DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod mpinta » pát 03 dub, 2015 6:47 am

HonzaV714 píše:1. Jak spolu fungují součásti různých výrobců, např. MultiMaus s lok. dekodéry Kuehn, Lenz apod., resp. lze mít třeba v každé mašině jiný dekodér?

ANO.
Digitální signál směrem od centrály do kolejiště (Track, J-K...) je stejný.
Rozdíly jsou jen ve zpětné sběrnici, ohlasu, to je signál z kolejiště do centrály.

HonzaV714 píše:2. Lze 6 pin lokodekodér dle NEM 651 použít na konektoru Plux12 a vyšším, byť za cenu nějakých úprav?

ANO.
Stačí se mrknout na rozložení jednotlivých pinů. Záleží ovšem také na tom, jak je zapojena elektronika v mašině (DPS).
http://lokopin.wz.cz/body.php/digital/maping.htm
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod HonzaV714 » pát 03 dub, 2015 9:14 am

Martin: Díky, já jsem si to sice myslel, ale jen tak pro potvrzení...
HonzaV714
 
Příspěvky: 2
Registrován: čtv 02 dub, 2015 10:04 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Tomas.Brezina » sob 03 pro, 2016 7:07 pm

Ahoj všem, trochu opráším toto vlákno. Nejdříve než utratím všechny své úspory, měl bych několik všetečných dotazů ohledně DCC:
1) Pokud budu mít centrálu od STE CS2,4-S88 + Li-USB 025 (popř. NanoX-S88 + GenLi101 od p. Partyka) a pro ovládání kolejiště budu používat Rocrail, potřebuji v tomto případě Multimaus?
2) Pokud ne, čím programovat dekodéry příslušenství, např. STE 007-4 (Dekodér pro 2x 4sv návěstidlo)? Mám stažený od JMRI Dekoder Pro, lze přes něj programovat i tyto dekodery?
3) Nevíte, zda se nechají tyto komponenty napájet pomocí klasické FZ1 z výstupu na příslušenství 16V AC? Alespoň pro začátek - 1 loko v měřítku N + dekoder Kuehn Next18, 2ks přestavníků MTB, 2x návěstidlo.
4) Rocrail umožňuje v nastavení XpressNet zaškrtnout pouze Li-101F, ale dle stránek STE se Li-USB 025 nastavuje jako LI100(F), je to problém?

Nehcce se mi kupovat zbytečně celý start set, když bych z něj použil stejně jen multimaus a zdroj. Chtěl bych se naučit ovládat jednoduché kolejiště jen pomocí PC, než se vrhnu do něčeho většího. A komponenty, které zakoupím teď, bych chtěl použít později na větší projekt.
Předem děkuji za pomoc, možná to pomůže i někomu jinému.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » sob 03 pro, 2016 7:32 pm

tomas-biza píše:Ahoj všem, trochu opráším toto vlákno. Nejdříve než utratím všechny své úspory, měl bych několik všetečných dotazů ohledně DCC:
1) Pokud budu mít centrálu od STE CS2,4-S88 + Li-USB 025 (popř. NanoX-S88 + GenLi101 od p. Partyka) a pro ovládání kolejiště budu používat Rocrail, potřebuji v tomto případě Multimaus?
2) Pokud ne, čím programovat dekodéry příslušenství, např. STE 007-4 (Dekodér pro 2x 4sv návěstidlo)? Mám stažený od JMRI Dekoder Pro, lze přes něj programovat i tyto dekodery?
3) Nevíte, zda se nechají tyto komponenty napájet pomocí klasické FZ1 z výstupu na příslušenství 16V AC? Alespoň pro začátek - 1 loko v měřítku N + dekoder Kuehn Next18, 2ks přestavníků MTB, 2x návěstidlo.
4) Rocrail umožňuje v nastavení XpressNet zaškrtnout pouze Li-101F, ale dle stránek STE se Li-USB 025 nastavuje jako LI100(F), je to problém?

Nehcce se mi kupovat zbytečně celý start set, když bych z něj použil stejně jen multimaus a zdroj. Chtěl bych se naučit ovládat jednoduché kolejiště jen pomocí PC, než se vrhnu do něčeho většího. A komponenty, které zakoupím teď, bych chtěl použít později na větší projekt.
Předem děkuji za pomoc, možná to pomůže i někomu jinému.


1) Nutné to není, ale často se hodí. Občas se dá Multimaus koupit nový za cca 1500,-, obvykle z rozebraných starter setů.
2) Soft Dekoder Pro obecně ano, pro STE asi také ...
3) Napětí postačí, ale musíš použít stejnosměrné napětí (usměrňovač + filtr). Navíc FZ1 je slabý (1,2A), to velmi brzy narazíš. Centrála by měla mít zdroj 3A nebo trochu více.
4) Ano, je to problém. Asi ti to fungovat nebude (Li-USB 025 nepoužívám a neznám). GenLi 101 DIGI-CZ je ok.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » sob 03 pro, 2016 8:03 pm

BohousP píše:1) Nutné to není, ale často se hodí. Občas se dá Multimaus koupit nový za cca 1500,-, obvykle z rozebraných starter setů.
Nebo třeba "maxi potkan" - respektive Mini Maus V provedení DIGI-CZ i ve slušné škatulce?

