Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod ondrejSitar » pát 16 bře, 2012 11:08 pm

Nevím jakým způsobem se provádí teď digitalizace, nesledoval jsem modelářství více jak dva roky...

Můžete mi jen krátce napsat zdali je vůbec proveditelné dodělat digitalizaci mašiny ER20 "Herkules"? A pokud ano na kolik to asi vyjde?

Obrázek
Uživatelský avatar
ondrejSitar
 
Příspěvky: 82
Registrován: úte 04 zář, 2007 2:33 pm

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod D » sob 17 bře, 2012 7:45 am

ondrejSitar:
Všichni samozřejmě znají tvé měřítko, že?

Na obrázku je Herkules od Kuehn ve velikosti TT. Ten je na digitál připravený šestipinovým konektorem dle NEM 651. Postup digitalizace popsal Lokopin.

Stejného Herkula vyrábí v TT i firma Piko. V něm je připravená zásuvka pro osmipinový konektor na kabelu dle NEM 652 (dekodér má místo v druhé části lokomotivy). Popis lokomotivy najdeš u Trainmaniaka.

Podle výrobce své lokomotivy (napsáno na podvozku) si koupíš dekodér s příslušnou paticí. Pak už stačí lokomotivu otevřít a místo analogové záslepky zasunout dekodér. Já používám dekodéry Kuehn, cenově do 700 korun.
Naposledy upravil D dne pát 23 bře, 2012 11:58 pm, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1356
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod jamik22 » pon 25 dub, 2022 1:25 pm

Dělal někdo ozvučení ER 20 od Kuehna? Láká mne Metrans. Jaké repro se vejde dolů pod rám a jak jste protáhli drátky k dekodéru?
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod Bedlisch » úte 26 dub, 2022 11:10 am

Dělal :-) ale žádné repro do nádrže jsem nedával.
Nějaké info jsem dal do článku: http://dcclight.mzf.cz/digitalizace-lok ... -kuehn-tt/
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod Davca » úte 26 dub, 2022 7:24 pm

Bedlisch píše:Dělal :-) ale žádné repro do nádrže jsem nedával.
Nějaké info jsem dal do článku: http://dcclight.mzf.cz/digitalizace-lok ... -kuehn-tt/


Zdravím,
mohu doporučit. Jezdí to, svítí to a hraje to ...

Možná časem bude i nějaká další "kontejnerová" novinka od SDV model-u k sestavení ať to má i co tahat. 8)

David
Přílohy
IMG_20220423_202802.jpg
Davca
 
Příspěvky: 268
Registrován: sob 22 bře, 2014 8:28 pm
Bydliště: Bohumín

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod Jacek » stř 27 dub, 2022 9:58 am

Ono je to sice hezké, ale pokud je toto řešení dostupné pouze několika lidem a ještě s čekací dobou několika let, tazateli to nepomůže...

Původní článek u mě, na který tam je odkaz, jsem smazal. Řešení spočívalo v použití dekodéru MX648F s chumlem drátů, který tam nevešel a bylo nutné frézovat kastli. Dnes jsme dále, stačí dekodér MS490N, dva drátky protáhnout do nádrže kam vejde nižší kostka Zimo 10x15x7 mm. Pro tenoučké drátky je mezi kastlí a pojezdem dost, nic už není nutné frézovat. V podstatě na tom není co popisovat. Snad jen možné zapojení koncovek zvlášť.
Stránky o modelové železnici TT, digitál, zvuky http://www.jacek-modely.cz
Uživatelský avatar
Jacek
 
Příspěvky: 887
Registrován: sob 20 led, 2007 10:03 pm
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod jamik22 » stř 27 dub, 2022 10:40 am

Dík za info
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod durik6 » stř 18 led, 2023 4:09 pm

Pri pokusoch (a omyloch) som pri digitalizácií a upgrade dosky Herkula od Kuehna odpalil dekoder N45.
To naozaj ten dekodér nemá žiadnu zmysluplnú ochranu?
Je pravda, že sa asi chviľu snažil pretočiť čerstvo premazanú mašinu s veľkými prítlakmi zberačov (následne som v analógu zistil odber 300mA), čo sa mu očividne nepodarilo, ale to nemá ochranu proti preťaženiu?
No nič, otázky predtým ako pošlem do dekodérového neba ďalší dekodér :)
Ponaučenie pre mňa, "Vždy predtým ako tam dáš dekodér, zmeraj v analógu odber a zisti, či sa to vôbec točí" :D

Čo všetko má/môže ísť z pôvodnej dosky preč?
1. C5 a C6 preč? (medzi koľajou a napájaním motora)
2. L1,L2 a C4 pred motorom môžu zostať?
3. Na čo je pred motorom zenerka (či čo je to)? nechať, alebo preč ...
4. D15 a D16 asi vyrábajú "+" pre funkčné výstupy (mínus asi spína dekodér). Môžem dať preč a dotiahnuť si "+" z COM? (predpokladám, že áno)
5. Výstupy E a F (SUSI) sú 'blau'/clock a 'grau'/data zo SUSI? Kuehn návod písal asi Tatár :)
6. Správajú sa E a F rovnako ako A,B,C,D? Mám pociť, že boli 'by default' aktívne (LEDky mi svietili bez zmeny hodnôt v CV) Ako dosiahnuť, aby sa správali ako výstupy A-D? (čiže boli by default vypnuté a boli spínané príslušnou hodnotou v príslušnom CV ?)

Obrázok a schéma pre lepšiu predstavu...
Obrázek

Ďakujem, verím, že sa to na 2x podarí (aj so všetkými 6-timi výstupmi na nezávislé ovládanie všetkýh LED)
durik6
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 15 črc, 2020 9:49 pm

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod Pater » čtv 19 led, 2023 9:40 am

durik6 píše:To naozaj ten dekodér nemá žiadnu zmysluplnú ochranu?

Podle manuálu: "Dekodér N45 indikuje zkrat blikáním světlomety. V tomto případě okamžitě vypněte napájení! Pozor: Na programovací koleji lze odeslat zpětnou vazbu na centrálu, i při zkratu na motoru. Proto pečlivě zkontrolujte správné zapojení dekodéru!"
Takže nějakou ochranu má, musí se však dodržet určitá doporučení: "Části dekodéru se nesmí v žádném případě dotýkat kovových částí lokomotivy,
podvozku nebo karoserie. Svorky motoru nesmí mít připojení ke kolovému sběrači nebo karoserii. To způsobí zkrat a v provozním důsledku zničí dekodér.
durik6 píše:2. L1,L2 a C4 pred motorom môžu zostať?

Cívky ani kondenzátory by tam být neměli, zhoršuje to čtení hodnot BEMF při zapnuté regulaci zátěže.
durik6 píše:3. Na čo je pred motorom zenerka (či čo je to)? nechať, alebo preč ...

S největší pravděpodobností to zenerka nebude, nejspíš transil.
durik6 píše:4. D15 a D16 asi vyrábajú "+" pre funkčné výstupy (mínus asi spína dekodér). Môžem dať preč a dotiahnuť si "+" z COM? (predpokladám, že áno)
Ano, ale proč by jsi to dělal?
durik6 píše:Správajú sa E a F rovnako ako A,B,C,D? Mám pociť, že boli 'by default' aktívne (LEDky mi svietili bez zmeny hodnôt v CV) Ako dosiahnuť, aby sa správali ako výstupy A-D? (čiže boli by default vypnuté a boli spínané príslušnou hodnotou v príslušnom CV ?)
Výstupy E a F jsou pouze logické, tzn. vyskytuje se na nich pouze logická hodnota procesoru dekodéru. Většinou 5V pro logickou 1 a 0V pro logickou 0. Obecně se nedoporučuje, aby byl logický výstup ztížen větším proudem než 5mA. Pokud jsi měl LEDky připojeny jako na ostatní výstupy, tak musely svítit při každé logické hodnotě výstupu. Aby mohly pracovat jako ostatní výstupy (A, B), musel by jsi přidat rezistory a tranzistory.
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod durik6 » čtv 19 led, 2023 11:11 am

Ďakujem veľmi pekne za detailnú odpoveď

Add "Skrat", mal som to na programovacej koľaji, programovací prúd z centrály je nastaveny na max 300mA, tak neviem, nech by sa aj stalo čokoľvek, predpokladám, že to mal dekodér prežiť (aj keď neviem, či pri testovacej jazde na skúšobnej koľaji platí toto 300mA obmedzenie, asi nie. A pravdepodobne zhorel pri pokuse o testovaciu jazdu a nie pri programovaní ... , či blikal a znažil sa zachrániť si popravde nepamätám)

Add 1. - bez odpovede, ale v inom odporúčaní (asi aj oficiálnom od Kuehna) sa píše, že pre digitál dať C5 a C6 preč. Tak to vyhodím
Add 2. OK, L1, L2 a C4 vyhodím
Add 3. ano, bude to naozaj transil. Zmiatlo ma označenie ZD2 (ale to bude asi znamenať obojsmerný transil - 2x ZD). Ten tam môžem nechať?
Add 4. vlastne neviem, prečo som to chcel takto spraviť, ešte sa silno zamyslím :D
Už asi viem, lebo pri použití powerpacku mi to bude napájať LED z kondíka a nie z koľaje (na ktorej bude výpadok)? Alebo je moja úvaha zlá...
Add 5. - bez odpovede, ale iné zapojenie mi z toho nevychádza
Add 6. Ďakujem, pred LED bol jej rezistor 2k, ale bez tranzistoru ...
Nejaké odporúčané zapojenie a typ tranzistoru? N-MOSFET BSS138 ? aký rezistor na Gate, R470? treba ešte niečo k tomu?

Ešte raz ďakujem
durik6
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 15 črc, 2020 9:49 pm

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod Pater » čtv 19 led, 2023 12:32 pm

Add.1 Tyhle kondenzátory určitě pryč.
Add.2 Tlumivky bych vyhodil, až když by to špatně jezdilo.
Add.4 Tvá úvaha je správná, při zapojení power packu použít + z COM.
Add.5 Ve výchozím nastavení jsou plošky E a F jako logické výstupy, po přepnutí druhého (podle Lenze třetího) bitu v #CV56 jsou modrý (clock) a šedý (data) SUSI rozhraní.
Add.6 tranzistor typu N, pokud by byl MOSFET, mohl by být bez odporu, pokud bipolární tak odpor cca. 10k v bázi. Zapojení typické (se společným emitorem). Pro funkce používám dvojité MOSFETy NDC7002N nebo FDC6303N
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Digitalizace mašiny ER20 Herkules

Příspěvekod durik6 » čtv 19 led, 2023 12:50 pm

úžasné, ďakujem Ti Pater
durik6
 
Příspěvky: 28
Registrován: stř 15 črc, 2020 9:49 pm


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků