rivarossiho patra (4 patrove vozy) odebiraji asi tak kolem tech 20 mA...

Desky si umis vyleptat sam?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Dekodér s jednou funkcí

Příspěvekod TTmili » stř 13 úno, 2013 2:12 pm

Takže když PIC utáhne 20mA pak nemám problém. Akorát to nebudu dávat proti +12V co jsem pochopil. Nebo co má PIC na výstupu?

Plošňnáky si budu dělat sám, ne ani tak z důvodu úspory (radši bych profi leptané lakované plošňáky) ale z toho důvodu že dost pravděpodobně bude každý plošňák jiný. Opravdu jediný co neumím a pro co nemám možnosti je nahráí programu do PIC.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Dekodér s jednou funkcí

Příspěvekod vvitty » stř 13 úno, 2013 2:19 pm

Na vystupu PIC bude 0V a 5V, resp. to co leze z vystupu regulatoru.
LED opri proti zemi, standardni FW ma "sviti" jako logickou 1 (tedy 5V). Prislusne odpory si spocitat zvladnes :-)

Pozor na to ze regulator ze schematu ma jednu necnost - reguluje az od 1mA !! pri mensim odberu muze byt vystupni napeti vyssi.
Jako usmernovac pouzij ABS10. Muzu Ti vzorek pridat k PICku. Myslim, ze bych nasel i nejake ty SMD odpory a kondiky, pokud se trefis do hodnoty co jsem nakoupil po kotoucich.
Prelakovat plosnak muzes i sam, az ho zapajis a ocistis od zbytku tavidla.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Dekodér s jednou funkcí

Příspěvekod Jirka_US » stř 13 úno, 2013 3:14 pm

to TTmili
Asi to je jen moje neznalost, ale na co má u funkčního dekodéru vliv jestli umí 28/128 rychlostních stupňů? Kažodpádně podle toho co jsem pochopil z těch stránek z odkazu, tak tam se jedná o klasický vícefunkční dekodér, navíc si myslím že by byl i tak celkem velký na to aby se dal umístit na vnitřní osvětlení.

Pokud je dekodér (nezáleží jestli je to funkční nebo loko) naprogramován pouze na 28 rychlostních stupňů, pak s vysokou pravděpodobností nebude fungovat při nastavení centrály na 128 rychlostních kroků.U profi výrobků už by taková situace neměla nastat, ale u DIY konstrukci nebo u výrobků, které se prodávají jako hotové, ale vychází z takové konstrukce, pak můźe u laika nastat problém, źe mu dekodér nefunguje a neví co s tím ikdyž ho vymění za "nový".

V případě, že si zvolím minimální verzi (s 12F629) z výše uvedeného odkazu, pak velikost zavisí pouze na mé šikovnosti jak to poskládám na plošný spoj....Jestli dekodér má jednu funkci nebo x už na velikosti nic nemění, alespoň v tomto konrétním připadě. Kromě toho výše uvedená konstrukce řeší i problém, který zmínil vvitty
Pozor na to ze regulator ze schematu ma jednu necnost - reguluje az od 1mA !! pri mensim odberu muze byt vystupni napeti vyssi
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Dekodér s jednou funkcí

Příspěvekod Bedlisch » stř 13 úno, 2013 7:55 pm

Řešil jsem podobný problém, a i kolegové na mě tlačili, abych nějaké osvětlení připravil. Nakonec jsem se rozhodl udělat univerzální plošný spoj pro dvousové vozy. Nakonec je osazen i ULN2003 a dále tam může být trimr a napěťový regulátor na seřízení jasu LED, ale lze ho vynechat. LED lze osadit dle potřeby v rozteči 4,1275mm dle požadavků na konkretní vůz. Každou LED lze připojik k jednomu za dvou okruhů, další 2 okruhy jsou rezervovány pro koncové osvětlení.
Délka může být v rozmezí 70-105mm, zbytek se uřízne. Plošný spoj je oboustranný, i když neprokovený. Pro běžné použítí stačí propájet skrz jen 3 nebo 4 otvory, takže bylo zbytečné ho nechat vyrábět obostranně. Zároveň je připraven na připojení Powerpacku. LED jsou velikosti 0603, neb těch mám v barvě teplebílá hromadu. Ta žlutá se mi přijde moc žlutá :P
Vše je vidět na fotografiích, kde je digitalizován vůz Be od firmy Schirmer.
https://picasaweb.google.com/1129452214 ... directlink
Pokud má někdo zájem, stačí se ozvat.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Dekodér s jednou funkcí

Příspěvekod vvitty » stř 13 úno, 2013 8:07 pm

Ta pouzdra s logem ST se mi libi, doufam ze tam jsou i osazene :D
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Dekodér s jednou funkcí

Příspěvekod TTmili » stř 13 úno, 2013 10:21 pm

Abych pravdu řek, tak pořádně přemýšlet o tomhle způsobu osvětlování mě donutily právě vozy od Schirmera. A koukám že nejsem jediný, ale já se přidržím té "jednofunkční" varianty. Tvoje osvětlovací desky jsou sice parádní a obtivuji je, ale pro mě jsou zbytečně složité a nevyužitelné. Každopádně těch 30 teple bílých mám ještě furt od tebe (jiné jsem nekupoval, jen nestavím tak jak bych chtěl), a co se týče žlutých LED, tak mě pro "žárovkové" osvětlení po přetření bílou docela i vyhovují.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků