S-COM

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

S-COM

Příspěvekod dnovy » sob 29 pro, 2012 5:17 pm

Ahoj,

pořídil jsem S-COm návěstidla http://www.modely.biz/modelova-zeleznic ... -scom-z-z/ a přiznám se že S-COM komunikaci mi přijde hodně složitá a pro domácí kolejiště zbytečná. JDe tedy toto s-com návěstí předělat nějak na analog?

Díky za radu

David.
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Re: S-COM

Příspěvekod BohousP » pát 04 led, 2013 8:45 pm

No, tak to jsi dost vedle. S-com je digitalni. Netvrdim, ze je pouze pro DCC, ale princip je ten, ze ve trech dratech S-comu jsou dva napajeci a jeden datovy. A jaksi prenest informaci o 16 (nebo vice) ruznych kombinacich rozsvicenych svetel lze v tomto pripade jen digitalne (presneji v tomto pripade seriovym prenosem dat). Na spolupraci s DCC potrebujes jeste dekoder z DCC na S-com (prodava se jako ND-4), jeden umoznuje pripojeni 4 navestidel a 4 predvesti.
Pokud by jsi chtel S-com navestidla ovladat "analogove" (tedy samostatnymi spinaci), musel by jsi pro kazde navestidlo mit obvod, ktery precte spinace a vygeneruje S-com signal pro navestidlo. Muj odhad na 1 takovyto obvod - mikroprocesor, par soucatek okolo, plosny spoj - cca 300 Kc material + spinace. Ja jsem podobny obvod kdysi navrhl, ale ten slouzi jen na testovani, neda se primo navolit, co ma svitit na navestidle (resp. da se to postupnym prepinanim signalu - vzdy vsech 16 moznosti dokola). http://www.masinky.info/2011/01/s-com/

Myslim, ze pro tebe by bylo lepsim resenim prodat tva navestidla a zakoupit bez dekoderu S-com. Ale nesouhlasim, ze S-com komunikace je pro domaci kolejiste slozita. Spoznas sam, kdyz budes ke kazdemu navestidlu tahat 4-6 dratu ... Pro analog bych spis zvolil kombinaci Zhlavik + S-com http://www.mtbbus.cz/scom/s-com-zhl2.htm
Naposledy upravil BohousP dne pát 27 pro, 2013 11:14 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: S-COM

Příspěvekod radula63 » sob 05 led, 2013 2:06 pm

K tomu předělání, samozřejmě, že to jde - demontovat DPS z patice návěstidla a na drátky od LEDek napájet jinou DPS jen s odpůrky pro LEDky a dále návěstidlo použít standartním způsobem. Jen je toho škoda - ztotožňuji se s názorem výše - zhlavík nebo ND-4
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: S-COM

Příspěvekod BohousP » sob 05 led, 2013 2:19 pm

radula63 píše:K tomu předělání, samozřejmě, že to jde - demontovat DPS z patice návěstidla a na drátky od LEDek napájet jinou DPS jen s odpůrky pro LEDky a dále návěstidlo použít standartním způsobem. Jen je toho škoda - ztotožňuji se s názorem výše - zhlavík nebo ND-4

To samozrejme je mozne, ale hrozi poskozeni navestidla - ulomeni dratku. POkud nemas pevnou ruku a jemne nastroje, radeji to nezkousej. Naprava je vic nez tezka ... :x
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: S-COM

Příspěvekod radula63 » sob 05 led, 2013 10:20 pm

BohousP píše:
radula63 píše:K tomu předělání, samozřejmě, že to jde - demontovat DPS z patice návěstidla a na drátky od LEDek napájet jinou DPS jen s odpůrky pro LEDky a dále návěstidlo použít standartním způsobem. Jen je toho škoda - ztotožňuji se s názorem výše - zhlavík nebo ND-4

To samozrejme je mozne, ale hrozi poskozeni navestidla - ulomeni dratku. POkud nemas pevnou ruku a jemne nastroje, radeji to nezkousej. Naprava je vic nez tezka ... :x

To souhlasím. Musí si dát velký pozor na velmi tenké vodiče. Asi se mi to radí, když osobně bez potíží pájím drátky na smd ledky... :lol: Zkrátka já si na to troufnu, záleží na tom, jak je na tom tazatel s vlastní zručností. Zda si troufne nebo ne.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: S-COM

Příspěvekod dnovy » čtv 10 led, 2013 1:45 pm

Chlapi díky za radu, bohužel ale jsme se nepochopili. Mě jde o to, že DCC ovládání stavím na komponentech STE electronic a pokud nakombinuju ABC relé od této firmy a ovládání semaforú od STE tak to neumí S-COM. Nenapadá mě (ale jsem naprostej začátečník) jak propojit S-COM, multimaus a ABC od STE...
dnovy
 
Příspěvky: 269
Registrován: ned 29 lis, 2009 12:13 pm
Bydliště: Prostějov

Re: S-COM

Příspěvekod cernos » čtv 10 led, 2013 1:57 pm

Potřebuješ k tomu dekodér ND4. Ten komunikuje s roco myší (nebo spíš myš s ním) klasicky na DCC, a on sám pak přes S-COM ovládá návěstidla. Připojíš na něj až 4 návěstidla (+ tuším ke každýmu paralelně předzvěst, více ale v dokumentaci). Navíc máš možnost dělat závislosti vjezdových návěstidel na odjezdových, na postavení výhybek a vůbec závislosti na postavené cestě. ND4 totiž umí naslouchat na DCC a jakmile zjistí že někde nějaká výhybka/návěst se dostala do nějakýho stavu, tak dokáže závislou návěst nastavit do předem definovaného stavu. Napsal jsem to dost kostrbatě, ale není nic jednoduššího než si ho koupit a cvičit a cvičit a cvičit ;)
Pokud chceš opravdu stavět ovládání návěstí pomocí komponent od STE, pak skutečně můžeš S-COM dekodér na návěstech uštípat a vyhodit, bude ti k ničemu.
Jinak mám dojem, že ČD/ČSD soustavu bez použití zhlavíka/ND4, ale pomocí Traincontrolleru řeší Houmr.
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: S-COM

Příspěvekod Jojo » čtv 10 led, 2013 5:31 pm

dnovy píše:Chlapi díky za radu, bohužel ale jsme se nepochopili. Mě jde o to, že DCC ovládání stavím na komponentech STE electronic a pokud nakombinuju ABC relé od této firmy a ovládání semaforú od STE tak to neumí S-COM. Nenapadá mě (ale jsem naprostej začátečník) jak propojit S-COM, multimaus a ABC od STE...



Ale ved ABC su obycajna diody popisane uz vela krat. S -COM je uplne ina komunikacia a islo o to usetrit hlavne tahanie kabelaze k navestidlam. Aj ked nevyhoda je velke spomalenie reakcia na DCC prikaz. Ja pozivam tiez ND4 a S-COM ,ale asi kupit sa to uz neda????? Skus si pozriet Toto. Tiez je to toho isteho autora, ale pouzitelne. Na DCC prikazi to ale nereaguje.
http://www.mtbbus.cz/scom/zhlavik12_popis.pdf
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: S-COM

Příspěvekod radula63 » stř 30 led, 2013 3:49 pm

Jojo píše:Ja pozivam tiez ND4 a S-COM ,ale asi kupit sa to uz neda?????

Už dá - viz. vlákno viewtopic.php?f=7&t=6956&start=45
Kopie z vlákna, více ve vlákně v odkazu :
Tedy, kdo má zájem, může objednávat Zhlavíky + rozšíření, MOS8 či MOT4, Scom dekodéry pro návěstidla nebo návěstidla s dekodérem v patici a DCC dekodéry ND4.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: S-COM

Příspěvekod Horal » ned 14 úno, 2021 9:05 am

cernos píše:Potřebuješ k tomu dekodér ND4. Ten komunikuje s roco myší (nebo spíš myš s ním) klasicky na DCC, a on sám pak přes S-COM ovládá návěstidla. Připojíš na něj až 4 návěstidla (+ tuším ke každýmu paralelně předzvěst, více ale v dokumentaci). Navíc máš možnost dělat závislosti vjezdových návěstidel na odjezdových, na postavení výhybek a vůbec závislosti na postavené cestě. ND4 totiž umí naslouchat na DCC a jakmile zjistí že někde nějaká výhybka/návěst se dostala do nějakýho stavu, tak dokáže závislou návěst nastavit do předem definovaného stavu. Napsal jsem to dost kostrbatě, ale není nic jednoduššího než si ho koupit a cvičit a cvičit a cvičit ;)
Pokud chceš opravdu stavět ovládání návěstí pomocí komponent od STE, pak skutečně můžeš S-COM dekodér na návěstech uštípat a vyhodit, bude ti k ničemu.
Jinak mám dojem, že ČD/ČSD soustavu bez použití zhlavíka/ND4, ale pomocí Traincontrolleru řeší Houmr.



Zdravím.Jestli mohu tak využiju Vaší konverzace.Mám návěstní ND4 a ABC modul od STE a DCC ovládání multimaus.A protože jsem antitalent na eletriku,většinou dělám pokus-omyl.Nemůžu se nikde dopátrat jak to propojit.Návěstidla ovládám přes multimaus a ABC mám zatím na tlačítko,ale chci to ovládat přes návěstidlo a nevím kam mám ty dva dráty od ABC připojit k ND4..To samé je u výhybek,taky je ovládám přes multimaus a potřeboval bych je propojit s návěstidly abych si udělal vlakovou cestu.potřeboval bych jednoduchou opověď jak to propojit aby to bylo funkční.Podle návodů jsem schopen si většinu věcí naladit ,ale výrazy z elektro jsou pro mě cizí.
Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Re: S-COM

Příspěvekod TomasM » ned 14 úno, 2021 4:17 pm

K ND4 připojit modul ABC napřímo nejde (respektive ne pro někoho elektrikářsky nezdatného). Nejjednodušší řešení by bylo použít libovolná DCC dekodér příslušenství a nastavit ho na stejnou adresu jako ND4. Při nastavení stůj na návěstidle by se aktivoval modul ABC a zastavil lokomotivu. Standardně se ABC překlenuje, ale to zde není vhodné, ND4 používá více adres na jedno návěstidlo a DDC dekodér by tedy musel reagovat také na více adres. Před použitím by si to chtělo udělat tabulku, zda skutečně jedna adresa na ovládání ABC stačí.
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: S-COM

Příspěvekod Horal » ned 14 úno, 2021 5:48 pm

Díky za rychlou reakci.Tak nyní jsem v tom už zamotanej.Reagoval jsem na ten článek od cernose,který odpovídal někomu před tím,který měl ten samý problém jako já a odpvěděl mu at si koupí ND4. Tak že to se mého případu vůbec netýká? To je jenom na S-com návěstidla? Jestli je to tak,tak ty mi fungují přes multimaus ,ale zrovna tak nevím jak je propojit s výhybkami..Měl jse za to,že když mám vše pro DCC tak,že to jde propojit.Tak ,že kdybych to chtěl nechat(ABC modul) na vypínači,tak jaký tam použiji semafor a jak ho zapojím? Omlouvám se ,ale vidíte,že tomu fakt nerozumím.Jestli Vás něco napadne,čím byste mi pomohl budu rád.Hezký večer.
Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Re: S-COM

Příspěvekod TomasM » ned 14 úno, 2021 7:35 pm

ND4 je schopný ovládat 4 návěstidla pomocí S-COM. Hlavní výhoda tohoto dekodérů je možnost odposlouchávat ostatní DCC příkazy a udělat tak rychlostní návěstní soustavu. Zjednodušeně řečeno, dekodér poslouchá příkazy pro výhybky a ostatní návěstidla a podle toho upravuje znaky (výstraha místo volno atd). Bez nějak automatizace je ND4 asi nejjednodušší způsob jak udělat rychlostní soustavu. Co se týká výhybek, je nutné použít dekodéry vhodné pro výhybky. Na stejné dekodéry lze navěsit relé zapínající ABC.
Mít část funkcí na DCC a část na přepínačích moc nedává smysl.
TomasM
 
Příspěvky: 89
Registrován: sob 17 led, 2015 2:34 pm

Re: S-COM

Příspěvekod Horal » pon 15 úno, 2021 9:11 am

To vím,že je to blbost,ale když to jinak zatím nešlo.To co mi teď píšete,tak to už jsme blízko.Já pořád říkám,že mám DCC soustavu.Návěstidla S-com od Němečka,Dekoder ND4, a brzdící modul ABC od STE a výhybkový dekoder DCC-4DEC4-opto od STE a to vše ovládám přes programovatelnou multimaus ale zatím jednotlivě protože to neumím propojit.Samozřejmě,že se nejedná o jeden kus,ale návěstidel mám cca 15ks,výhybek cca 30ks,ale k tomuto sloučení jsem se zatím nedostal.Zatím jsem začal u modulu ABS(zatím přes tlačítko),ale chci to spojit přes S-com návěstidlo ovládané ND4 myší.Pak jsem se chtěl vrhnout na spojení výhybek a návěstidel.Nejsem zdatný v elektru a tak mi to vždy chvíli trvá než na to přijdu.Ale nyní jsem již narazil na větší problém a tak se v to plácám.Jestli to trochu chápu,tak ABS modul by se připojil samostatně na výhybkový dekoder jako výhybka a potom ta výhybka na návěstidlo? Pak už by šlo o to kam který drát dát protože ABC modul má výstupní dráty dva a výhybka má tři a semafor taky 3.Tak jestli můžu poprosit o odpověď.Hezký den.
Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Re: S-COM

Příspěvekod BohousP » pon 15 úno, 2021 10:02 am

ABC a S-com spojit nelze. Mohl bys ABC ovládat spínacím dekodérem se stejnou adresou, jako má návěst Stůj pro ND4. Ale není to o rozbalení krabičky a připojení 3 drátů. Obávám se, že bez studia/ znalosti elektroniky to nebude řešitelné.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků