Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod Pafishek » čtv 18 říj, 2012 8:09 pm

Existuje něco takového? Jsem stále ve fázi plánování, tak se vyptávám :D . Napadlo mě, že bych to mohl použít ke kompletní automatizaci skrytého nádraží kdy vlak vjede do tunelu a od té chvíle ho převezme automat. Určitě to tak má hodně lidí udělané, jen to nikde na netu nemůžu najít :D .
Za rady všem děkuji, díky vám jsem si rozmyslel už spousty složitostí :D .
Pafishek
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 26 zář, 2012 1:10 pm

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod fulda » sob 20 říj, 2012 3:43 pm

Co si pod tím mám představit?
Jízdní signál generuje každá centrála.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod Pafishek » sob 20 říj, 2012 4:50 pm

JJ, vím, ale u té se dá regulovat rychlost, měnit směr atd., tohle by měl být pouze generátor stále stejného signálu pro jízdu vpřed na nulové adrese (na tu reagují všechny lokomotivy pokud dobře chápu). Vím že pokud svoje malé kolejiště dokončím, tak nebudu jediný kdo bude chtít jezdit. A pokud to někomu půjčím, nechci aby třeba poslal dvě lokomotivy proti sobě ve skryťáku a tak. Proto bych celé skryté nádraží odizoloval a pustil tam tenhle signál. Navíc bych ho zabezpečil čidly a automatikou aby nemohlo dojít ke střetům (to už mám promyšlené :D ).
Za rady všem děkuji, díky vám jsem si rozmyslel už spousty složitostí :D .
Pafishek
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 26 zář, 2012 1:10 pm

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod fulda » sob 20 říj, 2012 5:30 pm

Takhle DCC nepracuje, takhle pracuje analog.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod Pafishek » sob 20 říj, 2012 5:39 pm

No to jsem si myslel původně taky, ale pak jsem si pročítal tady tenhle článek:

http://www.mtbbus.cz/dcc/dcc_doc.htm

a jak tam na konci popisují to návěstidlo a generátor brzdového signálu tak jsem myslel, že by šlo nějak udělat i to co myslím já :-/ .
Za rady všem děkuji, díky vám jsem si rozmyslel už spousty složitostí :D .
Pafishek
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 26 zář, 2012 1:10 pm

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod D » sob 20 říj, 2012 8:28 pm

Pafishek:
Věřím, že teoreticky by takový generátor byl postavitelný. Při nasazení ale nejspíš narazíš na problémy. Nějaké ti nastíním. Vycházíme z toho, že generátor jízdního signálu nesmíš, stejně jako u brzdícího, ani na okamžik propojit s ostatní trakcí (řízeným DCC), aby nedošlo ke zkratu, protože obě centrály posílají jiný signál a ten se propojený v protifázi nemá rád. Prostě lokomotiva ani kovové kolečko nesmí přejet přes oddělovací místo dvou úseků s různými DCC signály.

1. Vjezd do skryťáku
Potřebuješ zautomatizovaný předávací úsek, který bude delší, než jakákoliv provozovaná souprava na kolejišti. Jak tam vlak vjede celý, pomocí čidla se automaticky přepne napájení úseku pod vlakem na generátor jízdy. Spolehlivost přepnutí musí být zaručena.

2. Pohyb ve skryťáku
Jízda ve skryťáku není problém, ale co zastavení? Použiješ generátor brzdového signálu a budeš mít po předání v daném úseku dost místa na to, aby generátor zastavil vlak podle jeho brzdící křivky? Nebo použiješ ABC? Nebo odpojíš v koleji napájení?

3. Odjezd ze skryťáku
Stejně jako u vjezdu musíš mít předávací úsek, který automaticky předává signál zpět řízenému DCC. Co se ale stane, když nebude na ovladači lokomotiva nastavena pro jízdu? Vyjede ze skryťáku a podle své křivky bude zastavovat. Máš na tento výjezd místo? A co když bude ovladač nastaven na couvání?

________________________________________

Podtrženo a sečteno, přineslo by ti to dost problémů na to, abys uvažoval o standardních metodách. Buď automatizaci svěřit počítači nebo věřit obsluze a ve skryťáku zastavovat třeba na ABC úsecích.

________________________________________

Ještě taková drobnost. Pokud bys i přes uvedené problémy do toho šel, pak by asi bylo jednodušší se na vývoj a výrobu jízdního generátoru vykašlat a se stejným omezením použít rovnou analogové napájení (třeba jen usměrněné napětí bez řízení). Stačilo by v dekodérech lokomotiv povolit analogový režim.
Naposledy upravil D dne sob 20 říj, 2012 9:11 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod michal.kubista » sob 20 říj, 2012 8:57 pm

Tak a proč místo generátoru jízdy, o kterém jsem neslyšel, nepoužiješ analogové ovládání. Ale ten předávací úsek budeš potřebovat stále, jak psal D.

Oyázka: Nebude jednodušší použít PC a ve skriťáku zabespečit řízení nějakým programem? Myslým, že to bude jednodušší.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod Pafishek » sob 20 říj, 2012 9:40 pm

Pravda, na ty předávací úseky jsem tak nějak zapoměl, ale místa by na to teoreticky bylo dost. Zastavování vlaků bych řešil jednoduše odpojením signálu, přeci jen, ve skryťáku to tolik nevadí. O tom analogovém ovládání digitální lokomotivy jsem neslyšel ani nečetl nikde. Jestli si to ale myslím dobře, tak v tu chvíli kdy lokomotiva přijímá DCC signál, tak se podle něj řídí a pokud ne, jede prostě podle napětí v koleji? Pokud by to tak bylo, tak generátor nebudu vůbec potřebovat (navíc bych konečně mohl začít něco budovat, protože zatím čekám až bude v prodeji jeden DCC set kterej se mi moc líbí :D ).

Edit: Jinak počítačem by to asi taky řešit šlo, ale pro moje účely je to zbytečné, protože plánuji docela malé kolejiště.
Za rady všem děkuji, díky vám jsem si rozmyslel už spousty složitostí :D .
Pafishek
 
Příspěvky: 9
Registrován: stř 26 zář, 2012 1:10 pm

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod D » sob 20 říj, 2012 9:59 pm

Pafishek:
> Jestli si to ale myslím dobře, tak v tu chvíli kdy lokomotiva přijímá DCC signál, tak se podle něj řídí a pokud ne, jede prostě podle napětí v koleji?
Musíš používat lokomotivní dekodéry, které analogový provoz umožňují, ale těch je většina a obvykle je v nich rovnou povolen. Rozjezdová charakteristika se používá z DCC nastavení, brzdění pochopitelně podle napětí v kolejích. Ve speciálním CV se dá nastavit maximální rychlost v analogu (ta digitální se ignoruje). Stejně tak se dá nastavit, které funkce se mají v analogu aktivovat (třeba světla). Dekodér automaticky rozpoznává DCC i analogový signál.

Spolehlivé automatické předávací úseky budeš stejně muset použít.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 21 říj, 2012 8:19 am

fulda píše:Co si pod tím mám představit?
Jízdní signál generuje každá centrála.


Asi bych ten dotaz formuloval takto: je možné do paketu DCC typu broadcast dát informaci o rychlosti ?
Naposledy upravil Zdenek Valter dne pát 16 lis, 2012 8:07 pm, celkově upraveno 1
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod fulda » ned 21 říj, 2012 11:19 am

Zdenek Valter píše:
fulda píše:Co si pod tím mám představit?
Jízdní signál generuje každá centrála.

Asi bych ten dotaz formuloval takto: je možné dopaketu DCC typu broadcast dát informaci o rychlosti ?

Tohle je dotaz kterému rozumím.
Dělali jsme na tohle téma malej kousek průzkumu trhu a zjistili jsme že:
1) norma to umožňuje, to není problém
2) celkem dost dekodérů (ne všechny) správně zareaguje na broadcast s obsahem e-stop
3) již o něco méně reaguje na broadcast s obsahem stop (rychlost nula bez rozlyšení směru)
4) minimum dekodérů reaguje na broadcast s informací o směru a rychlosti
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 21 říj, 2012 7:51 pm

fulda píše:Dělali jsme na tohle téma malej kousek průzkumu trhu a zjistili jsme že:
1) norma to umožňuje, to není problém
2) celkem dost dekodérů (ne všechny) správně zareaguje na broadcast s obsahem e-stop
3) již o něco méně reaguje na broadcast s obsahem stop (rychlost nula bez rozlyšení směru)
4) minimum dekodérů reaguje na broadcast s informací o směru a rychlosti


Vidím, že jsi opradu muž činu! Mohl bys nám prosím napsat, které dekodéry jsi testoval ?
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2685
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Generátor ovládacího signálu (opak brzdícího)

Příspěvekod fulda » pon 22 říj, 2012 12:24 pm

vetsinou ty levne ze startsetu - roco, fleischmann a jeden lenz silver. Uz je to celkem davno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků