DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod saman55 » ned 13 kvě, 2012 4:12 am

Myslím, že pro laika jste s posledníma příspěvkama už úplné mim obzor a měli byste si na to otevřít své vlákno, nebo to dát jinam
saman55
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 07 říj, 2010 1:35 pm
Bydliště: Žihle - Plzeň sever

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod rawen » ned 13 kvě, 2012 6:58 am

Podle počtu Smajlíků v mém příspěvku, je doufám jasné, jak byl myšlený.

Pro sebe jsem si udělal ten závěr, že výhody a nevýhody obou (všech) řešení jsou známé a zde na fóru několikrát zopakované, nicméně nováčci (a to se týká jakéhokoliv oboru) budou vždycky špekulovat a zkoumat coby kdyby...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Tomáš » sob 11 srp, 2012 6:50 pm

:lol: :lol: :lol: :lol:

Tak jsem si pročetl všechny stránky a mohu s klidným srdcem říct,že jsem z toho taky "tutan" :lol:
V několika příspěvcích jsem pochyboval o tom jestli ještě mluvíme česky. :lol: Opravdu pokud toto má být článek pro začátečníka v DCC tak nevím jak tazatel,ale já jsem z toho fakt zapotil :lol:
Problém bude hlavně v tom,že je třeba teorii obrátit v praxi.
Ovládání výhybek pomocí serva :?: .."moduláři" v mém okolí pějí samé pozitiva.Takže to
asi nemůže být zlý....jenže jak na to?...koupím u vvittyho servo,koupím si ten bazmek co to má ovládat ...jenže co dál?...no najdou se tu lidi co rádi pomohou.Pošlou obrázky návody,začnou mluvit čínsky a já jako začátečník jsem opět tam,kde jsem byl,jen o pár kaček lehčí....Koukám na obrázky čtu texty...no jo,ale jak to nainstalovat zapojit připevnit k výhybce...nechápu ani z fotek..někteří začnou pochybovat o mém IQ,ale já opravdu nechápu....Pak náhodně zajdu k Tomášovi_C na návštěvu a hle,konečně to vidím živě....Něco málo mi konečně naskočí...Tom udělal s myší několik pohybů a ze spodku modulu se ozve vrnění a EW3 se pohne...zázrak...dívám se modulu pod sukni a hle,poprvé v životě vidím jak vlastně funguje ono triviální servo...a začínám mít z 50% jasno...
Doufám,že všichni pochopili co tím chci říci.Pokud to nevidím živě,nemohu si to tkz.osahat moc toho nepoznám.Proč se nedělají plošné vorkšopy na téma DCC?? ..i jende v čr,ne jen v Praze.I když i tam bych zajel a byl vpuštěn do tajů DCC.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod depo201 » ned 12 srp, 2012 6:18 am

DCC trakce (jízda vlaků) - zde je asi jasné, jaké jsou výhody digitálu oproti analogu. možnost nastavení plynulého brždění a rozjezdu lokomotiv, jízda vlaků v opačném směru proti sobě atd atd. Pro přívod ke kolejišti potřebuji pouze 2 vodiče, které dále rozvedu množením dle velikosti kolejiště. Signál J a K (výstupy z DCC centrály), které slouží k ovládání trakce rozdělím na dvě barevné značení pro přehlednost a vodiče připájím nejlépe zespodu panelu ke kolejnicím.

DCC Příslušenství (ovládání výhybek, návěstidel, ostatního příslušenství) - dají se použít originál DCC komponenty pro ovládání příslušenství od výrobců jako Roco, nebo Lenz, ale je to drahé, stejně jako jsou drahé originál přestavníky, které ovládají výhybky, či mechanické návěstidla. Právě proto zde máme komponenty od DCC koleje, nebo STE Electronic, které výrazně zlevní první digitalizaci a seznámení s digitálem. Místo továrních přestavníků se hojně v současnosti používají modelářské serva, které jsou spolehlivější i levnější. Tyto serva lze ovládat pouze k tou určenými servodekodéry.

jeden starší článek pro nás začáteníky jsem psal zde. Je tam pár základních informací... http://depo210.webnode.cz/komponenty-dcc/
ideální je přečíst stránky Houmra, nebo Lokopina a udělat si základní obrázek o DCC systému ovládání.

Chlapi, neblbněte tu začátečníky vaší "odbornou literaturou" :D , takhle z nich budou opravdu bambusové ještě před tím, než začnou s DCC.


btw: v našem modulovém klubu jsme nakonec došli k názoru, že ovládáme příslušenství na našich stanicích o 2-10 výhybkách převážně analogově. Několik kolegů zvolilo ruční táhla (bowdeny) a několik ovládací pulty se spínači, či přepínači. Potřebujeme rychle a lehce nastavit vlakovou cestu a to při ťukání a hledání čísel v DCC ovladačích jde, ale pomalu.
Uživatelský avatar
depo201
 
Příspěvky: 710
Registrován: úte 11 srp, 2009 10:03 am
Bydliště: Brno

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod cipisekmp » ned 12 srp, 2012 3:19 pm

Ahoj, ja skusim napsat jak ja jsem se dostal k dcc. Nejsem ani elektrikar, takze jsem si musel vystacit stim co o elektrice znam, a stacilo. I kdyz starsi kolegove ke kterym jsme se (mlha, irudzi, a ja) pridali, uz zkusenosti s dcc meli, opravdu nezbytne je, pokud chci digital si proste dekoder koupit, koupit nebo udelat nejaky bazmek mezi vyhybku a servo ( na netu i tu ve foru je obrazku az beda) a zkouset. Ja sem taky nevedel co je to CV. Proste jsem zkousel a ono to cosi delalo. Tak jsem badal co vse se da podle navodu menit a testoval a ucil se. Ono to slo a ani to nebolelo. Jelikoz jsem mel komponenty z dcc koleje (odkaz je tu uz taky zminovany) tak knim je navod na jejich strankach.
Muj zaver pro tutany je takovy, pokud jsi rozhodnuty jit do dcc, tak kup jeden dekoder, nejake serva a zkouset a zkouset. Jinak se nikam nedopracujete.
S pozdravem Cipisek.
PS: delam modulovku a jak pise kolega depo, prehazovat vyhybky mysi je parna, na to mame pc s programem a tam uz to jde. Programu je zas nekolik. Jak to delat v nich uz je pak otazka pro kazdy program zvlast.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod TheJaro » ned 14 říj, 2012 12:49 pm

Zdravím chlapi
Chcel by som sa spýtať či máte niekto skúsenosť s tím to produktom http://www.model-shop.sk/go_product_Len ... BC#produkt alebo http://www.model-shop.sk/go_product_Len ... av#produkt

Chcel by som to použiť na vjazdové návestidlo.Ale tá cena je dosť vysoká teda toho BM2. Skusil to už niekto z Vás ako to funguje v praxi?
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod peter_vy » ned 14 říj, 2012 1:35 pm

Ten modul BM1 sa dá postaviť za pár centov (len 5 diód a jedna svorkovnica).
TT analog, ČSD ep. III.-IV.
peter_vy
 
Příspěvky: 280
Registrován: pon 08 srp, 2011 3:50 pm
Bydliště: Bratislava

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod TheJaro » ned 14 říj, 2012 2:03 pm

A funguje to aj pre digitálnu prevádzku?Modul BM2 chápem ale ten BM1 mi príde dosť jednoduchý.Vieš ako to funguje,videl si to nikde? :?:
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » ned 14 říj, 2012 3:34 pm

Pozri sa sem http://lokopin.wz.cz/digital/digital1.htm. Je tam aj schéma modulu ABC. Kúpiť 5 diód so svorkovnicou za 11 eur sa mi vidí celkom zvrátenosť.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod carodej » stř 17 říj, 2012 5:17 am

TheJaro píše:Zdravím chlapi
Chcel by som sa spýtať či máte niekto skúsenosť s tím to produktom http://www.model-shop.sk/go_product_Len ... BC#produkt ...... Chcel by som to použiť na vjazdové návestidlo.Ale tá cena je dosť vysoká teda toho BM2. Skusil to už niekto z Vás ako to funguje v praxi?


Ta cena není vysoká ... ta je přímo "šííííleně vysoká" ... nehorázní ... celková hodnota součástek včetně plošáku je ta cca 1 Euro i s prací ... uff. Tady máš to samé v ceně cca 4 Eura a i to tvrdím že je moc. http://www.steelectronic.cz/inpage/015-dcc-abc/

U toho brzdícího modulu od Lenze myslím že najdeš i o dost levnější zapojení ...
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod jirkan » stř 17 říj, 2012 6:06 pm

Hlavně pozor na to, že ne všechny dekodéry reagujín na ABC obecně, a zejména na BM2 (tedy na pomalou jízdu).
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod TheJaro » čtv 18 říj, 2012 12:06 pm

carodej - ešte že existuje diskusné fórum,inak by som to kúpil za poriadne predražené peniaze :oops:

jirkan - zatial mám len 2 mašiny taurusa od pika tam mám dekóder digitrax(neviem či mi podporuje ABC),a druhý je sergej od roco tam mám kuehn N45 0.8A tak dúfam že ten mi bude fungovať.

Ešte by som mal dotaz,vedel by mi niekto poslať schému zapojenia súčiastok na BM1?možno by mi to kamarát dokázal zložiť a rozchodiť.Inak Vám všetkým ďakujem za pomoc :P
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » čtv 18 říj, 2012 12:20 pm

TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod TheJaro » čtv 25 říj, 2012 2:54 pm

Tak modul BM1 po domácky mám doma :lol: a teraz ako na to?zapojil som to ako je na obrázku a mašinky si idú veselo ďalej :lol: .Ako aktivujem ABC na dekoderi kuehn n45P na MM? :oops:
vopred ďakujem za pomoc
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » čtv 25 říj, 2012 6:39 pm

TheJaro píše:Tak modul BM1 po domácky mám doma :lol: a teraz ako na to?zapojil som to ako je na obrázku a mašinky si idú veselo ďalej :lol: .Ako aktivujem ABC na dekoderi kuehn n45P na MM? :oops:
vopred ďakujem za pomoc

Pozor, nie všetky dekodéry ABC podporujú :x , navyše, dosť často, aj u tých lepších, ho treba povoliť ...
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků