LDT - Littfinski Daten Technik

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

LDT - Littfinski Daten Technik

Příspěvekod štokr » ned 04 lis, 2012 7:19 am

Pořídil jsem dekodér obsazení RS 8 pro osum bloků od LTD. Cenově vychází velmi zajímavě, ale nejsem schopen změnit jeho CV1. Nikde v tomto fóru jsem nenašel žádnou zmínku a tak prosím o radu, jak bych měl postupovat při změně jeho adresy. Tovární nastavení je adr. 65. Zapojení si myslím jsem též zvládnul, ale změna adr. mi nejde.
Postupoval jsem následně:

- na vstupy J K jsem připojil P Q
- na vstup napětí přívod z trafa 16 V
- rozsvítil S 1 - bliká
- přes LH 100 jsem šel na F8
- změna v CV 1 na 66

a nic. Prosím o radu. Díky.
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: LDT - Littfinski Daten Technik

Příspěvekod mpinta » ned 04 lis, 2012 8:30 am

Mám dojem, že u LDT nejdou programovat CV. Nemám sice RS-8, ale RS-16-O, myslím ale, že to bude stejné. Zkus to tedy nechat normálně připojené, vstupy J-K na J-K. Pak už jen tlačítkem do módu programování a z LH100 povel pro přestavení třeba výhybky 1 (takže ne přes F8, ale přes F5). Adresa se změní na 1. Tak aspoň RS-16-O funguje.

Nakonec v manuálu k RS-8 je to popsáno jasně:
"Aby bylo možné adresu změnit, je na modulu programovací tlačítko S1 a červená LED. Pokud tlačítko stisknete, LED začne blikat. To je znamení, že se modul RS-8 nachází v režimu programování. Předpokladem pro programování je připojení svorek J a K vstupu IN2 20-pólové svorkovnice k digitálnímu okruhu, jak bylo již dříve popsáno. Pokud LED bliká, můžete pomocí ovladače LH100 nastavit adresu zpětného hlášení. K tomu se pomocí tlačítek >F< a >5< přepněte do režimu spínání výhybek. Nyní zadejte požadovanou adresu zpětného hlášení (např. >7< >4< pro 74) a stiskněte >ENTER<. Pokud nyní stisknete tlačítko >+< nebo >-<, bude nastavená adresa uložena v modulu RS-8. Jako oznámení, že modul adresu změnil, zhasne LED. Modul zpětného hlášení je nyní v normálním provozním stavu."
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: LDT - Littfinski Daten Technik

Příspěvekod Jacek » ned 04 lis, 2012 9:36 am

jen doplním, že modul má svorky J, K dvakrát, pokud nejsou všechny připojené (což se mi stalo), nejde samozřejmě adresa naprogramovat
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: LDT - Littfinski Daten Technik

Příspěvekod štokr » ned 04 lis, 2012 10:09 am

Propojeny mám oba vstupy IN 1 + IN 2. RS a taky napájení dle návodu. V LH 100 zadám F5 zvolím adr. 66 přestavím +nebo - a dioda S1 stále bliká, tedy adr. nepřijímá. Při zadání adr. např. 1 funguje jenom při přestavení funkce na stávající adr. 1, což je výhybka, ale nesignalizuje obsazení. Co dělám blbě?

Děkuji za pomoc.
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: LDT - Littfinski Daten Technik

Příspěvekod Jacek » ned 04 lis, 2012 10:46 am

štokr píše:Propojeny mám oba vstupy IN 1 + IN 2. RS a taky napájení dle návodu. V LH 100 zadám F5 zvolím adr. 66 přestavím +nebo - a dioda S1 stále bliká, tedy adr. nepřijímá. Při zadání adr. např. 1 funguje jenom při přestavení funkce na stávající adr. 1, což je výhybka, ale nesignalizuje obsazení. Co dělám blbě?

Děkuji za pomoc.

Ještě zkusit jestli je dekodér správně připojený, na ovladači zvolit RM, je to tuším F6. Zvolit adresu, asi tovární, viz návod. Jestli se dekodér hlásí na této adrese hlásí, bude na ovladači dole svítit "b". Pokud nesvítí nic, má jinou adresu nebo je chyba v zapojení.
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 888
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: LDT - Littfinski Daten Technik

Příspěvekod mpinta » ned 04 lis, 2012 4:19 pm

V návodu je napsáno: "Předpokladem pro programování je připojení svorek J a K vstupu IN2 ... " Neřekl bych tedy, že musí být J-K připojeno na OBĚ poloviny modulu RS-8, tedy na IN1 i IN2, ale vadit by to jistě nemělo. V každém případě bych odpojil vše, nechal jen přívod k napájení (16Vstř na KL7) a na svorky IN2 bych připojil J-K z centrály. Od centrály taky odpojit vše, kromě napájení. Pokud to nebude fungovat, je chyba v modulu RS-8 nebo v centrále. Pokud jdou takto nastavovat jiné moduly, které se takto (přes tlačítko) programují (třeba jiné LDT nebo Lenz LS-100, 150...), je vadný modul RS-8. Pokud jsi koupil hotový modul, reklamovat, pokud jsi ho dělal ze stavebnice, máš smůlu.

Samozřejmě je centrála v normálním módu, tzn. nastavená na přestavování výhybek. To, že třeba při adrese 1 cvakne i výhybka, vůbec nevadí. Jen při tom musí zhasnout blikající LED na RS-8. Pokud nezhasne (přecvakne se třeba +-+-), nejde buď J-K do modulu RS-8, nebo je modul vadný.

Jak ověřit funkci zp. hlášení ti psal už Jacek. Můžu ti nabídnout pomoct a jednoduše to zde vyzkoušet, ale nevím, jak to máš ke mně daleko.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: LDT - Littfinski Daten Technik

Příspěvekod štokr » pon 05 lis, 2012 4:59 pm

Po urputném boji a pomoci Vás všech kolegů jsem RS 8 rozchodil. Děkuji.
Kdo používá dekodéry od jednoho výrobce, není většinou zaskočen, ale pokud někdo používá kombinaci prvků od různých výrobců, přičemž je zvyklý na určité postupy dle jejich návodů, může se dostat do situace, kdy si připadá jako absolutní embryo, to se stalo mě. Základ postupu u změny adresy u komponent LDT je následující:

- odpojit kolejiště od PC, programujeme pouze v ruce
- kodér připojit na čistý zdroj J a K, ne na vývod z kolejiště nebo jiné koleje
- proklemovat výstupy tímto čistým zdrojem IN 1 a IN 2
- pozor na polaritu, ta je kupodivu i u J K také důležitá
- připojit zdroj napětí 14 - 18 V na svorky
- ovladačem, třeba LH 100 nastavit F5, tedy ovládání příslušenství
- potvrdit ENTER
- zvolit požadovanou adresu, třeba 66
- potvrdit ENTER
- zapnout tlačítko S1 na kodéru
- zmáčknout na LH 100 + nebo - pro potvrzení
- dioda S1 zhasne, čímž přijal kodér požadovanou adresu

vypadá to jako návod pro méně chápavé, ale i já jsem měl co dělat....... :lol: Ještě jednou díky všem.

Ještě poznámka: svorky na RS 8 mají takové nepružné jazýčky a opakované utahování a povolování jim nedělají dobře, takže pevné nervy....... :wink:
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: LDT - Littfinski Daten Technik

Příspěvekod štokr » pát 11 led, 2013 5:29 am

No a je tu další dotaz do pléna.
Nevím, zda už bylo toto téma probíráno zde na fóru, ale jedná se digitalizaci točny FLM.
Na kolejišti mám točnu FLM a dekodér jsem pořídil TT-DEC opět od Litfinskeho. Dle schemat v návodu a také v českém manuálu jsem ale neobjevil, jak je zapojena mostovka pro detekci obsazení. Při použití výše uvedených komponent je nutné použít smyčkový modul nebo modul DSU pro přepólování mostovky při otočení o více než 180 st. Potud chápu.......
Nicméně nechápu, jak zapojit indikaci.
Poradí někdo, popř. zašle schema zapojení?

Děkuji.
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am

Re: LDT - Littfinski Daten Technik

Příspěvekod fulda » pát 11 led, 2013 9:19 am

štokr píše:Při použití výše uvedených komponent je nutné použít smyčkový modul nebo modul DSU pro přepólování mostovky při otočení o více než 180 st. Potud chápu.......
Nicméně nechápu, jak zapojit indikaci.


Stejně jako v normální vratce.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: LDT - Littfinski Daten Technik

Příspěvekod štokr » pát 11 led, 2013 12:05 pm

Ahoj Fuldo,
asi takto? Ale kam zapojím modul obsazení? RS - 8 - G od LDT? Nebo TT dec umí hlásit obsazení mstovky sám?
http://www.ldt-infocenter.com/dokuwiki/ ... ?id=de:dsu
H0 DCC
II. - III. ep.
správa bez vyznání
www.stokr.cz
Uživatelský avatar
štokr
 
Příspěvky: 61
Registrován: čtv 27 bře, 2008 11:06 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků