Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Aleson » sob 25 čer, 2011 11:17 am

Ahoj všem.
Prosím o radu - koupil jsem Roco Multimouse ze setu a dekodér ESU4.0. Chtěl jsem si doladit hlasitost některých individuálních zvuků. V manuálu od dekodéru je popsáno, jak musí být nastaveno CV32 pro programování CV nad 255, ale Multimouse zjevně nedokáže programovat CV vyšší než 255. Pomocí Roco multimouse to není možné, nebo jen nevím, jak na to ? Napadlo mě, jestli nastavením CV32 na hodnotu 1 nedojde k přepnutí do dalšího adresního bloku od 256 do 512.
Pak by například CV307 (hlasitost staničního hlášení) bylo možné programovat (při nastaveném CV32 na hodnotu 1)
jako 307-256=CV51 ? Mám v tom ale určité nejasnosti. V manuálu k ESU4.0 píší na stránce s tabulkou nastavování zvuků:
Ujistěte se, že CV32 je nastaveno na hodnotu 1. Na konci manuálu v tabulce s vysvětlením významu jednotlivých CV je
ale uvedeno, že hodnota CV32 může být 0,2,3. Je problém v nastavení bitů a hex vyjádření ? Vzhledem k tomu, že
Multimouse se zákl. zesilovačem neumí číst hodnoty CV z dekodéru, nechci experimentovat. Neví někdo, jak to je ?

Předem děkuji za odpověď.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod male zvire » sob 25 čer, 2011 3:37 pm

Pokud se nepletu, tak RocoMyš CV nad 255 prostě neumí. Někteří (třeba Houmr) to prý řeší pomocí H-centrály a RocRailu.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod miroslav lengyel » sob 25 čer, 2011 4:35 pm

Ahoj kolego,diskuze na programování vysokých CV proběhla zde: viewtopic.php?f=6&t=3901
Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Houmr » ned 26 čer, 2011 9:14 am

No jak jsem zběžně kouknul do manuálu tak by to mělo jít přes CV 96,97,99 pokud máš MM
Příklad chceš zapsat do CV317 hodnotu 120
Zadej to takto:
CV96 = 3 to znamená stovky
CV97 = 17 to znamená desítky
CV99 = 120 to znamená hodnotu kterou chceš zadat do CV317

Po přeprogramování by se hodnoty měli nastavit na výchozí nastavení a je možné pokračovat na jiném CV.

Já ten dekodér doma nemám nemohu to zkusit. Zimo to má jednodušší tam se zadá jedna hodnota do CV7 a pak se sníží ostatní CV třeba o 200.
Takže já vše celkem úspěšně programuji přes MM.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 26 čer, 2011 9:27 am

Houmí ještě že Tě máme :lol: já ale myslel,že všechno už programuješ v PC :?: Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Aleson » ned 26 čer, 2011 10:45 am

Děkuju Houmrovi za odpověď ( i ostatním za reakci). Až to vyzkouším, napíšu jestli se to povedlo.
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Houmr » ned 26 čer, 2011 11:04 am

miroslav lengyel píše:Houmí ještě že Tě máme :lol: já ale myslel,že všechno už programuješ v PC :?: Míra

No třeba Zimo mi jde lépe jen přes MM, protože se většina věcí programuje v POM režimu a třeba u zvuků je vždy lepší slyšet okamžitý výsledek programování.
I když Zimo se mi zdá co se týká nastavování mnohem propracovanější. A jak to tak vypadá tak u ESU 4 to bude podobné, ale to budu moci posoudit až bych nějaký měl v ruce.
Ale u normálních CV co se týká jízdních vlastností, světel atd. tak používám programátor, hlavně proto, že mám pak všechny hodnoty uloženy v PC. Taky si tam zrovna zapisuji i hodnoty co jsem upravil v POM režimu u zvukových CV. Takže kombinace obojího mi přijde normální.
"HO" - DCC - III - IV
Uživatelský avatar
Houmr
 
Příspěvky: 1324
Registrován: sob 07 říj, 2006 5:44 pm
Bydliště: Bukovice

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Aleson » úte 28 čer, 2011 12:14 am

Hm. tak jsem bohužel nepochodil. Zkusil jsem pomocí Houmrova postupu(změnou CV96, CV97 a CV99 změnit některé hlasitosti (v CV 275 - píšťala, v CV307 staniční hlášení , v CV 331 píšťalku průvodčího), ale žádný efekt se nedostavil.
Místo toho přestala lokomotiva "brzdit". Vzhledem k tomu, že moje MM ze základního setu nedokáže číst CV, nemohl
jsem zkontrolovat, jestli se něco nastavilo, ani vrátit zpět původní hodnoty. Zresetoval jsem tedy celý dekodér pomocí
CV8 - bohužel to dopadlo dost zle. Mašina sice už zase brzdí, při zapnutém F1 "přikládá uhlí", ještě funguje F2 píšťala,
ale to je všechno :-( Nevydává žádný zvuk parního stroje, a nefungují žádné další zvuky spouštěné pomocí funkčních
kláves. Mohl by mi někdo poradit, které (která) CV je potřeba změnit, aby zvuky zase fungovaly všechny ?
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Jojo » úte 28 čer, 2011 6:59 am

Resetom sa musí nastavit na výrobné nastavenia. Zvuky samozrejme resetom nie je možné vymazat. :!: :!:
Škoda ne nemaš možnost čítat hodnoty pre zvukové dekodery je dost potrebné a hlavne vieš kde si. :D :D :D
Len skusit znova reset a pozret v návode ,aké su default nastavenia. Ja používam H-centralu a JMRI .
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 28 čer, 2011 7:49 am

No podle mě se Ti povedlo hrábnout do registrů sounslotů,tedy registrů,kde se nastavuje co má mašina vydávat za zvuk když stojí,při rozjezdu atd.automaticky+přiřazení zvuků k funkcím,přehledná tabulka je na str.47.Může být,že reset na tovární nastavení rozhodí nastavení těchto registrů.Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Jojo » úte 28 čer, 2011 4:39 pm

miroslav lengyel píše:No podle mě se Ti povedlo hrábnout do registrů sounslotů,tedy registrů,kde se nastavuje co má mašina vydávat za zvuk když stojí,při rozjezdu atd.automaticky+přiřazení zvuků k funkcím,přehledná tabulka je na str.47.Může být,že reset na tovární nastavení rozhodí nastavení těchto registrů.Míra




Reset nemože zmenit výrobné nastavenia. :!: Bez zásahu, do naprogramovania dekoderu cez zariadenie určené na nahravanie zvukov a upgrade . Nemože premazat EEPROM resetom.
Teda by to nemalo ísť. :D :D :D :lol: T.j. mal by po resete ostat na default nastaveniach výrobcu. Ale či tam niekto nerobil zásah :roll: tažko povedat. Kontaktovat predajcu.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod kubulak » úte 28 čer, 2011 4:58 pm

No ja se zacinam bat, jestli to neni chyba toho dekoderu ESU 4.0. Protoze stejne jako u meho (viz vlakno o Roco Sergeji) po resetu CV8=8 fungujou jen prvni dva zvuky a zadny dalsi. Aleson, kdybys neco vypatral, tak se prosim ozvi.
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 28 čer, 2011 5:02 pm

Já netvrdím,že to tak musí být :D ale mně se třeba stalo,že po resetování dekodéru mi nešla posunovací rychlost F6,respektive když jsem to zmáčkl,tak mašina místo aby zpomalila,tak vystřelila jak modrý šíp :lol: Pak jsem přišel na to,že mám deaktivovanou tuto funkci v příslušném CV :o a vím jistě,že jsem tam nic nedělal a nikdo jiný k tomu přístup nemá.Když se jedničky a nuly zblázní tak je to někdy na bednu :mrgreen: Míra

Koukám,že mě kolegy předskočil :D ale vzpoměl jsem si ještě na jednu věc.Zkontroluj si nastavení CV31,jestli jsem správně pochopil co se v návodu píše,tak to má souvislost s CV 32.

Teď jsem se chtěl mrknout ještě jednou na stránky ESU do toho návodu a on jim spadnul server či co.Je tam pouze šedočerná obrazovka s nápisem Oops,an error occured!
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Jojo » úte 28 čer, 2011 7:11 pm

Sound sloty su tam možno nahraté. Len treba nastavit na aku Fx maju reagovat. Defaultne možno nie su priradené.
Pozrem aj ja ESU manuál. :!:
Ked predáva ESU dekodery ROCO, určite su tam nejaké efekty naviac. Aspon čo som zistil. Ale potvrdit to nemôžem. :D
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Programování CV nad 255 ? (ESU4.0)

Příspěvekod Aleson » sob 02 črc, 2011 8:27 am

Tak jsem udělal jisté pokroky. Pochopil jsem teorii programování vysokých CV, funguje to i s Multimouse, ale je
to zdlouhavé. Přiřazování zvuků ke konkrétnímu tlačítku na ovladači se dá naprogramovat pomocí tabulky z manuálu
dekodéru.Takže v případě ESU 4.0 např.: CV31 musí být (myslím) 16, CV32 MUSÍ BÝT 2 (nebo 3) podle programovaného
tlačítka. Pokud chci přiřadit k funkčnímu tlačítku F3 zvuk nahraný v Sound slotu 4 (u mě je to staniční hlášení), pak
musím vložit do CV398 hodnotu 8 (takže pro toto nastavení je třeba vložit do CV96=3, CV97=98 a CV99=8). Funguje to.
Stejným způsobem lze nastavovat hlasitosti jednotlivých konkrétních zvuků. Např. pro nastavení hlasitosti píšťaly
jsem musel nastavit: CV31=16(?),CV32=1,CV275=třeba 20 (hodnota hlasitosti). Píšťala se výrazně ztišila ..... Tak
jsem pak tu hodnotu změnil na 128.....
Potíž je v tom, že jednotlivé Sound sloty nemusí obsahovat zvuky, jak je popsáno v manuálu k dekodéru na str.51
Nemám originál nahraný dekodér od výrobce, takže např. ono staniční hlášení mám uloženo v Sound slotu 4 a ne
v Sound slotu 7 (jak je psáno v manuálu). To jsem zjistil tak, že jsem zadal do CV398 postupně hodnoty 1,2,4,8,16 ....
No, ale na co jsem zatím nepřišel, jak nastavit toto : Po resetu dekodéru CV8=8 mi nejdou základní automaticky
spouštěné zvuky jako zvuk parního stroje při jízdě, bzučení dynama při zapnutí světel, občasné spouštění kompresoru atp.)
V tabulce pro přiřazování funkcí je prvních 6 řádků označených takto : FS(f))-stand forward,FS(r)- stand backward,
FF(f)-drive forward, FF(r) drive backward, F0(f) Light forward a F0(r) Light backward. Světla fungují normálně pomocí
tlačítka OK (což bude předpokládám ono funkční tlačítko F0). Další čtyři funkce podle mého názoru souvisí právě s tím,
co má dekodér (lokomotiva) dělat při stání a při jízdě dopředu a dozadu. Ale tyto zvuky musí být dynamické (není to
totéž, jako píšťala přiřazená k funkčnímu tlačítku F2, nebo staniční hlášení na tlačítku F3 ...).
Takže - ví někdo (třeba Houmr :-) - jaké CV umožňuje spouštět tyto dynamické zvuky ? V tabulce jsou nějaké "Physical
function outputs" (AUX1, AUX2 ....), "Logic functin" s řadou funkcí, kterým zatím nerozumím. Může mi někdo poradit ?
Aleson
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 24 čer, 2011 9:33 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků