semafory a světla pro příslušenství

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod hopák » ned 06 črc, 2014 7:14 pm

Asi blbá otázka,
dostal jsem od kamaráda 5 sv.návěstidlo AŽD od Němečka,akorát je od jeho synátora zlomený a utržený od základny.Z obou částí trčí 6 drátků. Je to Scom zapojení.Jde to ještě zachránit , nebo sem získal zdarma dekodér Scom?
Uživatelský avatar
hopák
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 14 čer, 2014 11:31 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod kraljiri » ned 06 črc, 2014 7:31 pm

Skom má na jedné straně třikolíkový konektor. Pan neměček dělá obě varianty bez skomu a s eskomem, takže podle toho co píšete nemáte skom, což je taková mala destička spojů s procesorem PIC.
Jirka
Jiří Král, www.dccdoma.cz
Uživatelský avatar
kraljiri
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 23 pro, 2010 7:16 pm
Bydliště: Brno

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BohousP » ned 06 črc, 2014 7:33 pm

hopák píše:Asi blbá otázka,
dostal jsem od kamaráda 5 sv.návěstidlo AŽD od Němečka,akorát je od jeho synátora zlomený a utržený od základny.Z obou částí trčí 6 drátků. Je to Scom zapojení.Jde to ještě zachránit , nebo sem získal zdarma dekodér Scom?

Určitě to zachránit jde, pokud je to jediná chyba. (Pokud to není potrhané někde nahoře u LED.) Dekodéru by nic být nemělo. Prostě se to musí propojit zpět. Zapojení je tady: http://www.mtbbus.cz/scom/s-com-nav.htm
Pokud byt to nebyl S-com, tak může destička dole obsahovat jen 5 odporů a konektor (starší verze měly jen drátky a na nich odpory).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod hopák » ned 06 črc, 2014 7:51 pm

zeptám se ještě blbějc, drátky pospojovat , tak že pokud nechci rozpitvat komplet návěst.Tak to dělat pokus omyl dokud nenajdu ten správný,či je na to nějaký fígl.Měřák nemám a Scom to je!!!
Uživatelský avatar
hopák
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 14 čer, 2014 11:31 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod hopák » ned 06 črc, 2014 7:54 pm

jen abych to upřesnil, ve stožáru je kabelový svazek zakroucený,tak,že pokud to nerozpitvám,tak nepoznám,od jaký diody vede... :cry:
Uživatelský avatar
hopák
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 14 čer, 2014 11:31 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BohousP » ned 06 črc, 2014 8:08 pm

hopák píše:jen abych to upřesnil, ve stožáru je kabelový svazek zakroucený,tak,že pokud to nerozpitvám,tak nepoznám,od jaký diody vede... :cry:

No, někde se k těm drátkům dostat musíš. Budeš potřebovat baterku 3V (dvě tužky do serie - víc v žádném případě !), odpor 150-200 ohm. Budeš postupně zkoušet jednotlivé dvojice drátků. Vždy si vybereš jeden drátek jako společný, na ten připojíš + baterky přes odpor a na druhém pólu baterky postupně vyzkoušíš ostatních pět vodičů. Toto budeš opakovat (teoreticky maximálně šestkrát.) Většinou ti nebude svítit nic. Ale když najdeš správný drátek pro + pól, měly by ti svítit minimálně žluté, červená a zelená (bílá asi ne). Takto najdeš společný + pól. Dráty k jednotlivým diodám pak podle toho, která bude svítit. Pokud chceš nakonec(!) vyzkoušet bílou, budeš asi potřebovat 4,5V a odpor cca 800 - 1k. Nějak si ty drátky označíš a pospojuješ na S-com dekodér. Ten v nejhorším vytáhni ze šachty a prodloužené drátky na něj připojíš.

Viz obrázek kousek níže.
Naposledy upravil BohousP dne čtv 10 črc, 2014 12:16 pm, celkově upraveno 2
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod Jojo » pon 07 črc, 2014 4:34 pm

hopák píše:Asi blbá otázka,
dostal jsem od kamaráda 5 sv.návěstidlo AŽD od Němečka,akorát je od jeho synátora zlomený a utržený od základny.Z obou částí trčí 6 drátků. Je to Scom zapojení.Jde to ještě zachránit , nebo sem získal zdarma dekodér Scom?


Asi ano.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod Jojo » pon 07 črc, 2014 4:47 pm

BohousP píše:
hopák píše:jen abych to upřesnil, ve stožáru je kabelový svazek zakroucený,tak,že pokud to nerozpitvám,tak nepoznám,od jaký diody vede... :cry:

No, někde se k těm drátkům dostat musíš. Budeš potřebovat baterku 3V (dvě tužky do serie - víc v žádném případě !), odpor 150-200 ohm. Budeš postupně zkoušet jednotlivé dvojice drátků. Vždy si vybereš jeden drátek jako společný, na ten připojíš + baterky přes odpor a na druhém pólu baterky postupně vyzkoušíš ostatních pět vodičů. Toto budeš opakovat (teoreticky maximálně šestkrát.) Většinou ti nebude svítit nic, nebo možná občas dvě diody současně. Ale když najdeš správný drátek pro + pól, měly by ti svítit minimálně žluté, červená a zelená (bílá asi ne). Takto najdeš společný + pól. Dráty k jednotlivým diodám pak podle toho, která bude svítit. Na bílou budeš asi potřebovat 4,5V a odpor cca 800 - 1k. Nějak si ty drátky označíš a pospojuješ na S-com dekodér. Ten v nejhorším vytáhni ze šachty a prodloužené drátky na něj připojíš.



vid schema. Ale je to len predsa SMD. Ak nejaký prívod k LED bol pri ulomení odtrhnutý. ???? :?: :?: Vždy reaguje na zakl. nastavenia. /Scom./
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod hopák » stř 09 črc, 2014 7:42 pm

vid schema. Ale je to len predsa SMD. Ak nejaký prívod k LED bol pri ulomení odtrhnutý. ???? :?: :?: Vždy reaguje na zakl. nastavenia. /Scom./[/quote]

Jde to vysvětlit víc po lopatě, v tomhle sem začátečník... :)
Uživatelský avatar
hopák
 
Příspěvky: 19
Registrován: sob 14 čer, 2014 11:31 pm

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod fulda » čtv 10 črc, 2014 7:12 am

Včera jsem si trochu hrál a udělal si dekodér pro osvětlení domečků.
Dekodér používá stejný hardware jako ten pro semafory. Takže se k němu dá připojit 5 světel.
U každého světla se nastavuje jen jeden parametr a to je využití místnosti ve které je světlo instalované. Takže třeba obývák má využití velké a světlo v něm svítí většinu času, zatímco záchod má malé a světlo se v něm rozsvěcí jen občas na krátké intervaly.
Hlavně mi šlo o to, aby se osvětlení zapínalo jedním spínačem a přitom nenastal ten efekt, že se celé město rozsvítí a svítí celej barák.

Ještě to trochu poladím a dám sem ukázková videa.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BohousP » čtv 10 črc, 2014 12:24 pm

Obrázek - zapojení k příspěvku http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=6939&p=153543#p153543.

Toto je jediná možnost, kdy by se měly diody rozsvítit. Pokud nemáš + pól baterky na správném drátě, nebude svítit nic (pokud tam není nějaký zkrat ...). Když ho najdeš a jsou drátky v pořádku, postupně by jsi měl dokázat rozsvítit všechny LED (bílá potřebuje vyšší napětí - 3V asi stačit nebudou - viz text výše). Na první zkoušení však nepoužívej víc než 3V, aby jsi nezničil LEDky napětím v závěrném směru !!! Když už budeš mít jasno, který drát je společný + pól, můžeš použít i 5V a odpor 220-270 ohm.

Ve spodní části obrázku je plošný spoj dekodéru.
Přílohy
Semafor Scom.png
Semafor Scom.png (32.11 KiB) Zobrazeno 6718 krát
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod fulda » čtv 10 črc, 2014 7:26 pm

Pokud by někoho zajímalo osvětlení domečku, tak jsem udělal dvě videa:
Video 1 Video 2

Pochopitelně je nastavená velká rychlost pro změny, v reálu se nastavuje mnohem větší čas, aby to neblikalo jako vánoční stromeček.

Všimněte si, že světýlko úplně vpravo je v málo používané místnosti (schodiště, koupelna), zatímco prostřední je v obejváku, takže svítí skoro pořád
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod Pavel-HP » čtv 10 črc, 2014 8:24 pm

Mňam, jen jsem se olíz. :P
TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1019
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod Seidl » pát 11 črc, 2014 7:34 am

Fuldo, tohle mi nedělej... :-) , zase si rychlejší, právě jsem dokončil v podstatě totéž.
Jak mám ve zvyku, udělal jsem to pro analog i digitál a umí to simulovat veřejné osvětlení i domečky.
U VO to umí Led technologii (plný svit hned po zapnutí), sodíkové i rtuťové výbojky (plynulý náběh intenzity až do maxima a případně i s nepravidelným blikáním, jak je často k vidění). No a pak také domečky s nepravidelným svícením. Stejně jak to máš...
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod fulda » pát 11 črc, 2014 8:36 am

Seidl píše:Fuldo, tohle mi nedělej... :-) , zase si rychlejší, právě jsem dokončil v podstatě totéž.
Jak mám ve zvyku, udělal jsem to pro analog i digitál a umí to simulovat veřejné osvětlení i domečky.
U VO to umí Led technologii (plný svit hned po zapnutí), sodíkové i rtuťové výbojky (plynulý náběh intenzity až do maxima a případně i s nepravidelným blikáním, jak je často k vidění). No a pak také domečky s nepravidelným svícením. Stejně jak to máš...


Veřejné osvětlení už mám hotové dávno. TADY, ještě se na něm dá provozovat svářeč, oheň a televize. Pro oheň a televizi používám dvě barvy LED.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků