DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 22 pro, 2019 4:54 am

I v případě proudově ''slabého'' dekodéru se povětšinou jedná o nějaký zádrhel na motoru.Zejména zanesené drážky komutátoru od uhlíků na starších strojích jsou pro tohle jak dělané. :D Ještě větší labůžo je,že na klasických 12 V to jezdí jako sviň,na DCC škube,poskakuje,zastaví..... :x
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kajinek11 » sob 29 úno, 2020 4:21 pm

Ahoj,

z trošku jiného soudku mám dotaz. Dají se na dekodéru ZIMO logické výstupy:
Susi Clock
a Susi Data

použít pro normální analogové LED osvětlení?

Pokud ano, je potřeba něco extra v dekodéru programovat?
Kolik z toho výstupu leze voltů?
K čemu ty logické výstupy vlastně jsou. Pro digi spřáhla?

Budu si poprvé digitalizovat ručně stavěnou mašinu se zvukem a tak hledám vhodný dekodér. Budu chtít použít zvukový projekt Jacek.

Díky za odpověď.
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Pater » sob 29 úno, 2020 5:01 pm

Kajinek11 píše: Dají se na dekodéru ZIMO logické výstupy Susi Clock a Susi Data použít pro normální analogové LED osvětlení?
Pokud ano, je potřeba něco extra v dekodéru programovat?

A co číst manuál:
"3.25 Rozhraní SUSI, logické výstupy (NE pro MX621)
Dekodéry, popsané v tomto návodu (s výjimkou MX621) mají výstupy, které lze alternativně použít jako rozhraní SUSI, logické výstupy nebo řídicí výstupy pro serva.
Standardně jsou na těchto výstupech aktivní signály SUSI-Data a Clock, po přepnutí v CV124 (bit 7)"

Už jsem to tu jednou psal, že podle NEM je maximální povolené zatížení logických výstupů 2mA. Pokud se s těmi LED dostaneš do této spotřeby, můžeš je použít. Logické výstupy mají opačnou logiku než běžné funkční výstupy - když je funkce zapnutá, logický výstup je 1. S tím souvisí i tvá následná otázka.
Kajinek11 píše:Kolik z toho výstupu leze voltů?

Podle NEM pro logickou 0 je to <0.4V a pro logickou 1 je to >2.4V
Kajinek11 píše:K čemu ty logické výstupy vlastně jsou.

Logické výstupy se většinou používají pro spínání tranzistorů (které mohou spínat spřáhla). Zimo to vylepšil o alternativní řízení serv.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kajinek11 » pon 02 bře, 2020 9:52 am

Dobrá, děkuji.

Takže jestli to chápu dobře, když ten výstup přepnu do analogu, tak mi z toho leze normálně napětí jako z běžných analogových funkčních výstupů?

Pokud to nechám v digitálu jsem schopen to nějak vypnout, abych měl nulové napětí a ne 0,4V (to by mi to pořád svítilo)?

Tak z toho mi ještě tedy vyvstává další otázka:

Pokud si koupím digi spřáhlo :

https://www.itvlaky.cz/sprahla/tt-digit ... sd-modell/

tak musím ještě použít tranzistory, nelze to ovládat přímo?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod MiG » pon 02 bře, 2020 10:37 am

Takže jestli to chápu dobře, když ten výstup přepnu do analogu, tak mi z toho leze normálně napětí jako z běžných analogových funkčních výstupů?

Ne. Leze z toho logická nula (funkční výstup "nelogický" má rozepnuto) nebo logická 1 (funkční výstup "nelogický" má sepnuto "k zemi") , jak byl popsal předřečník.
Pokud to nechám v digitálu jsem schopen to nějak vypnout, abych měl nulové napětí a ne 0,4V (to by mi to pořád svítilo)?

Na 0.4V proti "zemi" nejspíš žádná LED svítit nebude.
Na >2.4V nemusejí bílé diody svítit, pokud to bude skutečně jen těsně nad 2.4V, protože potřebují okolo 3V.
tak musím ještě použít tranzistory, nelze to ovládat přímo?

Na běžných funkčních výstupech možno přímo, protože 50mA nejspíš vydrží funkční výstupy u všech dostupných dekodérů (kdyžtak zkontrolovat v návodu).
Na logických výstupech musí být použit tranzistor jednak k posílení proudového zatížení a jednak k inverzi logického stavu na výstupu. A dal bych mu k přívodu do báze z dekodéru i nějaký odpor, omezující proud.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Pater » pon 02 bře, 2020 11:34 am

@Kajinek11:
Možná jsem se nevyjádřil přesně, ale psal jsem hodnoty, které připouští norma. Pro dekodér Zimo jsou v manuálu uvedeny hodnoty logických stavů 0V a 5V.
Trochu si pleteš pojmy, ten výstup nelze přepnout do "analogu". Lze přepínat pouze mezi rozhraním SUSI a digitálním výstupem.
Běžný výstup funkce (jak ty píšeš "analogový") je otevřený kolektor (drain) N-kového tranzistoru tzn. spíná zem a zátěž je zapojena mezi tento výstup a + usměrněného napětí z kolejí.
Logický výstup funkce je vyveden z procesoru dekodéru tzn. má logické stavy napěťových úrovní procesoru, které jsou vztaženy k usměrněnému - (zemi). Ten lze podle normy zatížit pouze 2mA.
Takže číst manuál:
"Dekodéry ZIMO mají kromě „normálních“ funkčních výstupů tzv. „logické“ výstupy – výstupy, k nimž
není možné spotřebiče připojit přímo, neboť je na nich jen nezatížitelné logické napětí (0 V, 5 V).
Pokud mají být tyto výstupy použity, musí být použit buď zesilovací modul M4000Z nebo tranzisto-
rový člen vlastní stavby."
Na zbytek ti už odpověděl MiG.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Gulda » pon 02 bře, 2020 10:27 pm

Nevíte někdo co je to za konektor na SUSI a kde se dá popřípadě sehnat. Díky
guli
Gulda
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 21 zář, 2008 11:54 am
Bydliště: Bučovice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod MiG » pon 02 bře, 2020 10:54 pm

Odměřte rozteč pinů, rozměry a tvar díry a zkuste hledat třeba tady.
https://www.tme.eu/cz/katalog/konektory-signalove-rastrove_112945/
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Pater » úte 03 bře, 2020 10:56 am

Ze stránek NMRA:
"The connection is made by means of a 4-polesocket (JST SM04B-SRSS-TB (side entry) or JST BM04B-SRSS-TB (top entry) on both decoder and SUSI-module. Connection is established by cable with plug (JST 04SR-3S or SHR-04V-S-B) on both sides and pin1 connected to pin 1 etc. It is allowed to have the wires on the SUSI-module side directly soldered to thePCB."
https://www.tme.eu/cz/details/bm04b-srss-tb/signalove-konektory-raster-1-00mm/jst/
https://www.tme.eu/cz/details/sm04b-srss-tb/signalove-konektory-raster-1-00mm/jst/
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Gulda » úte 03 bře, 2020 9:59 pm

Díky.
guli
Gulda
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 21 zář, 2008 11:54 am
Bydliště: Bučovice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kajinek11 » čtv 26 bře, 2020 8:20 am

Když chci použít normální lok. decoder Laicdcc z Číny pouze jako funkční dekodér pro osvětlení vozů, mohu použít kondenzátor na funkční výstup pro zajištění neblikavého svitu? Vůz nemá úplně nejlepší sběr proudu. Zpoždění svitu a pomalé zhasínání mi samozřejmě nevadí. Nebo to decodéru nějak vadí jako je to v případě power packů a musím mít ten ochraný obvod? D
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » čtv 26 bře, 2020 8:57 am

Místo složitého popisu dějů na výstupu procesoru -jednoduchá odpověď NE.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » čtv 26 bře, 2020 9:19 am

Dekodéry LaisDCC mají (obvykle) vyvedeny vodiče pro zálohovací kondenzátor. Tam je to správné místo pro připojení.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kajinek11 » čtv 26 bře, 2020 9:31 am

Tak to by bylo super..

předpokládám, že je to ta černá a modrá? Je to tak?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » čtv 26 bře, 2020 9:41 am

RTFM manuál LaisDcc https://laisdcc.com/LaisDcc_Decoders_Manual_V2.pdf

h) Most of LaisDcc decoders are with extra stay alive wires (BLUE and BLACK)for you to connect to stay alive kit. The blue wireisthe Function common of the decoders and it is the wire to Positive connection for connect withLaisDcc stay alive blue wirealso. The BLACK wires to Negative connection at the Anodefor connect with the LaisDcc stay alive kit’s black wire.


K modrému a černému vodiči připoj ten kondenzátor o kterém píšeš tady http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=6&t=5462&start=420#p270914
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron