DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod milan ferdián » sob 05 kvě, 2012 8:46 pm

A jestli se tu budete neustále hádat,tak vás zruším.Člověk vás na chvíli spustí z oči a málem je tady III.světová.... :!:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 06 kvě, 2012 5:27 am

Milane,ale my se nehádáme :D to je jen pluralitní výměna názorů. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod carodej » ned 06 kvě, 2012 6:03 am

Ano, žádný flame_ware tady není, jenom realistické pohledy ruzných stran ... :D ...

Jinak myslím, že pro začátečníky se s tou komplikovaností DCC moc tady mystifikuje. Já (ač elektronicky znalý) chytám spíše hruzu , když jsi čtu o realizaci smyček, skryťáku a brždění v analogu ... než když to samé aplikuju v digitálu ... :D
Jenom co bych začátečníkum zásadne nedoporučoval, je nějaké bastlení DCC komponentu z nějakých návodu bez skušeností s digitálním provozem a elektronikou ve vidině uspoření balíku peněz. Tam to muže vzít velice nešťastný konec - a obvykle to dopadne přesně naopak.
Platí staré otřepané pravidlo ... "méně vizí obvykle znamená více reálu" ... :)
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod jirkan » čtv 10 kvě, 2012 3:17 pm

Dovolte abych se taky vmísil do diskuse, protože jsem si prošel dost trnitou cestu od analogového k digitálnímu kolejišti. Šel jsem na to cestou "postupné likvidace", tj. nejprve jsem digitalizoval vlastní provoz, pak příslušenství. Jen pro úplnost dodávám že jsem od začátku zavrhl automatizaci provozu a tedy i signalizaci obsazení kolejových úseků. Jezdím na oči, ve skrytém nádraží mám 2 kamery a obrazovku u ovl. pultu. Takže ta první fáze znamenala jen propojení přerušených úseků a připojení k DCC zesilovači, v současné době je navíc kolejiště rozděleno na 3 úseky, napájení přes základní systém ROCO plus 2 boostery. Trochu horší byla fáze druhá, tj. digitalizace příslušenství - tady jen mohu potvrdit povzdechy související s (ne)vedením dokumentace, a opravdu to někdy bolelo :mrgreen: . Zvláštností mého systému je nyní to, že výhybkové dekodéry jsou umístěny centrálně tam, kde byl dříve ovládací pult, tj. drátování je vlastně shodné s analogem. To je samozřejmě hloupost :x , která je důsledkem "předrátování" analogu, kdybych stavěl DCC od začátku, bylo by to o mnoho jednodušší. Přesto jsem výhybky ve skryťáku ponechal v původním zapojení, protože mám uděláno jednoduché stavění cesty pomocí dvou tlačítek. (Vše jsem již na jiném místě popisoval, takže se omlouvám za opakování).

Nyní můj pohled na spor DCC x analogové příslušenství.
Dlouho jsem provozoval kolejiště ve fázi hybrida, k digitalizaci mě přesvědčila až možnost snadného připojení k počítači. To mi umožnilo velmi snadné vytvoření ovládacího pultu, který v současné době využívám pouze k ovládání příslušenství. Základní SW, který je volně ke stažení, umožňuje stavění kompletních vlakových cest včetně dalšího příslušenství (např. návěstidla), vzájemné blokování cest atd. Vše nje ryze softvérové, tedy bez dalších komponent, ovládání je v podstatě intuitivní.
Jen pro úplnost dodávám, že kolejiště je cca 5x1,45m s přístavkem s depem s točnou a rotundou o 12 stáních, hlavní nádraží je 9 ti kolejné, řešené jako křižovatka 2 2kolejných tratí - tedy výhybek a možných traťových cest je tu hodně. Domnívám se, že právě tato možnost je zásadním přínosem DCC příslušenství, kterou - pokud si dáte práci s digitalizací, získáte prakticky zadarmo (ohledně námitky na nutnost použití počítače upozorňuji, že možnost stavění vlakových cest měla dnes již historická klávesnice ROCO a umí to nová myš).

Teprve po dokončení této fáze digitalizace jsem pochopil i další možnosti DCC. V současné době stojím před rozhodnutím vše zrušit a začít kompetně znova. Po zkušenostech s předchozím musím říci, že nové kolejiště bude kompletně DCC včetně indikace obsazení kolejových úseků (i když zatím neuvažuji o počítčovém řízení provozu, nechci si tuto možnost odříznout ), chci využít možnost vědět lépe, co se děje ve skryté části, protože chci zejména vytvořit skrytá nádraží o celkové kapacitě cca 40 souprav.

Na závěr bych jen podotkl, že mé znalosti elektrotechniky končí u toho, že umím zašroubovat drát do svorkovnice :roll: ..... Také mé znalosti programování jsou na podobné úrovni, veškeré programování dekodérů, ať již lokomotivních nebo těch u příslušenství, jsem nejprve dělal přesně podle návodů dodaných výrobcem a vždy jsem to nějak zvládl. Jen musím přiznat, že ty návody čtu raději v němčině nebo angličtině, protože v některých případech překlady do češtiny připomínají pamětníkům jistě známé legendární české verze návodů z dob NDR ... :lol:
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Odo » pát 11 kvě, 2012 9:06 am

jirkan píše:(ohledně námitky na nutnost použití počítače upozorňuji, že možnost stavění vlakových cest měla dnes již historická klávesnice ROCO a umí to nová myš).

Nová myš = červená nebo modrá? A kde se o stavění cest myší dá něco přečíst?
TT / DCC / ČSD / ep. IV
csd.rajce.net / stavím si kolejiště pro radost, nejsem modelář (ani elektrikář)...
Odo
 
Příspěvky: 120
Registrován: úte 31 kvě, 2011 1:13 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Jojo » pát 11 kvě, 2012 5:01 pm

carodej píše:Ano, žádný flame_ware tady není, jenom realistické pohledy ruzných stran ... :D ...

Jinak myslím, že pro začátečníky se s tou komplikovaností DCC moc tady mystifikuje. Já (ač elektronicky znalý) chytám spíše hruzu , když jsi čtu o realizaci smyček, skryťáku a brždění v analogu ... než když to samé aplikuju v digitálu ... :D
Jenom co bych začátečníkum zásadne nedoporučoval, je nějaké bastlení DCC komponentu z nějakých návodu bez skušeností s digitálním provozem a elektronikou ve vidině uspoření balíku peněz. Tam to muže vzít velice nešťastný konec - a obvykle to dopadne přesně naopak.
Platí staré otřepané pravidlo ... "méně vizí obvykle znamená více reálu" ... :)
.

Čo sa týka DCC. Všetko ,ako si to nazval "zbastlené" a nebol jediný problém. :lol: V prvom rade odskušat každý modul a potom zapajat a nie naopak zapojit a potom si trhat vlasy. :wink:
Takže tiež len vec názoru a skuseností. :D
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod carodej » sob 12 kvě, 2012 9:36 am

Jojo píše:Čo sa týka DCC. Všetko ,ako si to nazval "zbastlené" a nebol jediný problém. :lol: V prvom rade odskušat každý modul a potom zapajat a nie naopak zapojit a potom si trhat vlasy. :wink:
Takže tiež len vec názoru a skuseností. :D


Já myslel totální začátečníky ... co ani neumí kterým koncem chytnout pájku do ruky a z elektriky umí jenom to, že se bere ze zásuvky. Ti dokážou i odpor zapájet obráceně i když fyzikálně to není možné ( a zaměnit odpory za diody ... :D - jak jsem teď spravoval jednu nechodící desku ... :lol: )
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » sob 12 kvě, 2012 2:42 pm

OffTopic: na střední škole jeden kantor říkal: kdo z vás o elektrice ví to, že jezdí v Praze po kolejích a kope, nemá na této škole co dělat.

OnTopic: pro lidi co zapájí odpor obráceně existujou přece v DCC takové moduly, které se připojujou jen svorkovnicí a pak je to jen o stříhání drátů a odizolovávání konců.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kalimero » sob 12 kvě, 2012 5:05 pm

fulda píše:OnTopic: pro lidi co zapájí odpor obráceně existujou přece v DCC takové moduly, které se připojujou jen svorkovnicí a pak je to jen o stříhání drátů a odizolovávání konců.

Zapomínáš(nebo si možná nepřipouštíš, to nevím) to, že existuje celá řada lidí z této kategorie kteří o elektrice(správně elektrotechnice nebo elektronice) neví skoro nic, ale to málo co ví stačí na to aby se i těch tebou zmiňovaných modulů báli a nedovolili si se na ně ani podívat, natož šáhnout.Jejich chabé vědomosti totiž stačí na to aby věděli že pokud tu svorku blbě zapojí(šlusnou, přehodí dráty a pod) tak ten modul za nemalý peníz zničí, někdy i nenávratně, a to v nich právě vzbuzuje tu hrůzu.(A ruku na srdce, blbovzdorný modul neexistuje, vždy se dá najít způsob jak ho eletricky poškodit)
Kalimero
 
Příspěvky: 49
Registrován: pon 15 úno, 2010 5:50 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » sob 12 kvě, 2012 5:55 pm

Kalimero píše:Zapomínáš(nebo si možná nepřipouštíš, to nevím) to, že existuje celá řada lidí z této kategorie kteří o elektrice(správně elektrotechnice nebo elektronice) neví skoro nic, ale to málo co ví stačí na to aby se i těch tebou zmiňovaných modulů báli a nedovolili si se na ně ani podívat, natož šáhnout.Jejich chabé vědomosti totiž stačí na to aby věděli že pokud tu svorku blbě zapojí(šlusnou, přehodí dráty a pod) tak ten modul za nemalý peníz zničí, někdy i nenávratně, a to v nich právě vzbuzuje tu hrůzu.(A ruku na srdce, blbovzdorný modul neexistuje, vždy se dá najít způsob jak ho eletricky poškodit)


Ne ne, na to nezapomínám, moje moduly opravdu nejsou pro začátečníky. Jsou pro středně pokročilé a pokročilé uživatele, kteří si dovedou spočítat co chtějí. Bohužel pro absolutní amatéry je potřeba udělat komponenty mnohem odolnější a mnohem jednodušší. To je cílová skupina třeba pro Roco.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod michal.kubista » sob 12 kvě, 2012 5:59 pm

Už od chvíle, kdy jsem poprvé vstoupil na toto fórm, tak sleduju tuto nekonečnou debatu. Sleduju argumenty pro digitál, pro analog i argumenty proti, lidi, co volí "kočko psa". Já jsem spíše zastáncem plného digitálu (analogovým kolejištěm jsem si prošel), nebráním se analogu, na malá kolejiště se často hodí mnohem víc, zejména pokud celou logiku vyřeší několik přepínačů (i toto je ve skutečnosti digitál, i když ne DCC).
Co mě ale dokáže vždycky pobavit je: "Elektrice nerozumím, zvládnu jen zapojit vypínač se žárovkou a proto budu dělat analog". Pokud má dotyčný na kolejišti tři výhybky, jeden semafor a rozsvěcí jeden domek, pak je to jasné. Pokud ale dotyčný má podstatně rozsáhlejší kolejiště a navíc plánuje částečnou nebo dokonce úplnou automatizaci, tak mě velice pobaví a vidím jak po krátkém čase žádá spoustu rad kolem sebe, ale protože nemá nic unifikovaného, tak mu nikdo konkrétní radu nedá.
A co se týče ceny, která se tu dokola také omýlá, pak jsem si jistý, že díky stejným a nebo hodně podobným řešením v DCC bude právě DCC zajímavější, a to ať už samodomo nebo profi. Samozřejmě pořád platí to o malích kolejištích bez automatizace, co jsem psal na začátku, tam DCC není zapotřebí ani pro loko, vždyť existují pulsní zdroje.

A ještě jeden pohled na věc zejména pro ty slabší v elektrice. Pokud se něco pokazí, tak závada v DCC se hledá podstatně jednodušeji. Pokud vám nepřehazuje výhybka, v DCC máte jeden dekodér v těsné blízkosti výhybky a ovladač. V analogu jsou to kilometry drátů, ovládací panel, nějaká logika, relátka, .... Zní to jednoduše, ale většinou možnost závady se rozkládá na spoustu míst, často těžko dostupných, při opravě vyvstává potřeba pájet... Proti tomu v DCC jen se šroubovákem vyměníte modul a máte opraveno (kecám, ještě nastavit adresy).
Zaregistroval jsem tu poznámku o blbuvzdornosti DCC modulů, pak u analogu vyvíjeném po domácku to asi bude ještě horší a při neopatrném manévru můžu zničit obrovskou část analogového řízení, u DCC to bývá jeden modul. Samozřejmě, pokud do kolejiště pustím 230V AC, pak může být řízení jaké chce, už je vždycky jen smažené :D

A pokud jdete do modulů, tak se nějakého moduláře zeptejte, jak se s ním propojit. Otázka do pléna, existuje tu skupina modulářů na analogu, kterou jsem přehlédnul?

Jé, to jsem se rozepsal, už toho nechám, ono tady stejně zůstanou dvě skupiny extrémistů, tak ať se každému daří hájit svoje zájmy, já se budu mít čím bavit :D
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Jirka78 » sob 12 kvě, 2012 6:44 pm

Ještě bych dodal, že ke každému kupovanému DCC modulu je přiložen návod, nebo schéma zapojení, pokud náhodou ne,není problém ho na netu stáhnout. O analogovém zapojení mám sice taky dobré knihy, ale u každé prvních X stran obsahuje základy elektrotechniky ( pro toho, co neumí držet pájku je to na měsíce studia) , aby se do toho zájemce dostal, než začne něco zapojovat a tvořit. Každé analogové kolejiště je v podstatě prototyp a unikát, u DCC existuje norma, unifikace atd. Ale naštěstí rozhodnutí je na každém z nás !!! :)
H0 cca 3. - 4. epocha DCC
Jirka78
 
Příspěvky: 63
Registrován: sob 24 zář, 2011 5:27 pm
Bydliště: Rotava

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod rawen » sob 12 kvě, 2012 7:34 pm

Pak je tu ještě další skupina lidí, kteří chtějí vše kromě mašin ovládat sice digitálně, ale po svém.
Já laboruju s I2C, zatím mimo koleje, v jiných projektech, ale stačí jeden Atmel a "dekodéry" jsou velmi primitivní, bez procesoru. Samozřejmě nepočítám s připojením PC.

:D Radek :D
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod vvitty » sob 12 kvě, 2012 7:49 pm

I2C je dobra sbernice, ale tak v ramci jednoho plosnaku :wink:
Jakmile to nasadis na nejake dlouhe draty a podobne, tak to nebude rozumne pouzitelne (odolne). Kdyz uz, tak RS-485 je pomerne jednoduche a da se na tom postavit robustni reseni. Ale ... proc?
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » sob 12 kvě, 2012 8:12 pm

rawen píše:Já laboruju s I2C, zatím mimo koleje, v jiných projektech, ale stačí jeden Atmel a "dekodéry" jsou velmi primitivní, bez procesoru. Samozřejmě nepočítám s připojením PC.


Pokud jste někdo četl historii DCC, tak je tam u roku 1964 hned za systémem Astrac od GE:
Dva z nejpopulárnějších systémů byly Onboard system firmy Keller Engineering's, a Dynatrol system firmy PSI. Oba systémy používaly audio tóny k řízení každé lokomotivy. Oba tyto systémy pracovaly dobře, ale uživatel byl stále omezen v počtu lokomotiv, které mohl ovládat.

To je myslím taky zajímavé na vyzkoušení :D Vláček jezdí, jak člověk píská.

Píšu to zejména proto, že protokoly typu I2C jsou tam taky a jsou vyřazeny.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků