Xbus FBO

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Xbus FBO

Příspěvekod fulda » ned 29 črc, 2012 6:51 pm

Ahoj vespolek,

Dostal jsem do použitelného stavu zařízení, které možná udělá radost příznivcům ovládacích panýlků a DCC zároveň.

Nazval jsem ho "Xbus FBO". Zařízení je v podstatě dost jednoduché - jsou na něm dvě řady přepínačů. Modrá slouží k nastavení edresy pro XpressNet a červená pro nastavení počáteční adresy modulu zpětného hlášení. Celé se to připojuje stejně jako ovladač k XpressNet a zobrazuje to stav zpětné vazby. Pochopitelně to slouží k tomu, abych si mohl na svojem panýlku udělat světýlka pro obsazení jednotlivejch kolejí.
Hlavní předností je, ře to umožňuje souběžnej provoz s počítačem, takže je jedno, jestli jedu "na ruku" a nebo "na computer".
zdá se mi to jednoduché a elegantní.

Nějaké fotky:
Obrázek Obrázek

Časem napíšu nějakou dokumentaci a nandám to na stránku.
http://www.fucik.name/masinky/Xbus_FBO/
Naposledy upravil fulda dne čtv 09 srp, 2012 1:52 pm, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Xbus FBO

Příspěvekod josooo » ned 29 črc, 2012 7:39 pm

fuldo: ty si zázrak.... :D

Nestíham si už výrabať ty tvoje vylepšováky.....
Pri tebe mám už ušetrené na novú lokomotivu. Daj si pivo na mňa :lol:

Jozef
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: Xbus FBO

Příspěvekod cernos » stř 01 srp, 2012 6:49 am

Ahoj Jindro,
už se těším až si na tvých stránkách přečtu víc a budu si to moct postavit.
Lukáš
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: Xbus FBO

Příspěvekod fulda » čtv 09 srp, 2012 1:52 pm

Vystrkal jsem na svět návod: http://www.fucik.name/masinky/Xbus_FBO/
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Xbus FBO

Příspěvekod zdeno » pát 10 srp, 2012 2:05 pm

nedalo by se to pouzit tak, ze se nakresli planek kolejiste a do mist, kde je "osazene cidlo" se da LED ?
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Xbus FBO

Příspěvekod fulda » sob 11 srp, 2012 7:46 am

Tak se to primo MUSI pouzit, ja pouzivam tu maticovku jen proto, ze pri testovani se mi nechce tahat spoustu dratu a tohle se pohodlne pripojuje a odpojuje.
Proto mas taky tu druhou verzi, ktera umoznuje dat "ke kazdemu cidlu" nekolik ledek, takze si muzes rozsvitit celej usek.

Sorry - jeste jsem se naskamosil s timto notebookem a tak nemam cestinu a ani diakritiku.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Xbus FBO

Příspěvekod zdeno » sob 11 srp, 2012 8:06 am

no a ted by to chtelo spojit s http://www.fucik.name/masinky/acc_enc/
a udelat z toho funkcni celek. Teda prikaz pro vyhybku (vyhybky) rozsviti vlakovou cestu.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Xbus FBO

Příspěvekod Ferda » sob 11 srp, 2012 9:42 am

zdeno píše:no a ted by to chtelo spojit s http://www.fucik.name/masinky/acc_enc/
a udelat z toho funkcni celek. Teda prikaz pro vyhybku (vyhybky) rozsviti vlakovou cestu.

Takto to bylo přece myšleno. Tyhle dvě zařízení jsou přece jako Jeníček s Mařenkou. Prostě patří k sobě.

Jeníček hlásí co vidí a Mařenka to vypíše na tabuli (tedy na ovládací pultík). K dokonalosti tomu chybí už jen to, aby Ježibaba (tedy TCO, nebo Enkodér pro příslušenství) věděla, že nemůže postavit cestu, která by křížila to co Mařenka vypsala.

I nad tím se už přemýšlí a až se to zrealizuje, tak tu budeme mít téměř dokonalé řešení pro řízení menších dopraven bez použití PC. V případě TCO s možností PC připojit, pokud budeme chtít.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Xbus FBO

Příspěvekod fulda » sob 11 srp, 2012 1:46 pm

zdeno píše:no a ted by to chtelo spojit s http://www.fucik.name/masinky/acc_enc/
a udelat z toho funkcni celek. Teda prikaz pro vyhybku (vyhybky) rozsviti vlakovou cestu.


Z toho se přece dělá funkční celek tak, že se to namontuje do jedné škatule :lol: da častěji:
Pro zobrazování bez centrály se používá teda častěji tohle: http://www.fucik.name/masinky/S88_display/, ale jinak je to jedno.

Se stavbou vlakové cesty je to trochu komplikované. Jsou dva hlavní problémy
- moje kolejiště má pokaždé známou "hlavní" kolej, takže stavím cestu jedním tlačítkem a třema diodama.
- nějak jsem si nikdy nedokázal uspořádat jazuk, kterým bych si definoval vlakové cesty a všechny potředné závislosti a důsledky. Hlavně v takovém stavu, aby se to dalo používat bez kompjůtru, když už připustíme, že se to na kompjůtru bude muset nakonfigurovat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Xbus FBO

Příspěvekod zdeno » sob 11 srp, 2012 3:46 pm

Tohle jsem resil uz davno a budem se muset na to znovu podivat, jak jsem to tehdy navrhnul.
Dneska nedelam bez RailCo skoro nic a nadrazi rizene z ruky jsem resil tak pred 8 roky a to je hodne davno. Myslim, ze jsem to resil externi EEPROM 1024 bytu a 74HCT595. Tehdy jsem jeste nemel o AVR RISC procesorech ani paru a delal jsem na 89C2051 a podobnych.
Pokud bych to resil dneska, dal bych tam Atmegu8, ktera ma 512 bytu EEPROM a to by melo stacit. Nebo bych pouzil FRAM I2C pamet s kapacitou 2048 bytu, ktera je asi za 2 Eura.
---
Ale ja mam reseni na rizeni nadrazi z ruky, ale to ma display a klavesnici. Volba vlakove cesty se dela zadanim 4-mistneho cisla, kdy prvni dvojcisli oznacuje vjezd a druhe bud vyjezd nebo obvod detekce, kde se ma vlak zastavit. Ma to schopnost zamykat vlakove cesty do doby uvolneni detekcnim usekem, takze se neda nastavit kolizni cesta. Ale to neni ani lacine a ani jednoduche.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Xbus FBO

Příspěvekod Ferda » sob 11 srp, 2012 6:22 pm

fulda píše:... nějak jsem si nikdy nedokázal uspořádat jazyk, kterým bych si definoval vlakové cesty a všechny potředné závislosti a důsledky...

Na tohle slouží tzv. závěrová tabulka. Naši předci ji vyvinuli už dávno.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Xbus FBO

Příspěvekod JOHNZ » ned 12 srp, 2012 11:37 pm

Fulda: Ferdom uvedená záverová tabuľka v minimálnej veľkosti s pár doplneniami, pre modelovú železnicu, by mala spĺňať aspoň nasledovné:
:arrow: Či sa jedná o vlakovú alebo posunovú cestu
:arrow: Počiatočný prvok (spravidla návestidlo)
:arrow: Cieľový prvok (spravidla koľaj)
:arrow: Zoznam všetkých výhybiek + ich vyžadovaných polôh
:arrow: Zoznam všetkých koľajových úsekov ktoré musia byť voľné a bez záveru
:arrow: Je/neni obmedzenie rýchlosti 40 km/h (či návestiť aj spodnou žltou)

V prípade perfekcionizmu/masochizmu je možné pridať:
:arrow: Aspoň jeden variantný bod (norma pre skutočnú železnicu požaduje min. 3)
:arrow: Závery výhybiek
:arrow: Rýchlosť vlakovej cesty (obmedzenie rýchlosti iné než na 40km/h)
:arrow: Je/Neni Skrátená, resp. nedostatočná zábrzdná vzdialenosť (či pridať aj biele svetlo resp. dva prúžky), pritom je nutné rozlišovať, že zložením dvoch ciest za seba je možné dosiahnuť plnú zábrzdnú vzdialenosť a to biele svetlo svietiť nebude
:arrow: Priama a nepriama bočná ochrana (vlaková cesta postavená na rýchlosť >120km/h vyžaduje, aby bola zaistená aj určitá vzdialenosť za návestidlom, v ktorom nesmie byť žiadny vlak, nesmie tam byť postavená žiadna cesta). V prípade, že tomu tak nie je, musí sa návestiť nižšiou rýchlosťou ako je 120km/h (takže ak na návestidle nie su pruhy, musí sa fakticky znížiť až na 40)

Je tiež potrebné rozlíšiť to, že pri vlakovej ceste je potrebné zahrnúť aj koľaj na ktorú je cesta postavená, pri posunovej naopak nie.
Rozumný teoretický základ som našiel napr. tu http://dspace.upce.cz/bitstream/10195/3 ... D_2010.pdf

Onehdá keď som to riešil, tak som sa s dátovou štruktúrou záverovej tabuľky, ktorá spĺňala všetko v 6 koľajnej stanici zmestil na 2kB, ak ma nikto nepredbehol, prípadne nevymyslel nič lepšie, tak sa keďtak súkromne podelím o podrobnosti. Inak skrátenú zábrzdnú vzdialenosť, prípadne rýchlosť v prípade potreby nie je nutné riešiť, keďže na tieto veci sa veľmi zle zháňajú návestidlá. V prípade tej rýchlosti potom možné počítať s obmedzeniami na 40,60,80,100 km/h, iné sa už prevažne zriaďujú číslicovým indikátorom a ten sa opäť ťažko zháňa ... Možno niekto niekedy pre modelárov začne vyrábať OLED 8x6 v nejakej fest mikroverzii :D
JOHNZ
 
Příspěvky: 140
Registrován: sob 05 led, 2008 9:24 pm

Re: Xbus FBO

Příspěvekod fulda » pon 13 srp, 2012 7:02 am

Bezva, ještě vymyslet nějakej konfigurační jazyk, kterým se to bude dát nacpat do toho modulu a kterej budou všichni chápat. :twisted:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Xbus FBO

Příspěvekod zdeno » pon 13 srp, 2012 8:38 am

a na jake urovni ovladani ??
1/ jen vyhybky
2/ k tomu navestidla
3/ k tomu vse ostatni.
---
Prave tady ma Loconet vyhodu, ze nastavenim treti vyhybky, tak ta posle prikaz pro druhou vyhybku a druha vyhybka posle prikaz prvni vyhybke a ta nastavi spravne navestidlo. Takze v ovladaci se nastavuje jen koncovy stav. Podle mne by se to dalo i v Lenzu, pokud by se pridal zpetny ohlas.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Xbus FBO

Příspěvekod fulda » pon 13 srp, 2012 9:50 am

Nebudeš tomu věřit, ale v lenzu se to taky dá.

Problém, kterej jsem se snažil vyřešit je, jak to udělat, aby to bylo použitelné pro hobby uživatele, protože ti používají lenz a dělají to proto, že je to jednoduché.

Každopádně je to zase akademická debata o ničem a v nesprávném threadu. Tento thread je o tom, že existuje pro Lenz zobrazovač zpětného hlášení, kterej je jednoduchej a skoro nic se na něm nenastavuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků