Ovladač pro čtyřletého kluka

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod Tonek » úte 18 pro, 2012 7:48 am

Marně hledám na Internetu DCC ovladač pro malého kluka, kterým by mohl ovládat svoji loko na kolejích a nemohl nic jiného (pokazit). Mám představu, že rychlost by nastavoval v 14 stupních tlačítky, jako u MM a indikovala by se 15 LED. Podobně by se měnil směr a nastavení 5 funkcí tlačítky a indikovalo LED. Ovladač bych si chtěl postavit sám, jako jsem si postavil Hcentrálu a MiniMouse.
Nevíte o něčem takovém?
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod Prizrak » úte 18 pro, 2012 8:36 am

Tak také niečo asi na nete nenájdeš, skôr by ti vedel pomôcť niekto z prítomných niečo také vymyslieť. Skús sa obrátiť na Fuldu, ten je v tomto obore jednička. Bojím sa ale že taký ovládač už bude chcieť externé napájanie (alebo aspoň akumulátory), lebo pri tej farebnej hudbe už bude asi cucať viac štavy :)
Prizrak
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 02 lis, 2011 3:03 pm

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod fulda » úte 18 pro, 2012 9:01 am

Máš moc požadavků.
Jako DIY ovladač pro děti existuje SimpleMaus, ale tam se ovládá rychlost potenciometrem (zdálo se nám to snažší pro pochopení dětmi), taky na ní není tolik ledek o kterých píšeš, malé procesory na to nemají dost nožiček. A dělat ledky vedle potenciometru není logické.

Mimochodem - požadovat napevno 14 rychlostních kroků je celkem dost nebezpečné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod jirie123 » úte 18 pro, 2012 10:36 am

Pro svého sviště právě stavím dva jednoduché ovály propojené spojkou.
Sám jsem zvědav, jak a pokud vubec ho to chytne.
Nejraději totiž jezdí ručně jen se starými PIKO vagónky :lol:
Stejně bude muset být během provozu neustále pod dohledem.
Pro jistotu snížím všem lokomotivám maximální rychlost :mrgreen:
Doufám, že mně z toho po Vánocích netrefí.
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod Jojo » úte 18 pro, 2012 3:35 pm

Tonek píše:Marně hledám na Internetu DCC ovladač pro malého kluka, kterým by mohl ovládat svoji loko na kolejích a nemohl nic jiného (pokazit). Mám představu, že rychlost by nastavoval v 14 stupních tlačítky, jako u MM a indikovala by se 15 LED. Podobně by se měnil směr a nastavení 5 funkcí tlačítky a indikovalo LED. Ovladač bych si chtěl postavit sám, jako jsem si postavil Hcentrálu a MiniMouse.
Nevíte o něčem takovém?



A co tak zacat zo START SET. Nejakim asi ROCO. Odskusat a potom stavat. Tak nas asi hodne zacinalo ,ako tatinkovia./BTTB/ A nemiesat to bud analog ,alebo digital.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod Tonek » čtv 03 led, 2013 2:05 pm

Tak jsem si ovladač pro malého kluka podle svých představ uvedených na začátku postavil a o Vánocích ho vnuk vyzkoušel. Pracuje bez problémů. Oceňuji jeho korektní spolupráci s ovladačem MiniMosue, s nímž si nastavovaná data prědávají přes centrálu a berou je jako výchozí pro další řízení. Zatím mám pevnou adresu zařízení i loko. Počet rychlostních stupňů 14 je dostačující. Pokud MM pracuje s 28 stupni je zobrazení ve 14 stupních s malou chybou protože spodní 4 bity u obou režimů jsou shodné. Pokud začnu ovládat ze svého ovladče rychlost přejde centrála na 14 stupňů a tuto realitu převezme i MM. Problém je zatím u 128 stupňů, ale je programově řešitelný, protože informace z centrály obsahuje i byte definující počet rychlostních stupňů a tak lze provést přepočet.
Největším problémem se ukázal mikroprocesor, je to postaveno na Atmel Mega8 a z 6 starších kusů bez problémů chodí jen 2. Pro možnost nastavování adresy zařízení a loko zkouším Atmel8515 s větším počtem vývodú ty zatím chodí bez problémů.
Spotřeba proudu je kolem 20 mA, takže využívám napájení z centrály.
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod fulda » čtv 03 led, 2013 3:32 pm

máš nějaké obrázky? Hodláš se podělit o dokumentaci?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod Tonek » úte 08 led, 2013 9:25 am

Schema a ostatní na tonek42.rajce.net
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod jirie123 » úte 08 led, 2013 11:33 am

Prohlédl jsem si to a nezbývá než konstatovat, že tohle už patří do kategorie "profi".
Fakt moc šikovné.
Takový děda je dnes hotový poklad. :wink:
jirie123
 
Příspěvky: 474
Registrován: úte 23 lis, 2010 8:01 pm

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod Tonek » čtv 14 úno, 2013 8:16 pm

Pokračuji ve vývoji ovladače pro malého kluka a nová verze LokoMouse zvládá:
1. nastavení adresy loko 1 - 99 sedmi dip spínači.
2. nastavení adresy zařízní Xpressnet 0 - 31 rovněž dip spínači.
3. nastavování rychlosti ve 14 nebo 28 stupních, počet stupňů přebírá z centrály.
4. ovládání 5 funkcí Fl, F1 - F4.
5. ovládání směru jízdy.
6. zobrazení rychlostního stupně 15 diodami, při 28 stupních 16. dioda indikuje bit 4, takže střídavě svítí a zhasíná při zmeně rychlosti (svítí při sudém rychl. stupni).
7. zobrazení sepnutí funkce svítící díodou.
8. zobrzení jízdy vpřed a vzad svítící diodou.
Zobrazovány jsou informace o loko získané dotazem z centrály. Změna rychlosti, směru jízdy a sepnutí funkcí se provádí tačítky.
Zapojení a fotografie jsou na "tonek42.rajce.net"
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod Tonek » ned 01 úno, 2015 9:34 pm

Tak mě vnuk povyrostl a o slovo se hlásí mladší vnučka. Tak jsem musel ovládání loko a příslušenství předělat na dva samostatné ovládací panely. Do každého panelu lze připojit ovladače libovolné loko nebo točny či příslušenství. Jak to dopadlo je na:
http://tonek42.rajce.idnes.cz/Ovladaci_ ... _vnoucata/
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm

Re: Ovladač pro čtyřletého kluka

Příspěvekod Tonek » sob 19 zář, 2015 6:46 pm

Tak mně vnuk povyrostl a aby mohl ovládat výhybky a semafory udělal jsem mu na to malý ovladač. Je podobný tomu od Fuldy. Jen je postavený na Atmelu jako moje ostatní ovladače. Další na:
http://dedovy.vlacky.sweb.cz/Index.html
Tonek
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 13 pro, 2012 3:48 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 43 návštevníků