DCC-napětí

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC-napětí

Příspěvekod BohousP » ned 06 dub, 2014 5:03 pm

Jirka_US píše:http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=43&t=5462&start=120
Ono je to trochu složitější. J-K je jednoznačně označováno DCC napětí. To je tvořené pulzujícím napětím, kde se mění šířka pulzů a tím se přenáší informace


"... zamenil princip kmitoctove modulace za PWM u DCC" :lol: :lol: :lol:

No comment for ever !
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC-napětí

Příspěvekod Jirka_US » ned 06 dub, 2014 5:05 pm

BohousP píše:
Jirka_US píše:http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=43&t=5462&start=120
Ono je to trochu složitější. J-K je jednoznačně označováno DCC napětí. To je tvořené pulzujícím napětím, kde se mění šířka pulzů a tím se přenáší informace


"... zamenil princip kmitoctove modulace za PWM u DCC" :lol: :lol: :lol:

No comment for ever !


Neni to snad tvuj prispevek ? Mas tam bohuzel chybu " mění šířka pulzů", tak ted nerozumim cemu se divis...., pokud neuvazujeme "stretching zero" (analogova nula), tak se z principu nemuze modulovat sirka pulzu, uz jsem to tady opet nekolikrat vysvetloval.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC-napětí

Příspěvekod JanoW » ned 06 dub, 2014 6:09 pm

Jirka_US píše:
Neni to snad tvuj prispevek ? Mas tam bohuzel chybu " mění šířka pulzů", tak ted nerozumim cemu se divis...., pokud neuvazujeme "stretching zero" (analogova nula), tak se z principu nemuze modulovat sirka pulzu, uz jsem to tady opet nekolikrat vysvetloval.


Nuž neviem, neviem. Všetkým odporúčaš s obľubou stredoškolské učebnice. Tak si nejakú prečítaj. Kde vidíš frekvenčnú moduláciu v tom príspevku? A to, čo píše BohousP predsa jasne stanovuje NMRA - jedničky majú jednu šírku impulzu, nuly vačšiu. O predlĺženej nule uvažovať nemusíme. Aj základné DCC sa skladá z impulzov s roznou šírkou.
Přílohy
dcc_large2.jpg
dcc_large2.jpg (17.42 KiB) Zobrazeno 7067 krát
JanoW
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob 22 bře, 2014 9:19 pm
Bydliště: Modra

Re: DCC-napětí

Příspěvekod zdeno » ned 06 dub, 2014 7:44 pm

frekvencna modulace je rozmitani nosne podle analogoveho signalu. Napriklad FM modulace pro vysilani rozhlasu VKV. Muze se pouzit i na digitalni prenos, kdyz se pouziji dva rozdilne kmitocty na rozmitani nosne.
To nema s DCC vubec nic spolecne, protoze DCC nema nosnou vlnu jako rozhlasove vysilani.
---
DCC se spravne nazyva pulsni modulace, teda delka pulzu prenasi informaci, od hrany k hrane. Techto modulaci je nekolik, protoze muze prenaset 1 bit na 1Hz, 2 bity na 1Hz nebo 4 bity na 1Hz.
Dokonce si myslim, ze je i protokol na 8 bitu na 1Hz, ale o tom si nejsem jisty, jen jsem nekde neco zahledl.
DCC protokol pouziva 1 bit na 1Hz.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC-napětí

Příspěvekod Jirka_US » pon 07 dub, 2014 5:07 am

JanoW píše:
Jirka_US píše:
Neni to snad tvuj prispevek ? Mas tam bohuzel chybu " mění šířka pulzů", tak ted nerozumim cemu se divis...., pokud neuvazujeme "stretching zero" (analogova nula), tak se z principu nemuze modulovat sirka pulzu, uz jsem to tady opet nekolikrat vysvetloval.


Nuž neviem, neviem. Všetkým odporúčaš s obľubou stredoškolské učebnice. Tak si nejakú prečítaj. Kde vidíš frekvenčnú moduláciu v tom príspevku? A to, čo píše BohousP predsa jasne stanovuje NMRA - jedničky majú jednu šírku impulzu, nuly vačšiu. O predlĺženej nule uvažovať nemusíme. Aj základné DCC sa skladá z impulzov s roznou šírkou.

Prave, ze nevidim.

U DCC signalu se jedna o kmitoctovou modulaci, kdy logicke jednicce odpovida kmitocet 17.241kHz a logicke nule kmitocet 10kHz (NMRA S 9.1),
V zadnem pripade se nemeni sirka pulsu pro dany kmitocet, strida je vzdy presne 50% (NMRA S 9.1 pripousti rozdil 3us) na rozdil od pulsne sirkove modulace,
kdy naopak kmitocet je konstatni a k modulaci dochazi zmenou stridy, respektive zmenou sirky pulsu.Neni treba hledat knihu, ten princip je jasny
z vyse uvedeneho obrazku.
Levy prubeh - vyssi kmitocet, strida 50%; prostredni prubeh - nizsi kmitocet,strida 50%; pravy obrazek - zde se jiz strida meni, podobne jako u PWM, ale to je specificky priklad (stretching zero), ktery se prave pouziva na ovladani lokomotiv bez dekoderu (nepouzivat pokud to neumoznuje navod k modelu !!!) na analogove adrese "0".
Jak jsem jiz psal stredni hodnota DCC signalu je 0 (s vyjimkou stretching zero), slovy nula, tedy bez stejnosmerne slozky, v opacnem pripade by se lokomotivy bez dekoderu rozjely.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC-napětí

Příspěvekod zdeno » pon 07 dub, 2014 7:05 am

jinak napisane
log. 1 na DCC jsou dva impulsy o delce 58uS , 1Hz
log, 0 na DCC jsou dva impulsy o delce 116uS. 1Hz
---
interpretovat se to da ruzne, dokonce je mozne to interpretovat tak, jak to delas ty, ale je to jako skrabani se levou nohou za pravym uchem.
Pokud mi neveris, tak zkus napisat program na prijem nebo vysilani DCC a sam uvidis, ci budes merit impulsy nebo kmitocet ;-)
---
Kmitoctova modulace je nesmysl, protoze tento "terminus technikus" se vztahuje na rozmitani nosne analogovym signalem. Proto nepouzivej terminy, kterym nerozumis.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC-napětí

Příspěvekod JanoW » pon 07 dub, 2014 7:14 am

Jirka_US píše:
U DCC signalu se jedna o kmitoctovou modulaci,


Absolútna blbosť. Viď http://en.wikipedia.org/wiki/Frequency_modulation. Doporučujem riadiť sa Zdenovou radou.

Jirka_US píše: kdy logicke jednicce odpovida kmitocet 17.241kHz a logicke nule kmitocet 10kHz (NMRA S 9.1),

Bez komentára.
Jirka_US píše: V zadnem pripade se nemeni sirka pulsu pro dany kmitocet, strida je vzdy presne 50% (NMRA S 9.1 pripousti rozdil 3us) na rozdil od pulsne sirkove modulace, kdy naopak kmitocet je konstatni a k modulaci dochazi zmenou stridy, respektive zmenou sirky pulsu.Neni treba hledat knihu, ten princip je jasny z vyse uvedeneho obrazku.


Tak trochu si protirečíš. Navyše, nikto tu netvrdil, že "se meni sirka pulsu pro dany kmitocet". O tom, čo je šírka pulzu, si prečítaj na wikipedii (alebo v tej učebnici pre SŠ). http://en.wikipedia.org/wiki/Square_wave



Jirka_US píše:Levy prubeh - vyssi kmitocet, strida 50%; prostredni prubeh - nizsi kmitocet,strida 50%; pravy obrazek - zde se jiz strida meni, podobne jako u PWM, ale to je specificky priklad (stretching zero), ktery se prave pouziva na ovladani lokomotiv bez dekoderu (nepouzivat pokud to neumoznuje navod k modelu !!!) na analogove adrese "0".
Jak jsem jiz psal stredni hodnota DCC signalu je 0 (s vyjimkou stretching zero), slovy nula, tedy bez stejnosmerne slozky, v opacnem pripade by se lokomotivy bez dekoderu rozjely.


50% strieda pre základný signál je jasná. To nikdy, nikto nespochibnil. Vidím, že "Stretching zero" máš rád. Už som písal, aby sme o tom neuvažovali. Takmer nikto to nepoužíva, ale s obľubou ho miešaš všade, vyzerá to vedeckejšie, že .... A motáš hlavy tým menej znalým. Ale to je tvoja metóda.

Mimochodom, len na tomto tvojom jedinom prípevku som pochopil, prečo s tebou nikto nechce diskutovať. Nenápadne vkladáš do odpovedí slová, ktoré v povodnom príspevku neboly (viď "se meni sirka pulsu pro dany kmitocet"). Vytŕhaš vety z kontextu a prekrucuješ ich. Mal by si robiť PR nejakému politikovi, a nie miešať tieto metódy medzi slušných ľudí. :mrgreen:
JanoW
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob 22 bře, 2014 9:19 pm
Bydliště: Modra

Re: DCC-napětí

Příspěvekod BohousP » pon 07 dub, 2014 7:32 am

Jirka_US píše:Neni to snad tvuj prispevek ? Mas tam bohuzel chybu " mění šířka pulzů", tak ted nerozumim cemu se divis...., pokud neuvazujeme "stretching zero" (analogova nula), tak se z principu nemuze modulovat sirka pulzu, uz jsem to tady opet nekolikrat vysvetloval.


To nepopírám, a hlásím se k němu, stejně tak k tomu, co jsem v něm tvrdil. Jak standardní obrázek DCC, který sem vložil JanoW, tak i Zdeno (a asi všichni, kteří vědí, co je to signál DCC) mi dávají za pravdu. Jednička a nula v DCC mají rozdélnou šířku (zaužívaný překlad z anglického width, správněji by však měla být délka protože se měří v ose času) impulzu. Vzhledem k tomu, že to bylo v "DCC pro tutany", dál jsem to nerozebíral. "Tutani" to pochopili, Jirka_US z toho dělá aféru ... Modulování šířky pulzu sem bylo opět vloženo Jirkou_US.

O dalších zvrácených definicích Jirku_US se vyjadřovat nemíním.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC-napětí

Příspěvekod Jirka_US » pon 07 dub, 2014 12:42 pm

Nevim jestli je uplne spravne ridit se wikipedii, protoze uz deti na zakladni skole se uci, ze by ji nemeli pouzivat jakou seriozni zdroj informaci,protoze pak muze clovek dojit k chybnym zaverum podobne jako se zde stalo uzivateli JanoW nebo BohousP v tomto vlakne.
Absolútna blbosť. Viď http://en.wikipedia.org/wiki/Frequency_modulation. Doporučujem riadiť sa Zdenovou radou.

Doporucuji se prohlednout tento odkaz:
https://www.google.com/search?q=bpsk+mo ... B502%3B354

Jinak zpusobu kmitoctove modulace je nekolik a ten, ktery se tyka DCC ani na wikipedii neni uveden.
Bez komentára.

Kmitocet se jiz probiral zde:
viewtopic.php?f=6&t=4615&start=135

Tak trochu si protirečíš. Navyše, nikto tu netvrdil, že "se meni sirka pulsu pro dany kmitocet". O tom, čo je šírka pulzu, si prečítaj na wikipedii (alebo v tej učebnici pre SŠ). http://en.wikipedia.org/wiki/Square_wave

Nevim v cem si protirecim....jinak v tom odkazu definice sirky pulsu neni...

50% strieda pre základný signál je jasná. To nikdy, nikto nespochibnil. Vidím, že "Stretching zero" máš rád. Už som písal, aby sme o tom neuvažovali. Takmer nikto to nepoužíva, ale s obľubou ho miešaš všade, vyzerá to vedeckejšie, že .... A motáš hlavy tým menej znalým. Ale to je tvoja metóda.

Ale tak to je jiz stara obehrana pisnicka a metoda BohouseP, ktery kdyz to nenapisi presne, tak si ihned stezuje, ze to neni presne a kdyz to tam napisi, tak si stezuje ze to je "mateni" zacatecniku.

Mimochodom, len na tomto tvojom jedinom prípevku som pochopil, prečo s tebou nikto nechce diskutovať. Nenápadne vkladáš do odpovedí slová, ktoré v povodnom príspevku neboly (viď "se meni sirka pulsu pro dany kmitocet"). Vytŕhaš vety z kontextu a prekrucuješ ich. Mal by si robiť PR nejakému politikovi, a nie miešať tieto metódy medzi slušných ľudí.

Tak to je bohuzel zpusob, ktery jsi zde prave predvedl, zadne dukazy, zadne vysvetleni a odkazy, ktere nedokazuji vubec nic.
Ale hlavne si zde nerekl o jakou tedy modulaci se jedna.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC-napětí

Příspěvekod Jirka_US » pon 07 dub, 2014 12:44 pm

BohousP píše:
Jirka_US píše:Neni to snad tvuj prispevek ? Mas tam bohuzel chybu " mění šířka pulzů", tak ted nerozumim cemu se divis...., pokud neuvazujeme "stretching zero" (analogova nula), tak se z principu nemuze modulovat sirka pulzu, uz jsem to tady opet nekolikrat vysvetloval.


To nepopírám, a hlásím se k němu, stejně tak k tomu, co jsem v něm tvrdil. Jak standardní obrázek DCC, který sem vložil JanoW, tak i Zdeno (a asi všichni, kteří vědí, co je to signál DCC) mi dávají za pravdu. Jednička a nula v DCC mají rozdélnou šířku (zaužívaný překlad z anglického width, správněji by však měla být délka protože se měří v ose času) impulzu. Vzhledem k tomu, že to bylo v "DCC pro tutany", dál jsem to nerozebíral. "Tutani" to pochopili, Jirka_US z toho dělá aféru ... Modulování šířky pulzu sem bylo opět vloženo Jirkou_US.

O dalších zvrácených definicích Jirku_US se vyjadřovat nemíním.

Tedy o jaky zpusob modulace se jedna ?
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC-napětí

Příspěvekod zdeno » pon 07 dub, 2014 2:59 pm

Jirka_US píše:Tedy o jaky zpusob modulace se jedna ?


Toto asi nekoho uzemni, ale je to tak. ;-)
Odborny nazev je "pulsně-šírková" modulace , neboli PWM. Dokonce se PWM generator na vyrobu DCC bezne pouziva, protoze je vetsinou v procesorech zabudovany a jeho pouziti nedela problemy.
Ja sam ho pouzivam, sice "trosku-moc" modifikovany, ale princip zachovavam.
Jedina nevyhoda pouziti zabudovaneho PWM je v tom, ze se musi pouzit prednastavene vystupy a to neni vzdycky vhodne. Hlavne proto, ze piny jsou vic-ucelove a tak se to nekdy navzajem blokuje.
---
Pouzivaji se dva komparacni registry, ktere vyhodnocuji chod citace a podle toho nahazuji, nebo zhazuji logicky stav na vyvodech procesoru. Vyhoda je v tom, ze se nemusi sledovat pulbity, ale rovnou cele bity informace DCC.
Staci teda posouvat komparacni registry o jeden bit doleva (0) nebo doprava (1) mame DCC jako vymalovane. Kdo nechape, treba se naucit binarni matiku. ;-)
Potom staci preruseni na vyssi komparator a provect aktualizaci PWM na dalsi bit DCC.
---
Problem je v tom, ze PWM je principialne urceny na rizeni stejnosmerneho motoru(nebo jine zateze) a nenese informaci. Vlastne je to prevodnik "DC/AC", teda prevod digital/analog, kde plneni PWM urcuje rychlost motorku.
Ale spousta veci se pouziva na ruzne veci a tak pouziti generatoru PWM na vyrobu DCC je celkem zauzivane a nedela problemy.
---
Jinak mi uz tyden visi neviditelny clanek na Railnetu a cekam na jeho zverejnení. Nekecam jim do toho, neni dobre davat najednou vic veci, protoze ta druha je potom prehlizena.
Tam jsem dal zdrojovy kod na cteni signalu DCC a tam by jste mohli pochopit jak se DCC sklada a vyhodnocuje.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC-napětí

Příspěvekod BohousP » pon 07 dub, 2014 3:21 pm

Jirka_US píše:
BohousP píše:
Jirka_US píše:Neni to snad tvuj prispevek ? Mas tam bohuzel chybu " mění šířka pulzů", tak ted nerozumim cemu se divis...., pokud neuvazujeme "stretching zero" (analogova nula), tak se z principu nemuze modulovat sirka pulzu, uz jsem to tady opet nekolikrat vysvetloval.


To nepopírám, a hlásím se k němu, stejně tak k tomu, co jsem v něm tvrdil. Jak standardní obrázek DCC, který sem vložil JanoW, tak i Zdeno (a asi všichni, kteří vědí, co je to signál DCC) mi dávají za pravdu. Jednička a nula v DCC mají rozdélnou šířku (zaužívaný překlad z anglického width, správněji by však měla být délka protože se měří v ose času) impulzu. Vzhledem k tomu, že to bylo v "DCC pro tutany", dál jsem to nerozebíral. "Tutani" to pochopili, Jirka_US z toho dělá aféru ... Modulování šířky pulzu sem bylo opět vloženo Jirkou_US.

O dalších zvrácených definicích Jirku_US se vyjadřovat nemíním.

Tedy o jaky zpusob modulace se jedna ?


Já jsem nediskutoval o modulaci, ale o úplném základu DCC - viz http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=43&t=5462&hilit=tutany&start=120#p134724, odkud Jirka_US vytrhl část mé odpovědi a snaží se mi tady podsouvat něco, co jsem nikdy nenapsal. :mrgreen: Ale to už je jeho zaužívaná metoda, jak zde vidí všichni.
A k otázce o modulaci se vyjadřovat nebudu.

A k příspěvku, kde Jirka_US odpovídal JanoviW:
Jirka_US píše: Ale tak to je jiz stara obehrana pisnicka a metoda BohouseP, ktery kdyz to nenapisi presne, tak si ihned stezuje, ze to neni presne a kdyz to tam napisi, tak si stezuje ze to je "mateni" zacatecniku.

Když odpovídám ve vláknu pro začátečníky (DCC pro tutany), nebudu jim asi vysvětlovat Fourierovu transformaci ani jiné věci, které znát nepotřebují. Ani já jsem v životě nevyužil "prodlouženou nulu" (jsem proto začátečník?), proto o ni nikdy ani nepíšu. Jasný příklad je toto fórum - podívejte se dvacet stánek dozadu, čím toto fórum začínalo. Jednoduchou otázkou, která chtěla jednoduchou odpověď. Když to další tazatel celkem nepochopil, stala se z toho "vědecká" rozprava o nesmrtelnosti Brouka Pytlíka.

A poznámku k hodnověrnosti Wikipedie (nebo dokonce obecně Internetu). Do Wikipedie může psát každý, kdo zvládne klávesnici. Ale píše tam tolik lidí, že naprosté nesmysly jsou na obecných tématech rychle eliminovány. I do tohoto fóra může psát každý, kdo zvládne klávesnici. Občas je to jasně vidět, bohužel, někteří "křičí" tak nahlas, že to vypadá, že všemu rozumí. :lol:

ADMINOVI NAVRHUJI TOTO VLÁKNO FÓRA UZAVŘÍT jako věčnou připomínku lidské blbosti. A omlouvám se, že jsem k tomu také přispěl.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC-napětí

Příspěvekod vvitty » pon 07 dub, 2014 4:12 pm

zdeno píše:..Problem je v tom, ze PWM je principialne urceny na rizeni stejnosmerneho motoru(nebo jine zateze) a nenese informaci. Vlastne je to prevodnik "DC/AC", teda prevod digital/analog, kde plneni PWM urcuje rychlost motorku.
...


Jen mala oprava, PWM signal nese informaci - napr. o velikosti napeti ktere vznikne po jeho filtraci (a je urceno amplitudou a stridou). Umerne tomu napeti (informaci) se pochopitelne meni otacky motorku.
Informace neni jen "datovy paket" ;-)
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC-napětí

Příspěvekod zdeno » pon 07 dub, 2014 5:31 pm

vvitty píše:
zdeno píše:..Problem je v tom, ze PWM je principialne urceny na rizeni stejnosmerneho motoru(nebo jine zateze) a nenese informaci. Vlastne je to prevodnik "DC/AC", teda prevod digital/analog, kde plneni PWM urcuje rychlost motorku.
...

Jen mala oprava, PWM signal nese informaci - napr. o velikosti napeti ktere vznikne po jeho filtraci (a je urceno amplitudou a stridou). Umerne tomu napeti (informaci) se pochopitelne meni otacky motorku.
Informace neni jen "datovy paket" ;-)


Tak nejak si myslim, ze michas jablka a hrusky.
Proste si nemyslim, ze pouhe napeti je informace. Urcite ne v tom smyslu, jak to vidim ja.

PS to je asi to same, jako kdyby si tvrdil, ze vitr nese informaci, nebo proud reky nese informaci. Urcite nesou nejakou informaci, ale ta je bezrozmerna a neda se definovat bez dalsich parametru.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3022
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC-napětí

Příspěvekod vvitty » pon 07 dub, 2014 7:46 pm

Nevim v jakem smyslu to Zdeno vidis Ty, ale velikost napeti JE informace. A od pocatku modelove zeleznice tuto informaci dokazi zpracovat vsechny analogove lokomotivy - minimalne si z toho vezmou kterym smerem a jak rychle maji jet.
Nezamenuj informaci a data v takovem smyslu jako jsou prenasena DCC (adresace, datovy obsah) nebo jinymi komunikacnimi protokoly !

Vitr i proud reky nese informaci spoustu... smer, rychlost...
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 návštevníků