Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod fulda » úte 25 bře, 2014 1:59 pm

Pokud by to někoho zajímalo, tak jsem si přepsal soft do GeoLine dekodéru k obrazu svému.
To znamená, že nemá to trapné prohození adres 2 a 3.
Je o dost rychlejší, což se pozná zejména podle toho, že neztrácí příkazy a má o něco menší spotřebu (což se skoro nepozná).
Taky jsem mu zavedl pouřívání zámku dekodéru tak, jak jej specifikuje NMRA S 9.2.2, takže si ho člověk nepřeprogramuje manipulací s lokomotivou na kolejišti.

Jak funguje zámek dekodéru? Je to celkem jednoduché - do CV16 se zapíše nějaké číslo (doporučuju číslo výhybky, jinak si na něj nevzpomenete). To se musí udělat individuálně, kdyř je dekodér sám na trati. Je to takzvaný před installační krok.
Od té doby reaguje na programování jen dekodér, který má CV16 a CV15 stejné.
Takže stačí na začátku každého programování zapsat do CV15 číslo dekodéru, který chci programovat. Od té doby reaguje na programování právě ten jeden dekodér.
Pochopitelně pokud chci programovat lokomotivu, tak zapíšu třeba CV15=0 (tedy žádný z výhybkových dekodérů) a programuji lokomotivu.

Jindra

P.S. pro pořádek seznam CV:
Kód: Vybrat vše
CV1 |(CV513)|  5| 1-255 | Primární adresa, spodní část
CV2 |(CV514)|  3| 0-3   | Aktivace výstupů BIT0(1) - výstup A, BIT1(2) výstup B
CV3 |(CV515)|  8| 0-255 | Čas sepnutí výstupu A (*10ms 1=10ms, 2=20ms, 0=2560ms)
CV4 |(CV516)|  8| 0-255 | Čas sepnutí výstupu B (*10ms 1=10ms, 2=20ms, 0=2560ms)
CV7 |       |   |       | Výrobní verze, aktuálně 3.0, pouze pro čtení
CV8 |       |   |       | ID výrobce, aktuálně 13 - domácí výroba
CV9 |(CV521)|  0| 0-7   |   Primární adresa, horní část (adresa = CV9*256+CV1)
CV15|       |  0| 0-255 | Zámek dekodéru, proměnlivá část
CV16|       |  0| 0-255 | Zámek dekodéru, statická část
CV29|       |128|       | Konfigurace (BIT7 = dekodér příslušenství)
CV33|(CV545)|  0| 0-1   | Otočení směru
CV34|(CV546)|  3| 0-3   | Konfigurace dekodéru BIT0 (1) ukládat poslední stav a vracet se k němu po zapnutí, BIT1 (2) při programování využívat spotřebu cívek.


P.P.S. a ve čtvrtek je vezmu do hospody
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod horak » stř 26 bře, 2014 6:35 am

Skusim to otestovat. Bude HEX volne k dispozicii...???
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod fulda » stř 26 bře, 2014 12:55 pm

horak píše:Skusim to otestovat. Bude HEX volne k dispozicii...???

Bude ve čtvrtek v hospodě.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod horak » stř 26 bře, 2014 4:42 pm

fulda píše:
horak píše:Skusim to otestovat. Bude HEX volne k dispozicii...???

Bude ve čtvrtek v hospodě.


??? v hospode...??? Ak je to fyzicka stavba na konkretnom mieste, tak mam problem. Bratislava - Praha to je zopar hodin cesty. :( Na domovsky web (http://www.fucik.name) by to slo zavesit? :roll:
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod fulda » stř 26 bře, 2014 7:32 pm

horak píše:
fulda píše:
horak píše:Skusim to otestovat. Bude HEX volne k dispozicii...???

Bude ve čtvrtek v hospodě.

??? v hospode...??? Ak je to fyzicka stavba na konkretnom mieste, tak mam problem. Bratislava - Praha to je zopar hodin cesty. :( Na domovsky web (http://www.fucik.name) by to slo zavesit? :roll:

To je velmi konkrétní místo: http://www.lunchtime.cz/u-vahy/
Jinak já byl v BA v úterý, ve čtvrtek a v neděli. Pavel jede myslím zítra odpoledne z BA do PHY, tak můžete jet spolu.

Na web už to nedávám od té doby co mi v něm odešel disk.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod horak » stř 26 bře, 2014 8:27 pm

:( :( :( :( :(

Hospoda sympaticka ale hooodne daleko (casovo)... Pri mojom style zamestnania a rodine je to nekompatibilne... Slo by to mailom? Poslem mail cez SZ.
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod Jirka_US » pát 28 bře, 2014 1:44 pm

Taky jsem mu zavedl pouřívání zámku dekodéru tak, jak jej specifikuje NMRA S 9.2.2, takže si ho člověk nepřeprogramuje manipulací s lokomotivou na kolejišti.

Jen mala poznamka, pokud plati tato veta, tak jak je napsana, nemely by ale v takovem pripade mit zamek dekoderu i lokomotivni dekodery ? Tak jak je to napsano to muze vyznit dvojsmyslne, proto zpresneni teto informace by asi bylo vitano.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod fulda » pát 28 bře, 2014 3:01 pm

Jirka_US píše:
Taky jsem mu zavedl pouřívání zámku dekodéru tak, jak jej specifikuje NMRA S 9.2.2, takže si ho člověk nepřeprogramuje manipulací s lokomotivou na kolejišti.

Jen mala poznamka, pokud plati tato veta, tak jak je napsana, nemely by ale v takovem pripade mit zamek dekoderu i lokomotivni dekodery ? Tak jak je to napsano to muze vyznit dvojsmyslne, proto zpresneni teto informace by asi bylo vitano.

... to je prosté, v tomto případě je nutné znát chování Roco. Oni spoléhají na to, že uživatel sundavá lokomotivu z kolejiště, takže pochopitelně u sundané lokomotivy je celkem jedno, jestli má a nebo nemá zámek dekodéru.
Opak samozdřejmě neplatí - je těžké sundat kolejivo, když chce člověk programovat lokomotivu, proto kolejivo zámek má a podporuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod zdeno » pát 28 bře, 2014 5:42 pm

fulda píše:Opak samozdřejmě neplatí - je těžké sundat kolejivo, když chce člověk programovat lokomotivu, proto kolejivo zámek má a podporuje.


Jinak takovy blby dotaz, jak prepises CV15, kdyz bude CV16 jine ??
Pokud nebudou stejne, nezapises, a aby byly stejne, potrebujes zapsat.
Nebylo by lepsi pouzivat PoM programovani ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod fulda » pát 28 bře, 2014 6:56 pm

zdeno píše:Jinak takovy blby dotaz, jak prepises CV15, kdyz bude CV16 jine ??
Pokud nebudou stejne, nezapises, a aby byly stejne, potrebujes zapsat.
Nebylo by lepsi pouzivat PoM programovani ??

To je takové kouzlo - CV15 je to jediné CV, které se zapisuje při zamknutém dekodéru, viz TADY.
A v PoM režimu, kterej Roco neumí pro příslušenstv použít to opravdu moc dobře nejde.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod zdeno » sob 29 bře, 2014 9:03 am

fulda píše:
zdeno píše:Jinak takovy blby dotaz, jak prepises CV15, kdyz bude CV16 jine ??
Pokud nebudou stejne, nezapises, a aby byly stejne, potrebujes zapsat.
Nebylo by lepsi pouzivat PoM programovani ??

To je takové kouzlo - CV15 je to jediné CV, které se zapisuje při zamknutém dekodéru, viz TADY.
A v PoM režimu, kterej Roco neumí pro příslušenstv použít to opravdu moc dobře nejde.


Diky za vysvetleni ;-)
---
Ja ted delam na tom prestavniku DCC, primo na servo a taky by se mi libilo nastavovat CV bez demontaze z kolejiste. Jako nejlepsi zatim vidim pouzit PoM pro lokodekodery a rozdelit adresovy prostor na dve casti. Teda 1 az 127 a nad 2048 pro lokomotivy a 128 az 2047 pro prislusenstvi. Zatim je to ve stadiu uvah, ted to resim tak, ze elektronika je na konektorech a da se snadno vymontovat a dat na programovaci kolej.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod fulda » sob 29 bře, 2014 9:36 am

zdeno píše:Ja ted delam na tom prestavniku DCC, primo na servo a taky by se mi libilo nastavovat CV bez demontaze z kolejiste. Jako nejlepsi zatim vidim pouzit PoM pro lokodekodery a rozdelit adresovy prostor na dve casti. Teda 1 az 127 a nad 2048 pro lokomotivy a 128 az 2047 pro prislusenstvi. Zatim je to ve stadiu uvah, ted to resim tak, ze elektronika je na konektorech a da se snadno vymontovat a dat na programovaci kolej.

Počkej až zveřejním návod na tenhle dekodér, třeba to podle něj pochopíš jak se to dělá.
Mimochodem TADY je reportáž z testování.
Míchání adres je dost opičárna.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod zdeno » sob 29 bře, 2014 11:15 am

fulda píše:Počkej až zveřejním návod na tenhle dekodér, třeba to podle něj pochopíš jak se to dělá.


Muze to byt zajimave, nehadam se. Pokud to bude dobre, tak to pouzijem taky. Dost by mi vadilo omezeni adres na 254, pokud by se 255 pouzila jako odblokovaci broadcast.
---
Jako hlavni problem vidim ACK, teda vycteni dat z toho prislusenstvi. Ale v zasade to nevadi, pokud se da zapsat, netreba to cist. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod fulda » sob 29 bře, 2014 1:01 pm

zdeno píše:Muze to byt zajimave, nehadam se. Pokud to bude dobre, tak to pouzijem taky. Dost by mi vadilo omezeni adres na 254, pokud by se 255 pouzila jako odblokovaci broadcast.

Myslíš omezení současně připojených dekodérů v jednom napájeném úseku?
Tak to bych chtěl vidět někoho, kdo má postavené kolejiště s tak velkým úsekem.
To je mimo realitu, na tom nedáš ani napájení dekodérů (cca 20mA * 254 = 5A), natož aby jsi začal přehazovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Náhrada single vestaveneho dekoderu vyhybek ROCO 61196

Příspěvekod zdeno » sob 29 bře, 2014 1:15 pm

fulda píše:To je mimo realitu, na tom nedáš ani napájení dekodérů (cca 20mA * 254 = 5A), natož aby jsi začal přehazovat.


Ale no tak....Vis na co se pouzivaji boostre ?? ;-)
Takze rozvod DCC neni nicim omezen a klidne muzes pripojit stovky prislusenstvi pres DCC.
Teda pokud bude mit nekdo vic nez 254 zarizeni, tak ma problem. Napriklad Kamence maji 52 adres prislusenstvi a to je modulovka a ne vlakodrom. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků