Loconet

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » sob 11 srp, 2012 11:19 am

mam vlastni stranky a nechce se mi to sem pretahovat a navic nejsou hotove a proste neni cas a chut o tom pisat a prezentovat.
Radsi vymyslim, nez pisi clanky okolo toho. Napisat do konfery par prispevku, je uplne o necem jinem, nez napisat cele pojednani, aby to melo hlavu a patu a bylo tam vsechno. Hodne veci mam na Railnet.sk, tam ale vsichni jedeme na Loconetu, tak nemam problem se zakladnimi vedomostmi ctenaru.
---
Problem je, za hned vidite centralu za 12 tacu, ale to je uplny nesmysl, Loconet potrebuje centralu jen na rizeni lokomotiv, na rizeni prislusenstvi centralu vubec nepotrebujes. Sbernice Loconet je typu "kazdy s kazdym", takze centrala je naprosto zbytecna. Jedina vec, ktera je spolecna, je zdroj proudu 15-17mA, ktery pouziva Loconet na pozitivny UART. Dokonce ani ten nestastny Locobuffer nepotrebujes, pokud se nepripojuje k PC. Proste kazde zerizeni ma adresu a tou je identifikovane a adresovatelne na Loconetu. Neni potreba vubec zadna centrala na ovladani prislusenstvi. Ma to samozrejme hacik v napajeni, ktere se musi tahat extra a musi se posilovat silove rozvody, aby to utahlo prestavniky.
---
Zrovna nedavno jsem dodelal Loconet ovladac na vykuchane serva, kde zustal jen obal, motor a prevody. Velmi se mi to osvedcilo, az budu mit chut, neco sem o tom hodim.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod radeksindy » sob 11 srp, 2012 8:57 pm

Mě nějak chybí ten mesiášský komplex. O kolik se zlepší modelářství v Čechách když tady bude dělat LocoNet místo 10 lidí třeba 100? Nebo tisíc? Zhorší se něco, když tu nebude vůbec LocoNet? Slíbil ti Digitrax nějaký podíl, že chceš šířit LocoNet? Řídicí systémy mě živí, nemám ani nejmenší chuť stráce s digitálem víc času než je nezbytně nutné. Pro mě přínosem samotná modelařina, chci stavět vozy, lokomotivy, moduly a podobně. Digitální řízení je jenom prostředek, který třeba na svých modulech uplatňuji jen na malém skryťáku. Třeba moduly vlečky pivovaru na lokálce, který momentálně stavím, bude řešen mechanicky - přestavníky, klíče, zámky atd.

Pokud ti nějak záleží ne větším rozšíření LocoNetu, budeš to opravdu muset dělat jako Fulda. Musíš být schopen nabídnout řešení, plně tomu rozumět a vědět co se děje ve světě LocoNetu. Obvykle okole sebe házíš bitama, miliampérama a volatama, ale pak se ukáže, že ani nevíš, jaká existují rozhraní k PC. Většinu nebudou zajímat UART, volty, bity, podstatný je celek, funkce a výsledek, který to dokáže dát. Nemá smysl teď cokoli vyvíjet, jen se naučit používat existující. Hlavně budeš muset na nějakém modelu stanice nebo na kolejišti ukázat, že to funguje. A vůbec není zajímavé ukazovat nějaký dekodér, ale jak to hází výhybky, jak to řeší vzájemné vazby, jak se vyrábí ovládací panel, jak to snímá průjezd vlaku, jak to řeší návěstní soustavu ČSD a podobně.
radeksindy
 
Příspěvky: 2517
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet

Příspěvekod harttman » sob 11 srp, 2012 9:18 pm

radeksindy píše:Pokud ti nějak záleží ne větším rozšíření LocoNetu, budeš to opravdu muset dělat jako Fulda. Musíš být schopen nabídnout řešení, plně tomu rozumět a vědět co se děje ve světě LocoNetu. Obvykle okole sebe házíš bitama, miliampérama a volatama, ale pak se ukáže, že ani nevíš, jaká existují rozhraní k PC. Většinu nebudou zajímat UART, volty, bity, podstatný je celek, funkce a výsledek, který to dokáže dát. Nemá smysl teď cokoli vyvíjet, jen se naučit používat existující. Hlavně budeš muset na nějakém modelu stanice nebo na kolejišti ukázat, že to funguje. A vůbec není zajímavé ukazovat nějaký dekodér, ale jak to hází výhybky, jak to řeší vzájemné vazby, jak se vyrábí ovládací panel, jak to snímá průjezd vlaku, jak to řeší návěstní soustavu ČSD a podobně.

Ano, tak nějak si to představuji i já a myslím že i ostatní modeláři méně zdatní v elektronice. Radeksindy vystihl jsi to přesně.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Loconet

Příspěvekod Jirka_US » ned 12 srp, 2012 5:07 am

Ocenuji, ze bylo zalozeno Loconet vlakno a snad se dockame i vice technickych prispevku...
Sam pouzivam komponenty Digitax se sbernici Loconet. Povazuji toto reseni za optimalni jak z hlediska financniho (neporovnat s resenim udelej si sam), tak i z hlediska technickeho a narocnosti na sestaveni. Mam domaci kolejiste - "jednoduchy" oval s 12 vyhybkama.Jako komponenty jsem pouzil Digitrax DCS50 ca.120USD (DCC centrala + ovladac v jednom) + LocoBufferUSB ca.55USD + 3 x Digitrax DS54 ca 30-40USD (modul vstupu, vystupu, pouzivam na ovladani vyhybek). Vse ca. v cene 300USD + popr.120USD za modul Digitrax BDL168 na detekci vlaku - obsazeni useku (neni nutne pro rucni provoz). Pokud ma nekdo levnejsi reseni se srovnatelnyma moznostma (prosim porovnavat s profi vyrobky) rad se priucim...Navic ve vyse uvedene popr. podobne sestave (via Digitrax Loconet) nevidim ani zadne zaludnosti pro cloveka, ktery s DCC zacina. Snad jen to, ze manualy jsou v anglictine.(mozna zde pomuze google translate...)
Centrala je pripojena pres Locobuffer k PC, jako software pouzivam JMRi (legalne zdarma). Navzdory ruznym mytum a ne uplne presnym informacim na techto strankach, tak toto reseni (PC+DCC centrala) povazuji za idealni vzhledem k tomu, ze misto ovladaciho pultu s mechanickymi prvky (tlacitka, vypinace) mam obrazovku monitoru, coz je urcite mene pracne nez ovladaci pult a o spolehlivosti nemluve. Dalsi vyhodou je, ze pokud zmenim layout kolejiste, tak zmena v JMRI je pomerne jednoducha ve srovnani se zmenou ovladaciho pultu s tlacitky (a to i v pripade moduloveho pultu typy S.E.S). Pripojenim k PC navic ziskavam moznost ovladat vlaky (v podstate dalsi ovladac) pomoci klavesnice, joysticku, pomoci Wii ovladace (via Bluetooth) a WiFi (via Android mobil nebo iPhone/iPad/iPod touch). Tedy dalsi ovladace bez dalsich vicenakladu za predpokladu, ze nektera z tech vecicek je doma. Vse vyzkouseno a funguje temer bez problemu s vyjimkou Bluetooth (dle me zkusenosti JMRI/Bluecove nepodporuje jine BT cipy nez s Widcomm stackem, pokud ma nekdo jinou zkusenost opet se rad priucim...).Pro narocnejsi aplikace je mozne pouzit i reseni se serverem.
Podle meho nazoru si muze kazdy vybrat od jednoducheho/cenove prijatelneho reseni (viz vyse) az po slozita reseni, aniz bych musel neco "vyhazovat" co jsem pouzil na zacatku, tedy slusna modularita systemu. Mimo jine JMRI je open source, takze moznosti temer neomezene...Jedine co chybi je podpora JMRI pro CSD/CD navestni soustavu a prislusny HW modul (Loconet) pro CSD/CD navestidla.

Cilem prispevku bylo poopravit nektere myty:
1) o tom, ze reseni na bazi Loconet (napr. Digitrax komponenty) je drahe a slozite. Ano cena profi vyrobku se muze na zacatku jevit jako vyssi v porovnani s poloamaterskym vyrobkem od ceskeho "maloserioveho" vyrobce bez ICO, bez faktury, bez tech. podpory, kdyz neco nefunguje tak z nejakeho duvodu "vyrobce" nezveda telefony (vetsinou ti kteri tvrdi, ze to nedelaji, aby zbohatli..) atd., ale nakonec tech par korun/USD navic se mne vyplati. Zkratka po vice jak 20 letech techto zkusenosti, osobne preferuji vyse uvedeny zpusob (profi pristup). Cest vzacnym vyjimkam.
2) ze pouziti PC pro male domaci kolejiste s par vyhybkama neni vhodne, opak je pravdou.
3) pripojeni PC = automaticky provoz. Nikoliv - samozrejme je mozny i rucni provoz (ovladam pouze vyhybky), respektive PC nahradilo ovladaci pult.
Dokonce si troufnu tvrdit, ze je to financne levnejsi reseni (snad i vhodnejsi reseni pro zacatecniky) nez klasicky ovladaci pult, ikdyz to PC (starsi z "bazaru") koupim pouze za ucelem rizeni modelove zeleznice.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » ned 12 srp, 2012 6:22 am

pekne se to rozbehlo ;-)
---
Ja radsi veci vymyslim a vytvarim, nez o tom pisi clanky. Taky nemam velke zkusenosti s prezentovanim, kdy mi dost casto uleti odborny termin, kdy myslim neco jine a napisi tam hovadinu. To neznamena, ze tomu nerozumim, ale ze pri tom nepremyslim. Hodila by se odborna korektura, na upresneni spravneho vyznamu slov. Jinak milujem Sindyho generalizovani, kdy dokaze odsoudit cloveka ze jeden spatne pouzity vyraz.
Neboli klasicke smitko v oku oponenta a vlastni brvno ve svem oku, nevidi. ;-)
---
U mne to je naopak, mne bavi elektronika a prestala mne bavit modelarina. Proste se to tak nejak vyvrbilo samo. Ne ze bych prestal modelarit uplne, ale uz to neni priorita.
---
V zasade mam vsechno vyvinute a hotove, jen to tady odprezentovat se vsemi nalezitostmi je narocne na cas a preciznost. Jak pise Sindy, kazda nepresnost je znicujici a dokaze neznale i znale, pekne iritovat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod radeksindy » ned 12 srp, 2012 7:42 am

U mne to je naopak, mne bavi elektronika a prestala mne bavit modelarina.

To je vidět, ale dnešní situace je taková, že vývoj té základní elektroniky už neprobíhá. Digitálního řízení je především softwerová záležitost, bez podpory správného SW už nikoho elektronika nezajímá. A vůbec celá práce, o ketré se tady bavíme, je softwerovo-modelářská záležitost. Prezentace elektroniky a diskuze o ní nikoho celkem nezajímají a k LocoNetu nikoho nepřivedou.

Momentálně pracuji na ZZ pro Starou paku, což poměrně rozsáhlá záležitost (má 40 výhybek, tři ovládací pulty, vjezdová návěstidla + zjednodušená návěstidla na bok modulů, stavění cest). Kromě LocoIO a specialiozovaných obvodů pro detekci polohy výhybek a obsazení useků, bude už jen USB LocoBuffer a starší notebook s JMRI. Celá logika je naprogramována ve skriptech v jazyce Python, finální verzi možná rovnou přepíšu do Javy.
radeksindy
 
Příspěvky: 2517
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » ned 12 srp, 2012 8:16 am

v tom musim souhlasit, vyvoj mam za sebou a ted uzivam plody sve prace.
Delam na domacim kolejisti na objednavku a k tomu jsem si vzal dva moduly sire trati, taky na objednavku. Na obou spojenych modulech je prekladiste bez zastavky, teda ctyri vyhybky a z toho dve odvratne. Nic sloziteho, ale chce to mit ovladane na dalku ze sve domovske stanice. Dal mi udelat hrubou robotu a osadit koleje, vyhybky a zapojit elektroniku. Krajinu a stavby si chce udelat sam.
---
S tim zakladni vyvojem ale neprestanu, koupil jsem si Bluetoth moduly a ted to zkousim rozpohybovat. Velky problem se ukazuje zahlcenost WiFi, kde skoro nikdo nedodrzuje povolene vykony a pasmo 2400MHz je zahlcene. Zcela bezne nachazim okolo 60-80 pripojnych bodu a dokonce jsou nektere uplne FREE, takze pokud bych chtel, nemusim vubec mit internetove pripojeni. ;-) Da se to zvladnout, ale pokud je takova situace 12km od Ziliny, jak to musi vypadat tam a ve vetsich mestech ??
---
Dalsi velky problem vidim ve spolupraci vykonovych prvku a ovladacu. Nektere prestavniky jsou proste suviks a hledani noveho je zadouci. Treba Zelva nebo serva je pokrok a chytilo se to. No a prave prijimace a ovladace na prestavniky je pole neorane a bude stale zdrojem inovaci. Za poslednich par roku to byl treba MemWire, ktery se moc nechytil. A nepochybujem o tom, ze vyvoj pujde dal.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod cernos » úte 14 srp, 2012 7:44 am

Kde bych našel nějakou rozumnou studnici informací o LocoNetu ideálně v češtině??? Čeština však není nutnou podmínkou. Nejedná se mi o to z jakých bitů se skládá jaký paket ani o to jestli logická 1 je 5V, ale o obecný pohled na systém. Jde mi o to z jakých komponent se skládá (centrála, dekodéry), nějaký příklady, možnosti DIY a podobně. Jsem spotřebitel se zájmem se seznámit s tímto systémem.
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: Loconet

Příspěvekod fulda » úte 14 srp, 2012 8:29 am

Tak jsem našel :lol: http://www.zababov.cz/index.php?id=350&L=3

Jinak co studnice znalostí třeba tady: http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2005112501

Návod jak vyřešit ovládání výhybek ve zhlaví: http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2006011601
Způsob ovládání příslušenství: http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2006053001

A aby jsi neřekl, že odkazuju jen na staré články, tak třeba tady jedna home made centrála: http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2012010005
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4908
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » úte 14 srp, 2012 9:10 am

nemusis vytahovat vsechny moje hrichy, dneska jsem uz uplne jinde. ;-)
---
Zrovna ted delam na dokumentaci ovladace a prijimace Loconetu na vykuchane servo. Muzem napisat, ze jsem to predelaval asi 6x, proste chybami se clovek uci. Prisel jsem vlastne na to, ze vykuchane servo je vlastne jen motoricky prestavnik a tak jsem to upravoval na pouziti k hocijakemu motorku. Právě pouziti PWM mi umoznilo i takove barbarstvi, jako je nasazeni 3mm zavitove tyce primo na osu motorku. Dokazem ridit otaceni tak pomalu, ze je to modelove. Je to vhodne treba pro mechanicke navestidlo, kde obestaveny prostor je dokonce mensi nez normalizovana sachta.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod Ferda » úte 14 srp, 2012 9:38 am

zdeno píše:... kde obestaveny prostor je dokonce mensi nez normalizovana sachta.

Předpokládám správně, že se bavíme o šachtě Fremo?
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » úte 14 srp, 2012 10:04 am

Ferda píše:předpokládám správně, že se bavíme o šachtě Fremo?


ano, ale musi tomu odpovidat motorek, ja pouzivam motorky z vyrazenych CD prehravacu a tam je nekolik typu. Pouzivam ty podlouhle, ne ty kulate. Pokud se da napeti 3,5V a PWM 1:25, tak se otaci asi 6 x za vterinu. Pokud je stoupani 3mm zavitovky, 20zav na cm, tak se to presune o 1cm za 3vteriny a kuscik. ;-)
Pomaleji se to neda, potom je to trhane.
---
Pokud by se sehnala zavitovka 2mm, kde je 25 zavitu na cm, tak by to bylo jeste lepsi. Ale tam je problem uchytit tu prtavou matku. To uz je hodinarska prace a ani jsem to se svymi gramblavymi prsty nezkousel.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod Ferda » úte 14 srp, 2012 10:52 am

Na tohle mám trochu jiné zařízení. Taky motor z CD mechaniky, ale ten co ovládá šuplík.
Je to vlastně kompletní motorický přestavník, ale dá se použít jako pohon čehokoliv. Teď to bude použito pro pohon točny.
Převod je 1:1200 a snese to napájení prakticky od 0 do 12V. Při 12ti voltech to udělá 1 otáčku za 3 sekundy a má to sílu větší než standardní servo, při 3V to dělá 1 otáčku za minutu. Do Fremo šachty se to taky vejde, ale my pro návěstidla používáme patice S-Com a tam mám naplánovaný pohon servem, striktně oddělený od samotného návěstidla. Intalovat se bude samostatně zespod .

Pár obrázků je tady:
http://ferda-ov.rajce.idnes.cz/Stavba_motorickeho_prestavniku#140820122846.jpg
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » úte 14 srp, 2012 11:39 am

pekne, to by se dalo pouzit i na pojezdy loko ;-)
ty snekove prevodovky jsou muj vecny problem, tady se proste nedaji sehnat a kvuli tomu jezdit do Prahy, ku Satkovi, na burzu se mi neoplati :-(
Taky ta mosaz rezana lejzrem je krasna.
No, nemuzu mit vsechno.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3034
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod Ferda » úte 14 srp, 2012 12:18 pm

Pojezd lze řešit i jiným způsobem :wink:

Obrázek

Pan Šátek ochotně pošle i poštou a Laserem řežou dneska na každém druhém rohu.
Jinak ta mosaz byla jen prototyp (lépe se v případě potřeby upravuje) a finální kusy jsou už z nerezi.

Jen jsme trochu odbočili od Loconetu.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků