semafory a světla pro příslušenství

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod Myšpulín » sob 09 úno, 2013 1:03 pm

cernos píše:... V mé výchozí konfiguraci NanoX znamená zadaná adresa 1 skutečnou adresu 5. ...

Používám taktéž NanoX a první accessory dekodér (dekodér příslošenství) má nahránu adresu 0. To, že to je dekodér výhybek není podstatné. Takže první výhybka má jak na myši, tak v RailCo adresu 1. Zatím jsem nepozoroval, že by toto nastavení mělo nějaký vliv na funkčnost při nějakých mimořádných situacích.
Každý další procesor PIC má adresu o jednu větší (včetně těch semaforových - používám lehce upravený program od Paca pro dva čtyřsvětlové na PIC16F628 - původně třísvětlové a relé). Tebou uvedený vzoreček platí.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod fulda » sob 09 úno, 2013 1:31 pm

Problémy s nespolehlivostí Borgova softu jsou řešené a vyřešené už na začátku tohoto vlákna.
Pokud si chceš koupit koupit hotové moduly, které se chovajíkorektně, tak kontaktuj Honzu, já ti prozradím, že jich má pár vyrobenejch. Ty co má Honza, tak se vyznačujou tím, že jim funguje i čtení. To je celkem zásadní, protože se nastavuje celkem dost CV a člověk v tom celkem snadno udělá chybu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BorgMcz » stř 13 úno, 2013 7:36 am

Pokud máš dekodéry hotové, stačí tam nahrát ten zmíněnej soft od fuldy (verze inverovaná) a vyzkoušet jek se ti to bude chovat, nové kupovat nemusíš, jde o stejné železo a PCB tu lepší neseženeš.
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod fulda » stř 13 úno, 2013 9:19 am

To taky není tak docela pravda. Ty moje, které jsou ke koupení u HH mají takovou jednu zásadní přednost - funguje jim čtení při programování, což je celkem zásadní, protože nastavuješ celkem dost CV a celkem snadno se v tom udělá chyba. Navíc můj plošňák se osazuje do kulaté 8/9mm díry, která se celkem snadno vrtá. Rozhodně snáze, než hranatá :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BohousP » stř 13 úno, 2013 9:40 am

Úprava popsaného dekodéru pro 5 dvouznakových návěstidel
Na svém kolejišti používám hodně seřaďovacích návěstidel. Ty mají pouze dvě návěsti (Posun zakázán - modrou LED a Posun povolen - bílou LED). Napadlo mne, využít to ke zjednodušení - zapojit diody tak, že obě jsou ovládané jedním výstupem procesoru. Podrobný popis najdete zde: http://www.masinky.info/Drobnosti-a-udelatka/Dekoder-5-navestidel. Software je od Fuldy bez jakékoliv změny.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod cernos » stř 13 úno, 2013 9:42 am

V pohodě, podařilo se mi uchodit ty od Borga, jiný kupovat nebudu a jinej fw tam nahrávat taky nebudu. Pro ty moje 2 seřaďovací trpaslíky a jednu 3 světelnou odjezdovou návěst nebudu řešit ani to čtení při zápisu ;) Ale moc díky za reakce, minimálně to pomůže ostatním
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BorgMcz » čtv 14 úno, 2013 8:10 am

fulda píše:...... Navíc můj plošňák se osazuje do kulaté 8/9mm díry, která se celkem snadno vrtá. Rozhodně snáze, než hranatá :mrgreen:


Tak asi každej plošňák lze osadit do kulaté díry :-) ale můj je dělanej primárně do šachet na které se osazují semafóry.

Jinak zapojení které jsi uveřejnil jsi udělal stejné jako moje úprava Pacova zapojení (ono to ani jinak nejde s tímto MCU).
Takže musí vše fungovat stejně, pokud tedy na HH nemají něco úplně jiného :-)
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BohousP » čtv 14 úno, 2013 8:33 am

BorgMcz píše:
fulda píše:...... Navíc můj plošňák se osazuje do kulaté 8/9mm díry, která se celkem snadno vrtá. Rozhodně snáze, než hranatá :mrgreen:


Tak asi každej plošňák lze osadit do kulaté díry :-) ale můj je dělanej primárně do šachet na které se osazují semafóry.


:D tak to mas, samozrejme, pravdu. Byl jsem u toho, kdyz vznikala idea reseni Fuldova dekoderu. Sachty od mtbbus (V.Bana) maji VNITRNI rozmer 11 x 11 mm. Je pravda, ze ctvercova dira se vrta spatne :mrgreen: . Pokud bude kulata, musi byt vic nez 20 mm - viz http://www.mtbbus.cz/scom/objimka_sach.pdf. Vzhledem k tomu, ze primarne bylo pri navrhu pocitano s rozchodem N, takova dira u koleji je vic, nez dost. Nekdy se tam proste nevejde, navic objimka ma 30 x 17 mm.
Edit: pro TT pouzivam sachty od V.Bani.
Naposledy upravil BohousP dne čtv 14 úno, 2013 1:03 pm, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod fulda » čtv 14 úno, 2013 9:19 am

BorgMcz píše:Jinak zapojení které jsi uveřejnil jsi udělal stejné jako moje úprava Pacova zapojení (ono to ani jinak nejde s tímto MCU).
Takže musí vše fungovat stejně, pokud tedy na HH nemají něco úplně jiného :-)

A to je právě jeden z častých a naprosto nesprávných předpokladů. Ty které má HH jsou o desetinku kreativnější a proto jim právě funguje to čtení.
To je takovej předpoklad mojich modulů - snažím se dodržovat normu kompletně, ačkoli je to často náročné.

Staré přísloví píše:Nikdy neříkej že něco nejde, nebo se jednou stane že přijde blbec, kterej to neví a prostě to udělá
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod harttman » čtv 14 úno, 2013 1:00 pm

Já jsem zase podle Fuldového schématu navrhnul tento plošňák. Je o kapku širší, ale zase o dva fousy kratší. :D
Obrázek
10x19mm
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod fulda » pát 30 srp, 2013 11:11 am

Napadla mne taková kacířská myšlenka - udělat dekodér pro jednu lampu.
Na první pohled to zní docela jako blbost, ale pokud si vezmu procesor PIC10F322, kterej stojí 0.5€ a jehozastavěná plocha je 3x3,2mm,tak bych dekodérem ani nezvětšil díru, do které se lampa umisťuje.
Problém je, že si nejsem jistej, jestli do takhle malého procesoru dostanu seriózní DCC progranování. Takže bych spíš musel použít nějakou náhradní metodu. Třeba takto: propojím dva body na plošňáku a přepnu na ovladači stav zařízení, jehož adresu chci použít. Propojím druhé dva body a změním na ovladači stav zařízení, které bude určovat konfiguraci.

Celé kouzlo by spočívalo v tom, že bych v rámci lampičky mohl rovnou definovat světelný efekt pro zapnutí a vypnutí (sodíková lampa, zářivka, dosluhující zářivka ....)
Ale není vůbec jisté, jestli bych to do toho procesoru všechno dostal, jen si tu nad tím tak polemizuji.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod BohousP » pát 30 srp, 2013 1:29 pm

fulda píše:Napadla mne taková kacířská myšlenka - udělat dekodér pro jednu lampu.
Na první pohled to zní docela jako blbost, ale pokud si vezmu procesor PIC10F322, kterej stojí 0.5€ a jehozastavěná plocha je 3x3,2mm,tak bych dekodérem ani nezvětšil díru, do které se lampa umisťuje.
Problém je, že si nejsem jistej, jestli do takhle malého procesoru dostanu seriózní DCC progranování. Takže bych spíš musel použít nějakou náhradní metodu. Třeba takto: propojím dva body na plošňáku a přepnu na ovladači stav zařízení, jehož adresu chci použít. Propojím druhé dva body a změním na ovladači stav zařízení, které bude určovat konfiguraci.

Celé kouzlo by spočívalo v tom, že bych v rámci lampičky mohl rovnou definovat světelný efekt pro zapnutí a vypnutí (sodíková lampa, zářivka, dosluhující zářivka ....)
Ale není vůbec jisté, jestli bych to do toho procesoru všechno dostal, jen si tu nad tím tak polemizuji.

Ten nápad se mi líbí, ne vždy je vhodné použít dekodér pro 10 lamp ... Jěště tu kacířskou myšlenku rozšířím - Fulda mně asi stáhne z kůže (už ho vídím jak ten sw rve do 10F322 :o ). Ideální by bylo, aby ty efekty měly něco jako náhodný výběr časového průběhu jevu. :mrgreen: To proto, abych třeba několik lamp na ulici mohl mít pod stejnou adresou, ale neblikaly synchronizovaně ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod fulda » pát 30 srp, 2013 1:53 pm

BohousP píše:Ten nápad se mi líbí, ne vždy je vhodné použít dekodér pro 10 lamp ... Jěště tu kacířskou myšlenku rozšířím - Fulda mně asi stáhne z kůže (už ho vídím jak ten sw rve do 10F322 :o ). Ideální by bylo, aby ty efekty měly něco jako náhodný výběr časového průběhu jevu. :mrgreen: To proto, abych třeba několik lamp na ulici mohl mít pod stejnou adresou, ale neblikaly synchronizovaně ...


To je právě to co bych zadával jako "konfiguraci"
Představa je asi taková, že si udělám několik SW a do procíku nahraju jen ten jeden - čili procík na zářivky nepřepnu na sodíkovku, ale musím ho smazat a znovu nahrát.
A do konfigurace si nahraju jen něco jako "random seed" nebo jak to nazvat - prostě hodnotu, která bude ty dekodéry odlišovat a tím pádem semi náhodné chování bude opravdu dostatečně náhodné. Ještě mne napadlo, že ten procík má docela slušné AD převodníky, tak že bych v rámci vytváření entropie měřil nějakou šumovou vlastnost DCC signálu.
Ono totiž jinak není moc co konfigurovat.

Ale to už je hodně technickej detail, to bych zatím tady nerozebíral, stejně tomu pochopí tak 3-4 lidi.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod kraljiri » čtv 19 zář, 2013 2:18 pm

dekoder navěstidla_změna velikosti.jpg
Univezální dekoder dle DCCKOLEJE

Dovolím si přispět svojí variantou podle DCCKOLEJE, kde na dekodéru jde nastavit libovolná konfigurace světel a rychlost blikání a tím i varianty světel. Umožňuje připojit osm světel a zabere max 4 adresy. což je osm povelů. Takže dekodér za cca 400 může obsloužit 16 LEDek, jsou na něm 2x PIC. To je 8xdvousvětelné návěstidlo, nebo 4xtři světla+třeba přejezd, nebo výhybku, nebo 2x5znak+1x předvězd, nebo 4x3znak+1xpředvezd a tak by se dalo pokračovat. Pro jistotu, dokáže jeden dekodér obsloužit osm dvouznakých návěstidel, více znakých úměrně méně.
A teď to hlavní, změna v nastavení se provádí až na hotovém pomocí MM. Kde si do tabulky označím skupinu světel jenoho návěstidla, čili 2, nebo 3,nebo 4, nebo 5 světel, limit je osm, a pak která led má svítit samostatně, které spolu. Vypadá to složitě, ale pokud mi napíšete co to má umět umím vám PIC naprogramovat a nastavit dle vaší libosti. Samozřejmně jde také použít pro zapínání osvětlení, prostě čehokoliv. Tato varianta se mi osvědčila jako nejlevnější a naprosto univerzální pro jakékoliv svícení. Je převzata ze zahraničí a zatím jsem nic univezálnějšího neviděl. Precizní patice slouží pro zasunutí správného odporu pro LED, mimo to jde nastavit svítivost LED pomocí MM programově. Na obrázku nejsou osazany PIC16F628.
Jirka
Jiří Král, www.dccdoma.cz
Uživatelský avatar
kraljiri
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 23 pro, 2010 7:16 pm
Bydliště: Brno

Re: semafory a světla pro příslušenství

Příspěvekod sidlo » pon 19 kvě, 2014 5:46 pm

Několika věcem nerozumím:
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků