Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Martin HO » sob 26 lis, 2011 11:32 am

Podle manuálu ke zvukovému dekodéru V3.0/V3.5 je mapování funkcí rozděleno podle funkčních tlačítek, směru a druhu vždy do 3 CV.

Např. CV 147 je pro mapování světel vpředu, vzadu a přídavné funkční výstupy AUX1,AUX2,

CV 148 je pro mapování zapínání a vypínání zvuků, zrychlení, posunu,... ,

CV 149 pro mapování zvuků 1-16 (přesněji řečeno Soundslot 1 - 16)(bit 0-16),

vše pro tlačítko F1 a směr vpřed.

Zatímco popis CV 147 a 148 se mi zdá srozumítelný, přiřazení zvukům dle CV 149 nerozumím. Jak mám zjistit v kterém Soundslotu je který zvuk nahrán ? Chtěl bych si namapovat alespoň základní funkce jednotně jako u ostatních vozidel se zvukovým dekodérem, ale právě způsob přiřazení zvuků u ESU 3.5 bych potřeboval vysvětlit.

Děkuji předem !
Martin HO
 

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Houmr » ned 27 lis, 2011 9:24 am

No ono je to takové laborování, protože ESU nemá nikde napsáno pod jakou hodnotou který zvuk je. Je potřeba si ta CV načíst a pak si někam zapsat kde a pod jakým číslem co je.

Příklad:

První řada CV:
CV130,133 - Fo pro směr dopředu, dozadu
CV136,139 - F1 pro směr dopředu dozadu
CV142,145 - F2 pro směr dopředu dozadu
atd.
Jsem načetl pod hodnoty (mohou se lišit mašina od mašiny)
1- akcelerace
2- posun
4 - Start stroje to bývá stejné
8 - shift mode to jsem nějak nepochopil
16- dynamo u parních
32-doplerův jev
64- ztlumit zvuk
128- záchranná brzda

A pak u druhé řady CV:
CV131,134 - Fo pro směr dopředu, dozadu
CV137,140 - F1 pro směr dopředu dozadu
CV143,146 - F2 pro směr dopředu dozadu

1-houkačka dlouhá
2-zvon
3-spřáhlo
4-odkalovač
5-houkačka krátká
atd.

Pokud nemůžeš načítat CV nezbývá než zkusmo třeba do CV pro stání zadávat hodnoty a na papírek si vypsat co mašina zrovna dělá.
U první řady to jsou hodnoty - 1,2,4,8,16,32,64,128
U druhé řady to jsou hodnoty 1,2,3,4,5,6,7 někdy až 15
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Martin HO » ned 27 lis, 2011 9:48 am

Honzo moc děkuji za odpověď. (SZ)
Martin HO
 

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod miroslav lengyel » pon 28 lis, 2011 7:52 am

Vašku,to jsou věci co? :D Já se s tím taky pral jak blázen a stejně se mi u jedné mašiny nepovedlo,aby přestala automaticky houkat při rozjezdu. :lol: Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Martin HO » pon 28 lis, 2011 10:57 am

A pak že je DCC jednodušší než analog. Stačí se začíst do tohoto vlákna a člověk žasne, jaké jsou s tím nečekané problémy.
Martin HO
 

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Ferda » pon 28 lis, 2011 11:06 am

Já myslel, že se tu řeší problémy se zvukem!

Tak tyhle v analogu určitě nemají :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Martin HO » pon 28 lis, 2011 11:11 am

I v analogu lze zvuk (s jistým omezením).

Ale tady je to o nízké úrovni manuálů (slušně řečeno) a taky o nekvalitní výrobě některých dekodérů nebo originálních tištěných spojích ve vozidlech.

Taktéž neschopnost ROCO Mause číst hodnoty CV je zarážející.
Martin HO
 

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Martin HO » úte 29 lis, 2011 1:45 pm

miroslav lengyel píše:Vašku,to jsou věci co? :D Já se s tím taky pral jak blázen a stejně se mi u jedné mašiny nepovedlo,aby přestala automaticky houkat při rozjezdu. :lol: Míra

Míro, s jakými CZ může rozjezd souviset ? Napadá mě zrychlení (CV 3), či rozjezdové napětí (CV2), nic jiného mi nenapadá. Vypadá to, jako bys nechtěně do nějakého takového CV přidal příslušný zvuk.
Já, když jsem podle Houmrovo rady začal zkoušet přiřazení zvuků k jiným funkcím, tak jsem (neuvědomuje si správně funkce tlačítek v tomto režimu) k funkci zapnout/vypnout zvuk přidal zvuk kukačky. Takže jakmile jsem zapnul zvuk Brejlovec silně zakukal a současně začal startovat zvuk. Ale tam jsem věděl pod kterým F tlačítkem start/stop motoru je. Jen přijít na to, u kterého CV je ta houkačka omylem přidaná. Pak by jen stačilo příslušný zvuk pod tím CV vyvolat a smazat ho, jak výše hezky píše Houmr. Zrychlení zap/vyp je pod bitem 1 CV 130-229


Možná by také stálo za to "kontrolně" přepsat ta CV, protože když by tam bylo ještš něco jiného, tak by hodnota CV měla být jiná ???


Chce to mít možnost přečíst si hodnoty CV ( a nejen do 255). To by možná byl člověk chytřejší.
Martin HO
 

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Houmr » úte 29 lis, 2011 3:09 pm

Celkem nejjednodušší, ale zdlouhavější je dát do všech zvukových CV hodnotu - 0
A pak jen do jednoho zadávat postupně všechny možné hodonoty a hned budeš vědět co a pod jakou hodnotou se skrývá.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Jojo » úte 29 lis, 2011 4:01 pm

ESU3.5 nemá podla mna hodnoty viac ako 255. Ono je nalepšie podla mna načítat hodnoty pred resetom a to pomocou PC. Ja používam H centrala + prevodník bud na COM ,alebo USB. Ináč to musí byt dost umorná práca. To ,že po resete sa nastavia ako chcu ma dost tiež prekvapilo, písal som poznatok, ale ked som vratil načítané nastavenia potom sa už dá hladat dalej. Samozrejme navod tomu nezodpoveda.
Ja osobne som brzdenie v mojich podmienkach nedocielil. :o Ale so ZIMO problem nemám. :!: Podla mna je problem v nastavení prahu citlovost brzdenia tu /CV64 max 64/ ich verzia 4.0 má až 255 ZIMO tiež 255. :?:
Dalej som sa nedostal a vymenil som ESU 3.5 za ZIMO. Aj ked to ESU mi neda pokoj. Nebolo by možne napr. dostat len fw/4.0/ bez zvukov do verzia 3.5 aby bolo možné nastavit CV 64 až na 255, :roll: :roll: :roll:
Len nápad.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 30 lis, 2011 9:51 am

[quote="Martin HO"][Míro, s jakými CZ může rozjezd souviset ? Napadá mě zrychlení (CV 3), či rozjezdové napětí (CV2), nic jiného mi nenapadá. Vypadá to, jako bys nechtěně do nějakého takového CV přidal příslušný zvuk.

Vašku,vtip je v tom,že já nikam žádný zvuk nepřidal,nýbrž jsem ho obdržel takto již z výroby a nemůžu se ho zbavit. :D Je to origo zvuk od FLM a zarážející je,že to nastavují snad pro každou mašinu jinak. :lol:
BR 39-mašina houkne před rozjezdem sama,ale jen poprvé.Pak můžeš jezdit sem tam a pokud mezitím nepřepneš na jinou a nevrátíš se zpět tak je ticho a houká jen když ty chceš.BR 77-tam se mi povedlo se toho houkání zbavit tím,že jsem do CV 178 respektive 181 zadal jiné hodnoty.BR 13(původně byl dekoš v BR 76) prostě houká a houká a houká ať dělám co dělám.Už jsem proklepl všecha CV,která jsou popsána v návodu a prostě vzdoruje,mrcha jedna. :lol: Naštěstí s ní nešíbuju,tahá spěšňák,takže si sama houkne jen při rozjezdu a pak je klid. :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Martin HO » stř 30 lis, 2011 12:49 pm

Tak to jsem teda nějak nepostřehl. A co na to výrobce ? Také žádný podrobnější manuál zejména ve vztahu ke zvukům a funkcím ?
Martin HO
 

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Houmr » stř 30 lis, 2011 3:04 pm

miroslav lengyel píše:Vašku,vtip je v tom,že já nikam žádný zvuk nepřidal,nýbrž jsem ho obdržel takto již z výroby a nemůžu se ho zbavit. :D Je to origo zvuk od FLM a zarážející je,že to nastavují snad pro každou mašinu jinak. :lol:
BR 39-mašina houkne před rozjezdem sama,ale jen poprvé.Pak můžeš jezdit sem tam a pokud mezitím nepřepneš na jinou a nevrátíš se zpět tak je ticho a houká jen když ty chceš.BR 77-tam se mi povedlo se toho houkání zbavit tím,že jsem do CV 178 respektive 181 zadal jiné hodnoty.BR 13(původně byl dekoš v BR 76) prostě houká a houká a houká ať dělám co dělám.Už jsem proklepl všecha CV,která jsou popsána v návodu a prostě vzdoruje,mrcha jedna. :lol: Naštěstí s ní nešíbuju,tahá spěšňák,takže si sama houkne jen při rozjezdu a pak je klid. :mrgreen:

Tady bych to už tipoval na uložení zvuku při nahrávání do dekodéru, asi by jsi musel navštívit někoho kdo má programátor od ESU a podívat se kde je ten zvuk vložen, protože pokud to nereaguje na CV 136,139, nebo 137,140 vše na hodnotě 0, která se týkají rozjezdu, tak pak už mne napadá jen to uložení při nahrání zvuku.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Dancer » sob 06 úno, 2016 6:43 pm

Zdravím. Mám na Vás dotaz. Koupil jsem od modeláře ESU 3,5 z Bardotky kde byly nahrané nějaké zvuky. Je možné že po resetu (CV8) se smazaly, nebo se přeply do továrních? Například na pozici 9 bylo nádražní hlášení a po resetu nic není? Dá se někde stáhnout český manuál?

Děkuji Vám.
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Re: Mapování funkcí ESU 3.5 (Brejlovec ROCO)

Příspěvekod Dancer » ned 20 bře, 2016 2:24 am

Tak jsem pokročil dále. Už vím, že se po resetu se asi ztratila vazba tlačítko a příslušné místo v paměti. Mohl by jste mi někdo zjednodušeně vysvětlit, jakým způsobem nastavit onu vazbu :?: Zkusil jsem v programu decoderpro stáhnout nastavení všech CV z jiné mašiny a nahrát to této zmiňované a najednou jsem uslyšel i zvuky páry (zajímavé) :|
TT, centrála DR5000, sw- Traincontroller 7 gold
Dancer
 
Příspěvky: 162
Registrován: sob 28 črc, 2012 6:58 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 45 návštevníků