NanoX-S88 verze 3.6

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod BohousP » stř 28 říj, 2015 5:57 pm

jirka13 píše:Ahoj, jaké je max. napětí v kolejích u centrály NanoX? Šla by postavit verze s napětím v kolejích cca 22V a max. prodem kolem 8A?
Jirka

Napětí je nastavitelné a záleží také na zdroji. Standartně dáváme na vstup ochranu na 22V. Ale ten proud zavání požárem ... Rozhodně nedoporučuji, raději víc boosterů.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2920
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » stř 28 říj, 2015 6:04 pm

jirka13 píše:Ahoj, jaké je max. napětí v kolejích u centrály NanoX? Šla by postavit verze s napětím v kolejích cca 22V a max. prodem kolem 8A?
Jirka

Pomineme-li praktické užití, tak koncový stupeň je řešený pomocí obvodu L6203, který sice umožňuje maximální napětí 48V, ale maximální proud je jen 4A.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod jirka13 » stř 28 říj, 2015 8:16 pm

Díky za info, asi jsem měl i napsat uvažované použití je na venkovní kolejiště "G", vyšší napětí chci kvůli větším vzdálenostem a případným úbytkům napětí, také přechod kolejnice - kolo není po delsím neježdění zrovna ideální. Teď mám booster Uhlenbrock Power 8 s origo trafem 16V AC, pokud jede víc mašin tak mám problémy ve vzdálenějších úsecích aniž by byl booster přetížený. Také nemám možnost číst CV na provozní koleji. Upřímně se snažím najít dostupnější alternativu k Massothu.
jirka13
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 06 říj, 2014 8:16 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » stř 28 říj, 2015 9:05 pm

Ten úbytek větším napětím a ani větším proudem nedoženeš, to je celkem jasné. To se dá dohnat jedině pořádným rozvodem.
Čtení CV na hlavní trati jsi myslel pomocí RailCom a nějakého zobrazovače RailCom?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod jirka13 » čtv 29 říj, 2015 5:40 pm

Vím že úbytek větším napětím nedoženu, ale také se mu úplně nedokážu vyhnout, proto jsem se ptal po max. napětí. Četl jsem CV na hlavní trati centrálou, tedy než přastala stačit :( . Jde to i jinak i při napájení přes booster?
jirka13
 
Příspěvky: 28
Registrován: pon 06 říj, 2014 8:16 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » čtv 29 říj, 2015 6:58 pm

Takže jsi jakože programoval v servisním režimu, ale na celé trati? To není moc běžná praxe. Teoreticky se tomu boostery mohou bránit.
Pokud ti centrála nevypadává na velkej proud, tak ti dobře radím, nedělej pitomosti jako bezhlavě zvětšování napětí a proudu. Raději udělej ten pořádnej rozvod.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Jirka_US » pát 30 říj, 2015 5:09 am

Dostatecne rozvody jsou podminkou nikoliv vsak postacujici. Ubytky napeti jsou u velkych meritek (G, O) celkem logicke zejmena pokud se jedna o venkovni kolejiste.A je celkem jasne, ze pokud si dobre "nalozena" souprava (zvuk, osvetleni, kourovy generator atd.) vezme rekneme az ca. 3A, tak je potreba patricne dimenzovat centralu a zdroj. Podivej se na verzi s H-mustkem - individualni transistory, ty je potreba dimenzovat na pozadovany proud a hlavne upravit proudovou ochranu. Naopak poddimenzovany zdroj muze pusobit potize.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod MiG » pát 30 říj, 2015 8:12 am

Jirka_US píše:Naopak poddimenzovany zdroj muze pusobit potize.

Já v příspěvku Jirka13 čtu "aniž by byl zdroj přetížený"
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » pát 30 říj, 2015 9:51 am

MiG píše:
Jirka_US píše:Naopak poddimenzovany zdroj muze pusobit potize.

Já v příspěvku Jirka13 čtu "aniž by byl zdroj přetížený"

V globálním pohledu se může jednat o snadno pochopitelnou nesprávnou informaci.
Pokud máme dostatečně dlouhé vedení, které má dostatečně velké vlastní R, pak ani přímý zkrat na jeho konci nevyhodí pojistky, protože U/R bude pod hranicí maximálního I.

Čili se dá s jistotou konstatovat, že nemáme dostatek informací pro úplnou expertní analýzu, ale zároveň z kusých informací které máme je velice zřejmé, že došlo k podcenění základního rozvodu a že by se tazatel mohl seznámit s pojmy jako je páteřní rozvod a několik napájecích míst. Ono je to konec konců u zahradních měřítek takové oblíbené téma, protože zatímco stolní měřítka uznávají, že kolejové spojky jsou celkem na kočku vodič, tak zahradní železnice používá často šroubované spojky a modelář zahradník má pocit, že tyto spojky jsou dostatečné a jedno napájecí místo stačí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod michal.kubista » pát 30 říj, 2015 9:55 am

To, že zdroj není přetížený neznamená, že ten nejvhodnější. Může mít velký vnitřní odpor, což úbytek napětí zvětší. Na druhou stranu to opravdu spíš vypadá na slabý rozvod. Jak často přivádíš DCC napájení do kolejí, není to spíš o úbytcích na přechodech kolejnic?
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod MiG » pát 30 říj, 2015 11:33 am

Jistě, že máte s průřezy napájecích větví pravdu. Jen jejich nedostatečnost nezkompenzujete posilováním proudové odolnosti H můstku, jak Jirkra_US radil.

Snad jen posilováním napájecího zdroje pro centrálu (NanoX), pokud není schopen udržet potřebné napětí při zvýšeném odběru.

Ale Jirka13 psal, že elektricky blízko mu jezdí vše, jak má.

Takže je nutno udělat pořádnou "tlustou" měděnou páteř a každou jednotlivou kolejnici z ní napojit bez ohledu na to, jestli je dobře, nebo špatně vodivě spojená s těmi ostatními.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

OT: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » pát 30 říj, 2015 12:06 pm

MiG píše:Takže je nutno udělat pořádnou "tlustou" měděnou páteř a každou jednotlivou kolejnici z ní napojit bez ohledu na to, jestli je dobře, nebo špatně vodivě spojená s těmi ostatními.

Myslíš z půlcoulových vodovodních trubek? :mrgreen:
Vzniklo pouze pro pobavení, není potřeba na tuto evidentní blbost reagovat
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: OT: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod MiG » pát 30 říj, 2015 12:27 pm

fulda píše:
MiG píše:Takže je nutno udělat pořádnou "tlustou" měděnou páteř a každou jednotlivou kolejnici z ní napojit bez ohledu na to, jestli je dobře, nebo špatně vodivě spojená s těmi ostatními.

Myslíš z půlcoulových vodovodních trubek? :mrgreen:
Vzniklo pouze pro pobavení, není potřeba na tuto evidentní blbost reagovat

Proč? Měděné kabely H01N2-D je možno získat i v průřezu 185. A H07RN-F i 240.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod vvitty » pát 30 říj, 2015 12:40 pm

Bacha na sberace drahych kovu :lol:
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2622
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Jirka_US » pát 30 říj, 2015 12:59 pm

MIG píše:Jistě, že máte s průřezy napájecích větví pravdu. Jen jejich nedostatečnost nezkompenzujete posilováním proudové odolnosti H můstku, jak Jirkra_US radil

Ja jsem sice nic o proudove odolnosti nic nepsal, ale faktem zustava, ze dostatecne dimenzovane rozvody jsou podminkou nutnou nikoliv dostacujici jak jsem psal. Modely velkych meritek ke spravne cinnosti potrebuji zdroj s dostatecnym vykonem a je zcela zrejme, ze pokud vyrobce modelu G udava v navodu zdroj alespon 90W, tak tento vykon neni vyse uvedena centrala (s integrovanym H mustkem) schopna prenest (a to ani pri max napeti DCC 22V).
MiG píše: Snad jen posilováním napájecího zdroje pro centrálu (NanoX), pokud není schopen udržet potřebné napětí při zvýšeném odběru.

1) Pokud zdroj neni schopen udrzet potrebne napeti pru zvysenem odberu, tak pouhe "posilovani" tento problem nevyresi. Ubytek je zpusoben vnitrnim odporem zdroje, tudiz je treba zvolit zdroj s dostatecne nizkym vnitrnim odporem. Navic zvysovat napeti nelze libovolne kvuli bezpecnosti a konstrukci DCC dekoderu. Takze celkem logicky zustava proud, ktery je mozne zvysovat, aby bylo mozne dodat pozadovany vykon pri danem max napeti.
2) Pokud zvetsim vykon napajeci zdroje, je treba patricne upravit koncovy stupen DCC centraly tak, aby byla centrala schopna tento vykon dodat do kolejiste.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků