S-COM

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: S-COM

Příspěvekod Horal » pon 15 úno, 2021 11:26 am

Tak,že ABC modul můžu připojit na výhybkový dekoder(nebo spínací dekoder) a k tomu semafor bez s-com,nebo na to semafor nějaký vůbec nejde? A když ano tak jaký je bez S-com.
Ten obrázek co je u ABC modulu jak se uvádí v prodejním katalogu-to je tlačítkové ovládání předpokládám ,tam je napojen na jaký semafor?
Já vím ,že jsem otravnej a cením si Vaší trpělivosti se mnou,ale vidíte na něčem co mám k dispozici,tak dá se s tím něco dělat? Jak to teda řešíte všichni,že vám vlaky zastavují před návěstidlem? To jenom ten Zhlavík?
Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Re: S-COM

Příspěvekod sidlo » pon 15 úno, 2021 11:49 am

Rady chytré horákyně.

Buď jezdíme na ruku a vše řídíme nějakým ovladačem.
Nebo děláme nějaký automat a řídí to technika.

Je svět analogu - tam se zastavuje na izolovaných úsecích.
Je svět digitálu - tam to řídí počítač s vhodným programem.
A je svět hybrid, něco mezi analogem a digitálem. Jezdíme jako na digitál, ale mícháme do toho prvky analogu (ABC, ND4, ...) Údajně to má být jednodušší než čistý digitál.

Můj osobní názor, se kterým nemusí nikdo souhlasit, je, že hybrid je zbytečně komplikovaný a žádnou výhodu nepřináší.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: S-COM

Příspěvekod BohousP » pon 15 úno, 2021 12:04 pm

Souhlasím s kolegou Šídlem. Já jsem si ND4 a S-com zvolil před léty kvůli čs. rychlostní soustavě a návěštění podle polohy výhybek a následující návěstí. Dnes jsou k dispozici dekodéry novější generace (Šídlo, MGP ...), které to dovedou také. ABC vůbec nepoužívám, to považuji za archaizmus. V automatickém režimu to zvládne sw, v manuálním mašinfíra.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: S-COM

Příspěvekod Horal » pon 15 úno, 2021 12:24 pm

Já nejsem zastáncem automatiky přes počítač,nejradši ovládám rukou a chci se tím bavit prostě ovládat sám.Jedinné co jsem nechtěl to je přes vypínače.
Horal
 
Příspěvky: 15
Registrován: sob 13 úno, 2021 1:52 pm

Re: S-COM

Příspěvekod Krolboys » pon 29 lis, 2021 7:57 pm

Ahoj, mám skromný dotaz, kde se dá sehnat 3pin káblík pro připojení dekodéru ND4 k počítači. Výstup je popsaný jako RS232 ale nikde jsem nenašel, pouze klasiku 9pin a pak redukci na USB.... Díky za radu
Krolboys
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 26 říj, 2010 8:53 pm

Re: S-COM

Příspěvekod Edys » pon 29 lis, 2021 8:37 pm

Krolboys píše:Ahoj, mám skromný dotaz, kde se dá sehnat 3pin káblík pro připojení dekodéru ND4 k počítači. Výstup je popsaný jako RS232 ale nikde jsem nenašel, pouze klasiku 9pin a pak redukci na USB.... Díky za radu


https://www.gme.cz/konektor-se-zamkem-pfh02-03p
a k tomu
https://www.gme.cz/kontakt-pff02-01f-tape
Stavím pro zábavu ne pro 100% věrohodnost. Zábava je to oč tu běží.
http://www.moje-vlacky.cz
Uživatelský avatar
Edys
 
Příspěvky: 626
Registrován: sob 05 lis, 2016 9:24 pm
Bydliště: Slaný, práce Praha

Re: S-COM

Příspěvekod Krolboys » pon 29 lis, 2021 8:54 pm

Myslel jsem kompletní kabel, na jedné straně 3pin konektor a na druné straně nejlépe USB nebo přes redukci RS232/USB k počítači. Takto to stojí v návodu k dekodéru ND4 (scom)
Krolboys
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 26 říj, 2010 8:53 pm

Re: S-COM

Příspěvekod radula63 » pon 29 lis, 2021 9:17 pm

Krolboys píše:Myslel jsem kompletní kabel, na jedné straně 3pin konektor a na druné straně nejlépe USB nebo přes redukci RS232/USB k počítači. Takto to stojí v návodu k dekodéru ND4 (scom)

1/ RS232 má jiná data než USB. Proto je NUTNOST převodník na úpravu formátu dat a nebo pc s konektorem RS232. Elektronika ND4, Zhlavík, PR3 a další byly vyvíjeny v době, kdy RS232 byl naprostý standard a USB teprve v plenkách, proto tato elektronika neumí spolupracovat s USB napřímo.
2/ Propojovací kabel si musíš vyrobit sám a nebo od někoho nechat vyrobit na zakázku; běžně není k dostání. Návod na výrobu kabelu je v návodu k ND4 na straně 12 --- https://mtb-model.com/elektro/nd4-navod121.pdf
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: S-COM

Příspěvekod look23 » pon 29 lis, 2021 10:11 pm

Pokud nechceš pájet, tak je tady přípravek se svorkovnicí na CANON9 odkaz
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: S-COM

Příspěvekod ondřej001 » úte 30 lis, 2021 5:57 am

ondřej001
 
Příspěvky: 336
Registrován: čtv 19 lis, 2020 6:48 pm
Bydliště: Mnichovo Hradiště

Re: S-COM

Příspěvekod Krolboys » úte 30 lis, 2021 1:15 pm

Díky, objednáno :)
Krolboys
 
Příspěvky: 37
Registrován: úte 26 říj, 2010 8:53 pm

Re: S-COM

Příspěvekod BohousP » úte 30 lis, 2021 6:17 pm

Ideální je převodník s galvanickým oddělením, ale to stojí majland. I ten galvanicky propojený nevadí, pokud kolejiště napájíte ze zdroje s dvojitou izolací. Pokud ne, postačí po dobu programování notebook vypnout ze sítě a tu chvíli ho nechat běžet na baterky. Důvodem je, že většina zdrojů pro notebooky není s dvojitou izolací.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: S-COM

Příspěvekod HonzaM » sob 15 led, 2022 12:18 pm

Pro majitele návěstidel s dekodérem Scom může být zajimavou informací možnost jejich využití s dekodérem Signal10 CS. Jedná se ovšem zatím o předprodukční verzi. Jde o nový fw pro stávající dekodéry, pro možnost používání s návěstidly Scom stačí u nich provést update fw. Uživatel ovšem přijde o vstupy používané třeba pro detektory obsazení, protože příslušné svorky budou použity pro výstupy Scom signálu.
Stávající sběrnice pro návěstidla zůstává funkční a lze tedy souběžně používat oba typy návěstidel, případně je třeba využít pro pomocnou indikaci (užitečné na modulovce, kde na modelově věrných návěstidlech "strojvedoucí" často dobře něvidí co na návěstidle svítí..
Dekodér Signal10 CS má řadu užitečných funkcí, umožňuje ovládání rychlostní návěstní soustavy ČD/ČSD bez nutnosti ovládání počítačem. Volba příslušného návěstního znaku je určena jen polohou výhybek a stavu obsazení následujícího úseku, jestliže budou všechny výhybky v cestě v poloze přímo, bude po volbě návěstidla adresou zobrazen znak volno nebo výstraha (podle stavu následujcícího, například odjezdového návěstidla), bude-li některá výhybka v dané cestě v poloze do odbočky, objeví se 40 km/h a výstraha, nebo 40 km/h a volno. Jestliže bude v naprogramované trase i detekce obsazení, zůstane při obsazení návěst ve stavu stůj. Naprogramování je dost jednoduché, stačí zadat adresy výhybek v cestě a jejich polohy. Nápor na mozkové závity nastane při požadavku vazby na následující návěstidlo, protože pak je třeba zadat i jejich stavy. Při více než dvou kolejích je totiž potřeba využít principu programování pomocí tak zvaných virtuálních návěstidel (tedy návěstidel které fyzicky neexistují).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4043
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků