Loconet

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet

Příspěvekod radeksindy » úte 28 srp, 2012 8:19 pm

V zasade je Loconet pro lokomotivy skoro stejny jako Lenz.

Už sis mohl Zdeno všimnout, že právě v řízení lokomotiv je mezi XpressNetem a LocoNetem veliký rozdíl. Kdyby nebyl, tak by se třeba na modulovce nepoužíval LocoNet. Stručně se to dá popsat takto. XpressNet posílá v každém paketu adresu lokomotivy a všechny informace s ní související, zatímco v LocoNetu se na počátku ovladač dotáže centrály na adresu uloženou v paměti (nebo navolenou na klávesnici) a obdrží zato číslo řádku tabulky, ve které jsou informace k ní uložené (tzv. slot). Pomocí sady jednoduchých zpráv může se sloty manipulovat, měnit stav, rychlost, funkce, předat lokomotivu do jiného ovladače atd. Znalost těchto detailů není pro běžného uživatele podstatná, ale je to zásadní rozdíl proti XpressNetu.

nemyslim, ze centraly jsou to klicove, spis bych se zameril na ovladani prislusenstvi.

Vzhledem k tomu, že většina lidí bude používat LocoNet doma, tak jsou naprosto klíčové. Bez ovládání lokomotiv to nikdo chtít nebude.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » stř 29 srp, 2012 7:26 am

zase rozhoduješ za jiné a chtěl bys dělat cizíma rukama. Co tak to nechat na ně, nech se sami rozhodnou ??
---
Sám jsi pisal, že nikoho nezajímá, jak to uvnitř funguje a proto bych to nelámal přes koleno nasilu. Tady jsou vetsinou ti, co maji kolejiste doma a tam Lenz bohate staci a dominuje. Ale v zasade mi to je jedno, kazda prezentace Loconetu je dobra. Ja dobre vim, ze Loconet je lepsi nez Lenz, ale to se projevi az pri rozsirovani nad urcitou velikost kolejiste. Další problém je dostupnost centrál, profi jsou relativně drahé a nedostupné, domaci centrály jsou zas závislé na tom, kdo ti je vyrobí. Já mám centrálu vymyšlenou, ted mi ji dlouhodobě testuje třeba Milan Černohorský a když to dobře dopadne, tak bych ji uvolnil pod GNU licenci. Vyrobil jsem tri kusy, všechny jsou zapůjčeny a testujou se. Zatím ji neprodavam. Uvidíme, jak to dopadne ;-)
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2012010005
---
Toto vlákno jsem vytvořil na řizeni přislušenstvi, protože spousta lidi ovládá loko pomocí Lenz a asi nebudou ochotni se ho vzdat. Ale myslim, ze uzrál čas na přislušenství a čím dál víc lidi bude chtít to příslušenství dálkově ovládat. No a tady může Loconet ukázat, jak silný nástroj to je.
V tomto případě nepokladám zrovna centrálu za to nejdůležitější. ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod fulda » stř 29 srp, 2012 8:00 am

radeksindy píše:Už sis mohl Zdeno všimnout, že právě v řízení lokomotiv je mezi XpressNetem a LocoNetem veliký rozdíl. Kdyby nebyl, tak by se třeba na modulovce nepoužíval LocoNet. Stručně se to dá popsat takto. XpressNet posílá v každém paketu adresu lokomotivy a všechny informace s ní související, zatímco v LocoNetu se na počátku ovladač dotáže centrály na adresu uloženou v paměti (nebo navolenou na klávesnici) a obdrží zato číslo řádku tabulky, ve které jsou informace k ní uložené (tzv. slot). Pomocí sady jednoduchých zpráv může se sloty manipulovat, měnit stav, rychlost, funkce, předat lokomotivu do jiného ovladače atd. Znalost těchto detailů není pro běžného uživatele podstatná, ale je to zásadní rozdíl proti XpressNetu.


Nic proti, ale pokud používáš slovo XpressNet, tak tam je to přibližně přesně stejně. Ovladač nemusí (a nemá) udržovat informace o lokomotivě, ty si udržuje centrála. Ovladač posílá jen požadovanou změnu. Každej ovladač se může kdykoli dotazovat na jakoukoli lokomotivu (pomocí jejího čísla), centrála si udržuje ke každé lokomotivě, jakej ovladač jí ovládá a pokud jí chce ovládat jinej, musí si jí převzít. Pak ten původní dostane zprávu "lokomotiva je ovládána jiným ovladačem". Neexistuje něco jako push a ani zámek, kdo si chce lokomotivu převzít, ten to udělá.
Tam je myslím ten hlavní rozdíl - každej ovladač si vezme kteroukoli lokomotivu kdy se mu zlíbí, tím pádem každej ovladač potřebuje vlastní nástroj pro přepínání kterou lokomotivu má ovládat (display,...). Pro moduly je taky velkej problém, že je definováno jen 31 ovladačů a to je málo. Každej ovladač má ještě možnost se razložit na 8 endpointů, takže teoreticky 8x31, ale to v praxi znamená kouzlit s ovladačema a to se na modulovce nikomu nechce (což chápu)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet

Příspěvekod radeksindy » stř 29 srp, 2012 8:25 am

Nikde jsem netvrdil, že by si snad XpressNetí ovladač měl pamatovat všechno kolem lokomotivy. Jenom tvrdím, že mechanismy, se kterými pracuje, jsou vázány na adresu lokomotivy. Všechny pakety se změnami obsahují adresu lokomotivy a celá logika mechanismů pracujícími nad tabulkou lokomotiv v centrále je jiná. LocoNet s adresou pracuje jen jednou na začátku po přihlášení. Všechny ostatní operace jsou pak vázány na slot (adresa se do dalšího přihlášení neposílá). A pak je třeba předávání lokomotiv mezi ovladači jiné, existujícími různé zámky, sloty pro předávání lokomotiv atd. Pro domácí provoz se to dá vyřadit z provozu, ale pro modulovku je to klíčové stejně jako omezení na počet zařízení na XpressNetu. V Zababově byl do roku 2003 používán právě Lenz a XpressNet a změna přišla minutu po dvanácté. Už to bylo neúnosné.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet

Příspěvekod radeksindy » stř 29 srp, 2012 11:49 am

Malý souhrn dostupných centrál pro LocoNet

1. MiniBox
Původní projekt Pala A Olsen z Norska. Pal je členem FREMO a všiml si, že část lidí by chtěla mít možnost používat stejné vybavení jako na modulovce i doma bez nutnosti pořizovat velkou centrálu. Centrála umí ovládat jen 8 lokomotiv, ale to pro domácí jízdy stačí. Centrála umí jen tu část DCC týkající se lokomotiv, nelze v kombinaci s touto centrálou používat DCC příslušenství.
Originální verze je tady: http://home.broadpark.no/~palao/mj/mini ... ox_en.html
odkaz na verzi Petera M., který to podle mne dotáhl k dokonalosti: http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2005122601

2. ROCO Z21
Horká novinka, kterou zatím znám jen z výkladní skříně za cenu asi 360Eur. Základní vlastnosti a možnosti jsou pro mne známé jen z reklamních letáků, detaily snad budou v blízké budoucnosti.

3. IBX
Původní Intellibox existující v jediné verzi se dnes dá pořídit ve dvou verzích. Ta větší stojí kolem 450Eur a pro naše účely je skoro příliš moc vybavená. Pro učely využívání LocoNetu stačí Basic verze a ta se dá pořídit kolem 250 až 260Eur. IBX II má plnou verzi LocoNetu a umí tedy ovládat až 120 lokomotiv. Z několika důvodů na straně DCC to stejně nejde využít a tak IBX Basic s maximem na 32 lokomotiv není nijak omezující. Pro domácí použití k němu nemusíte mít další ovladače, protože dva jdou přímo na něm a ani rozhraní PC/LocoNet. IBX Basic má USB konektor.
Existuje klon v podobě PIKO Digi Power Box, ale nejesem si jistý zda je ještě vůbec v prodeji.

4. Digitrax
Digitrax nabízí 3 centrály, žádná nemá rozhraní pro počítač. V architektuře Digitraxu je počítač jiné zařízení než centrála se svými přístupovými právy.

- Nejjednodušší verze DCS51 je určená pro malé domácí použití a integruje vše v jednom (tedy ovladač, centrálu a zesiovač). Maximálně může ovládat 20 lokomotiv. Koupit se dá kolem 175$, což je asi 140Eur.

- DCS100 je naopak to největší centrála, ale nemá na sobě žádný ovladač proto se obvykle kupuje v setu s dvojitým ovladačem DT402, který umožňuje plnou kontrolu nad centrálou, lokomotivami i příslušenstvím. V základní verzi stojí asi 340$ (asi 300Eur), pokud byste chtěli rovnou bezdrátovou verzi, tak to jde pod 500$.

- DB150 jako doplněk k DCS100, je spíše míněna jako zesilovač. Umí 22 lokomotiv, ale nemá možnost vyčítat hodnoty CV z dekodérů. Umí je jen zapisovat. Z našeho pohledu nevhodná varianta.
DCS50

Z historického hlediska sem ještě patří i RK-DCC, což SW-centrála běžící pod DOSem. K PC je potřeba připojit DCC a LocoNet rozhraní, které si musíte postavit. Odkaz na tuto centrálu sem dával Zdeno. Tato centrála byla vyvinuta pro účely FREMO setkání, pro domácí použití to moc není. Před prázdninami chtěl tuto centrálu rozchodit můj kamarád a nedbal mých rad. Takže vězte, že pokud se teď pro ni dnes rozhodnete a nemáte doma odpovídající historický HW, na kterém půjde spustit DOS, tak je to dražší než postavit MiniBox. Pouštění DOSu v emulátoru moc nefunguje, pod systémy Vista a Win7 jsou zde stejné problémy jako u MS-SH, protože HW této centrály je na něm založen.

A ještě jedna přípomínka. Pokud budete využívat k jakékoli činnosti počítač, lze ho využít ke spuštění JMRI nebo Rocrail programu a tím i zaintegrování LocoNetu a jiných centrál. Ukázka je třeba zde http://wiki.rocrail.net/doku.php?id=ln-rocrail-cs-en, ale není to jediná možnost.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » stř 29 srp, 2012 1:30 pm

je tu jeden problem a to MS-SH.
Sindy, ci uz z nevedomosti nebo schvalne zamenuje MS-SH s MS-100. Na vysveteni dodam, ze MS-100 je centrala s periferii MS-SH. Takze MS-SH je soucastka MS-100 a bez ni MS-100 nemuze pracovat. Ale zas naopak MS-SH klidne muze bez MS100 nadherne a ciste fungovat. Jediny problem MS-SH je nepritomnost COM portu na Vasem PC a to uz je problem. Ne kazdy PC ho ma jeste zabudovany. Takze pokud mate COM port na svem PC, klidne muzete MS-SH pouzivat do nekonecna. Mam nejnovejsi verzi JMRI a ta MS-100 podporuje, vcetne primeho pristupu na COM port. To, ze tam blbe funguje casovani je uplne mimo misu, protoze na prislusenstvi to neni az tak dulezite. A navic se to vztahnute na MS100 a ne na MS-SH, ktery ma BACKOFF rizeny hardwerovo.
Je to asi tak, jako kdybych tvrdil, ze motor bez auta je k nicemu. Auto bez motoru je k nicemu, ale motor muzete pouzit na pohon elektr. centraly nebo mlaticky.
---
V jednom ma Sindy pravdu, na rizeni lokomotiv je to ponekud nevhodne, ale mne se jedna o prislusenstvi a tam je to bez chyby. Na to vubec nepotrebujete centralu Loconet a presto muzete vyuzivat vsechny vyhody Loconetu.
---
Vubec nechapu, proc to Sindy spojuje, vzdycky a vsude vyzadoval oddeleni rizeni lokomotiv od rizeni prislusenstvi a ted vlastne jde sam proti sobe. :?
Jedna z nejvetsich vyhod Loconetu je prave v tom, ze rizeni lokomotiv muze byt naprosto oddelene od rizeni prislusenstvi. Ono je to tak i v realu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod radeksindy » stř 29 srp, 2012 2:53 pm

Sindy, ci uz z nevedomosti nebo schvalne zamenuje MS-SH s MS-100. ..... MS-100 je centrala s periferii MS-SH

Ufffff .... :shock: Naštěstí jsem Zdeno zvyklý, podobné intelktuální diskuze vedu se svými dvouapůlletými syny. Akorát mají proti tobě výrazně chudší slovník a většina odpovědí je NE nebo NECHCI :lol:

MS100 není centrála, ale toto: http://www.digitrax.com/products/comput ... rol/ms100/ . Je to jen rozhraní mezi fyzické vrstvy LocoNetu a UART. Jediný rozdíl mezi MS100 a MS-SH je v optickém oddělení a způsobu detekce provozu na síti. MS-SH vzniklo ve FREMO jako vylepšení MS100. Vím, že to tady píšu teprve podruhé, ale je ti to už jasný? 8)

Takze pokud mate COM port na svem PC, klidne muzete MS-SH pouzivat do nekonecna.
To, ze tam blbe funguje casovani je uplne mimo misu, protoze na prislusenstvi to neni az tak dulezite

Pokud má někdo starý počítač se starým systémem, tak ho lze používat donekonečna. Ale ve Windows Vista a Win7 nelze nastavit přenosovou rychlost sériového portu na 16666 nebo 16457Bd. To je prostě realita, se kterou se musíme smířit. A chápej, že rozvoj LocoNetu se na tom dělat nedá. A pokud si člověk nechce kompletně programovat svůj SW, tak je potřeba respektovat to, že JMRI, Rocrail ani RailCo dnes MS100 a jeho klony moc nepodporují. Nebude to fungovat jen blbě, ale nebude to většinou fungovat vůbec. Nejbližší je 19200Bd, protože to využívá USB. Abys neměl pocit, že tě houpu, tak jedna citace z návodu JMRI:
Because neither of these rates are available, the MS100 can't be used with MacOS X, Windows 7 or most Windows Vista machines.
česky
Protože žádná z těchto přenosových rychlostí není dostupná, nemůže být MS100 použito s MacOS X, Windows 7 nebo většině strojů s Win Vista

vzdycky a vsude vyzadoval oddeleni rizeni lokomotiv od rizeni prislusenstvi

Protože na modulovce je to nutné. Ale tady je poptávka po řešení domácích kolejišť a tam to nemá smysl oddělovat.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » stř 29 srp, 2012 4:18 pm

na urazeni a podcenovani jsi expert, ale na potvrzeni tvych argumentu ti stale jeste neco chybi ;-)
---
Proste ne kazdy do toho chce a muze davat moc penez. Pokud koupi za vatikanskou menu (zaplat Panbuh) nejakou sunku, tak se to oplati. Ja mam doma 2,5D CNC frezu, kterou ridila staricka 486. No a ta exla. Tak jsem sehnal Sempron 2800MHz s 128MB RAM a 20GB hardisk za vatikanskou menu. Nic horsiho jsem nesehnal. A budes se divit, MS-DOS 6,22 jsem tam naistaloval uplne v pohode. Sice to umi vyuzit jen 1MB RAM a 2GB hardisk, FCB bezi na 100MHz ale na tu moji frezu to uplne staci. Duvod proc pouzivam MS-DOS je ti snad jasny, je to presnejsi a rychlejsi nez jakakoli Wokna. A by si cumel, jak ta masina beha.
---
No a tady to plati presne stejne, pokud naistalujes XP na jakoukoli masinu, tak to bude normalne fungovat. A MS-SH taky. Ze nedokaze vyuzit vsechny veci je podruzne, vsak to na rizeni kolejiste nepotrebuji. Takze tady nehazej Vistou nebo 7, akurat ukazujes, ze si trosku mimo. Jeste mi vysvetli, k cemu by mi byla Vista nebo Win7 na rizeni kolejiste, kdyz tam nemam internet a nemuzu se odheslovat ???
Naposledy upravil zdeno dne stř 29 srp, 2012 6:50 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 29 srp, 2012 5:54 pm

Hele chlapi,jste si jistí,že ještě mluvíte československy :D Měl jsem takovou vizi,že až budu bohat,tak přezbrojím na Loconet,konkrétně Uhlenbrock,ale jak tak koukám,budu se muset nejdřív přihlásit na fakultu elektrověd.
Nicméně,když už jsem vlezl do jámy lvové,tak bych měl dotaz.Co výrobky firmy Littfinsky Daten Technik,na čem to běhá?
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » stř 29 srp, 2012 6:08 pm

dival jsem se na to a ma tam napisane, ze to umi i varit. ;-)
pise se tam Marklin, Lenz, Roco, Loconet, presneji popisane na http://www.ldt-infocenter.com/.
---
Ja profi moc nemusim, protoze je tam problem cena, doprava, reklamace, manual a jine veci. Hodne veci je utajovanych a tak po zaruke je to "skoro" neopravitelne. Ale to je muj nazor, kdo hodne cestuje, tak pro neho to problem neni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod radeksindy » stř 29 srp, 2012 7:22 pm

Co výrobky firmy Littfinsky Daten Technik,na čem to běhá?

Jen pro DCC, Märklin nebo Seletrix.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 29 srp, 2012 7:35 pm

radeksindy píše:Co výrobky firmy Littfinsky Daten Technik,na čem to běhá?

Jen pro DCC, Märklin nebo Seletrix.


Radku určitě?Já jen,že to mají v manuálu propojené s centrálou Uhlenbrock.
Teď jsem mrknul rychle na jejich stránky a zmiňují tam kompatibilitu s FMZ od Fleischmanna i Digitraxem.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Loconet

Příspěvekod radeksindy » stř 29 srp, 2012 7:54 pm

Nezlobte se na mě, ale vy jste všichni jako když spadnete z višně :lol:

Centrála Uhlenbrock Intellibox umí vysílat DCC, Seletrix, Märklin Motorola a Extended Märklin Motorola formát (viz str. 7 manuálu k IBX). Takže cokoli z nabídky LDT se dá připojit k IBX.

Teď jsem mrknul rychle na jejich stránky a zmiňují tam kompatibilitu s FMZ od Fleischmanna i Digitraxem.

Ještě aby ne. Digitrax taky umí vysílat DCC :-) A FMZ je jen klon IBX, jen Seletrix formát v něm byl vyměněn za FMZ. Dnes jsou oba mrtvé.

Jinak si stačí najet na stránky LDT: http://www.ldt-infocenter.com/, klikněte vlevo na "Produkte" a hned nahoře se vám objeví "Auswahl nach Digitalformat:". tedy výběr podle digitálního formátu. Tam jsou tři odrážky
- Märklin Motorola, myslím, že dnes už předposlední verze digitálního řízení od Märklina
- DCC
- Seletrix

LocoNet to neumí, nevím kde ho Zdeno vzal.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » čtv 30 srp, 2012 6:20 am

radeksindy píše:LocoNet to neumí, nevím kde ho Zdeno vzal.


je to tak, neumi to Loconet, probehl jsem to ocima moc rychle.
Maji toho tam napisane spoustu, ale jak je videt, tak je to spis na oklamani, nez ku prospechu veci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 30 srp, 2012 8:49 am

radeksindy píše:Nezlobte se na mě, ale vy jste všichni jako když spadnete z višně :lol:

Co bysme padali z višně,jen se ujišťuji,že jsi stále ve střehu,máš přehled a nekecáš. :lol: :mrgreen:

Centrála Uhlenbrock Intellibox umí vysílat DCC, Seletrix, Märklin Motorola a Extended Märklin Motorola formát (viz str. 7 manuálu k IBX). Takže cokoli z nabídky LDT se dá připojit k IBX.

Teď jsem mrknul rychle na jejich stránky a zmiňují tam kompatibilitu s FMZ od Fleischmanna i Digitraxem.

Ještě aby ne. Digitrax taky umí vysílat DCC :-) A FMZ je jen klon IBX, jen Seletrix formát v něm byl vyměněn za FMZ. Dnes jsou oba mrtvé.

Mrtvé,proč tak silná slova,je spousta spokojených uživatelů,kteří tyto systémy využívají. :D

Jinak si stačí najet na stránky LDT: http://www.ldt-infocenter.com/, klikněte vlevo na "Produkte" a hned nahoře se vám objeví "Auswahl nach Digitalformat:". tedy výběr podle digitálního formátu. Tam jsou tři odrážky
- Märklin Motorola, myslím, že dnes už předposlední verze digitálního řízení od Märklina
- DCC
- Seletrix

LocoNet to neumí, nevím kde ho Zdeno vzal.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků