DCC centrála Z21

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod A2C » pát 06 čer, 2014 7:52 pm

práve o tom hovorím :) defakto je to ako prechádzanie z boostra na booster, takže sa divím ak to nie je možné, v každom prípade už to niekto skúšal?
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod mpinta » pát 06 čer, 2014 9:33 pm

A2C píše:Neviete niekto či sa medzi programovaciou koľajou a hlavnou traťou dá prechádzať ako medzi izolovanými úsekmi? teda či môžem programovaciu koľaj zapojiť do koľajiska.

ďakujem

Pochopil jsem otázku obecně. Takže upřesním. Centrála Lenz LV100 (LZV100) při zapnutí programovacího výstupu (P-Q) odpojí sběrnici J-K, tedy běžnou část kolejí. Takže tam to určitě nejde.
Byla-li otázka pouze pro Z21, pak se omlouvám. Jak to má uděláno Roco Z21, netuším.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod busta » sob 07 čer, 2014 7:41 pm

Obe koľaje sú napájané súbežne. Nezávisle sa dá jazdiť na hlavnej koľaji a na programovacej nastavovať - programovať. Ešte pri nižších verziách pri programovaní sa odpojilo napätie na hlavej trati. Je to presne ako A2C uvádzaš 2 boostre.
busta
 
Příspěvky: 100
Registrován: stř 05 led, 2011 8:13 pm
Bydliště: Gbelce

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod romino » ned 08 čer, 2014 12:48 pm

Vie mi niekto poradit ako spojit centralu Z21 a TrainController verzia 7? Vo verzii 8 uz je Z21 v zozname zariadeni, ale v 7 nie. Da sa nejakym sposobom doinstalovat aj do verzie 7, alebo je nutny prechod na verziu 8?
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod fulda » ned 08 čer, 2014 3:41 pm

busta píše:Obe koľaje sú napájané súbežne. Nezávisle sa dá jazdiť na hlavnej koľaji a na programovacej nastavovať - programovať. Ešte pri nižších verziách pri programovaní sa odpojilo napätie na hlavej trati. Je to presne ako A2C uvádzaš 2 boostre.

Mimochodem - společné napájení programovací koleje plným trakčním proudem je poměrně zásadní nedostatek levnějších systémů.
Pokud třeba osadíte novej dekodér, tak se doporučuje ho nejprve postavit na programovací kolej, ta se má odpojovat při proudu 250mA, takže je reálná šance, že v případě že je dekodér zapojenej nějak špatně, tak přežije delší dobu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod A2C » ned 08 čer, 2014 5:22 pm

Teraz nerozumiem Fulda, berieš to tak ako že Z21 je lacnejší systém, alebo že Z21 má oddelené napájanie?
ČSD ep.IIb + III-IVa + ŽSR. H0, H0e
Z21, Profi-Boss, Multimouse
Uživatelský avatar
A2C
 
Příspěvky: 1669
Registrován: čtv 21 led, 2010 10:32 am
Bydliště: Bratislava, Dúbravka

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod fulda » ned 08 čer, 2014 6:20 pm

A2C píše:Teraz nerozumiem Fulda, berieš to tak ako že Z21 je lacnejší systém, alebo že Z21 má oddelené napájanie?

Beru to tak, že se Z21 chová jako levnější systémy, což mne překvapuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » pon 09 čer, 2014 9:57 am

fulda píše:Beru to tak, že se Z21 chová jako levnější systémy, což mne překvapuje.

asi tak, ja jsem to napsal uz prednedavnem, ze to je hrackoidni a nedodelane.
Pocitam ale s tim, ze se to bude masivne upgradovat a to by mohlo pomoci s napravou na poradnou centralu. Ale ten cas bude asi dlouhy.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod radeksindy » úte 10 čer, 2014 8:25 am

Můžu se zeptat odkud pochází informace, že by snad Z21 v programovacím režimu na programovací koleji mohlo být více než 250mA? Nebo, že by tam měl být extra zesilovač pro programovací kolej? Pokud je mi známo, tak výstup je přepínaný automaticky mezi mezi programovacím obvodem a normálním zesilovačem. Pokud tedy není požadována programovací úloha, tak je programovací koleji připojena ke stejnému zesilovači jako výstup do kolejí. Zcela stejně funguje i IBX.
radeksindy
 
Příspěvky: 2514
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod drobecoct » úte 10 čer, 2014 1:31 pm

zdeno píše:
fulda píše:Beru to tak, že se Z21 chová jako levnější systémy, což mne překvapuje.

asi tak, ja jsem to napsal uz prednedavnem, ze to je hrackoidni a nedodelane.
Pocitam ale s tim, ze se to bude masivne upgradovat a to by mohlo pomoci s napravou na poradnou centralu. Ale ten cas bude asi dlouhy.

Akurát že hračkoidná a nedorobená Z21 s najnovšiou verziu firmware (1.24) bez akýchkoľvek problémov funguje s ovládačom Digitrax DT402 až po funkcie F28, čo sa rozhodne nedá povedať o hand-made ovládačoch "made in Zdeno". Nič proti nikomu, ale potrebujem používať výrobky, ktoré sú medzi sebou maximálne kompatibilné.
drobecoct
 
Příspěvky: 64
Registrován: čtv 23 úno, 2012 10:14 am
Bydliště: Považská Bystrica

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod zdeno » úte 10 čer, 2014 2:53 pm

drobecoct píše:Akurát že hračkoidná a nedorobená Z21 s najnovšiou verziu firmware (1.24) bez akýchkoľvek problémov funguje s ovládačom Digitrax DT402 až po funkcie F28, čo sa rozhodne nedá povedať o hand-made ovládačoch "made in Zdeno". Nič proti nikomu, ale potrebujem používať výrobky, ktoré sú medzi sebou maximálne kompatibilné.

Ty kompatibilita, vis vubec co to je ?? Proc se do mne navazis za neschopnost ROCO ??
Vsechny moje ovladace podporuji normu Digitrax, kdezto centrala Z21 podporovala Uhlebrock pakety A3 a D4, coz je trosku mimo kompatibilitu LocoNet norem.
To, ze nasledne to Roco upgradem napravila je ukazkou hrackoidnosti a nedorobenosti.
Jinak ovladac Oto s centralou Z21 upgrade 1.24 byl odzkouseny a funguji normalne vsechny funkce.
---
Na rozdil od Z21 se moje centrala testuje uz tri roky a ze tam tech chyb bylo pozehnane, ale ted je uz v poradku a je konkurence schopna.
Pokud testovani Z21 Roco zanedbalo, urcite to neni moje chyba.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3012
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod romino » úte 10 čer, 2014 4:10 pm

Vratim sa k tomu spojeniu Z21 a TC7. Kedze odpoved tu nebola ziadna a na podpore Freiwalda a aj Roco som nasiel len ze je podporovana az od TC v 8 a odporucaju upgrade na vysiu verziu (samozrejme ze za mierny poplatok), skusim to s inej strany.
Vie mi niekto kto vlastni Z21 a lubovolny LI modul (spojenie XpresNet a PC), je jedno ci original Lenz, doma skladane GenLi na seriovy port alebo USB alebo iny, vyskusat ci bude fungovat taketo pripojenie. Teda pripojit Z21 cez XpresNet a prevodnik k PC a v TC sa potom ako zariadenie vyberie LI modul.
Totizto okrem problemu s pripojenim k TC 7 riesime este problem pripojenia detektorov obsadenia, ktore su na S88 a Z21 tuto zbernicu tak isto nema. Ak by sa dala pripojit cez LI, mohol by sa poskladat GenLi s S88 a vyriesili by sa obidva problemy naraz. Bohuzial ja to nemam ako vyskusat nakolko nemam GenLi.

Dakujem
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod drobecoct » úte 10 čer, 2014 5:13 pm

zdeno píše:
drobecoct píše:Akurát že hračkoidná a nedorobená Z21 s najnovšiou verziu firmware (1.24) bez akýchkoľvek problémov funguje s ovládačom Digitrax DT402 až po funkcie F28, čo sa rozhodne nedá povedať o hand-made ovládačoch "made in Zdeno". Nič proti nikomu, ale potrebujem používať výrobky, ktoré sú medzi sebou maximálne kompatibilné.

Ty kompatibilita, vis vubec co to je ?? Proc se do mne navazis za neschopnost ROCO ??
Vsechny moje ovladace podporuji normu Digitrax, kdezto centrala Z21 podporovala Uhlebrock pakety A3 a D4, coz je trosku mimo kompatibilitu LocoNet norem.
To, ze nasledne to Roco upgradem napravila je ukazkou hrackoidnosti a nedorobenosti.
Jinak ovladac Oto s centralou Z21 upgrade 1.24 byl odzkouseny a funguji normalne vsechny funkce.
---
Na rozdil od Z21 se moje centrala testuje uz tri roky a ze tam tech chyb bylo pozehnane, ale ted je uz v poradku a je konkurence schopna.
Pokud testovani Z21 Roco zanedbalo, urcite to neni moje chyba.

Kto sa zas do koho naváža? Presne som vedel, že budeš takto reagovať, je to pre teba typické. Ja sa do nikoho nenavážam, len konštatujem pohľad uživateľa. Ovládač Oto so Z21 a najnovším FW 1.24 určite správne nefunguje, videl som to na vlastné oči, blbne tam ovládanie funkcií F13 a vyššie. Ešte som zvedavý, čo na to povie centrála Digitrax DCS100.
drobecoct
 
Příspěvky: 64
Registrován: čtv 23 úno, 2012 10:14 am
Bydliště: Považská Bystrica

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod fulda » úte 10 čer, 2014 6:49 pm

romino píše:Vratim sa k tomu spojeniu Z21 a TC7. Kedze odpoved tu nebola ziadna a na podpore Freiwalda a aj Roco som nasiel len ze je podporovana az od TC v 8 a odporucaju upgrade na vysiu verziu (samozrejme ze za mierny poplatok), skusim to s inej strany.
Vie mi niekto kto vlastni Z21 a lubovolny LI modul (spojenie XpresNet a PC), je jedno ci original Lenz, doma skladane GenLi na seriovy port alebo USB alebo iny, vyskusat ci bude fungovat taketo pripojenie. Teda pripojit Z21 cez XpresNet a prevodnik k PC a v TC sa potom ako zariadenie vyberie LI modul.
Totizto okrem problemu s pripojenim k TC 7 riesime este problem pripojenia detektorov obsadenia, ktore su na S88 a Z21 tuto zbernicu tak isto nema. Ak by sa dala pripojit cez LI, mohol by sa poskladat GenLi s S88 a vyriesili by sa obidva problemy naraz. Bohuzial ja to nemam ako vyskusat nakolko nemam GenLi.

To fungovat myslím bude celkem v pohodě, ale není moc velkej důvod to dělat.
Ona Z21 má takovou docela slabou vazbu mezi těma sběrnicema, takže jí tím degraduješ na schopnosti odpovídající MultiMAUS nebo tak něco A v tom případě není potřeba (IMHO) investovat tolik peněz.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC centrála Z21

Příspěvekod Jojo » úte 10 čer, 2014 7:02 pm

fulda píše:
romino píše:Vratim sa k tomu spojeniu Z21 a TC7. Kedze odpoved tu nebola ziadna a na podpore Freiwalda a aj Roco som nasiel len ze je podporovana az od TC v 8 a odporucaju upgrade na vysiu verziu (samozrejme ze za mierny poplatok), skusim to s inej strany.
Vie mi niekto kto vlastni Z21 a lubovolny LI modul (spojenie XpresNet a PC), je jedno ci original Lenz, doma skladane GenLi na seriovy port alebo USB alebo iny, vyskusat ci bude fungovat taketo pripojenie. Teda pripojit Z21 cez XpresNet a prevodnik k PC a v TC sa potom ako zariadenie vyberie LI modul.
Totizto okrem problemu s pripojenim k TC 7 riesime este problem pripojenia detektorov obsadenia, ktore su na S88 a Z21 tuto zbernicu tak isto nema. Ak by sa dala pripojit cez LI, mohol by sa poskladat GenLi s S88 a vyriesili by sa obidva problemy naraz. Bohuzial ja to nemam ako vyskusat nakolko nemam GenLi.

To fungovat myslím bude celkem v pohodě, ale není moc velkej důvod to dělat.
Ona Z21 má takovou docela slabou vazbu mezi těma sběrnicema, takže jí tím degraduješ na schopnosti odpovídající MultiMAUS nebo tak něco A v tom případě není potřeba (IMHO) investovat tolik peněz.


Degraduješ ju. Ako Fulda písal.
Ked chceš požičiam ti Gen Li USB/ Com/ mam .
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků