NanoX-S88 verze 3.6

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod MiG » pát 30 říj, 2015 1:17 pm

Ach jo...

Jirka_US píše:
MIG píše:Jistě, že máte s průřezy napájecích větví pravdu. Jen jejich nedostatečnost nezkompenzujete posilováním proudové odolnosti H můstku, jak Jirkra_US radil

Ja jsem sice nic o proudove odolnosti nic nepsal, ale faktem zustava, ze dostatecne dimenzovane rozvody jsou podminkou nutnou nikoliv dostacujici jak jsem psal. Modely velkych meritek ke spravne cinnosti potrebuji zdroj s dostatecnym vykonem a je zcela zrejme, ze pokud vyrobce modelu G udava v navodu zdroj alespon 90W, tak tento vykon neni vyse uvedena centrala (s integrovanym H mustkem) schopna prenest (a to ani pri max napeti DCC 22V).

Psal a znovu píšete...

Jirka_US píše:
MiG píše: Snad jen posilováním napájecího zdroje pro centrálu (NanoX), pokud není schopen udržet potřebné napětí při zvýšeném odběru.

1) Pokud zdroj neni schopen udrzet potrebne napeti pru zvysenem odberu, tak pouhe "posilovani" tento problem nevyresi. Ubytek je zpusoben vnitrnim odporem zdroje, tudiz je treba zvolit zdroj s dostatecne nizkym vnitrnim odporem.
Což jinými slovy píšu.
Jirka_US píše:2) Pokud zvetsim vykon napajeci zdroje, je treba patricne upravit koncovy stupen DCC centraly tak, aby byla centrala schopna tento vykon dodat do kolejiste.

Nemusím, pokud jsem zvětšoval výkon, abych udržel správné napětí i při plném povoleném proudu centrály. Jak jsem psal.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Jirka_US » pát 30 říj, 2015 1:48 pm

to MIG:
1) Myslim, ze v mem prispevku je celkem jasne zminen vykon nikoliv proud, to jsou 2 rozdilne veliciny a je treba tyto 2 zakladni veliciny rozlisovat, podobne jako jsem Vam v jinem prispevky trpelive vysvetloval rozdil mezi konstatnim zdrojem napeti a proudu. Pokud chcete pokracovat v teto diskuzi o zakladech elektrotechniku prosim pouzijte SZ.
Nemusím, pokud jsem zvětšoval výkon, abych udržel správné napětí i při plném povoleném proudu centrály. Jak jsem psal.

2) Tak jeste jednou pokud je treba do kolejiste dodat 90W popr. srovnatelny vykon, tak je treba upravit H-mustek v centrale, to je fakt, ktery plyne z omezeni vykonove ztraty integrovaneho H mustku. Pokud mam teoreticky limit centraly 4A a max napeti 22V, tak bez zapocitani ztrat je to 88W, takze centrala budto vypne diky proudove nebo nebo tepelne ochrane, pokud bude zatez vetsi nez tento limit.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod MiG » pát 30 říj, 2015 2:46 pm

Nó, základy elektrotechniky si projděte sám. Když tak se můžete něco zeptat.
Určitě nejsem trpělivý.

Proud a výkon jsou rozdílné veličiny, ale ne oddělené.

A k druhému, nikde požadavek dodání 90W do kolejiště není. Ten jste si vytvořil vy.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod BohousP » pát 30 říj, 2015 5:55 pm

Pánové, přečtěte si nadpis vlákna. Dotaz zněl na možnost posílení výstupu. Shodli jsme se, že by to obnášelo výměnu výkonové části centrály. Diskuze o Ohmově zákonu sem nepatří.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod Jirka_US » sob 31 říj, 2015 6:15 am

to MIG:
Pane kolego, myslim, ze jsem Vas celkem slusne vyzval k diskuzi mimo DF pomoci SZ. Nevim co Vas vede k opakovanym tvrzenim, ktera jsem budto vubec nerekl anebo je nemate jak dolozit.
Pokusim se tedy jeste jednou vysvetlit problematiku, snad to bude i uzitecne pro ostatni.

1) Pozadavek na 90W jsem si "nevytvoril" a s nadsazkou ani neni nahodnym cislem z tahu Sportky (krat x), ale udava ho jeden z vyrobcu modelu ve velikosti G.
(ale to jsem jiz psal v mem predchozim prispevku)
2) A vyse uvedeny pozadavek plyne z jednoducheho faktu a tou je fyzicka velikost, respektive hmotnost modelu G, a pouzite komponenty, tedy motory, zvukove generatory, kourove generatoru atd., respektive jejich prikon.

3) "Nemusím, pokud jsem zvetšoval výkon, abych udržel správné napetí i pri plném povoleném proudu centrály."

a) Vykon muzete zvetsovat jak chcete, ale stale budete limitovan ztratovym vykonem mustku.
b) Spravne napeti "neudrzite" ikdyby ten napajeci zdroj byl idealni (tedy s nulovym vnitrnim odporem), protoze NanoX nema automatickou kompenzaci DCC napeti
v zavislosti na zatezi. Takze ubytek DCC napeti, mereno na vystupu z centraly, bude vzdy zavisly na zatezi a teplote H-mustku. Na tomto faktu bohuzel nic nezmenite, jen vhodnym vyberem nebo konstrukci H-mustku dokazete tento efekt zmirnit. Proto jsem doporucoval jako dostupne reseni (jiz publikovane) zmenu H-mustku s dostatecnym vykonovym dimenzovanim a zmenu nastaveni proudove ochrany !!!

Nechci za nikoho mluvit, ale myslim, ze nekdo z teamu DigiCZ by tuto upravu to mohl zvladnout.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » sob 31 říj, 2015 7:36 am

Hoši, nechtěli by jste si roztrhat občanky někde v soukromí? Miloši, smiř se s tím, že Jirka bude prosazovat svůj názor založený na úsudku vycházejícím z nesprávného předpokladu. Jirko, ty se zase smiř s tím, že Miloš má v některých případech názor podložený jinou praxí než ty.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod MiG » sob 31 říj, 2015 9:00 am

ad 3 a) ztrátový výkon můstku je závislý čistě na proudu, protože má správně pracovat ve spínacím režimu (ne lineárním) a napěťová závislost je daná jen nenulovými spínacími časy

ad 3 b) když budu chtít udržet správné napětí na výstupu můstku, tak udělám zdroj patřičně kompenzovaný. Na proud, teplotu.........a další vlivy, které chci "ošetřit"


To ostatní nemá cenu komentovat, takže se odpojuji.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod belgarat » úte 15 pro, 2015 8:56 pm

Dotaz -- pokud chci udelat tlacitko "Generalni Stop" :-) a la STOP na multimysi (predpokladam casem pouziti TCO a vubec, takove tlacidlo by melo byt dostupne v nekolika mistech primo na kolejisti) -- nemuzu nejak vyuzit "E" vstup NanoX ? Nejaky push-button, ktery by na nej privedl ... co ? Nemuzu dohledat (a nebo jsem nepochopil).
TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2364
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod komori » úte 15 pro, 2015 9:37 pm

Na vstup E přes tlačítlo přivedeš GND (-5V a -12V jsou propojené).
Už to u vnoučat funguje tři roky. Nahození zpět přes tlačítko STOP na MM2.
Je to hlavně vynikající při havarijních situacích na kolejišti (srážka lokomotiv atd).
Přes kontakt relé (tranzistor, optočlen) je tímto způsobem STOP (GENSTOP)
možné ošetřit problémy např. u vratné smyčky, nebo říznutí výhybky atd.
TT, DCC, NanoX-Paco, YaMoRC, TC9 Gold a TP9
komori
 
Příspěvky: 96
Registrován: pát 03 srp, 2012 3:45 pm

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod BohousP » stř 16 pro, 2015 7:39 am

komori píše:Na vstup E přes tlačítlo přivedeš GND (-5V a -12V jsou propojené).
Už to u vnoučat funguje tři roky. Nahození zpět přes tlačítko STOP na MM2.
Je to hlavně vynikající při havarijních situacích na kolejišti (srážka lokomotiv atd).
Přes kontakt relé (tranzistor, optočlen) je tímto způsobem STOP (GENSTOP)
možné ošetřit problémy např. u vratné smyčky, nebo říznutí výhybky atd.

Ještě jednodušší: Ten vstup E je vstupem optočlenu, druhý jeho pól je připojený na jednu z trakčních kolejnic. Úmyslně nepíšu na kterou, verzí NanoX je několik a může se to lišit podle použitého konektoru. Jednoduše vezmeš drát od svorky E a postupně se dotkneš obou kolejnic. Ta, která vypne, je ta správná ... :D (U NanoX-S88-2015 je to svorka D (K) - prostřední na konektoru K3, nebo můžeš využít malý konektor K5 vedle.) Pak tam dáš to tlačítko, jak píše Komori.Obrázek
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2918
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » stř 16 pro, 2015 8:29 am

Na to je norma, propojením D-E se vyrazí pojistky.
Je to ale velice nečisté řešení, reportuje se to jako "fail".

Existují mnohem čistější (a rychlejší) metody s použitím ovladače. Třeba SimpleMaus má tlačítko programovatelné v několika režimech:
  1. Stop vybrané lokomotivy (podle dojezdové křivky; tohle se moc nehodí k popisovanému záměru)
  2. E-Stop vybrané lokomotivy (okamžité zastavení; také se nehodí)
  3. E-Stop všech lokomotiv (všechny lokomotivy se zastaví, ale v kolejišti je proud, takže lze třeba přehazovat výhybky)
  4. Power off - odpojení celého kolejiště od proudu

Zejména druhé dva případy jsou pro použití mimořádně vhodné. Zejména proto, že je centrála reportuje jako uživatelské zastavení.
V zásadě se dá celkem jednoduše udělat minimalistickej ovladač, kterej bude obsahovat pouze červené a oranžové tlačítko a třeba červenou a zelenou ledku.
Naposledy upravil fulda dne stř 16 pro, 2015 9:24 am, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod sidlo » stř 16 pro, 2015 8:36 am

fulda píše:V zásadě se dá celkem jednoduše udělat minimalistickej ovladač, kterej bude obsahovat pouze červené a oranžové tlačítko a třeba červenou a zelenou ledku.

Protože to bude ovladač, byť minimalistický, tak každý bude muset mít svoji zásuvku do centrály.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3585
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » stř 16 pro, 2015 8:59 am

sidlo píše:
fulda píše:V zásadě se dá celkem jednoduše udělat minimalistickej ovladač, kterej bude obsahovat pouze červené a oranžové tlačítko a třeba červenou a zelenou ledku.

Protože to bude ovladač, byť minimalistický, tak každý bude muset mít svoji zásuvku do centrály.

To je pochopitelně jen poloviční pravda.
Pokud dáš tlačítko mezi D-E tak bude také potřebovat připojení k centrále, v tom není žádný rozdíl, to je vlastnost většiny elektrických věcí z epochy před příchodem Marconiho.
Pokud se například udělá jako součást LN-boxu, tak si toho většina uživatelů ani nevšimne.


Ale jinak, jak se říká u nás na vesnici - komu není Rady, tomu není Vzájemné Hospodářské Pomoci.
Naposledy upravil fulda dne stř 16 pro, 2015 9:25 am, celkově upraveno 2
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod sidlo » stř 16 pro, 2015 9:07 am

Nevím co je to LM-box. Mě už nepomůže ani RVHP. :lol:

Šlo by i řešení jeden minimalistický STOP ovladač a k němu dvou (či více podle počtu funkcí) drátem připojit více STOP tlačítek.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3585
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: NanoX-S88 verze 3.6

Příspěvekod fulda » stř 16 pro, 2015 9:23 am

sidlo píše:Nevím co je to LN-box. Mě už nepomůže ani RVHP. :lol:
Kdo se moc ptá, málo googlí

sidlo píše:Šlo by i řešení jeden minimalistický STOP ovladač a k němu dvou (či více podle počtu funkcí) drátem připojit více STOP tlačítek.
... což by bylo stejně složité, jako připojení mnoha malých ovladačů a navíc to bude komplikovat kabeláž, zejména pokud by k tomu člověk chtěl používat ty indikační LEDky.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4846
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 4 návštevníků