BohousP píše:2) Soft Dekoder Pro obecně ano, pro STE asi také ...
Rocrail má PT dialog (PT = Programming track = Programovací kolej)

tomas-biza píše:Rocrail umožňuje v nastavení XpressNet zaškrtnout pouze Li-101F, ale dle stránek STE se Li-USB 025 nastavuje jako LI100(F), je to problém?
... ale pokud tě to uklidní, tak TENTO pravidelně zkouším a funguje
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4888
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Tomas.Brezina » sob 03 pro, 2016 8:27 pm

BohousP píše:1) Nutné to není, ale často se hodí. Občas se dá Multimaus koupit nový za cca 1500,-, obvykle z rozebraných starter setů.
2) Soft Dekoder Pro obecně ano, pro STE asi také ...
3) Napětí postačí, ale musíš použít stejnosměrné napětí (usměrňovač + filtr). Navíc FZ1 je slabý (1,2A), to velmi brzy narazíš. Centrála by měla mít zdroj 3A nebo trochu více.
4) Ano, je to problém. Asi ti to fungovat nebude (Li-USB 025 nepoužívám a neznám). GenLi 101 DIGI-CZ je ok.

Předem díky za rychlou odpověď.
1) Zatím mi stačí kroužit po oválu s dvojkolejnou výhybnou. Pouze vjezdová návěstidla a před návěstidlem úsek ABC. po zprovoznění jako druhý krok zpětná vazba - obsazení úseků před "stanicí" a ve "stanici". Ano myš bych si sehnal časem, hlavně pro posun ve stanici, ale momentálně nepotřebuji.
2) Znamená to, že pokud programuji dekodér příslušenství, připojím ho k programovací koleji a programuji ho jako "lokomotivu"? A nebo v DecoderPro jsem našel možnost "Single CV Programer" tak se programují přes toto?
3)U STE uvádí jako vstupní napětí 14-18 V AC, proto jsem zvolil tuto možnost, nebo lze připojit i stejnosměrné napětí? Např nabíječku od notebooku?
4) Jako interface bych tedy použil Váš Gen-Li 101.
Vařím z toho co mám doma a bohužel jako většina mám našponovaný rozpočet. Potřebuji jen slušný základ pro pochopení DCC ovládání a dále to rozvíjet. A koupit Start set a prodávat z něj 80% věcí pod cenou se mi nehce.
Ještě jednou díky.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Tomas.Brezina » sob 03 pro, 2016 8:46 pm

Ještě mě napadla jedna volovina. Šla by prozatím jako ústředna použít černá kostka od ROCO (na itvalky za 399,-) ve spojení s Gen-Li 101 a sw RocRail? Prozatím bez možnosti zpětné vazby a později dokoupit NanoX? Díky.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » sob 03 pro, 2016 8:57 pm

Simple CV Programmer lze použít na všecho. Lokomotivní programátory jsou nadstavba. Pozor, na programovací koleji může být současně pouze jedno zařízení ( lokomotiva nebo příslušenství).
Pokud vím tak roco kostka je bez myši nepoužitelná, ale jistý si nejsem.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Rudolf » sob 03 pro, 2016 9:03 pm

tomas-biza píše:Ještě mě napadla jedna volovina. Šla by prozatím jako ústředna použít černá kostka od ROCO (na itvalky za 399,-) ve spojení s Gen-Li 101 a sw RocRail? Prozatím bez možnosti zpětné vazby a později dokoupit NanoX? Díky.


V případě propojení Multimouse a černé kostky je Multimouse v režimu centrály a černá kostka jen zesiluje.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod sidlo » sob 03 pro, 2016 9:24 pm

Pokud vím tak roco kostka neumí číst CV.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Tomas.Brezina » sob 03 pro, 2016 9:52 pm

Rudolf píše:V případě propojení Multimouse a černé kostky je Multimouse v režimu centrály a černá kostka jen zesiluje.

Díky, úplně jsem zapomněl.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Tomas.Brezina » sob 03 pro, 2016 9:56 pm

sidlo píše:Simple CV Programmer lze použít na všecho. Lokomotivní programátory jsou nadstavba. Pozor, na programovací koleji může být současně pouze jedno zařízení ( lokomotiva nebo příslušenství).
Pokud vím tak roco kostka je bez myši nepoužitelná, ale jistý si nejsem.

Díky, programovací kolej je mi jasná. Jen mi nebylo jasné, jak se programují dekodéry příslušenství. ve většině textů a programů se mluví jen o loko dekodérech. A pokud to chápu dobře, tak se adresy rozdělují na loko a příslušenství, tzn. že mohu mít vyhýbku na adrese 3 a loko taky? Tak jsem myslel, že i programy umožnující programování by měli mít dva režimy - na loko a příslušenství odděleně.
Tomáš Březina
On30 úzkorozchodná americká železnice
z21/Multimaus/Rocrail
Uživatelský avatar
Tomas.Brezina
 
Příspěvky: 219
Registrován: úte 01 led, 2013 8:27 pm
Bydliště: Bošilec

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod TheJaro » pon 20 úno, 2017 2:11 pm

Dobrý deň
Chcem sa spýtať,vrátil som sa k modelom asi po 5 rokoch a rozložil si ich len tak zapol som rocomause a všetko ide ako má len keď ho pustím do zásuvky hneď sa mi mašinky rozsvietia (
mám roco sergeja a piko taurusa ) a keď ich chcem pustiť a potočím myšou tak sa rozsvietia svetlá na druhú stranu a mašiny sa pustia. Má to tak byť?
Ďakujem za pomoc
TT-čkár ako repa :),IV-VI ZSR/ZSSKCARGO,začiatky z DCC,Z21 Čierna+MM+RocRail+mobil
Pomaly sa učím..
Uživatelský avatar
TheJaro
 
Příspěvky: 196
Registrován: čtv 14 říj, 2010 8:43 pm
Bydliště: Slovensko - Trenčín

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Radek Strnad » pon 20 úno, 2017 2:26 pm

A máš vypnutou funkci osvětlení?????
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod JendaTT » pon 20 úno, 2017 3:55 pm

Co jízdní stupně? Máš všude (centrála - MM, dekodéry) nastaveno na 28/2012?
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků