NanoX-S88 verze 3.6

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » sob 29 pro, 2012 11:05 am

Je mnohem praktičtější počítat lokomotivy použité během jednoho ježdění než ty, které právě jedou.
Centrála nemá dost paměti aby udržela informace o větším počtu než 16 a norma vyžaduje, aby udržovala informace o každé použité. Algoritmus uvolňování nepoužívaných lokomotiv není zrovna dokonalej, takže se může stát, že centrála "zapomene" zrovna tu lokomotivu, která je někde na trati.

Řešení pro rozsáhlá kolejiště je investice do víc profi zařízení (Lenz LZV100 stojí 5000), udržovat DIY komponenty na rozsáhlých kolejištích není moc dobrej nápad a v případě velkého kolejiště ti to zase tak moc cenu nerozhodí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod sergej1168 » sob 29 pro, 2012 4:44 pm

Zdravím, potreboval by som poradiť, ako zapnem ( ktorým CV ) v Nanoxe spätnú väzbu S88. Skúšam rozbehnúť detektor obsadenia úseku so spätnou vazbou, ale neuspešne a jediné, čo ma ešte napadlo je, že mám vypnytú S88. Má niekto tabuľku CV -čiek na Nanox S88. Ďakujem !!!
H0-DCC-Nanox-IV. Epocha
sergej1168
 
Příspěvky: 29
Registrován: sob 07 úno, 2009 4:38 pm
Bydliště: Sklené

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » sob 29 pro, 2012 7:34 pm

CV7 switch, in PoM CV7=50, CV7=60/61 to enable/disable S88 reading

Jenom pro uklidnění - defaultně je S88 zapnutá
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Charlie » ned 30 pro, 2012 12:06 pm

No, nepotěšil jsi mě, Fuldo, nepotěšil... ale děkuju za radu. Nic jiného mi asi nezbyde než koupit ten Lenz.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » ned 30 pro, 2012 3:22 pm

Co už s tebou mám dělat, nechtěl bych, aby jsi byl zbytečně zklamanej.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod michal.kubista » ned 30 pro, 2012 4:24 pm

No zaskočil jsi mě :shock:

Jak moc zlé je to, když bych se pokoušel použít více lokomotiv, než je těch 16. Také jsem si myslel, že 16 je omezení pro současně provozované (v pohybu nebo zapnuté funkce). Když ke kolejišti dorazí děti, tak chtěj projet všechno. Zatím se těsně vejdu do omezení, ale mám tu pár starších modelů, co chci digitalizovat a výrobci mi chystaj stále zajímavější nvé modely....
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod cernos » ned 30 pro, 2012 5:26 pm

Ahoj všem,
měl bych prosbu o radu u mé NanoX centrály. Všechno funguje bezvadně, až teď se mi vyskytl problém. Zapnu centrálu a slyším takovýto "bzučení" jako když je někde zkrat. Zkrat tam skutečně je (na jedný výhybce mi odešel mikrospínač), ale centrála nevypne. Namísto toho se nadměrně zahřívají stabilizátor a pak ten velkej šváb (musel bych najít co je to zač ;)). Otázka zní jednoduše, co kde vyměnit/doplnit, aby opravdu centrála odpadla? Vyměnit ty velký 1W odpory?
Nebo je tohle chování normální? Díky za radu,
Lukáš
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Bedlisch » ned 30 pro, 2012 5:53 pm

Takže se naskýtá otázka, jakou centrálu si pořídit, klidně profesionální, tak aby bylo možno ovládat více jak 16lokomotiv a přitom zůstala možnost a dobrá dostupnot doma vyráběných komponet, např. dekódery příslušentví, zpětná vazba apod. Taky po něčem koukám, ale zatím jsem se nerozhodl. Prozatím používám Nano-X.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod atiTT » ned 30 pro, 2012 6:33 pm

Ahojte,
jedna zaujímavá otázka, nanoX vie ovládať naraz 16 lokomotív.
A multimaus? Lenz LZV100 ?
Hladal som na nete ale nikde som nenašiel o tom zmienku že koľko mašín naraz.
Ani v manuáloch nie je o tom zmienka že koľko mašín naraz.
Možno zle som hladal...
atiTT
 
Příspěvky: 41
Registrován: čtv 10 lis, 2011 12:04 pm

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » ned 30 pro, 2012 7:35 pm

michal.kubista píše:Jak moc zlé je to, když bych se pokoušel použít více lokomotiv, než je těch 16. Také jsem si myslel, že 16 je omezení pro současně provozované (v pohybu nebo zapnuté funkce). Když ke kolejišti dorazí děti, tak chtěj projet všechno. Zatím se těsně vejdu do omezení, ale mám tu pár starších modelů, co chci digitalizovat a výrobci mi chystaj stále zajímavější nvé modely....


Asi nejsnažší bude popsat ten algoritmus. Je to jako když si na lísteček papíru uděláte 16 řádek, do každého řádku pak napíšete číslo lokomotivy když jí poprvé někdo použije. Pak, když přijde sedmnáctá, tak se prostě vygumuje ta první, bezohledu na to, jestli jede a nebo ne. Pak když přijde osmnáctá (a nebo znovu ta první), tak se vygumuje a nahradí druhá, pak třetí a tak.
Takže nakonec se vlastně najde místo té, která nejezdí, ale mezitím se projdou všechny předchozí. Pochopitelně se jim při tom vygumujou funkce a tak.

Co se týká ostatních centrál - ona na to existuje dvojaká odpověď. Podle toho jaké používají procesory a paměti, tak bych věřil tomu,že si dokážou naskladnit všech požadovaných 9999 lokomotiv, to není zase tak velké číslo, ale druhá věc je, že dekodér vyžaduje, aby se jeho informace na DCC po nějaké době opakovala a ta doba je defaultně asi taková, že se vejde zhruba 30 lokomotiv. Takže bych se držel zhruba takovéhoto čísla jako faktického limitu.
Taky je možné udělat inteligentnější algoritmus vyřazování lokomotiv, takže pak se dá mluvit o zhruba třiceti "současně jedoucích".
A ještě připomínám, že to je zhruba, nikoli přesně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » ned 30 pro, 2012 7:43 pm

cernos píše:měl bych prosbu o radu u mé NanoX centrály. Všechno funguje bezvadně, až teď se mi vyskytl problém. Zapnu centrálu a slyším takovýto "bzučení" jako když je někde zkrat. Zkrat tam skutečně je (na jedný výhybce mi odešel mikrospínač), ale centrála nevypne. Namísto toho se nadměrně zahřívají stabilizátor a pak ten velkej šváb (musel bych najít co je to zač ;)). Otázka zní jednoduše, co kde vyměnit/doplnit, aby opravdu centrála odpadla? Vyměnit ty velký 1W odpory?
Nebo je tohle chování normální? Díky za radu,


Ano, jedná se o ty velké rezistory.
Než je začneš přendavat, taksi zodpověz otázku, jak to, že zkrat na vyhybce vyvolal proudové zatížení menší než 3A. Asi to bude proto, že máš k vyhybce dlouhé a tenké dráty s velkým množstvím přechodových odporů. To je vlastnost, která bude znamenat potížekdykoli ať bude centrála reagovat na cokoli.

Pokud chceš znát přesnější matematiku, tak centrála vypne, pokud se na těch odporech vytvoří napětí 1,45V na dobu delší než 0,06sec.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod cernos » ned 30 pro, 2012 8:18 pm

Ahoj Jindro,
tak jsem se dneska k problému dostal blíž, nedělá to mikrospínač, ale něco jinýho, výhybku jsem zcela odstavil (odpojil od zbytku kolejiště) a zítra najdu kde je zakopanej pes. Už jednou jsem tento problém na ní měl a bylo to zapříčiněný zkratem mezi oddělenou srdcovkou a jedním jazykem. Jazyk se prostě posunul k srdcovce a natupo tam vznikl zkrat. Centrála se chovala stejně. Nejspíš tam nebyl tak dokonalý zkrat aby tam bylo proudový zatížení 3A. Dráty mám od ústředny dlouhý max 1,5 vždy max přes dvě svorky a průměr (nebo průžez, teď si nejsem jistej) 0,75mm (resp 0,75mm2) což si myslím že je dostatečný. Zítra na to mrknu a snad bdu moudřejší.
Lukáš
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Charlie » ned 30 pro, 2012 9:45 pm

Ještě bych se zeptal na jednu věc. Stačí koupit samotnou centrálu LZV100 Lenz, nebo musí být i s ovladačem a Multimaus by na to nestačil? Nelíbí se mi ten ovladač bez kolečka.
ČSD, H0, H0e, DCC LENZ LZV200 z ovládacího pultu a ještě trochu BTTB
Uživatelský avatar
Charlie
 
Příspěvky: 392
Registrován: čtv 15 led, 2009 7:24 pm
Bydliště: Luka nad Jihlavou

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod michal.kubista » ned 30 pro, 2012 11:33 pm

fulda píše:
cernos píše:měl bych prosbu o radu u mé NanoX centrály. Všechno funguje bezvadně, až teď se mi vyskytl problém. Zapnu centrálu a slyším takovýto "bzučení" jako když je někde zkrat. Zkrat tam skutečně je (na jedný výhybce mi odešel mikrospínač), ale centrála nevypne. Namísto toho se nadměrně zahřívají stabilizátor a pak ten velkej šváb (musel bych najít co je to zač ;)). Otázka zní jednoduše, co kde vyměnit/doplnit, aby opravdu centrála odpadla? Vyměnit ty velký 1W odpory?
Nebo je tohle chování normální? Díky za radu,


Ano, jedná se o ty velké rezistory.
Než je začneš přendavat, taksi zodpověz otázku, jak to, že zkrat na vyhybce vyvolal proudové zatížení menší než 3A. Asi to bude proto, že máš k vyhybce dlouhé a tenké dráty s velkým množstvím přechodových odporů. To je vlastnost, která bude znamenat potížekdykoli ať bude centrála reagovat na cokoli.

Pokud chceš znát přesnější matematiku, tak centrála vypne, pokud se na těch odporech vytvoří napětí 1,45V na dobu delší než 0,06sec.


Je ještě jedna možnost, kterou jsem při pokusech taky "provedl". Použil jsem zdroj, který nebyl schopný dodat tak velký proud, tedy nedošlo k vyhodnocení zkratu. A protože, jak fulda píše vlivem odporu přechodů a vodičů zkrat nebyl tvrdý, nedošlo ani k takovému poklesu napětí, aby se všechno vypnulo. Tedy začal jsem používat dostatečně silný zdroj a detekce zkratů se zlepšila. To nic nemění na nutnosti minimalizovat vliv odporu přívodů v kolejišti.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod michal.kubista » ned 30 pro, 2012 11:45 pm

fulda píše: ....., aby se jeho informace na DCC po nějaké době opakovala a ta doba je defaultně asi taková, že se vejde zhruba 30 lokomotiv. Takže bych se držel zhruba takovéhoto čísla jako faktického limitu.
Taky je možné udělat inteligentnější algoritmus vyřazování lokomotiv, takže pak se dá mluvit o zhruba třiceti "současně jedoucích".
A ještě připomínám, že to je zhruba, nikoli přesně.


Tak já bych očekával, že ten algoritmus bude trochu inteligentnější, a že si ověří, že loko, kterou vyřazuje má alespoň nulovou rychlost, v lepším případě i zapnuté funkce. Já nepředpokládám, že současně by na mém kolejišti jelo více jak 5 loko současně, ale protože mám hlavní trať a vedlejší, tak všude bude jiný provoz, tedy i využívání nebude rovnoměrné, aby se dalo říct, že "první" přidělená loko už není používaná.
No je to důvod k zamyšlení, minimálně pro mě, jak to dál řešit.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků