DCC centrála Z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod Bedlisch » pát 10 dub, 2020 4:29 pm

Kontrolní otázka, vlastně dvě:
Když bude v Z21 konektor 5.5x2.5, dostanu tam konektor 5.5x2.1?
Když bude v Z21 konektor 5.5x2.1, dostanu tam konektor 5.5x2.5?
Na varianty "Když bude v Z21 konektor 5.5x2.1, dostanu tam konektor 5.5x2.1?" a "Když bude v Z21 konektor 5.5x2.5, dostanu tam konektor 5.5x2.5?" se tedy neptám, to mi přijde jako hodně zbytečné.
Bedlisch
 
Příspěvky: 329
Registrován: úte 09 lis, 2010 8:43 pm
Bydliště: Liberec

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod Brejla » pát 10 dub, 2020 4:36 pm

Ondra.M píše:Zdravím,
potřeboval bych radu ohledně napájení centrály z21 start (bílá ze startsetu). Nevím jaký typ konektoru ze zdroje se zastrkává do z21čky, jestli 5,5x2,1 nebo 5,5x2,5. Původní zdroj nemám a vstup do centrály nedokážu tak přesně změřit. Zastrčit tam jdou oba dva typy konektoru. Máte někdo zkušenosti s dokoupením neoriginálního zdroje?

Předem děkuji

Obrázek


Pokud tam jde zasunout 5x2,1 tak neváhej a použij tento rozměr. Určitě bude mít menší přechodový odpor než 5x2,5 , který bude volný.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod Ondra.M » pát 10 dub, 2020 5:15 pm

Díky za radu :)
Přiznávám že mě to mohlo napadnout a mohl si to logicky odvodit. Každopádně už je objednaný ten správný.
H0, V-VI.epocha, digitál - Roco z21 . . . . Instagram: @mck_model_railway
Ondra.M
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 13 led, 2019 5:01 pm
Bydliště: Jihlava

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod MiG » pát 10 dub, 2020 6:59 pm

Bedlisch píše:Kontrolní otázka, vlastně dvě:
Když bude v Z21 konektor 5.5x2.5, dostanu tam konektor 5.5x2.1?

Záleží na provedení středního kontaktu. Trubka ne (černý), kleština nejspíš ano (ten žlutý).

Bedlisch píše:Kontrolní otázka, vlastně dvě:
Když bude v Z21 konektor 5.5x2.1, dostanu tam konektor 5.5x2.5?

Vždy. Jen kontakt nebude dobrý, jak píše i Brejla.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

DCC centrála Z21 Programovací kolej

Příspěvekod jnh » čtv 12 led, 2023 7:19 am

Dobrý den pánové,

znáte někdo odpověď na otázku, proč černá Z21 při programování na programovací koleji pomocí relé úplně odpojí hlavní kolej? Představoval bych si, že při normálním provozu je programovací kolej spojená s hlavní kolejí a při programování se programovací pakety budou posílat jen do programovací koleje a hlavní zůstane v provozu.

Chovají se stejně jak Z21 všechny centrály a nebo některá funguje dle mé představy?

Dík, Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod sidlo » čtv 12 led, 2023 8:07 am

Např.:
NanoX - odpojuje provozní kolej
DR5000 - neodpojuje provozní kolej
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC centrála Z21 Programovací kolej

Příspěvekod zdeno » čtv 12 led, 2023 8:13 am

jnh píše:Chovají se stejně jak Z21 všechny centrály a nebo některá funguje dle mé představy ?

Jen malo central ma uplne oddelenou hlavni kolej od programovaci.
Ono to vyzaduje samostany procesor. Takze proto se odpojuje hlavni kolej, je snaha usetrit.
I kdyz to relatko je mozna drazsi nez jeden procesor.
---
Pokud vim, tak jen Centrbox umoznuje jezdit na hlavni koleji a zaroven programovat loko.
Ale mozno se mylim.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod jnh » čtv 12 led, 2023 8:18 am

Díky za odpovědi, ano, rozumím. Moje představa, jak by to mělo fungovat je v zásadě správná. Mám obrovský problém s tím, že hledám co nejdokonalejší výrobky v době, která přeje spíše levným krámům.
Jirka
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: DCC centrála Z21 Programovací kolej

Příspěvekod fulda » čtv 12 led, 2023 10:04 am

jnh píše:Dobrý den pánové,

znáte někdo odpověď na otázku, proč černá Z21 při programování na programovací koleji pomocí relé úplně odpojí hlavní kolej? Představoval bych si, že při normálním provozu je programovací kolej spojená s hlavní kolejí a při programování se programovací pakety budou posílat jen do programovací koleje a hlavní zůstane v provozu.

Chovají se stejně jak Z21 všechny centrály a nebo některá funguje dle mé představy?

Dík, Jirka

Ahoj,

pokud by tě zajímala teorie, tak Lenz v minulosti definoval programovací kolej jako "bezpečnou" a vhodnou pro testování dekodérů. Proto proudová zatižitelnost nemá nikdy překročit 250 mA. Toto nastavení je bezpečné, ale někomu se zdá nepraktické. Většinou dražší centrály (Lenz LZV..., NanoY) tuto zásadu dodržují, naopak levější centrály (NanoX) přepínají budící elektroniku a tak v čase jízdy je na programovací koleji plný jízdní proud. Je to méně bezpečné, ale někomu to přijde praktické.

Stejně tak data v kolejích. Není problém generovat dva datové toky, ale Lenz doporučuje, aby bylo možné provozně přejít mezi hlavní a programovací kolejí, proto v čase běžného provozu mají být tyto datové toky synchronní. Zároveň, upozorňuje na to, že nějaké vozidlo může zůstat v místě, kdy propojuje hlavní kolej a kolej programovací, proto buď musí centrála tuto situaci bezpečně rozeznat, nebo neumožnit takovou kombinaci. Jako jedna z možností je uváděno generování Cut Out do hlavní koleje v čase, kdy na programovací koleji probíhá přepnutí dekodéru do programovacího režimu. Cut Out celkem bezpečně zabrání nechtěnému přepnutí dekodérů na hlavní koleji do servisního režimu.
Navíc existují režimy pro programování za provozu, proto požadavek na servisní programování a provoz zároveň nezní příliš logicky.

Tolik definice bezpečnosti podle Lenz. Jak zaznělo, některé kroky nejsou příliš oblíbené u uživatelů (tak je to s bezpečností často), takže frikulínské centrály nabízejí různé konfigurace podle toho, jak chtějí být uživatelsky přívětivé, respektive bezpečné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod D » čtv 12 led, 2023 10:30 am

jnh:
Nemožnost současné jízdy a programování na programovací koleji byl první zásadnější neduh centrály Z21, na který jsem po uvedení do provozu přišel a tenkrát napsal do článku o centrále. Samostatný výstup na programovací kolej bohužel neznamená nezávislý. Druhým možným problémem je plný zkratový proud na programovací koleji, pokud zrovna nezapisuje nebo nečte. Odnesl to už jeden zvukový dekodér.

Nejdříve jsme v klubu používali Z21 pro provoz. Kvůli potřebě programovat i během provozu jsem ji nakonec vyměnil za odemčenou z21 start a původní Z21 používáme nezávisle pouze pro programování a nahrávání zvuků.

Rozebral jsem centrálu a po letmém pohledu se zdá, že centrála má jen jeden zdroj DCC signálu i jeden koncový stupeň, takže se buď jezdí nebo programuje. Asi to zjednodušuje vnitřní zapojení, program v procesoru a možný problém dvou DCC při přejíždějí z tratě na programovací kolej. Když už byla otevřená, vyfotil jsem desku plošných spojů centrály Z21 a přidal obrázky do původního článku: Z21 – DPS.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: DCC centrála Z21 Programovací kolej

Příspěvekod zdeno » čtv 12 led, 2023 10:45 am

fulda píše:Tolik definice bezpečnosti podle Lenz. Jak zaznělo, některé kroky nejsou příliš oblíbené u uživatelů (tak je to s bezpečností často), takže frikulínské centrály nabízejí různé konfigurace podle toho, jak chtějí být uživatelsky přívětivé, respektive bezpečné.

Je to tak, aj mne mnozi vycitaji, ze musi pripojovat programovaci kolej na extra vyvody.
Neuvedomuji si, ze tyto vyvody jsou chranene a neposkodi se dekoder pri chybnem zapojeni.
https://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2018050002
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod HonzaM » čtv 12 led, 2023 11:33 am

DR5000 má samostatné vývody na programovací kolej s omezeným proudem, ale nevypíná při programování hlavní kolejový výstup. Programovací kolej ale samozřejmě nelze používat pro normální provoz.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod sidlo » čtv 12 led, 2023 12:11 pm

D píše:Nejdříve jsme v klubu používali Z21 pro provoz. Kvůli potřebě programovat i během provozu jsem ji nakonec vyměnil za odemčenou z21 start a původní Z21 používáme nezávisle pouze pro programování a nahrávání zvuků.

Souhlas, právě pro klubový provoz se možnost současného běžného provozu a programování žádoucí. Po Vánocích, kdy se sejdou děti a chtějí pochlubit s novým vozovým parkem, tak většina jezdí na kolejišti a novinky se na hrávají do databáze JMRI DecoderPro a nastavují adresy. Používáme DR5000.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod jnh » čtv 12 led, 2023 12:15 pm

Také souhlasím, i když jsem doma sám a mám kolejiště 2x1m. Jen nevím, zda koupit druhou černou Z21 a nebo DR5000.
Uživatelský avatar
jnh
 
Příspěvky: 43
Registrován: pon 20 pro, 2021 9:53 pm
Bydliště: Praha 9

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod HonzaM » čtv 12 led, 2023 1:00 pm

Sice to nespadá do tohoto vlákna, ale pro úplnost - samostatný výstup pro programování má také například centrála Digitrax DCS200 (zřejmě i ostatní centrály Digitrax). Má na programovacím výstupu omezený výstupní proud a programovat lze i během provozu.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: BohousP a 11 návštevníků