Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod fulda » úte 22 kvě, 2012 10:04 am

Ahoj,

udělal jsem docela slušnej dekodér pro želva (tortoise) přestavníky.
Je hodně jednoduchej, prostě se do něj zapíchne přestavník a na krajní pozice se místo motorového napájení připojí J-K. Nožičky s přepínačema jsou zachovány jako v originále, dekodér je nepoužívá.
V prototypu mám připojenou ledku na drátku, pro praxi asi bude lepší jí osazovat rovnou na plošňák. Pak jsou zezadu dva "jumpery". První je pro otočení směru a druhej je pro definici adresy - propojím, přehodím vyhybku a dekodér si vezme její adresu.
Pochopitelně se dá všechno nakonfigurovat i pomocí CV.

Komu se takovej dekodér líbí, dejte vědět Honzovi.

video

Obrázek

Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod Zx1974 » úte 22 kvě, 2012 1:16 pm

kdyby to bylo pro Loconet tak by to nemělo chybu :D
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod zdeno » ned 10 čer, 2012 4:00 pm

Zx1974 píše:kdyby to bylo pro Loconet tak by to nemělo chybu :D


neni problem to navrhnout, problem je to, ze tady vZiline jsou Zelvy nesehnatelne.
---
Dost dlouho jsem si hral se servami a opoustim je. Zkousel jsem je hadam dva roky. proste to neni dobra cesta. Hlavne mi vadi, ze serva se neustale slaboucko chveji a berou tak neustale proud. Navic zjistujem, ze vestavba na modul je cista jednorazovka a neda se to montovat tak nejak univerzalne. Taky opravy a upravy jsou velmi obmezene. Pokud se to spocita, tak se serva dost hrube neoplati. Je s tim spousta prace a doladovani a nikdy to nekonci. Odstrani se jedna chyba a dalsi vyskoci. Jedina cesta jak serva vyuzit je vykuchat je a pouzit jen prevody a motorek. Vsechno ostani je celkem na nic.

AhoJZ
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod PaMi » ned 10 čer, 2012 4:13 pm

zdeno píše:
neni problem to navrhnout, problem je to, ze tady vZiline jsou Zelvy nesehnatelne.
---


Já je kupuji zde: http://www.jimsmodeltrains.com/servlet/ ... Categories už několik let
Zboží odesílá obratem, zatím vždy všechno spolehlivě dorazilo.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod mpinta » ned 10 čer, 2012 5:05 pm

zdeno píše:Dost dlouho jsem si hral se servami a opoustim je. Zkousel jsem je hadam dva roky. proste to neni dobra cesta. Hlavne mi vadi, ze serva se neustale slaboucko chveji a berou tak neustale proud. Navic zjistujem, ze vestavba na modul je cista jednorazovka a neda se to montovat tak nejak univerzalne. Taky opravy a upravy jsou velmi obmezene. Pokud se to spocita, tak se serva dost hrube neoplati. Je s tim spousta prace a doladovani a nikdy to nekonci. Odstrani se jedna chyba a dalsi vyskoci. Jedina cesta jak serva vyuzit je vykuchat je a pouzit jen prevody a motorek. Vsechno ostani je celkem na nic. AhoJZ

Silně nesouhlasím. Osm serv mi chodí zcela bez problémů 2 roky. A nejsem sám. Ani jeden nedostatek, co popisuješ, jsem nezjistil. Zřejmě používáš špatná serva, špatné servodekodéry, špatné držáky, špatný systém montáže...nevím. Od tebe bych zrovna nečekal tak nefundovaný a striktní postoj.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod cernos » ned 10 čer, 2012 5:16 pm

Rovněž mě zdenův názor trochu zarazil. Já používám serva na kolejišti již půl roku (15ks HXT900) a dekodéry od Jindry a zatím bez jediného problému. Navíc tyhle serva používám i ve svých některých RC letadlech a ještě se mi nestalo že bych na ně spadnul.
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod radeksindy » ned 10 čer, 2012 6:04 pm

Pro želvu není potřeba extra dekodér, lze použít LocoIO se správným koncovým stupeněm.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod zdeno » pon 11 čer, 2012 4:21 am

mpinta píše:
zdeno píše:Dost dlouho jsem si hral se servami a opoustim je. Zkousel jsem je hadam dva roky. proste to neni dobra cesta. Hlavne mi vadi, ze serva se neustale slaboucko chveji a berou tak neustale proud. Navic zjistujem, ze vestavba na modul je cista jednorazovka a neda se to montovat tak nejak univerzalne. Taky opravy a upravy jsou velmi obmezene. Pokud se to spocita, tak se serva dost hrube neoplati. Je s tim spousta prace a doladovani a nikdy to nekonci. Odstrani se jedna chyba a dalsi vyskoci. Jedina cesta jak serva vyuzit je vykuchat je a pouzit jen prevody a motorek. Vsechno ostani je celkem na nic. AhoJZ

Silně nesouhlasím. Osm serv mi chodí zcela bez problémů 2 roky. A nejsem sám. Ani jeden nedostatek, co popisuješ, jsem nezjistil. Zřejmě používáš špatná serva, špatné servodekodéry, špatné držáky, špatný systém montáže...nevím. Od tebe bych zrovna nečekal tak nefundovaný a striktní postoj.


proste se to nasbiralo, chveni serva, klidovy odber naprazdno, skubnuti pri zapnuti, obrovsky odber pri startovani nekolika desitek serv, problemy pri montazi, prepinani srdcovky, kruhovy pohyb serva, unava prestavovacich dratku a nasledne neustale doladovani a navic obrovska sila serva trha vsetko mozne. Samozrejme, kazdy jsme jiny a kazdemu vyhovuje neco jine. Ja od toho ustupuji a svuj nazor jsem napisal. Mam asi 40 serv zabudovanych a neustale doladovani mne nekonecne stve. Ta hranice, kdy servo netlaci a pritom je ve spravne poloze je neskutecne uzoucka. Myslim si, ze na vyhybky je to nestastne reseni a jedine, kde to je dobre, jsou mechanicka navestidla a sranky (zavory). Mozna jeste nejaky betlehem, tim myslim jine pohyblive veci okolo zeleznice.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod mpinta » pon 11 čer, 2012 4:47 am

zdeno píše:proste se to nasbiralo, chveni serva, klidovy odber naprazdno, skubnuti pri zapnuti, obrovsky odber pri startovani nekolika desitek serv, problemy pri montazi, prepinani srdcovky, kruhovy pohyb serva, unava prestavovacich dratku a nasledne neustale doladovani a navic obrovska sila serva trha vsetko mozne. Samozrejme, kazdy jsme jiny a kazdemu vyhovuje neco jine. Ja od toho ustupuji a svuj nazor jsem napisal. Mam asi 40 serv zabudovanych a neustale doladovani mne nekonecne stve. Ta hranice, kdy servo netlaci a pritom je ve spravne poloze je neskutecne uzoucka. Myslim si, ze na vyhybky je to nestastne reseni a jedine, kde to je dobre, jsou mechanicka navestidla a sranky (zavory). Mozna jeste nejaky betlehem, tim myslim jine pohyblive veci okolo zeleznice.

Stále nesouhlasím. Ale toto přece řešíme zde viewtopic.php?f=6&t=4237 , včetně tebe. Obsahem tohoto tématu je ŽELVA.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod zdeno » pon 11 čer, 2012 9:44 am

dobre,
dival jsem se nahttp://www.vlakytt.cz/prestavnik-tortoise.html a tam je videt, ze motorek je napajeny naprimo.
Teda je nutnost prepolovat napajeni pri reverzaci. Coz nektere ovladace neumi. Je na to treba relatko nebo half bridge z dvou tranzistoru.
A bez elektrickych dorazu je to takove divne. I kdyz se tam pise, ze mu proud nakratko nevadi, urcite to zivotnosti motorku moc neprida.
---
Zas je vyhoda, ze se da pouzit stridave napeti a diodova logika.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod Jaromír z NB » čtv 28 bře, 2024 7:36 pm

Kolega tady uvedl, že přestavníky "želva" nejsou v okolí Žiliny k sehnání.
Podívejte se na stránky: www.marathonmodel.cz - p. Libor Schmidt. Má je na skladě a dokonce přestavníky "želva" se zabudovaným dekodérem.
Přeji pěkný den.
Jaromír z NB
Jaromír z NB
 
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 28 bře, 2024 12:43 pm

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod marian_r » čtv 28 bře, 2024 8:48 pm

Jaromír z NB píše:Kolega tady uvedl, že přestavníky "želva" nejsou v okolí Žiliny k sehnání.


V roku 2012.
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod HonzaM » čtv 28 bře, 2024 10:07 pm

radeksindy píše:Pro želvu není potřeba extra dekodér, lze použít LocoIO se správným koncovým stupeněm.

Dá se použít také výhybkový dekodér MGP, ovládání buď LocoNetem, nebo přímo tlačítky. Ovládání DCC možné není.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod Pavel-HP » pát 29 bře, 2024 10:41 am

TT, epocha III. - V., U profil
www.vlakytt.cz
Uživatelský avatar
Pavel-HP
 
Příspěvky: 1024
Registrován: čtv 11 pro, 2008 2:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Dekodér pro želva (tortoise) přestavníky

Příspěvekod HonzaM » pát 29 bře, 2024 12:02 pm

Pavel-HP píše:Já si myslím, že je.

https://aukro.cz/dcc-dekoder-pro-presta ... 6981054609

To je nedorozumění, měl jsem na mysli že DCC ovládání neumožňuje dekodér MGP, ne že by želvu vůbec nebylo možné ovládat DCC. Ono je tam sice “například”, ale aby to bylo stoprocentně jasné, mohla tam být ještě dvě slova, ….tenhle dekodér ale nemožňuje ovládání DCC. Omlouvám se, pokud to někoho uvedlo v omyl.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 38 návštevníků

cron