DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » úte 27 čer, 2017 4:55 pm

Pokud jsem v předešlém příspěvku mluvil o stabilizaci napětí, špatně jsem se vyjádřil (zjednodušoval jsem vzhledem k rubrice, až jsem to přepískl) :lol: . Omlouvám se ...
Kajinek11 píše:Takže pokud chci zajistit stálou svítivost osobnich vozů, tak to nemohu dělat odporem,protože se dá předpokládat, že budu výstupní napětí centrály měnit podle provozu, který chci provozovat (respektive podle mašin, které tam budou jezdit). Takže jediné co se dá dělat je dát za dekodér na větev osvětlení regulátor proudu?

No jo, ale jak to zjistím jaký regulátor tam mám dát. To vůbec nechápu.. :( Dá se to nějak vypočítat, nebo změřit?


Změna výstupního napětí centrály je dost nepravděpodobná, pokud nepřetížíš transformátor. Napětí centrály se nastaví (skoro mne láká napsat jednou pro vždy) a už se nemění. Rychlost a směr jízdy se reguluje digitálními příkazy, ne změnou napětí v trakci. Přesto, pokud striktně trváš na stejném svitu LED, můžeš použít Bedlischovo doporučení. Nebo např. dekodér se supercapacitorem, ten ti zabezpečí svícení i při přejíždění krátkých úseků bez napětí, nebo se špatným kontaktem. http://www.digi-cz.info/dekoder-pro-osvetleni-vagonu/ Navíc, můžeš svícení dálkově zapínat a vypínat, volit kombinace a pod.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » úte 27 čer, 2017 6:58 pm

Ano, napětí se mění, ALE v rozsahu menším než 10% pro jednoduché boostery, pro dobré je to ještě méně (Roco kostka jen snad 1%). Takže to rozhodně prostým okem nepoznáš. Navíc změny jsou pomalé, takže o opravdu nepoznáš.

Pokud by jsi hledal dokonalost, tak tam dej nějakou variantu na DC/DC měnič (třeba TADY, neboTADY, klidně i menší). Hlavní předností je, že většinu energie nevyzáříš jako teplo ať už z odporu, nebo z lineárního stabilizátoru.

Hodně záleží, jaké máš možnosti a schopnosti. Moje rady budou většinou mimo tvé schopnosti, takže se do nich moc nepouštím.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kajinek11 » pát 30 čer, 2017 6:18 am

Ano trosku se opravdu uz vymklo schopnostem bezneho modelare, ktery neni elektrikar. Mozna jsem uplne presne nepopsal problem ktery resim..

1. Budu mit DCC centralu DR5000. Lze u ni menit napeti v rozmezi 15-24V, ktere se pak uz menit nebude, Jen nevim jake je nejlepsi nastavit.
2. Budu mit ve vagonech dekoder, ktery dava ve vystupech na LED stejne napeti jako je v kolejich. na jednu vete3. Potrebuji uz ted odladit svitivost LED v tech vagonech.Vase reseni jsou pomerne dost slozita a nepochopitelna.
4. Jsem schopen na kazdou vetev LED (osvetleni interieru, koncove osvetleni L, koncove ostvetleni P) dat maximalne jednu soucastku

Po peclivem precteni a zvazeni moznosti to nakonec vypada, ze tam dam preci jenom odpory a odladim je na 24V. Pokud budu mit pak mensi napeti, tak to hold bude svitit mene, no...

Jen kdyby prece nekdo chtel jeste poradit nejake lepsi reseni, tak sdelim, ze tam budu mit ve vagonu 2 dilky zapojene seriove tohoto LED pasku:

http://www.ges.cz/cz/led-pasek-teple-bi ... 14450.html
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » pát 30 čer, 2017 6:55 am

DR5000 bude mít nastavené nějaké napětí z výroby. Doporučuji na to nesahat. Asi to bude odpovídat normě. Předpokládám 16 V. Může se to přeměřit. Případné měření doporučuji dělat s nějakou zátěží aspoň 500 mA.
Meze maximálního (a minimálního) napětí jsou také v normě https://nmra.org/sites/default/files/standards/sandrp/pdf/s-9.1_electrical_standards_2006.pdf
Proud v diodách diody dimenzovat na maximální možné napětí.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » pát 30 čer, 2017 7:05 am

Na 24V zapomeň, pokud nemáš nějaké extra velké měřítko. Pro H0 bych nešel výš, než na 16-18V, pro N jen 12V. Nakonec, normy NMRA nebo NEM to uvádí jasně.
Viz příspěvek výše.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod radeksindy » pát 30 čer, 2017 7:30 am

Nominální hodnota DCC signálu pro H0 je podle NMRA/NEM norem 14V. Protože dekodéry nemají stabilizátory, předpokládá se pouze úbytek na vstupním můstku a koncovém stupni, tj. cca 2V. A protože podle normy je na nejvyšším rychlostním stupni koncový můstek plně sepnut, tak se na motoru objeví přibližně 12V, tj. stejná hodnota jako v analogu. Pokud budete nastavovat výstupy zesilovačů a centrál na více než 14V, tak to elektronika vydrží (podle normy musí), ale poškozujete si motor.
radeksindy
 
Příspěvky: 2511
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kajinek11 » pát 30 čer, 2017 8:03 am

Aha, no tak konečně mi někdo vysvětlil proč se u těch centrál dá měnit napětí. To je kvůli měřítku :D Tak nyní bych ještě potřeboval doporučit napětí pro TT. Budu provozovat jen zvukové mašiny a bude jich cca 20 + cca 25 osvětlených vozů.

Pro to co doporučíte pak dimenzuji osvětlení.

Díky..
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » pát 30 čer, 2017 8:17 am

Kajinek11 píše:Aha, no tak konečně mi někdo vysvětlil proč se u těch centrál dá měnit napětí. To je kvůli měřítku :D Tak nyní bych ještě potřeboval doporučit napětí pro TT. Budu provozovat jen zvukové mašiny a bude jich cca 20 + cca 25 osvětlených vozů.

Pro to co doporučíte pak dimenzuji osvětlení.

Díky..

Já používám u TT cca 14V. Nevím, jaké napětí měří DR5000, těmi 14V myslím napětí DCC. Tomu odpovídá stejnosměrné napětí před můstkem cca 16V. Zhruba dva volty spolyká H můstek a snímací odpor pro měření proudu. (Mám NanoX).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Bedlisch » pát 30 čer, 2017 10:00 am

Vykašlete se na to, jaké přesně napětí budete mít v kolejích, pracujte s tím, že tam bude odhadem cca 12-14V, při napájení 15-16V u DR5000. Neměřil jsem to a je to víceméně jedno. Vám i LEDkám :)
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kajinek11 » pát 30 čer, 2017 10:34 am

ok budu LED počítat a volit pro 15V. Snad mi to nějaké napětové špičky nezničí.
Naposledy upravil Kajinek11 dne pát 30 čer, 2017 1:07 pm, celkově upraveno 1
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Bedlisch » pát 30 čer, 2017 11:23 am

Spíš bych volil 12V.
Ale jestli tam budete mít bílé nebo teple bílé LED, tak se na nějaké počítaní vykašlete rovnou, neb Vám to k ničemu nebude. Vemte si trimr, tak 25k (možná i 50k) a zkuste si pomocí trimru nastavit optimální svítivost. Pak si změřte hodnotu nastavenou hodnotu odporu trimru.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » pát 30 čer, 2017 1:04 pm

Kajinek11 píše:Ano trosku se opravdu uz vymklo schopnostem bezneho modelare, ktery neni elektrikar...
Tomuto říkám problém "žralok vegetarián". Prostě pokud si pořídím elektrické vláčky, lze očekávat, že budu nucen předvádět nějaké znalosti o elektrice.

BohousP píše:Na 24V zapomeň, pokud nemáš nějaké extra velké měřítko. Pro H0 bych nešel výš, než na 16-18V, pro N jen 12V. Nakonec, normy NMRA nebo NEM to uvádí jasně.
Zároveň uvádí, že každá komponenta pro N musí vydržet napájení 24V a každá komponenta pro "větší než N" a "menší než G" musí vydržet napájení 27V. Z důvodu odolnosti proti EMF, které vzniká v kolejích při použití stejnosměrného motoru.

Spíš se podívej na Bohoušův web, kde popisuje své udělátko na měření svítivosti LEDek a nastavování pro použití vláčkách. TADY TADY a možná ještě TADY.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Sandy » pát 30 čer, 2017 3:40 pm

Jindro, čemu se divíš. Vždyť DCC je často prezentováno tak, že stačí, když rozeznáš červenou a černou (J -K) a máš "vystaráno"... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod TheJaro » sob 25 lis, 2017 2:10 pm

Dobrý deň
Mám spravenú takú malú výhybňu ( staničku ) viď prílohu,stiahnutú z mašinky 2003.
Osadené spoločné odjazdové návestidlo tak ako je na obrázku len si chcem postaviť ABC modul a osadiť ich len neviem odkiaľ pokiaľ mám nechať prerušené koľaje a či obe alebo len po jednej na každej strane?
Vopred ďakujem za pomoc a radu
Přílohy
stanice-6.jpg
stanice-6.jpg (8.57 KiB) Zobrazeno 5465 krát
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Kajinek11 » sob 25 lis, 2017 2:22 pm

Též se přikládám k dotazu, neboť v dohledné době budu řešit stejnou situaci. A jaká musí být minimální délka koleje pro jedno ABC zastavení. Délka vlaku cca 1,2m. Navíc jakmile budu mít vagóny se směrem proudu z důvodu osvícení, tak tím ABC modul vyruším, a vlak nezastaví, že?
TT segmenty, DCC - DR5000 + 2x MM, IV. epocha.
Kajinek11
 
Příspěvky: 609
Registrován: stř 07 pro, 2011 11:12 pm
Bydliště: Rumburk

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků