Loconet

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Loconet

Příspěvekod HonzaM » stř 30 bře, 2016 9:42 pm

fulda píše:Konec konců LocoIO je to, co se nedá použít s DAISY II

A na to jsi přišel jak?
Naposledy upravil HonzaM dne stř 30 bře, 2016 9:50 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Loconet

Příspěvekod HonzaM » stř 30 bře, 2016 9:48 pm

fulda píše:existuje něco jako knihovna lokomotiv, prostě si vybíráš lokomotivu podle jména a ne podle čísla. Je to u uživatelů velmi oblíbené

To sice s tématem tohoto vlákna přímo nesouvisí, ale Daisy II pracující na LocoNetu má také možnost volby podle názvu lokomotivy, navíc současně zobrazuje i její adresu, ikonu pro rozlišení typu a ikony zobrazující jednorlivé funkce a jejich stav (zapnuto/vypnuto).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » čtv 31 bře, 2016 7:39 am

fulda píše:Zdeno před chvílí psal něco o paketech B0 a B2, tak jestli tohle znamená jednoduché, tak to bych chtěl vidět něco co je složité.

Na to, ze chces stavet centralu Loconetu, mas znacne diry ve vedomostech. ;-)
Tim te nechcem zhazovat, ale bud aspon trosku ustretovy a skromnejsi. Treba se ptat, pokud bude cas a chut, budem odpovidat.
Ale znova upozornujem, ze jsem zly ucitel, protoze vsechno povazujem za dulezite. Nedokazem rozlisit banality, od veci dulezitych.
On je problem v tom, ze veci se skladaji z malickosti a drobna banalita dokaze znicit cele dilo.
Ale to urcite poznas sam ;-)
---
Ted k tem paketum B0 a B2. RTFM je to prve.
Muzeme se bavit o vecech, o kterych mas aspon trosku poneti. Takze precist a nastudovat zakladni pojmy jako Opcode, Loconet format dat, Message format. To proto, aby si vedel, o cem piseme. Zasadne se pouziva HEX format zapisu cisel. Pokud pouzijem DEC, upozornim na to.
Pakety B0 a B2 (BD,BC s LACK) slouzi na komunikaci prislusenstvi. Je tam adresa, ktera v sobe skryva stav nebo prikaz. Napriklad DIR je soucast adresy, ale zaroven urcuje stav pinu.

<B0>,<SW1>,<SW2>,<CHK> je prikaz, kde se nastavuje pin s 11 bit adresou.
<SW1> =<0,A6,A5,A4- A3,A2,A1,A0>, 7 ls adr bits. A1,A0 select 1 of 4 input pairs in a DS54
<SW2> =<0,0,DIR,ON- A10,A9,A8,A7> Control bits and 4 MS adr bits.
Je to prikaz jako kazdy jiny, pochybujem, ze Roco pouziva telepatii, musi mit neco podobne.
Problem je parove rizeni, ktere zustalo jako zkamenelina po magnetickych prestavnicich. Takze se posouva DIR jako A0 a vsechny dalsi Ax se zvetsi o 1. Je to tedy 12 bitova adresa. Bit ON slouzi na zapnuti a vypnuti proudu do magnetickeho prestavniku a nezapocitava se do adresy. Pokud ma prestavnik automaticke zastaveni, tak MUSI byt ON nastaven na "1" a staci ho poslat jen jednou. DS54 (a podobne) je nastavene trosicku jinak, treba se podivat do jeho manualu.

<B2>, <IN1>, <IN2>, <CHK>
<IN1> =<0,A6,A5,A4- A3,A2,A1,A0>, 7 ls adr bits. A1,A0 select 1 of 4 inputs pairs in a DS54
<IN2> =<0,1,I,L- A10,A9,A8,A7> Report/status bits and 4 MS adr bits.
Tento paket oznamuje obsazeni senzoru s 12 bitovou adresou a testovanym pinem "L".
Hlasi se jen zmeny. Neda se vycist na objednavku. Byva zvykem, ze po resetu posila "start stav".
Tady je zvlastnost v pouziti bitu "I", ktery je zase pouzivan jako bit A0 a rozsiruje adresovy prostor na 4096 adres.
---
Tyto pakety muze generovat cokoliv, dokonce i RailCo jako "falesny" sensor, ktery se vypocitava.
---
Loconet je plny "zpetne kompatibility" a proto pisem o tom, ze spousta veci se musi dohledavat.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod vrbav » čtv 31 bře, 2016 5:25 pm

"To je jednoduché - na Multimaus existuje něco jako knihovna lokomotiv, prostě si vybíráš lokomotivu podle jména a ne podle čísla. Je to u uživatelů velmi oblíbené"

Nedá mi reagovať, minule sme jednému tunajšiemu členovi updatovali Multimaus cez Z21, mal tam režim "knihovny" a nie adresový režim, nemenili sme mu to....a potom mi telefonoval, že mu nejde mašinka s Multimausom, ale ide mu len s Lokmausom, došli sme na to, že si nevedel prepnúť adresu loko v Multimase, pretože mal režim "Knihovny" a nie adresový......tak páni pozor na to.......
vrbav
 
Příspěvky: 109
Registrován: ned 18 zář, 2011 8:52 pm
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Loconet

Příspěvekod fulda » čtv 31 bře, 2016 6:44 pm

zdeno píše:Na to, ze chces stavet centralu Loconetu, mas znacne diry ve vedomostech. ;-)

To jsem použil ve vztahu k tomu vláknu kde se ten chlapec ptal, co má dělat, že si koupil loconet a teď neví co s ovládáním kolejiště. Jediné co mu Honza poradil byl celkem těžko dostupný modul detekce obsazení, jinak nikdo nic jednoduchého nevěděl.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » čtv 31 bře, 2016 7:24 pm

fulda píše:
zdeno píše:Na to, ze chces stavet centralu Loconetu, mas znacne diry ve vedomostech. ;-)

To jsem použil ve vztahu k tomu vláknu kde se ten chlapec ptal, co má dělat, že si koupil loconet a teď neví co s ovládáním kolejiště. Jediné co mu Honza poradil byl celkem těžko dostupný modul detekce obsazení, jinak nikdo nic jednoduchého nevěděl.


napis co chces, ja si odpovim, co chcem !!
nevis nahodou, kdo to napisal ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod fulda » úte 19 dub, 2016 6:52 pm

Ahoj,

Napíšu to třeba sem - několik lidí v nedalekém okolí mi nabízelo půjčení Daisy ii, al už si nepamatuji kdo.
Byl by někdo ochoten mi jí půjčit třeba na tento víkend?

díky
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet

Příspěvekod fulda » sob 25 čer, 2016 12:47 pm

Fíha, všimli jste si, že Digitrax dnes zveřejnil novou část dokumentace?
RFID Reader Message Formats Version 4 (2016-06-25)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet

Příspěvekod Jirka_US » ned 10 črc, 2016 5:21 pm

Digitrax predstavil novou stanici DCS240 s moznosti az 400 slotu soucasne, coz byl zejmena pozadavek modularu zabyvajici se "Amerikou".
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: Loconet

Příspěvekod fulda » pon 11 črc, 2016 7:17 am

Jirka_US píše:Digitrax predstavil novou stanici DCS240 s moznosti az 400 slotu soucasne, coz byl zejmena pozadavek modularu zabyvajici se "Amerikou".

A nějaké bližší informace?
Třeba jestli s tím funguje FRED? Ten přece dokáže adresovat sloty jen 7bit, takže do 127.
A nebo jestli se těch 400 slotů pokouší dostat do kolejí? To pak vychází že příkaz pro jednu mašinku přijde zhruba každých 10 minut (pochopitelně přeháním).
A nebo to je nějaká jiná vychytávka?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » stř 13 črc, 2016 4:15 pm

mam jakesi blbe zkusenosti s programem LB1632.hex na LocoBuffer.
Nefunguje to dobre, asi tam bude ochrana proti kopirovani a zneuziti.
Proste se stava, ze LocoBuffer nektere pakety proste zahazuje a nepreposle je do pocitace. jedna se hlavne o pakety prislusenstvi a detekce.
Proto doporucuji pouzivat LB149.hex, starsi verzi, ktery vypada v poradku.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod fulda » čtv 14 črc, 2016 6:36 am

Zdeno: tak to je informace, která má cenu zlata.
Já bych k tomu doplnil anketu, kolik lidí vůbec pochopilo o čem píšeš. Já odhaduji, že víc jak tři to nejsou.

Já například pro rozhraní mezi PC a LocoNetem doporučuji používat TOHLE zařízení, které je zdokumentované, popsané a na žádné přiblblé ochrany si nehraje. Vše je dostupné i se zdrojákama. :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Loconet

Příspěvekod BohousP » čtv 14 črc, 2016 7:06 am

fulda píše:
Jirka_US píše:Digitrax predstavil novou stanici DCS240 s moznosti az 400 slotu soucasne, coz byl zejmena pozadavek modularu zabyvajici se "Amerikou".

A nějaké bližší informace?
Třeba jestli s tím funguje FRED? Ten přece dokáže adresovat sloty jen 7bit, takže do 127.
A nebo jestli se těch 400 slotů pokouší dostat do kolejí? To pak vychází že příkaz pro jednu mašinku přijde zhruba každých 10 minut (pochopitelně přeháním).
A nebo to je nějaká jiná vychytávka?

http://www.digitrax.com/products/command-stations-boosters/dcs240/
http://www.digitrax.com/static/apps/products/command-stations-boosters/dcs240/documents/DCS240_manual_r1.pdf

Ať to čtu, jak to čtu, nikde tam žádnou zmínku o SOUČASNÉM použití 400 slotů nevidím. Má paměť na 400 lokomotiv, to ano. Jediné, co je zmíněno "at the same time" je možný provoz na trati a současné programování.
Takže to bude stejná vychytávka, jako když Rádio Jerevan informovalo o sovětském traktoristovi naráz orajícím se 400 traktory.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Loconet

Příspěvekod zdeno » čtv 14 črc, 2016 10:29 am

BohousP píše:Ať to čtu, jak to čtu, nikde tam žádnou zmínku o SOUČASNÉM použití 400 slotů nevidím. Má paměť na 400 lokomotiv, to ano.

Taky mne to napadlo, ze to muze byt dynamicke pridelovani slotu.
Teda, pokud pride paket BF na adresu, ktera neni aktivni, tak prohleda zasobnik a pokud tam je, tak prideli volny slot v rozsahu 1 - 119 a zaroven uschova puvodni slot do archivu.
Problem bude, pokud budou vsechny sloty "zive".
---
Jinak Fulda ma pravdu na problem odezvy na loko, kdy pocet zivych loko nad 60 uz byva kriticky. A to neplati jen pro Loconet, s tim maji problem vsechny centraly, protoze to je problem DCC protokolu.
Da se to trosku oklamat snizenim casu DCC na 2x50uS + 2x100uS a snizenim preambule na 10. Tim se da ziskat asi 10% navic.
Taky se to da zrychlit pouzivanim adres od 1 do 99, kteryma se usetri jeden byte v paketu. To je dalsich 20%.
Takze se da provozovat az 80 loko soucasne bez nejakych problemu, kdy cas odezvy je pod jednu vterinu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Loconet

Příspěvekod Jirka_US » sob 16 črc, 2016 5:46 pm

Ať to čtu, jak to čtu, nikde tam žádnou zmínku o SOUČASNÉM použití 400 slotů nevidím
Patrne doslo k neporozumeni anglicky psaneho textu, protoze je to zrejme hned z prvni vety odstavce popisujici centralu.

Třeba jestli s tím funguje FRED?
Proc by nemel fungovat, centrala je zpetne kompatibilni a prvnich 120 slotu je dostupnych stejne jako u predchozich central. Vyssi sloty jsou dostupne po upgade ovladacu, coz je uvedeno v manualu.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Miloš_P a 51 návštevníků