DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod HonzaM » sob 08 říj, 2022 5:49 am

U bodového snímání potřebuješ při obousměrné jízdě dva kontakty tam, kde stačí jeden proudový snímač, třeba v nádraží, před přejezdem a podobně.
Jazýčkový kontakt lze připojit přímo na vstup dekodéru naprogramovaný jako detekce obsazení.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 08 říj, 2022 3:40 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod hopeter » sob 08 říj, 2022 2:28 pm

Díky všem za informace. Už v tom mám jasno - rozdělím koleje. :)
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod michal_d » pon 10 říj, 2022 8:07 pm

Sic už je asi rozhodnuto o dělení kolejí, nicméně zkusím popsat jak používám optočidla od p. Nemečka optočidla od p. Nemečka na svém kolejišti.
Obecně používám detekci pomocí úseků a S88, ale v některých případech jsem potřeboval snímat přesně čelo vlaku bez ohledu na sběr proudu. Tato místa jsem osadil uvedenými čidly mezi pražce a čidly spínám optočlen v modulu S88. Mám na to vyhrazený 1 modul, do kterého jsem místo "J" nebo "K" z přívodu ke kolejím zapojil "+" od optočidel a na jednotlivé vstupy jsem připojil výstupy čidel přes rezistor. Používám S88 od dccdoma a mají bohužel optočleny s opačnou polaritou než je třeba, je tedy nutné vyměnit optočleny za jiné, nebo je jako já vložit do patic opačně, tj vzhůru nohama. K tomu je třeba jim ohnou nožičky na opačnou stranu. Je to řešení poněkud neprofesionální, ale už 2 roky funkční...
michal_d
 
Příspěvky: 244
Registrován: čtv 13 bře, 2008 10:13 pm
Bydliště: Plzeň

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod RADU065 » ned 23 říj, 2022 6:52 pm

Zdravím,
měl bych dotaz na výběr DCC centrály s ovladačem pro začátečníka.Zvažuji DCC centrálu s ovladačem SmartControl light Basis Set/PIKO nebo ROCO DIGITÁLNÍ CENTRÁLA START z21.Která z nich je přívětivější na ovládání,lépe vybavená apod.bez ohledu na cenu.
RADU065
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 27 črc, 2021 6:34 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » ned 23 říj, 2022 7:37 pm

Subjektivní názor. Já bych preferoval SmartControl light Basic ze dvou/tří důvodů:
- má programovací kolej - uživatel nezapomene přehodit dráty, když se programuje
- má LocoNet - připojitelná zařízení mnoha výrobců, není odkázán na jednu značku
- má LocoNet - zpětný ohlas, připojení k počítači, atd.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Dekodér

Příspěvekod workous » pon 24 říj, 2022 4:03 pm

Zdravím, máte někdo zkušenosti s tímto dekodérem NFA_HFA_DCC dle JMRI CV8 111? Jedna se o startsetovou mašinu Roco BR 218 při rozjezdu jako se sebou škubne a pak vyrazí rychle dopředu. Udělal jsem restart a zkusil poladit CV2/3/4/5, ale přestože změněné CV vyčtu mašina si stále jezdí jak chce děkuji za případné řešení...
Zdeněk
Přílohy
Dekous.jpg
Dekous.jpg (63.92 KiB) Zobrazeno 2768 krát
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod JendaTT » pon 24 říj, 2022 5:06 pm

Nejsou na desce směrem k motoru nějaké cívky nebo kondenzátory? Většinou pro zklidnění jízdy postačuje se tohoto zbavit - viz doporučení ZIMO.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » pon 24 říj, 2022 5:22 pm

Jedná se o archeologický nález. Bez originál manuálu to bude problém resetovat. Divné chování byl zřejmě důvod k prodeji.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod jipol57 » pon 24 říj, 2022 6:01 pm

workous: To mně trochu připomíná, když jsem měl proražený tranzistor výstupu na motor (v H můstku). Dělá to oběma směry?
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod workous » úte 25 říj, 2022 10:09 am

Děkuji všem za info, zkusím ještě poladit CV další možnosti nejsou pro mne (výměna nějaké součástky atd :D většina pokusů z SMD skončila dlouhým kouřem :D ) Zkusím ještě v analogu jak se chová. Mašinka je to hobby, takže vzhled tomu odpovídá....další možnost je použít pojezd na přestavbu atd. Uvidím času dost... :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Pater » úte 25 říj, 2022 6:29 pm

Několik takových dekodérů jsem již měl v rukách, bohužel také nefunkčních. Podle vzhledu by to mohl být tento dekodér.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod workous » úte 25 říj, 2022 8:36 pm

Ještě jsem si vzpoměl před časem když jsem měl na čem jezdit, tak tato mašina se rozjela a pak stop a světla začala mrkat ve vysoké frekvenci ...tehdy jsem to neřešil prostě jsem ji odložil .Pokud na něco přijdu písnu...,ale asi tu desku vyhodím a zkusím osadit jiným dekoušem. Pojezd mi přijde dobrý.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod workous » úte 25 říj, 2022 8:48 pm

Pater píše:Několik takových dekodérů jsem již měl v rukách, bohužel také nefunkčních. Podle vzhledu by to mohl být tento dekodér.


Děkuji za odkaz docela mne překvapily default hodnoty třeba CV 3 hodnota 8...což vysvětlovalo ten úprk :D a vzhledem k tomu, že na změnu nereaguje něco na tom bude.
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Sandy » stř 26 říj, 2022 6:18 am

workous píše:
Pater píše:Několik takových dekodérů jsem již měl v rukách, bohužel také nefunkčních. Podle vzhledu by to mohl být tento dekodér.


Děkuji za odkaz docela mne překvapily default hodnoty třeba CV 3 hodnota 8...což vysvětlovalo ten úprk :D a vzhledem k tomu, že na změnu nereaguje něco na tom bude.


A co vypnout analogový provoz (CV29=2)?
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

BR 218 Roco zámek na CV 56

Příspěvekod workous » stř 26 říj, 2022 7:53 pm

Zdravím, takže zakopaný pes byl v CV 56 = 2 nebo 1 kde je zámek na programování většiny CV (hodnota 0 vše odemkne) a dají se ovlnit pouze CV 1/2/3/4/8 a 56 tímto děkuji Paterovi za manuál bez,kterého bych na to nepřišel.Nyní se dá nastavit vše dle potřeby. CV 5, která ovlivňuje max rychlost je snížená a mašina jezdí normálně a neprchá jak blechy z přejetého psa :D . Ještě před tímto zjištěním jsem pojezd rozebral a vyzkoušel motor, který jde krásně plynule od minimálního napětí.Co na závěr ?děkuji vše za rady a nyní jezdí mašina super dle mých představ a nyní budu zvažovat nějakou přestavbu na ČSD mašinu neb BR 218 je startsetový model na detailech ošizený vhodný pro děti, protože skoro není co ulomit, ale pojezd má super. Jestli se k přestavbě odhodlám vytvořím odkaz do patřičného tématu.
Zdeněk....
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků