DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod mizl » ned 31 srp, 2014 4:19 pm

Nevím jak a kde se výrobky vyrábí, ale autor je zdejší uživatel. Snad se nebude zlobit, jestliže uvedu jeho nick; autorem dekodérů je fulda a jeho web je zde.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » ned 31 srp, 2014 4:20 pm

pcipov píše:A sú kompatibilné s DCC normami?


Tady https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/dekoder-1 je dekodér Lenz (Lenz je tvůrce normy DCC) s centrálou a ovladačem z N-šopíku.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 31 srp, 2014 4:37 pm

http://www.fucik.name/ zdejší mág přes DCC. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod josooo » ned 31 srp, 2014 5:07 pm

Pozor...lenz a roco su len nazvy značky. Princip funkcnosti je rovnaky-Xpress net
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 31 srp, 2014 5:18 pm

Myslíš jako návod k použití? Tak profi výrobci ho samozřejmě dodávají k výrobkům, někteří prodejci dokonce v češtině. Výše zmiňované výrobky jsou ovšem spíše určené pro lidi, kteří vědí vo co go. Tedy pokud akceptuješ výrobek bez návodu, ale na druhou stranu s poměrně velkou logistickou podporou, tak ano.Jinak pokud chceš skutečně proniknout do tajů DCC, tak doporučuji ze všeho nejdříve důkladně prostudovat tyto stránky. http://lokopin.wz.cz/
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod josooo » ned 31 srp, 2014 5:45 pm

Ono je ťažko ti napísať čo je najlepšie a čo všetko treba preštudovať. Ja o DCC viem to čo viem a ako používatelovi mi to stačí.
Tebe radím,,, kúp si nejaký DCC start set a potom sa pýtaj.
Samozrejme stranky lokopina su fakt poučné.
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » ned 31 srp, 2014 7:03 pm

pcipov píše:V popise stojí: "DCC dekodér pro jedno, dvě nebo čtyři modelářská serva"
Mám to chápať, že k dekodéru za 240 EUR (9 EUR) môžem pripojiť 4 servá? To by potom vyšlo so servom do 5 EUR na výhybku. Pekné :-)
K tomu za 240CZK potřebuješ ještě základnovou stanici, ale stačí ti jedna pro několik dekodérů.

pcipov píše:Ako sa tieto moduly pripájajú? Klasika na napájanie koľajníc? A spolupracujú napr. so spomínanou z21?
Ano, na track out
Ty které mají samostatné napájení, tak ještě potřebují trafo na napájení.

pcipov píše:Píšeš, že z21 má vážne nedostatky.
Takhle jsem to nenapsal, napsal jsem že tam celkem zásadně schází slušnej ovladač, že bez něj je to polovičatej produkt. Jinak je to celkem slušná hračka. Za ty prachy je celkem v pohodě.

pcipov píše: Čo mi teda radíš? Veľa ľudí tu spomína H-centrálu ako najlepšie riešenie, pritom čo som hľadal, tak stojí cca 50 EUR, čo je dosť málo.
H-Centrála je celkem nahovno.
Mohl bych ti napsat, že centrála NanoX z Honzova webu, ale k té taky potřebuješ ovladač a rozhraní k PC a nevím jak je to s připojením k telefonu. Teda vím že funguje Bluetooth, ale nevím, jak se které softy v telefonech chovají. Ten hračkovej od z21 docela určitě nefunguje.
Zase u NanoX vychází o poznání levněji zpětná vazba.

Já mám v kolejišti NanoX a funguje mi bezvadně, ale já jsem špatné měřítko :)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod mizl » ned 31 srp, 2014 7:19 pm

pcipov píše:... EDIT:
Tak vidím, že Fulda to má všetko pekne zdokumentované, takže by sa to malo dať niekde spraviť, keby s tým prestal.
Čo mi však chýba, je taká nejaká názorná dokumentácia funkčnosti celého systému. Niečo ako mali BTTB vo svojich brožúrach v osemdesiatych rokoch.
Z názorného zapojenia by hneď bolo všetko jasné aj laikom.


Já si vedu dokumentaci svých zapojených modulů. Používám komponenty firmy LENZ s kombinací servodekodéru firmy ESU. Jako centrálu s ovladačem jsem koupil LZV 100 od LENZe. Propojení centrály s PC mám USB GEN-LI zakoupené od Honzy z jeho N-Shopíku. Pokud ti to aspoň trochu pomůže, můžeš mrknou na mou kompletní dokumentaci na mém rajčeti.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod zdeno » ned 31 srp, 2014 7:39 pm

jenom bych upozornil, ze DCC a ROCO (LENZ) jsou dve ruzne veci a je nutne to tvrde rozdelovat.
DCC podleha normam od NMRA
ROCO podleha normam od LENZ nebo ROCO a je to uzivatelska nadstavba nad DCC.
Loconet podleha normam Digitrax nebo Uhlenbrock a je to taky nadstavba nad DCC.
Plus ruzne dalsi nadstavby treba Zimo, Marklin, atd.
---
Ale DCC maji vsichni spolecne ;-),
teda krome Marklin, ale to uz je hodne mimo diskuzi.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod josooo » ned 31 srp, 2014 8:04 pm

zdeno píše:jenom bych upozornil, ze DCC a ROCO (LENZ) jsou dve ruzne veci a je nutne to tvrde rozdelovat.
DCC podleha normam od NMRA
ROCO podleha normam od LENZ nebo ROCO a je to uzivatelska nadstavba nad DCC.
Loconet podleha normam Digitrax nebo Uhlenbrock a je to taky nadstavba nad DCC.
Plus ruzne dalsi nadstavby treba Zimo, Marklin, atd.
---
Ale DCC maji vsichni spolecne ;-),
teda krome Marklin, ale to uz je hodne mimo diskuzi.


Lenze tu to musis napisat ako ,,,pro tutany,,, lebo tomuto fakt nerozumiem co si napisal. Niekedy sa vo Varine musim zastavit. Na male preskolenie.

Nemozem teda povedat ze lokonet je DCC?
TT, ČSD, III/IV epocha, Zbierka sa rozrastá ale koľajisko stále nenarastá:-(
josooo
 
Příspěvky: 262
Registrován: stř 17 pro, 2008 10:41 am
Bydliště: Slovensko Ladce

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod mpinta » pon 01 zář, 2014 6:27 am

pcipov píše:EDIT: Tak som na šiel pre LENZ lacnejšie riešenie pre hlásenie obsadenosti - RS-8-B za 48 EUR - 8 úsekov, čo je 6 EUR na úsek, čo je už podstatne lepšie.

http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/detektory.htm
Zde je porovnání variant, které dlouhodobě používám. Kodér LDT RS-16-O + Detektor DIGI-CZ (3 součástky, to sletuje každý, koupit lze i hotový 4-násobný modul) je pro moji Lenz RS nejlevnější a plně funkční řešení.
Podpora softu RailRoad & Co TrainController je u mne ovšem samozřejmostí.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » pon 01 zář, 2014 7:57 am

pcipov píše:Najlepšie teda vychádza NanoX. Začínam o tom dosť vážne premýšľať. Má NanoX nejaké nedostatky?

Pochopitelně. Pokud si odmyslíme, že nedostaneš škatulku, ale jen modul, tak je celkem zásadní omezení na 16 současně používaných lokomotiv.
Také si NanoX neukládá katalog lokomotiv, což má dva efekty:
1) nedokáže použít režim "rozjeď se po zapnutí" (Lenz umožňuje, aby se po zapnutí celé kolejiště vrátilo jedním tlačítkem do stavu před vypnutím)
2) zároveň nemáme problém s plným katalogem, protože jednoduše po zapnutí je vždy prázdný
3) mrzuté je, že se neukládají ani polohy výhybek, takže po zapnutí jsou všechny nastavené "do odbočky"
4) pochopitelně pokud si sloučíš "soupravu", tak po zapnutí není v katalogu jako sloučená, ale na kolejích být může. Je potřeba to hlídat.

pcipov píše:Ak to teda chápem správne, tak RS (LENZ), R-BUS (z21) a S88 (DIGI-CZ) sú úplne odlišné, nekompatibilné zbernice. Je to tak?

Ano je to tak, jsou to odlišné sběrnice a nelze je nahradit. (ani R-BUS a RS není zaměnitelná)
Jenom abych učinil autorskému zákonu za disti, tak S88 patří Märklínu, DIGI-CZ používá verzi S88-N, tam je rozdíl jen v konektorech. Märklín používá 6 pinové konektory, DIGI-CZ používá RJ45 network cables.

pcipov píše:Čiže kompatibilita je na úrovni XpressNet a JK vodičov (a pripojených dekodérov), ale čo sa týka spätnej väzby, tam nie.

Ano, přesně tak.
Zase, pokud bych byl detailista, (toto není pro začátečníky), tak Roco používá RocoNet, Lenz používá XpressNet. Rozdíl je třeba v tom, že Roco podporuje funkce F0-F20, Lenz používá F0-F28 (funkce F0-F12 jsou stejné, ale F13-F20 má Roco nekompatibilní s Lenzem, NanoX ovládá oba protokoly), RocoNet má podporu pro práci se jmény lokomotiv, RocoNet a XpressNet mají jiný přístup k programování CV256-CV1024 a tak dále a tak podobně. Prostě jsou tam drobné odlišnosti, ale nic podstatného pro domácího uživatele.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 01 zář, 2014 8:27 am

Dotaz na Fuldu v souvislosti s Nanoxem - jak se po vypnutí a znovuzapnutí chovají výhybky když jsou přes Digi CZ ovladac-prislusenstvi-XbusTCO ovládané pomocí páčkových přepínačů ? Přepnou se sami zpět do polohy podle nastavení páčky přepínače? Nebo dojde ke zkratu - poloha přestavníku do "odbočky" proti poloze páčky přepínače "rovně"?
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » pon 01 zář, 2014 8:52 am

Petr Zatrepalek píše:Dotaz na Fuldu v souvislosti s Nanoxem - jak se po vypnutí a znovuzapnutí chovají výhybky když jsou přes Digi CZ ovladac-prislusenstvi-XbusTCO ovládané pomocí páčkových přepínačů ? Přepnou se sami zpět do polohy podle nastavení páčky přepínače? Nebo dojde ke zkratu - poloha přestavníku do "odbočky" proti poloze páčky přepínače "rovně"?

To je jednoduché - TCO posílá jen změny, takže pozapnutí nepošle nic.
Výhybka tedy zůstane jak byla. Takže pokud za ní nikdo nevzal ručně, tak sedí poloha spínače a výhybky.
Ale třeba pokud si zobrazuješ polohu na PC, které si přečetlo situaci z ústředny, tak to pak na obrazovce nesedí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Petr Zatrepalek » pon 01 zář, 2014 9:50 am

díky, takže super, nemusím se bát. S PC po pravdě zatím nepočítám, to TCO mi i přes nějaké to drátování kolem přepínačů přijde na to moje malé kolejištátko lepší než to celé kreslit a nastavovat v kompu, o ceně ani nemluvě...
ČSD 1970-1988 v HO, jinak kitařina (éra, tanky), zakázková patinace a stavba modelů
Uživatelský avatar
Petr Zatrepalek
 
Příspěvky: 2680
Registrován: pát 07 zář, 2007 11:20 pm
Bydliště: Sázava - Černé Budy

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků