Loconet

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet

Příspěvekod harttman » pát 24 srp, 2012 8:16 am

Dobře. Dejme tomu že bych si chtěl osadit domácí kolejiště Loconetem. Může mi tu někdo polopatě nakreslit jaké komponenty mají na takovém kolejišti být, jak to má být propojené, popsat jednotlivé komponenty k čemu jsou a co budou dělat a nakreslit a vysvětlit to na nějakém příkladu?
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » pát 24 srp, 2012 8:41 am

harttman píše:Dobře. Dejme tomu že bych si chtěl osadit domácí kolejiště Loconetem. Může mi tu někdo polopatě nakreslit jaké komponenty mají na takovém kolejišti být, jak to má být propojené, popsat jednotlivé komponenty k čemu jsou a co budou dělat a nakreslit a vysvětlit to na nějakém příkladu?

k tomu se postupne dostanu, pokud bude Sindy chtit, muze mne doplnovat svymi "puristicko- teoretickymi" nazory. Pochybujem, ze on ma neco svoje vyvinute, on vsechno jen kopiruje a tvrdi, ze vsechno uz je vymyslene a netreba nic vylepsovat ;-)
---
Ono neni snadne publikovat, protoze to musi byt perfektni a pokud neni, tak se to umi skaredo vymstit. Nosite vlastne svoji kuzi na trh a pokud se neco nepodari, tak to puristi dokazou pekne omlatit o hlavu. Ono vlastne nekdy staci malickost, aby to bylo perfektni, ale pro ne je dulezitejsi dokazat to, ze se nekdo kopnul. V zasade je jim jedno, ci je to dobre nebo prinosne, hlavni je, ze se predvedli a prodali svoje znalosti. Ale riskovat, ze neco sami vymysli a predvedou, tak to opravdu nehrozi ;-)
---
Mohli bychom to rozdelit, ja pojedu po linii lacineho a dobreho a kdo ma zajem, muze ject po linii profi, spickoveho a draheho.
A zajemce nech si vybere.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod Zx1974 » pát 24 srp, 2012 9:06 am

harttman píše:Dobře. Dejme tomu že bych si chtěl osadit domácí kolejiště Loconetem. Může mi tu někdo polopatě nakreslit jaké komponenty mají na takovém kolejišti být, jak to má být propojené, popsat jednotlivé komponenty k čemu jsou a co budou dělat a nakreslit a vysvětlit to na nějakém příkladu?

Tohle nestačí?
http://wiki.rocrail.net/doku.php?id=mgv-overview-en
http://users.telenet.be/deloof/page4.html
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » pát 24 srp, 2012 10:05 am

presne, to poznam ;-)
problem je v tom, ze tam jsou nevhodne konektory, treba sachta Fremo je /ma doporucene konektory a pinove rozlozeni neni stejne a proto se to neda naslepo odkopirovat. Je tam toho vic, co se mi nelibi a az sem budu davat sve veci, upozornim na to.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod mizl » pát 24 srp, 2012 12:46 pm



Dle obrázků to vypadá jednodušeji než systém Lenz ...
Mám takový pocit, že jsem si asi vybral špatný systém pro svoje kolejiště ....

Michal

Ps: Nějaké takové to příspěvky bych očekával od začátku této diskuze, na místo plkání kterému většina uživatelů nerozumí ... :evil: Myslím, že jste to vzali od začátku za špatný konec. Konečně jsou příspěvky k věci pro osvětu LocoNetu ... :wink:
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Loconet

Příspěvekod Houmr » pát 24 srp, 2012 1:48 pm

Chlapi přesně to jsem měl taky já na mysli, Vás nakopnout ať se to začne ubýrat nějakým konstruktivním směrem. Navíc bych řekl že skoro většinu lidí nezajímá jak to vše přesně funguje, ale jde jim o praktické a uplatnitelné aplikace, hlavně aby tomu rozuměli, nejlepší aby to byla stránk v češtině, něco jako udělali kluci z DCC koleje, kteří bych řekl, že to taky tady rozjeli s ovládáním DCC (už tedy teď bez podpory) ale už je zastoupil Fulda. Takhle bych si já nějak představoval tu prezentaci Loconetu. Koli paketů a kolik bitů se kam posílá je všem úplně šumák (mimo těch co tomu rozumí) a taková diskuze nikoho k Loconetu nepřivede. Já mám kolejiště a ovládání vyřešeno, ale rád se taky dovím i o jiných možnostech proč ne, nikdy neříkám nikdy.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Loconet

Příspěvekod michal.kubista » pát 24 srp, 2012 1:55 pm

Zdravím,
i já bych se zeptal. Kolejiště chci řídit ručně. Chápu, že na zabezpečení provozu asi bude zapotřebí PC, ale řídit chci z ruky. Tedy chtěl bych nějaký ovládací panel, kde mám spoustu tlačítek na stavění cest a kontrolek na indikaci obsazení kolejí a výhybek. Pro připojení takového panelu se používá LokoIO, a nebo je neco inteligentnějšího=více vstupů a výstupů, jako je pro XpressNet TCO a FBO? Jinak by asi bylo zapotřebí více desek LIO pro jeden takový panel?

Jinak taky konečně něco čtitelného pro nás uživatele :D
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Loconet

Příspěvekod Zx1974 » pát 24 srp, 2012 3:22 pm

Nic takovýho jako TCO a FBO jsem pro Loconet neviděl (proto jsem taky pošťuchoval Fuldu v jeho vlákně) takže nezbývá než použít více kusů LocoIO.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Loconet

Příspěvekod Jirka_US » sob 25 srp, 2012 5:31 am

Myslím, že ať už DS54 nebo DS64 od Digitraxu toho umí docela dost. Oba moduly lze použít
1) k ovládání výměn/vyhybek (jak motorické, tak mžikové na bázi elektromagnetu), včětně zpětného hláśení,
2) maji vstupy, které lze použít buď jako obecné vstupy např. k detekci obsazení úseku, nebo lze přímo tyto vstupy připojit k tlačítkům u řídícího pultu a ovládat jimi přímo výměny/vyhybky.
3) ke stavění vlakové cesty. (detaily viz manualy) Nicméně programování je trochu náročnější, takže v JMRI je např. poznámka,že je lepší/snadnější to udělat přímo v JMRI tedy softwarově. Ale pro ty co za žádnou cenu nechtějí použít PC to můźe být řeśení. Aź do tohoto okamžiku není třeba PC.

Pokud propojím tyto moduly, DCC centrálu, LocoBufferUSB a PC tak mám na výběr tyto možnosti jak ovládat výměny/vyhybky:
1) pomocí tlačítek na řídícím pultu
2) přímo z centrály DCC (např. pokud použiju Digitrax DCS50 nyni DCS51) byť trochu nepraktické neboť si musím pamatovat adresy
3) z PC (včetně server aplikace, tedy řídit mohu odkudkoliv, kde mám připojení k internetu)
4) bezdrátově pomocí smartphone (WiFI) nikoliv Bluetooth, nezaměňovat. V případě použití JMRI je to zásadní rozdíl.
Vśechny tyto 4 možnosti běží paralelně "nezávisle" na sobě, vyzkoušeno a funguje to bez záludností. Jinými slovy pokud mám např. 2 kolejiště/moduly, každý s "elektromechanickým" řídícím pultem (tedy tlačítka) připojeným na LocoNet, tak je mohu propojit (pochopitelně musím zajistit různé adresy pro HW) tak, že obě kolejiště/moduly mohu řídít centrálně (na výběr mám 2,3,4) a zároveň používat původní řídící pult (pouze pro příslušnou část kolejiště/modulu). Stále se bavíme o výše zmíněných 2 modulech, nikam nepřidávám žadný extra HW kromě LocoNet kabelu, tedy žádné vícenáklady. Jedná se částečně o zjednodušené řešení, protože zde není řešen autoblok a navěstidla, ale jako příklad na pochopení to snad stačí

Myslím, že toho ty 2 "krabičky" umí docela dost a možná by to mohlo posloužit pro inspiraci pro ty, keří rádi "bastlí" HW. Já jsem sice přesvědćěn, že v tomto konrétním případě poměr výkon/cena je dost dobrý a ne vźdy profi znamená "drahý" vzhledem k tomu co za to dostanu. Kromě toho pokud chci prodat nějaký profi kus, tak to větśinou není problém bez nějaké razantní finanční ztráty, u "homemade" výrobku už to si problém bude. Zatím jsem ani žádné veřejně publikované srovnatelné "homemade" řešení nenašel. Ikdyž řešení na rocrail.net vypadá zajímavě.

Pár odkazů:
DS54 manual: http://www.digitrax.com/static/apps/pro ... s/ds54.pdf
DS64 manual: http://www.digitrax.com/static/apps/pro ... ds64_1.pdf
stavění vlak. cest pomocí DS64 http://ikm.digitrax.com/questions/494/D ... te+Buttons
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » sob 25 srp, 2012 11:56 am

pro Kamence jsem mel hotove tohle a celkem dobre to slouzilo. je to vlastne matice 8x6 bodu, kde spojenim dvou bodu se postavila cesta mezi temi body a rozsvitilo se navestidlo. Mel jsem to naposledy v Madarsku 2008, od te doby Kamence jen chatraji.
---
Princip cinnosti je jednoduchy, stiskla se tlacitka v poli tlacitek, potom se na "klavesnici" vpravo se navolila kombinace barev pro navestidlo a odeslalo se ENTER. Druhe stisknute tlacitko urcovalo, kde se rozsviti navestidlo.
---
nemelo to detekci, kontrola ocima, detekce jsem zabudovaval postupne, ale potom jsem se na to vykaslal. Vyhybky rizene servami, uz v roku 2008.;-)
Přílohy
kam.JPG
kam_zad.jpg
kam_zad.jpg (21.45 KiB) Zobrazeno 6563 krát
kam_pr.jpg
kam_pr.jpg (10.7 KiB) Zobrazeno 6563 krát
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod radeksindy » pon 27 srp, 2012 10:03 pm

Koukám, že se zvědavým dostalo správných odpovědí i bez mé přítomnosti :)

Jinak by asi bylo zapotřebí více desek LIO pro jeden takový panel?

To se nedá odpovědět bez bližší znalosti velikosti toho panelu (kolik toho má ovládat a zobrazovat). LocoIO je funkčně jednoduší a primárně určeno pro přímé ovládání nebo pro spolupráci s PC. TCO sice nativně umí pracovat s tlačítky v matici a s LocoIO by to zabralo trochu více panelů. O kolik zase lze říci jen na konkrétním příkladě. Ale takový malý příklad pro vaši představu. Vezmu 2 LocoIO a jeden dám do panelu a druhý do kolejiště. V panelu potřebuju jeden nebo dva piny na ovládání výhybky (1 přepínač nebo 2 tlačítka), další 2 piny na dvě LEDky zobrazující polohu. Na druhé straně budete potřebovat 2 piny na ovládání přestavníku a 2 piny na snímání polohy. Takže 2 LocoIO jsou 4 výhybky pod plnou kontrolou z panelu.

Když už tady padlo TCO, tak si můžeme ukázat něco podobného pro LocoNet pro ty, co nechtějí nic stavět, ale jen nakoupit. Na stránkách http://www.cmlelectronics.co.uk si najděte zařízení s označením DTM30. To je deska, která umožňuje připojit 30 tlačítek na vstup a 30 LEDek na výstup. Zároveň nabízí spoustu konfigurací, umí pracovat s cestami, senzory atd. V sekci "Dokumentation" si vyberte "Control panels" a můžete si stáhnout jak manuál, tak konfigurační příručku. Stojí to za přečtení, obzvláště když si uvědomíte, že to stojí 63 liber, což je dnes něco kolem 1900Kč. Jedno sestavené TCO se dá koupit za 1050Kč a, kromě zapojování tlačítek nebo přepínačů do matice a ovládání výhybek, nic neumí. DTM30 umí například 24 cest definovaných třeba stiskem dvou tlačítek na panelu (od/do), v cestě může být 12 výhybek. Zobrazování obsazenosti úseků je základní funkcí, ale i nějaké návěštění to zvládá. Osobní zkušenost nemám, ale mělo by to spolupracovat nejen s produkty Digitrax, ale i běžnými dekodéry pro LocoNet i DCC.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet

Příspěvekod harttman » úte 28 srp, 2012 8:38 am

Prozatím mi nikdo neodpověděl.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » úte 28 srp, 2012 11:27 am

harttman píše:Dobře. Dejme tomu že bych si chtěl osadit domácí kolejiště Loconetem. Může mi tu někdo polopatě nakreslit jaké komponenty mají na takovém kolejišti být, jak to má být propojené, popsat jednotlivé komponenty k čemu jsou a co budou dělat a nakreslit a vysvětlit to na nějakém příkladu?


To neni tak jednoduche, viz to, jak se tu presvedcujeme o ruznych moznostech, jak to udelat. Navic je to zatizeno problemem, kolik chces do toho investovat a kolik veci si chces vyrobit sam. Da se napisat, ze to je neprima umera, cim vic do toho das penez, tim vic usetris casu.
Dost velka potiz je v tom, ze vlastni vyroba vyzaduje znalosti a pristrojove vybaveni na nejake urovni. Minimum je merak a logicka sonda. Idealni je vlastnit osciloskop nebo logicky analyzator a nejaky laboratorni zdroj +5,+12,+15,+24V / 0,1 az 3A. Dalsi vec je mikropajka + nastroje a nejaky prostor, kde to nebudes muset kazde 4 hodiny skladat a rozkladat. Dale je dulezite umet merit a z namereneho vyvodit spravne souvislosti.
---
Mne osobne se nelibi pouzivat CANON konektory a radsi pouzivam RJ12 a RJ45 na rozvod signalu a posilujem to rozvodem +12V normalni sitovou dvojlinkou, ktera by mela byt barevne rozlisena. Nellepsi je pouzivat jeden typ konektoru, aby to bylo snadno rozebiratelne a opravitelne. Naucilo mne, ze spojovani natvrdo pajenim neni to prave a lepsi je pouzit konektory i kdyz je to drazsi. Ale nesmirne to ulehci praci pri opravach a upravach.
---
Vsechno vyzaduje cas a praci. Nic se neudela "samo". To plati hlavne pro nastudovani problematiky. Pokud se na to podivas a treba prelozis translatorem, tak k necemu dojdes a nasledne se muzes zeptat na cokoliv, ale rozumne. Neda se zacinat na uplne "zelene louce", pokud te to zaujme, musis se to proste naucit a cemu nerozumis, tak se zeptat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod radeksindy » úte 28 srp, 2012 12:03 pm

Prozatím mi nikdo neodpověděl.

Otázka byla příliš obecná, aby se na ní dalo odpovědět. A není to vlastnost LocoNetu :)

Zaleží jak je kolejiště velké (alespoň odhad počtu zařízení), způsob ovládání (z PC, ovladače nebo z panelu), kolik je do toho člověk schopen nebo ochoten vložit, zda chce člověk vše jen koupit nebo si je snad něco schopen postavit.

Zkusím někdy v následujících dnech sepsat přehled centrál pro LocoNet od amatérských konstrukcí až k profesionálním výrobkům.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » úte 28 srp, 2012 1:13 pm

radeksindy píše:Prozatím mi nikdo neodpověděl.
Zkusím někdy v následujících dnech sepsat přehled centrál pro LocoNet od amatérských konstrukcí až k profesionálním výrobkům.


nemyslim, ze centraly jsou to klicove, spis bych se zameril na ovladani prislusenstvi.
V zasade je Loconet pro lokomotivy skoro stejny jako Lenz. Nevidim mezi nima az tak velke rozdily. Az na to, ze Loconet vic vydrzi a je flexibilnejsi.
Krome jine sbernice je to vlastne skoro to same. ;-)
---
Prave pro prislusenstvi je asi nejsilnejsi nastroj Loconet.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 47 návštevníků