DCC programovadlo

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DCC programovadlo

Příspěvekod fulda » úte 06 pro, 2011 9:45 am

Ahoj,

dokončuju DCC programovadlo a jako tradičně když něco dokončuju, tak jsem zjistil, že bych to mohl udělat o něco lépe. Jenže zrovna u tohodle programovadla si nejsem jistej, jestli má cenu se s tím zabejvat, jestli to vlastně někoho zajímá.

O co vlastně jde? Je to samostatné programovadlo - normálně se dává do škatulky a nahoru se nalepuje kousek koleje. Postaví se na něj mašinka a programuje se. Programovadlo ovládá čtení i zápis v přímém i stránkovém režimu (v plném rozsahu 1024 CV), zobrazování i zadávání v desítkové soustavě i po bitech. Nemá žádné připojení k počítači a ani žádné skladiště na ukládání programovaných mašinek. Prostě takové jednoduché komfortní zařízení. Jo a komunikuje v češtině i s diakritikou :D

Pokud by se tenhle projekt někomu líbil a chtěl by si takové programovadlo postavit, tak udělám nějakou modernější verzi a jsem ochotnej zajistit vyleptání plošňáku, naprogramování procesoru a pomohu s oživením - za to bych chtěl fotky hotového zařízení. Tím pádem je pro mne ideální někdo z Prahy nebo okolí.
Rozhodně se mi nechce pro nikoho stavět celé zařízení.
Jo a pokud někoho zajímají ceny, tak náklady na materiál jsou cca 1000 korun, ale z toho 300 dělá cena displaye a klávesnice a tam se dá hodně ušetřit.

Obrázek těsně před dokončením:
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod vvitty » úte 06 pro, 2011 11:47 am

Displej a klavesnice se mi doma vali ;-)
Pokud mas nekde po ruce schema, idealne v necem co nactu do Protelu... plosnak si nakreslim i sam :-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod Jardax » úte 06 pro, 2011 12:03 pm

Mam v hlave neco podobneho, takze se klidne pridam.
Zjistil jsem pred par dny ze se mi doma vali hromada displeju, mimochodem ;)
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod fulda » úte 06 pro, 2011 12:12 pm

podklady mám v eagle, to snad přečteš, je to normální .sch
Vlastně bych ti rád poslal právě ten plošňák, protože to je to o co mi nejvíc jde.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod vvitty » úte 06 pro, 2011 12:23 pm

Ale jo, nakonec to muze byt klidne i tento plosnak.
Jen me napadlo me ze by se to dalo zakomponovat do nejake vhodne krabicky, aby to nebylo jen takhle na stole...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2626
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod Jardax » úte 06 pro, 2011 12:29 pm

Presne, uz v hlave probiram co maji v GM vystaveno vhodneho... ;)
"kalkulackovych" krabicek maji celkem dost, ale tam se nevejde kolej. S bateriovym prostorem by to bylo jeste lepsi.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod fulda » úte 06 pro, 2011 12:51 pm

Psal jsem že je to fotka PŘED dokončením (všimněte si, že tam schází jeden obvod a odpory susoší na stojáka, jak jsem to ladil). Já mám škatuli KP15, to je ta co trochu připomíná PMD-85

Jinak kdo nepochopil podstatu toho zařízení, tak je to vhodné pro někoho jako přenosné zařízení nebo třeba do obchodu, kde nechci vytvářet databázi lokomotiv, ale naopak naprogramovat lokomotivu někomu z ulice aniž bych zapínal PC nebo kolejiště.
Taky se to hodí jako doplněk pro lidi co mají ROCO sety a nemají programovací kolej, nemají možnost čtení a neradi převádějí dvojková čísla.
A možná i pro moduláře - mohu si programovat mašinky zatímco na kolejišti je čilej dopravní ruch.

Vlastně, když už jsem nakousnul ROCO set - dalo by se přidáním jednoho relátka udělat aby to dokázalo připnout jízdní kolej od roca a nebo jí to naopak odpojilo a připlo to samo sebe - jako taková externí programovací kolej. o by se někomu hodilo?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod Jardax » úte 06 pro, 2011 1:01 pm

To mne presne napadlo, ze s vhodnou upravou by se to dalo pripichnout i na externi kolej. V DDM napriklad prekopavame kolejiste a jednu z kusych koleji (hned na kraji panelu) chci vyuzit jako programovaci. Takze staci pridat konektor a pripichnu si tam cokoliv.
Nehlede na to, ze si nahoru nalepin Nkovou kolej a pak jsem prisne vzato v haji s jinym meritkem. Tedy ja ne, ale obecne vzato... ten sekundarni vystup by se hodil.
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod fulda » úte 06 pro, 2011 1:19 pm

He he, vezmeš jednu eNkovou a vedle ní nalepíš jednu Zetkovou do potřebné vzdálenosti a tím ti na to půjde postavit jak Z, N, tak TT (jedno kolo na N a druhé na vnitřní Z) tak H0 - ta bude pro změnu stát obkročmo vnější N a vnější Z :mrgreen: (není nad chytrou radu)
Nicméně nějaké rychlosvorky si tam nech pro případ že se rozhodneš programovat třeba vyhybkovej dekodér.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod Jardax » úte 06 pro, 2011 1:40 pm

Jasne, nebo si tam nalepim TTckove pruty a je to.
Ale presne takovy bastl bych radsi nedelal :D :D
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod fulda » úte 06 pro, 2011 2:24 pm

Ha, tak jsem volal na UPS kde je zásilka kterou mi vozí už od pátku. A hádejte kde je? Je v centrálním skladu, ačkoli od šesti od rána tvrdí že je v autě které mi jí veze a dorazí dnnes kolem druhé.

Takže až se budete rozhodovat koho si poslat pro smrt, tak je to rozhodně kurýr UPS.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod Jardax » úte 06 pro, 2011 2:36 pm

Hehehe, to je sranda... mne zrovna dneska volal kuryr, ze mi veze zasilku a nemuze to najit...
Az po chvili dohadovani jsme zjistili, ze mi nejaky pako poslalo zasilku na adresu kde uz leta nesidlime.
Este ze tam mam furt znamy ;)
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod fulda » úte 06 pro, 2011 7:56 pm

Tak jsem namaloval nové schéma a novej plošňák. Celé to leží tady.
Koukněte se na to a pokud se rozhodnete si postavit programovadlo, tak mi dejte vědět na SZ a já nechám udělat plošňáky.
Jdu ještě doladit software, něco se mi tam nezdá.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod Jardax » úte 06 pro, 2011 8:15 pm

eeee... konektory nejsou na zadni strane te planovane krabicky? Tedy myslim na tistaku? Je to delany do ty krabky, ne?
N scale a vsechno kolem 1/150
Uživatelský avatar
Jardax
 
Příspěvky: 159
Registrován: pon 09 bře, 2009 1:58 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC programovadlo

Příspěvekod fulda » úte 06 pro, 2011 8:22 pm

mno to je na zvážení, po pravdě v mojí škatuli je na krabici kulatej napájecí (panelová verze) a DCC je připojeno vnitřkem k tej koleji nahoře, display a klávesnice taky uvnitř. Takže jediné co stojí za řeč je to vyvedení DCC a jestli budeš lepit kolej na škatuli, tak stejně budeš potřebovat nějaké rozdvojení.

Nebo myslíš to nějak komponovat jako třeba roco zesilovač?? všechny konektory na jednu stranu? To nemá podle mojeho názoru moc přínos.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků