Hlasitost zvuků v dekodéru ESU

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Hlasitost zvuků v dekodéru ESU

Příspěvekod zxr190 » pát 24 srp, 2012 7:44 am

Mám dva brejlovce Rivarossi (FM Cargo a RTC) Jeden byl koupen jako již továrně ozvučený, druhý bez zvuku. Později jsem zjistil, že oba jsou osazeny totožným dekodérem a oba jsou vybaveny reproduktorem, přičemž zvuk je u druhého brejlovce jen sw vypnut. Po zapnutí chodil super.Dekodéry hlásí po přečtení kód výrobce ESU (CV8), verze 59 (CV7). Podle mě by to měly být dekodéry ESU LokSound v3, 16 bit.Tak mi to alespoň identifikuje LokSound Programmer. Tovární brejlovec má však zvuk (ve srovnání s brejlovci Roco) velice slabý. Podobnou zkušenost mám se zvukem v dodatečně ozvučeném sergeji Roco (dekodér jsem koupil již s nahraným zvukem a jen jsem ho zasunul do patice). K programování ESU dekodérů mám k dispozici LokProgrammer vč. aktuálního sw vybavení. Po delším "laborování" jsem ale dosáhl jenom toho, že i druhý brejlovec má teď také slabý zvuk.
Vzal jsem tedy "volný" dekodér a z knihovny na webovkách ESU jsem zkusil nahrát zvuky několika vozidel (sergej, ludmila, desiro,...). Zvuky tam jsou, i pomocné zvuky jsou přiřazeny funkčním tlačítkům jak mají, jenom síla zvuku je skoro neslyšitelná. Hlasitosti zvuků (CV 5x - teď z hlavy nevím přesně) mám nastaveny na hodnoty 64.
Poradí mi někdo, kde dělám chybu? Předem děkuji za konstruktivní odpovědi.
zxr190
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 24 srp, 2012 2:36 am

Re: Hlasitost zvuků v dekodéru ESU

Příspěvekod martin-tt » sob 25 srp, 2012 7:48 pm

Ahoj,nevím jak v HO ale v TT má Roco nainstalovány dekodéry Zimo,a to doporučuje ve svých návodech celkovou hlasitost nastavit přes CV 266 na max.hodnotu 64 aby nedocházelo ke zkreslení zvuku.Mám dva originál ozvučené Brejlovce od Roca a jejich hlasitost od výrobce je nastavena na hodnotu 110,tedy téměř dvakrát víc než doporučuje Zimo.Chci tím jen říci že výrobci se snaží o co nejvyšší hlasitost a tím na sebe upozornit.
martin-tt
 
Příspěvky: 186
Registrován: stř 26 led, 2011 11:37 am
Bydliště: Ostrava

Re: Hlasitost zvuků v dekodéru ESU

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 26 srp, 2012 6:23 am

Zdarec,u zmiňovaných dekodérů se na stavuje základní hlasitost v CV 63,další "doladění zvuku je možno provést v CV 121-123.
V CV 57 a 58 (Geräuschmodus 1 a 2) se nastavují pouze parní mašiny.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hlasitost zvuků v dekodéru ESU

Příspěvekod zxr190 » ned 26 srp, 2012 10:32 am

Ahoj,
díky za odpovědi. CV 63 mám nastaveno na 64, stejně tak CV 121 - 123. Nic. Co se týče CV 266 a nastavení hodnoty na 110, pak jsem nenašel CV266 (není to překlep?) a jakmile zadám jakoukoli hodnotu větší než 64, automaticky se přepíše na 64. Nicméně díky moc za snahu, jdu bádat dál. Kdo ví, jestli neodešel dekodér a já tady neblbnu. Nejprve chodil, pak začal blbnout.
Pravdou je, že brejlovci Roco vysloveně řvou.
zxr190
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 24 srp, 2012 2:36 am

Re: Hlasitost zvuků v dekodéru ESU

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 26 srp, 2012 3:19 pm

Vem si návod k dekodéru a projeď si nastavené hodnoty s tím co uvádí manuál.Mohlo se stát,že jsi v zápalu boje :D šáhnul vedle a hned je veselo. :lol: Mrkni na CV 57 a 58,u dieselu by měly být hodnoty 0,eventuelně koukni na CV 59 a 60.
Předpokládám,že se stále bavíme o dekodéru ESU V3.0/V3.5 u těchto dekodérů se dostaneš maximálně na CV 230.
Kolega zmiňoval CV 266 v souvislosti s dekodérem Zimo.Nová generace dekodérů ESU 4.0 už se rovněž nastavuje ve vysokých CV.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Hlasitost zvuků v dekodéru ESU

Příspěvekod jirkan » ned 26 srp, 2012 6:40 pm

Já teda mám s ESU jen ty nejlepší zkušenosti, i když v4 je výrazně lepší než 3.5, i tam byl vždy zvuk OK (od té doby, co ROCO začalo používat zvuáče ZIMO si opět ozvučuji sám a ESU, právě kvůli zvuku). Ale podíval bych se taky na reprák, v3.5 potřebuje 100 Ohm, v4 zase 4 Ohmy a Zimo 8. Problém taky nastane, když chybí ozvučnice.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Hlasitost zvuků v dekodéru ESU

Příspěvekod zxr190 » ned 26 srp, 2012 10:01 pm

Ahoj všem,
vezmu to popořadě. Ano, bavíme se o ESU v3.5. CV jsem zkontroloval. Reprák tam byl originální, kontroloval jsem ho, má na sobě opravdu údaj 100 Ohm. Vyzkoušel jsem dekodér na testeru ESU Profi-Pruefstand, kde je vestavěný vlastní reproduktor s přepínáním 100 Ohm, 4 Ohm. Je to pořád to samé, takže reprákem to není. Jiný dekodér v3.5 v sergeji sice neřve jako Roco brejlovec (to do budoucna snadno stáhnu), ale hraje slyšitelně i bez ozvučnice. Dekodér šel asi "kukat". Ostatní funkce chodí, tak ho použiji jako nezvukový (třeba do patráku Rivarossi), no a reprák se také hodí...
Měl jsem doma jeden nenahraný ESU v4. "Naládoval" jsem do něj zvuk pro italského brejlovce s Catrem z webovek ESU a chodilo to napoprvé. I tenhle brejlovec řve. Jinak mám s ESU také ty nejlepší zkušenosti, v4 mi nadchla. Díky za tu poznámku o vysokých CV. Nakopla mě směrem k ESU v4.
Není někde ke stažení zvuk pro ESU v3.5 pro českého brejlovce s motorem ČKD? Na stránkách ESU jsem ho nenašel (ani u originálních lokomotiv Roco), ale mám pocit, že jsem na něj někde narazil.
zxr190
 
Příspěvky: 3
Registrován: pát 24 srp, 2012 2:36 am

Re: Hlasitost zvuků v dekodéru ESU

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 27 srp, 2012 4:50 am

Dělám pouze páry a ještě DRG :D ale mám ten dojem,že se Tebou požadovaným zvukem zabýval kolega Jacek nebo Štokr.Něco snad taky dělali kluci od Artolu.

http://sounds.artol.sk/okuliarnik/

kdo hledá najde :D
http://jacek-modely.cz/zvukove-projekty ... /#more-734
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 návštevníků