DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Jirka Černý » ned 20 lis, 2022 7:27 am

Zdravím, potřebuji jednu radu, přes to že aktuálně mám vše v analogu a v blízké budoucnosti to nebude jinak někde jsem narazil na informaci že lokomotivě v digitálu lze v nastavení povolit analogový provoz. Zatím jsem to bral tak že když v budoucnu přejdu na digitál nechám loko osadit potřebnou elektronikou (u kterých to lze), ale možnost koupit digitální s tím že se dá povolit pro zatím analog se mi zdá docela zajímavá.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod look23 » ned 20 lis, 2022 7:38 am

Jde to.
Je to v nastavení CV29. Ale jak to tam zapíšeš?
Někomu ty lokomotivy s povoleným analogovým provozem pak zlobily.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » ned 20 lis, 2022 8:01 am

V JMRI DecoderPro v poli Konverze napájení zvolím Povolena konverze DC a dám Zapsat změny listu.

DC_provoz.png
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Jirka Černý » ned 20 lis, 2022 8:11 am

Díky za odpověď. Nastavení bych samozřejmě musel někomu svěřit protože na to nemám ani potřebné vybavení, tuším že jsem četl že model v tom nastavení jede, svítí a vydává zvuk což by byl příjemný bonus.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » ned 20 lis, 2022 8:17 am

Často je to už z výroby nastavené tak, že analogový provoz je povolen. Potom při přechodu na digitál, jak bylo uvedeno výše, se analog vypíná. U většího kolejiště, když dojde ke zkreslení signálu, tak to může dekodér zmást a ten se přepne do analogového režimu. Nečekaně se pak v rozích kolejiště rozjíždí lokomotivy plnou rychlostí.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Toch » úte 06 pro, 2022 12:03 pm

Zdravím ve spolek, snažím se tu, zatím pracovně, poskládat budoucí DCC.
H0, 4x5m, souběžně jedoucích souprav 5-6?(odhad)
Vybrané komponenty nejsou nutně finální, ale zatím se k nim přikláním.
pár dotazů
1)"divně žlutá" - OUT z kóderu DIGI-210(thernet kabel) ten příjde rovnou do PC nebo musí přez nějakou redukci do centrály, případně že do PC, může jít do switche a pak do PC ?
2) oranžové napojení Kuhenu WD10 čistě teorteticky se jedná o J+K, ale aby se to nekopalo je to odděleno?
3)Písmena na zelených OUT od A+ (na centrále LENZ) jsou pouze označení? nikoliv striktní označení co tam patří ?

DCC-Toch_1.jpg

Děkuji za trpělivost, a odpovědi :)
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod chphoto » úte 06 pro, 2022 12:22 pm

Podle obrázku jde o detektor obsazení (vpravo nahoře) a ten ethernet kabel, co z něj jde, to se sice tváří jako ethernet kabel, ale s počítačem to nemá nic společnýho, je to sběrnice S88 pro zpětná hlášení. Na centrále ale nevidím vstup pro S88, takže se dom nívám, že to přímo konektorem připojit nepůjde. Tuto centrálu neznám, ale podle návodu má "jen" XpresNet a to netuším, jestli jde rovnou propojit S88 na XpresNet. Ale spíš tuším že asi ne.

Jinak pro WD10, přestavníky ok, stačí ho "jen" přepnout do druhého režimu (ne pulzní, ale pro MP1trvalý), ale zvážil bych samostané napájení pro přestavníky (tedy pro WD10) a ne to tahat z centrály. Z centrály jen propojkení do vstupu Digi In a tam jak je AC, tak tam zapojit druhý zdroj pro příslušenství.

Písmena nevím která jsou na mysli, u out je J a K podle manuálu. A jinak každé písmeno na centrále má svůj výžnam a tak nelze říct, že by to bylo "jen" nějaké nahodilé označení.
Aktuálně N; YD7001 ESU 50210; iTrain a JMRI
viewtopic.php?f=1&t=13533
chphoto
 
Příspěvky: 421
Registrován: čtv 19 srp, 2021 6:00 am
Bydliště: Jičín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » úte 06 pro, 2022 12:35 pm

Upraveno

DCC-Toch_1-1.jpg


Dekodér Kuehn
- AC bude asi napájení
- DIGI bude asi vstup DCC signálu

DIGI-CZ 210 bude potřebovat rozhraní S88, které zřejmě centrála LZV200 nemá

LZV200 má R-S a tady by se dalo použít dccdoma Zpětné hlášení pro Lenz, sběrnice R-S http://dccdoma.eshop-zdarma.cz/g228.Zp%ECtn%E9+hl%E1%9Aen%ED+pro+Lenz%2C+sb%ECrnice+R+S.html
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » úte 06 pro, 2022 1:03 pm

Toch píše:Zdravím ve spolek, snažím se tu, zatím pracovně, poskládat budoucí DCC.
H0, 4x5m, souběžně jedoucích souprav 5-6?(odhad)
Vybrané komponenty nejsou nutně finální, ale zatím se k nim přikláním.
pár dotazů
1)"divně žlutá" - OUT z kóderu DIGI-210(thernet kabel) ten příjde rovnou do PC nebo musí přez nějakou redukci do centrály, případně že do PC, může jít do switche a pak do PC ?
2) oranžové napojení Kuhenu WD10 čistě teorteticky se jedná o J+K, ale aby se to nekopalo je to odděleno?
3)Písmena na zelených OUT od A+ (na centrále LENZ) jsou pouze označení? nikoliv striktní označení co tam patří ?

Děkuji za trpělivost, a odpovědi :)

Odhadem ten obrázek někdo maloval. Tak s tím už se nekamaráď.

Na obrázku je centrála Lenz. Pro Lenz je běžné, že používají RS bus a ne S88. Takže místo DIGI-CZ 210 potřebuješ RS-Bus detektor. Pak ti budou sedět i označení písmen.
Bodu 3 nerozumím a bojím se na něj odpovědět.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Toch » úte 06 pro, 2022 1:17 pm

fulda píše:Odhadem ten obrázek někdo maloval. Tak s tím už se nekamaráď.

Na obrázku je centrála Lenz. Pro Lenz je běžné, že používají RS bus a ne S88. Takže místo DIGI-CZ 210 potřebuješ RS-Bus detektor. Pak ti budou sedět i označení písmen.
Bodu 3 nerozumím a bojím se na něj odpovědět.


:D Vyřídím

Trochu jsem se unáhlil a vypálil dotaz dřív, než jsem vše řádně dostudoval :)

chphoto, sidlo
Každopádně děkuji všem za reakce, jdou kouknout po jiném kompatibilním řešení detekce obsazení.
Zase mě to trochu nakoplo a pošouplo mě to.
Musim si znovu projet Lokopin, i když už se mi z té teorie točí hlava. Na druhou stranu jsou to dost drahý srandy, nato abych to obědnal a lámal si s tím hlavu, až nad komponenty.

bod 3) ignorujte je to velmi špatně položeno :)
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod HonzaM » úte 06 pro, 2022 1:33 pm

Toch píše:Vybrané komponenty nejsou nutně finální, ale zatím se k nim přikláním.

Jak je to míněno? Zatím nemáš ještě nic? Nebo něco už máš? Proč se přikláníš právě k těm jmenovaným, třeba kvůli ceně? Nebo k tomu máš jiný důvod? Je poněkud nelogické volit centrálu, která například nemá vstup S88, ale zvolit dekodér zpětného hlášení pro tuto sběrnici. Proč právě tuto centrálu? Jak budeš třeba vlaky ovládat, jakým ovladačem? Bohužel neexistuje ideální centrála, u každé najdeš přednosti i nedostatky. Výhodou většinou je volba komponent od jednoho výrobce, máš větší jistotu kompatibility.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Toch » úte 06 pro, 2022 1:43 pm

HonzaM píše:Jak je to míněno? Zatím nemáš ještě nic? Nebo něco už máš? Proč se přikláníš právě k těm jmenovaným, třeba kvůli ceně? Nebo k tomu máš jiný důvod? Je poněkud nelogické volit centrálu, která například nemá vstup S88, ale zvolit dekodér zpětného hlášení pro tuto sběrnici. Proč právě tuto centrálu? Jak budeš třeba vlaky ovládat, jakým ovladačem? Bohužel neexistuje ideální centrála, u každé najdeš přednosti i nedostatky. Výhodou většinou je volba komponent od jednoho výrobce, máš větší jistotu kompatibility.


Načetl jsem toho teď spousta, a mám v tom očividně guláš :) rozhodl jsem se to trochu pročísnout dotazem a kontaktem s okolím.
Nakoupeno nemám nic, finální rozhodnutí nepadlo zatím žádné. Výše zmíněné komponenty jsou ty, které mě zaujali podle různých webů, žádná zkušenost z mé strany ani nějaká přehnaná objektivní srovnání.

Jako výchozí bod beru LENZ tváří se nejvíc profi a kvalitně, ale je to draze vykoupeno cenou. Zatím je moje myšlenka taková mít základ LENZ+ ostatní komponenty nahradit kompatibilníma levnějšíma produktama. U DIGI 210 se mi to moc nepovedlo, ale to je přesně důvod proč jsem s tím šel ven.

Ovládání pouze a jedině PC, z 90% vše automatika.
Tochov H0, H0, LENZ LV 200, DCC VI. Epocha
Toch
 
Příspěvky: 120
Registrován: ned 19 črc, 2020 5:21 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Ivan » úte 06 pro, 2022 1:51 pm

K WD10 :

Sidlo to nakreslil správně. Do levých přijde J, K, do pwr externí napájení. Může být i druhým zdrojem pro příslušenství, záleží na velikosti kolejiště a celkovém odběru. Já to mám u mini dokonce tak, že mam vstup DCC a PWR spojený (viz návod k WD10). To ale fakt jen na malé kolejiště, je lepší to mít oddělené.

Používám MP1 a tak mám WD10 v módu trvalé sepnutí. U když si pořád říkám, že vhodnější by bylo prenastavit, aby tam šla stává třeba jen 4 s.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod HonzaM » úte 06 pro, 2022 4:17 pm

Toch píše:
Jako výchozí bod beru LENZ tváří se nejvíc profi a kvalitně, ale je to draze vykoupeno cenou. Zatím je moje myšlenka taková mít základ LENZ+ ostatní komponenty nahradit kompatibilníma levnějšíma produktama. U DIGI 210 se mi to moc nepovedlo, ale to je přesně důvod proč jsem s tím šel ven.

Ovládání pouze a jedině PC, z 90% vše automatika.

Určitě věnuj raději víc času sběru informací. Ovládání z PC je samozřejmě výborné, má řadu výhod, ale zjistíš, že je občas užitečné mít možnost vzít do ruky drátový nebo bezdrátový ovladač a “zajezdit si” s nějakým vlakem. Lenz je jistě profi firma, na obdobné úrovni je ale více výrobců, třeba ESU, Uhlenbrock, Digitrax. Už jsi narazil na jeden problém kompatibility, zpětné hlášení. Jsou běžné čtyři systémy, Lenz má svůj specifický RS, ZIMO má R-bus. Na evropském trhu je v současné době asi nejrozšířenější S88, v poslední době se ale začíná prosazovat LocoNet pocházejici od amerického Digitraxu, má totiž několik výhod, například obousměrný přenos informace, tedy jak ovládání vlaků a příslušenství, tak zpětné hlášení, umožňující přenos adresy lokomotivy na obrazovku počítače.
Měj na paměti starou pravdu že “nejsem tak bohat, abych si kupoval levné věci”. Najdeš třeba některé levnější komponenty pocházející od malovýrobců, často ale pak zjistíš různá omezení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » úte 06 pro, 2022 5:51 pm

Toch píše:Načetl jsem toho teď spousta, a mám v tom očividně guláš :) rozhodl jsem se to trochu pročísnout dotazem a kontaktem s okolím.
Nakoupeno nemám nic, finální rozhodnutí nepadlo zatím žádné. Výše zmíněné komponenty jsou ty, které mě zaujali podle různých webů, žádná zkušenost z mé strany ani nějaká přehnaná objektivní srovnání.

Tím jsme si prošli všichni. Přeji štěstí s volbou.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků