Enkodér pro příslušenství

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod fulda » úte 31 črc, 2012 8:22 pm

Ahoj vespolek,

Tenhle projekt jsem snad ani nechtěl dodělávat, protože o něj stejně nikdo nemá zájem.

Zařízení je velmi jednoduché - matice přepínačů 16x8, co přepínač to jedna adresa příslušenství. Z druhé strany se připojí Roco zesilovač a kolejiště. Teda jen jeho číst s příslušenstvím (vyhybky, semafory, serva, ...)
Potom jednoduše přehozením přepínače dojde k přehození vyhybky (stažení závor, přehození návěstidla a tak)
Celé jsem to plánoval jako vhodné pro moduláře, kde se tahá druhé DCC právě pro ovládání příslušenství, tak tohle mohlo bejt součástí ovládacího panelu. Nebo se to ještě dá použít tam, kde si analogisti chtějí použít serva připojená na DCC a nebo chtějí postupně na DCC přecházet.

Obrázek

Jak jsem zjistil, tak modulářům se to nelíbí, takže existuje tenhle jeden hotovej kousek a dokumentaci ani snad nebudu dělat.
Pokud by se někdo zamejšlel nad tím, že to použije, tak dejte vědět.

http://www.fucik.name/masinky/acc_enc/
Naposledy upravil fulda dne pon 06 srp, 2012 1:33 pm, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod Zx1974 » stř 01 srp, 2012 4:32 am

Ahoj Fuldo,

mě by se to líbilo stejně jako tvoje FBO. Jenže jak už jsem psal u ovladaže k želvě, jako modulář bych potřeboval. aby to umělo Loconet.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod fulda » stř 01 srp, 2012 7:01 am

Proč?
Kam chceš ten loconet připojit?
Jako modulář přece víš, že se příslušenství nepropojuje s jízdou, takže není potřeba tam žádnej loconet dělat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod Rudolf » stř 01 srp, 2012 8:23 am

No třeba takhle:

Stanice bude mít vlastní rozvod loconetu pro ovládání výhybek a ostatního příslušenství oddělený od loconetu na ovládání vozidel.

A budu ji chtít místo ovládání počítečem ovládat ručně pouze ručně (a ušetřím spoustu kabeláže).

Alternativně varianta - umožní mi to ovládat ji počítačem nebo ručně podle toho jestli připojím ovládací panel nebo počítač.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod Ferda » stř 01 srp, 2012 9:52 am

Rudolf píše:No třeba takhle:

Stanice bude mít vlastní rozvod loconetu pro ovládání výhybek a ostatního příslušenství oddělený od loconetu na ovládání vozidel.

A budu ji chtít místo ovládání počítečem ovládat ručně pouze ručně (a ušetřím spoustu kabeláže).

Alternativně varianta - umožní mi to ovládat ji počítačem nebo ručně podle toho jestli připojím ovládací panel nebo počítač.

Naprosto správně.

Žádný loconet nepotřebuješ! Centrála je přímo integrovaná tomto enkodéru a od ROCA se použije pouze buster za cca 200,- Kč pro zesílení signálu.
Na modulech je loconet pro trakci striktně oddělen od ovládání dopraven a toto je nejlevnější řešení jaké jsem kdy viděl pokud chceš ovládat dopravnu přes DCC. Za pár stovek ústředna i TCO s možností připojit PC!

Na Frýdlant jsme kupovali komplet ROCO + TCO za cca 2.500,- Kč, tady je totéž za zlomek ceny.

Mi se to líbí velice. Dávám palec nahoru!
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod fulda » stř 01 srp, 2012 10:38 am

Rudolf píše:Stanice bude mít vlastní rozvod loconetu pro ovládání výhybek a ostatního příslušenství oddělený od loconetu na ovládání vozidel.

A budu ji chtít místo ovládání počítečem ovládat ručně pouze ručně (a ušetřím spoustu kabeláže).

Alternativně varianta - umožní mi to ovládat ji počítačem nebo ručně podle toho jestli připojím ovládací panel nebo počítač.


Tohle je moc komplikované řešení. Pokud se rozhodnu pro vlastní rozvod loconetu, tak musím bejt uživatel s větší znalostí. Pokud jsem na základní úrovni, tak si udělám rozvod DCC a mám dvoudrát na všechno.

To samé pro počítačové ovládání - kdo chce používat počítač, musí bejt na takové úrovni aby to zvládl a potom si dokáže rozhodnout, co použije za komponenty.

Tohle je opravdu základní zařízení pro lidi, co chtějí jednoduché ovládání v hodnotě stokorun.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod Zx1974 » stř 01 srp, 2012 11:20 am

fulda píše:....Jako modulář přece víš, že se příslušenství nepropojuje s jízdou, takže není potřeba tam žádnej loconet dělat.....

To samozřejmě vím, že "centrální rozvod" loconetu nemůžu použít, ale protože má odzkoušeno že kombinace počítadlo + JMRI + Locobuffer + LocoIO umí vše co potřebuji k ovládání stanice (na centrálu jsem nezapoměl, ta není třeba), tak proto.

Něco takovýho jako je tvůj enkodér by ušetřilo v panelu 8 ks LocoIO ve fuknci vstupu a minimálně 4ks by byly nahrazeny jedním FBO ve funkci výstupu (předpokládám že umí matici 8x8, ale moc jsem to nezkoumal)

fulda píše: Pokud se rozhodnu pro vlastní rozvod loconetu, tak musím bejt uživatel s větší znalostí.

Proč si myslíš, že je rozvod Loconetu složitější/náročnější?
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod fulda » stř 01 srp, 2012 4:04 pm

Zx1974: No a to je přesně to co nebylo cílem. Vyjmenoval jsi tu 4 komponenty každou v pořizovací hodnotě minimálně 2000 a každou celkem dost komplexní. Je pravda, že se to hodí úplně na všechny situace, ale tomuhle enkodéru jde jen o jednoduché staničky, kde obsluha prostým pohledem rozhodne co chce udělat a zatočením pár knoflíků si přeháže vyhybky a návěstidla. Umožní to jenom používat dekodérové záležitosti jako jsou serva a třeba mtbus návěstidla. Je to směrované tak do epochy II - IV, pro jiné se to nehodí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod BorgMcz » stř 01 srp, 2012 6:25 pm

fulda píše:Ahoj vespolek,

Tenhle projekt jsem snad ani nechtěl dodělávat, protože o něj stejně nikdo nemá zájem.

.....



Tak on taky tenhle projekt už je dávno hotovej a publikovanej, takže ani není třeba to popisovat :-)

http://usuaris.tinet.cat/fmco/lokmaus_en.html#xbustco
a zde i v češtině http://www.dcckoleje.kx.cz/panel.html
další věci zde - http://www.dccmm.cz nebo http://dcc.zde.cz
BorgMcz
 
Příspěvky: 189
Registrován: ned 06 zář, 2009 3:52 pm
Bydliště: Karlovarský Kraj

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod fulda » stř 01 srp, 2012 6:48 pm

BorgMcz píše:
fulda píše:Ahoj vespolek,
Tenhle projekt jsem snad ani nechtěl dodělávat, protože o něj stejně nikdo nemá zájem.


Tak on taky tenhle projekt už je dávno hotovej a publikovanej, takže ani není třeba to popisovat :-)

http://usuaris.tinet.cat/fmco/lokmaus_en.html#xbustco
a zde i v češtině http://www.dcckoleje.kx.cz/panel.html


To není ten případ, tohle není XpressNet slace, ale regulérní centrála. Nepotřebuje to ke svojí činosti žádné další inteligentní zařízení.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod Zx1974 » stř 01 srp, 2012 7:56 pm

fulda píše:Zx1974: No a to je přesně to co nebylo cílem. Vyjmenoval jsi tu 4 komponenty každou v pořizovací hodnotě minimálně 2000 a každou celkem dost komplexní. Je pravda, že se to hodí úplně na všechny situace, ale tomuhle enkodéru jde jen o jednoduché staničky, kde obsluha prostým pohledem rozhodne co chce udělat a zatočením pár knoflíků si přeháže vyhybky a návěstidla. Umožní to jenom používat dekodérové záležitosti jako jsou serva a třeba mtbus návěstidla. Je to směrované tak do epochy II - IV, pro jiné se to nehodí.

Ten cenový odhad tě trochu ujel :)
- počítadlo nebudu řešit to záleží co se komu povede sehnat
- JMRI zdarma
- LocoIO - 200-300kč (záleží co požiješ za konektrory)
- Locobuffer - cca 350kč pro RS232 verzi - USB verze od RRCirkits 63USD (tady jsi se skoro trefil)

Mě ani tak nešlo o cenu, ale o místo v panelu a počet tam instalovaných desek.
Naposledy upravil Zx1974 dne pát 03 srp, 2012 4:50 pm, celkově upraveno 1
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod zdeno » pát 03 srp, 2012 1:23 pm

Ahoj,
taky si myslim, ze Fulda Loconetu nerozumi a nemel by do nej kecat.
Ono se tu micha spousta nepravd a pover o Loconetu. Takze co je to Loconet.
Loconet je protokol, ktery chodi na dohodnutych konektorech, vetsinou RJ12. Loconet je pozitivni USART , kdy "1" je hodnota nad 4V a "0" je vse pod 3,5V. Signal Loconetu je na pinech 3,4 a zem je na pinech 2,5. Nic vic tam byt nemusi !!!
Ale na piny 1 a 6 se vetsinou dava chraneny DCC signál, max pro prody do 400mA. Ale klidne tam muze byt +12V. Pokud to nenapaji boostre, tak tam DCC signal vubec nemusi byt.
---
Proto rozvod Loconetu je mnohem jednodussi nez si mnozi mysli. Problem je v tom, ze se pak musi externe tahat silove rozvody na prestavniky. Navestidla nebo detekce staci napajet z +12V, odber je minimalni. Takze se nejedna o zadne tisice korun, ale o 2 rady mensi sumy. Neni to zadarmo, to hadam nikdo nepredpoklada, ale zcela urcite to neni tak drahe, jak si mysli Fulda.
---
Ja delam na Loconetu asi 10 roku a nikdy bych ho nevymenil za hrackovite veci typu ROCO a LENZ. Na doma je ROCO super, ale pokud by jste chteli jen trosku vetsi klubove kolejiste, uz narazi na sve limity a skonci. Velmi se mi nelibi, jako Fulda zhazuje a odsuzuje Loconet, bez toho, aby si ho trosku nastudoval.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod alexander » sob 04 srp, 2012 5:48 am

Celá táto diskusia o loconete je úplne mimo, zbytočná a mätúca. Fulda má pravdu, na jednoduché ovládanie príslušenstva na moduloch je jeho riešenie ideálne. A tiež viem o čom hovorím, moja modulová stanica tak funguje. S tým rozdielom, že ja miesto Fuldovej krabičky používam infra "centráloovládač" PIKO.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod Zx1974 » sob 04 srp, 2012 6:29 am

Proč by měla být úplně mimo? Jen jsem zareagoval na Fuldův povzdech, že se to modulářům nelíbí.
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Enkodér pro příslušenství

Příspěvekod alexander » sob 04 srp, 2012 6:50 am

Ano, modulovkárom sa to nepáči. Modulovkárom sa nepáčilo ani ovládanie príslušenstva cez DCC, keď som s tým prišiel ťukali si na čelo.... Mne to totiž pripadá tak, že platí: moduly = loconet a nič iné nie je prijateľné... Na ovládanie trakcie budiž, ale na príslušenstvo? Prečo? Zatiaľ nezaznej jediný rozumný a zmysluplný argument pre.
Fuldovo riešenie je krásne v jeho jednoduchosti a hlavne je lacné a ľahko replikovateľné!
Zdeno bohužiaľ poplietol jablká s hruškami. Treba si uvedomiť, že hovoríme o modulovej stanici a jej ovládaní a nie o rozsiahlych koľajiskách. A riešenie pomocou LocoIO, Locobuffer atď. od HDL je zbytočne zložité a drahé.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: BohousP, Jirkátor a 36 návštevníků