Zapojení více S88 z DCCkoleje

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Zapojení více S88 z DCCkoleje

Příspěvekod otompotom » stř 11 led, 2012 11:08 am

Ahoj jak to tady tak pročítám tak zjišťuji že H.centrála a další věci jsou bez podpory, protože H-centrálu mám a mám i dva moduly S88 tak se chci zeptat jak je to s jejich napájením když je zapojím za sebe. Koukal jsem že fulda,před kterým se hluboce klaním, má na stránkách S88 s extra napájením tak teď nevím co dál. Předělat H-centrálu na nanox od fuldy a stejně i S88 nebo se to dá použít tak jak to je. Pokud to takto zapojím zbude mi energie i na ostatní :shock:

Chápu že mám obvykle asi hloupé dotazy ale to jsem celý já :D .

Děkuji
otompotom
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 09 zář, 2009 6:56 pm
Bydliště: Moravany

Re: Zapojení více S88 z DCCkoleje

Příspěvekod cernos » stř 11 led, 2012 11:35 am

Pokud koukám na schéma S88 z DCCKolejí, který mám i já doma, a na schéma od Jindry, tak tam stačí jen doletovat kablík (konektor) k napájení. A napájet by to mělo jít buď z Jindorovo NanoX nebo externím 5V zdrojem (pokud máš jen H-centrálu)? Myslím si to dobře?
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: Zapojení více S88 z DCCkoleje

Příspěvekod fulda » stř 11 led, 2012 11:54 am

Pro dva moduly nedělej nic. Jak je napsáno v mojem doprovodném textu - to druhé napájení se používá v případě, že počty modulů jsou v desítkách a jejich vzdálenost v "kilometrech" (kilometry jsou ftip)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zapojení více S88 z DCCkoleje

Příspěvekod otompotom » stř 11 led, 2012 12:02 pm

Aha tak to jsem se vylekal zbytečně, ano mám H-centrálu.

Díky moc.
otompotom
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 09 zář, 2009 6:56 pm
Bydliště: Moravany

Re: Zapojení více S88 z DCCkoleje

Příspěvekod Houmr » stř 11 led, 2012 2:37 pm

Já mám zapojený plný počet S88 za sebou u Hcentrály, tedy 16ks, bez problémů s napájením, vše šlape.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Zapojení více S88 z DCCkoleje

Příspěvekod otompotom » stř 11 led, 2012 2:45 pm

Ahoj tak to je v pohodě, škoda že kluci z DCCkoleje na to asi nemají čas.
otompotom
 
Příspěvky: 45
Registrován: stř 09 zář, 2009 6:56 pm
Bydliště: Moravany

pokračování zamčeného vlákna DCC

Příspěvekod sidlo » sob 29 lis, 2014 9:42 am

Bohužel vlákno DCC viewtopic.php?f=43&t=5350 je zamčené, chápu důvody. Proto zneužiju jiné vlákno, abych mohl pokračovat.

Od zdeno viewtopic.php?f=43&t=5350&start=75#p160395
to nejde, protoze to ma rozdilne klidove stavy


Přeložil jsem si to takto: Původní řešení s měřícím transformátorem bylo navrženo pro Loconet. Odborník to umí naroubovat i na S88. Tím ale vznikne poměrně komplikované zapojení. Proto bude řešení se snímáním úbytků napětí na diodách pro S88 lepší.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: pokračování zamčeného vlákna DCC

Příspěvekod zdeno » sob 29 lis, 2014 10:12 am

sidlo píše:Od zdeno viewtopic.php?f=43&t=5350&start=75#p160395
to nejde, protoze to ma rozdilne klidove stavy

Přeložil jsem si to takto: Původní řešení s měřícím transformátorem bylo navrženo pro Loconet. Odborník to umí naroubovat i na S88. Tím ale vznikne poměrně komplikované zapojení. Proto bude řešení se snímáním úbytků napětí na diodách pro S88 lepší.

V tomto pripade souhlasim. Ma to dve dost velke nevyhody :
1/ ubytek napeti, teda viditelne zpomaleni loko, hlavne v malych rychlostech, ale to se da osetrit pomoci BEMF.
2/ nespojita indikace, teda detekce se muze trefit do "0" a indikuje neobsazeni. Taky BEMF muze s detekci docela dobre zazmatkovat, protoze odpojuje odber proudu.
To se netyka analog indikace LED diodou, ale jen pocitacoveho zpracovani, kdy casy nad 5mS jsou pro procesory obludne velike.

PS taky RailCom vyzaduje odstaveni napajeni a to muze ovlivnit detekci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: pokračování zamčeného vlákna DCC

Příspěvekod sidlo » sob 29 lis, 2014 10:49 am

zdeno píše:... nespojita indikace ... pocitacoveho zpracovani ... taky RailCom vyzaduje odstaveni napajeni ...


To jsou pro mně důležité poznámky. Jsem ve fázi projektování a při realizaci bych se potom divil, že to nefunguje. Lokopin tady http://www.lokopin.wz.cz/digital/detektory.htm#DO navrhuje úpravu obvodu S88 změnou optočlenu a doplnění kondenzátorem. Nemám praktickou zkušenost, tak nevím jak moc funkce BEMF, RailCom atd. ovlivní spolehlivost detekce pomocí S88.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Zapojení více S88 z DCCkoleje

Příspěvekod BohousP » sob 29 lis, 2014 10:54 am

Problémy, které zde uvádí Zdeno, se dají (částečně, ale z velké části) řešit:

1/ ubytek napeti, teda viditelne zpomaleni loko, hlavne v malych rychlostech, ale to se da osetrit pomoci BEMF.
Tady je možné změny napětí mezi úseky vyřešit tak, že VŠECHNY úseky budeš napájet přes Graetze, i ty, kde nebude (možná jen dočasně) použitá detekce obsazení. Srovná se tím napětí, navíc v budoucnosti lze lehce rozšířit počet vyhodnocovaných bloků. Lze využít bloky po 4 Graetzových můstcích viz http://www.fucik.name/masinky/zv/#DETECT, odpory ani optočleny není nutné osazovat.
2.) nespojitá detekce je diskutabilní. Teoreticky to nastat může, ale při opakovaném čtení je to už daleko menší pravděpodobnost. Proti krátkodobým náhodným stavům může pomoct použití optronu s antiparalelními LED ("svítí" při obou polaritách), proti zákmitům zase výstupní kondenzátor. Blíže u Martina Pinty http://lokopin.wz.cz/digital/detektory.htm#DO. Vhodné typy optronů PC844 (KP30400A) - čtyřnásobný, PC824 - dvojitý, PC814 (K30101B) - jednoduchý.
Pro eliminaci odpojování odběru mašin může pomoct použití přemostěných náprav odporovým lakem na vagonech, případně jejich osvětlení. Pokud je lokomotiva samotná, je to horší (ten odporový lak lze aplikovat asi i tady, ale to už je zvrácenost :D ...).
Edit: Než jsem to dopsal, kolega Sidlo mne předběhl v citaci Lokopina :P.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2921
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Zapojení více S88 z DCCkoleje

Příspěvekod zdeno » sob 29 lis, 2014 11:25 am

ja bych to definoval asi tak, ze potrebujeme setrvacnost asi 100-200mS, aby se vykryly vypadky napajeni pri pouziti BEMF a RailCom.
Radsi jsem napisal vice, aby se mohl pouzivat i rezim 0, teda ovladani analogove loko na DCC.
---
Pokud se to takto definuje tak je to otazka integracniho RC clenu o case asi 500mS. Teda R x C = 0,5 pozadovane hodnoty. Napriklad 0.0001F x 10 000ohmu = 1S.
To je vsak jen velmi hruba specifikace, protoze zapominame na svod kondenzatoru a vstupni odpor nasledujiciho obvodu. Idealni reseni by byl monostabilni obvod o delce impulsu vetsi, nez je nejdelsi vypadek napajeni (100mS). To se da zabezpecit i programove, jen by se tam ten procesor musel dat, nebo vyuzit ten, co vyhodnocuje data ze sbernice S88.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

teoretizování nad detekcí obsazení

Příspěvekod fulda » sob 29 lis, 2014 1:30 pm

BohousP píše:2.) nespojitá detekce je diskutabilní. Teoreticky to nastat může, ale při opakovaném čtení je to už daleko menší pravděpodobnost.

Už i ty Bohouši?

Takže - Na vstupu S88 je jako náhodou R-S klopný obvod, protože jedoucí mašinka mimo jiné celkem dost drncá, takže by té nespojitosti bylo vc než dost.

Koho zajmají detektory založené na měřcích transformátorech, tak jich mám pár po kapsách. všechny celkem složité ve srovnání s gretzem.

Použiju obrázek detektorů založených na úbytku napětí. Všimněte si, že první je jen na dvě diody, ale zase má společnou zem s centrálou (to je vhodné do detektorů, které používají RS, protože je oddělená sběrnice a zároveň je detektor z koleje napájen). Druhej model je opticky oddělenej, ale používá 4 diody.

Další možnost je to Zdenovo trafo, to se dá udělat docela elegantně (viz následující obrázek). Optočlen musí bejt dvoudiodovej, nebo se musí vrátit ta bipolární dioda na začátek (1N4148). Bohužel je trochu dost nestabilní a přenáší do diod všeljaké proudové špičky. (ty se snaží zastavovat kondenzátor, ale není to stoprocentní)

Velice dobrej detektor je ten od Mike Boltona (poslední obrázek), ten je jen na jeden procházející drát, ale bohužel je trochu dost komplikovanej.

Jo a hezké povídání o detektorech je třeba TADY
Obrázek

detekce_tr.gif
detekce_tr.gif (3.39 KiB) Zobrazeno 6800 krát


BOD_merg.JPG
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Zapojení více S88 z DCCkoleje

Příspěvekod zdeno » sob 29 lis, 2014 3:03 pm

cetl jsem o tech jednodratovych toroidech pred roky na FREMO, bylo to dobre, akurat je problem, ze to je na modulovku a je to vhodne na pokazde jinou konfiguraci. Pro pevne kolejiste je to zbytecne slozite a drahe.
---
To dvojdiodove opto reseni je perfektni, presne podle meho gusta. Vyzkousim.
Podle mych zkusenosti neni problem bodove sejmuti obsazeni, ale liniove. Treba celou stanicni kolej, kde BEMF nebo RailCom muzou zablokovat sejmuti hodnot. Nebo naindukovane ruseni muze zpusobit falesne obsazeni.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3003
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: teoretizování nad detekcí obsazení

Příspěvekod sidlo » sob 29 lis, 2014 4:08 pm

fulda píše:Takže - Na vstupu S88 je jako náhodou R-S klopný obvod, protože jedoucí mašinka mimo jiné celkem dost drncá, takže by té nespojitosti bylo vc než dost.


Jak ten R-S klopný obvod zamezí falešné (ne)detekci při náhodném (nespojitém) odběru proudu?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Zapojení více S88 z DCCkoleje

Příspěvekod sidlo » pon 01 dub, 2019 7:39 am

Už jste někdo použil přídavné napájení modulů S88 na dlouhých kabelech? Jak jste to realizovali?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků