Točna

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Točna

Příspěvekod fulda » ned 09 říj, 2011 7:15 pm

Musím se pochválit - podařilo se mi dnes vychytat většinu dětských chyb, takže točna se točí. Dnes nebo zítra upravím web a doplním tam poslední provedené úpravy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod Pája » ned 09 říj, 2011 10:01 pm

Vypadá to pěkně,ale ... Mám ,,mrtvou" točnu už v panelu o 5 stáních,nebylo by možné to tvé ovládání nějak upravit a použít ?
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: Točna

Příspěvekod fulda » pon 10 říj, 2011 11:09 am

Ano, mám v plánu udělat ještě verzi pro 16(14+2) a 32(30+2) konců, takže vlastně 7 nebo 15 stání. To je mimochodem to co se mi na tomhle konceptu nejvíc nelíbí - je fixovanej počet stání. Bohužel jsem zatím nepřišel na metodu jak to udělat "inteligentněji".

Doplnil jsem fungující verzi na web http://www.fucik.name/masinky/tocna/
Taky jsem tam dal testovací verzi plošňáku, ale sotva jsem jí dokreslil, asi mi bude chvilku trvat než jí osadím. Pokud se někomu chce, může se stát prvním beta testerem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod fulda » sob 17 pro, 2011 6:54 pm

Doplnil jsem verze pro 6 a pro 14 stání.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod cipisekmp » ned 18 pro, 2011 9:45 am

Ahoj, smekam klobouk. Kdyz se divam na to video s tim cukajicim prevodem, tak snimac musi byt ale hodne presny kdyz to pozna takovou jemnou odchylku.
S pozdravem a pranim hodne uspechu Cipisekmp.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1583
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Točna

Příspěvekod fulda » ned 18 pro, 2011 7:14 pm

Pokud mám odpovědět přesně, tak tuším 0,15mm při 20cm točně.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod fulda » sob 01 zář, 2012 9:58 am

Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod harttman » sob 01 zář, 2012 4:04 pm

To nemá chybu. Zítra udělám plošňáky a v pondělí začnu stavět.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Točna

Příspěvekod fulda » ned 02 zář, 2012 4:50 pm

Zrovna ty už jsi přece začal - už máš vyzkoušeno jak udělat osu :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod harttman » ned 02 zář, 2012 7:44 pm

fulda píše:Zrovna ty už jsi přece začal - už máš vyzkoušeno jak udělat osu :mrgreen:

:lol:
Pro sebe to zkusím udělat na ložiskách abych maximálně eliminoval vůle. Převody budou ze zubových řemenů aby to bylo co nejtišší. Mám jich tu s různých elektronických heblat co jsem rozebral plno. Však Ferda může povykládat co tu mám za poklady. Už jsme tu vybíraly řemeny na tu jejich točnu netočnu.
Uživatelský avatar
harttman
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 02 bře, 2012 1:48 pm
Bydliště: Orlová

Re: Točna

Příspěvekod fulda » pon 03 zář, 2012 7:31 am

Zrovna pro tuhle točnu jsme postupně došli k úplně jinejm požadavkům.
Základem je ukotvení mostu tak, aby byl v rovině a na středu.
Druhej krok je velice pevné spojení osy mostu a magnetu (v podstatě se dodtžuje jednoduše, protože magnet je ve vzduchu)

Pro pohonné kolečko je důležité, aby nebylo hluché místo mezi zubama (viz videa), takže při přechodu z jedné na druhou stranu otáčení musí reakce nastat dost ruchle.
Docela slušně se chovaní řemenové a třecí převody - takže pod točnu vrazit velké kolečko, na něj řemen a rovnou na osu motoru - jako u starejch gramofonů
Řemen má tu přednost, že si při nastavování nastavuješ polohy při programování rukou.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod Zdenek Valter » sob 13 říj, 2012 4:54 pm

fulda píše:Zrovna pro tuhle točnu jsme postupně došli k úplně jinejm požadavkům.
Základem je ukotvení mostu tak, aby byl v rovině a na středu.
Druhej krok je velice pevné spojení osy mostu a magnetu (v podstatě se dodtžuje jednoduše, protože magnet je ve vzduchu)

Pro pohonné kolečko je důležité, aby nebylo hluché místo mezi zubama (viz videa), takže při přechodu z jedné na druhou stranu otáčení musí reakce nastat dost ruchle.
Docela slušně se chovaní řemenové a třecí převody - takže pod točnu vrazit velké kolečko, na něj řemen a rovnou na osu motoru - jako u starejch gramofonů
Řemen má tu přednost, že si při nastavování nastavuješ polohy při programování rukou.


Toje věc převodu - tady u tebou použitého šnekového převodu je "nejvýhodnější" co nejmenší modul zubu a co největší průměr ozubeného kola !

Pohon krokovým motorem s pohonem ozubeným řemenem při převodu 1:4 až 1:6 bych já osobně viděl jako jednodušší z hlediska mechaniky - řemen také tlumí rázy kroku motoru
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Točna

Příspěvekod fulda » sob 13 říj, 2012 6:52 pm

Z hlediska mechaniky pochopitelně jednodušší nebude. A proč nebude? To je jednoduché, protože krokovej motor nepozná začátek, takže je potřeba nainstalovat ještě nějakou sadu mechanickejch komponent, která vede k určení začátku. A to s přesností na 0,1mm jakou mám já nedokážeš.
Jinak mám teď na stole dekodér s krokovým motorem. Má jeden nedostatek - je určenej pro posuvnu, takže by se ti točna točila doprava a zase doleva.

Jinak pokud se ten můj šnekovej převod sesadí správně, tak funguje jak má, já jsem ho "pro účely natáčení" nechal schválně volnej, aby bylo zřejmé jak to nedělat.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Točna

Příspěvekod Zdenek Valter » ned 14 říj, 2012 9:34 am

fulda píše:Z hlediska mechaniky pochopitelně jednodušší nebude. A proč nebude? To je jednoduché, protože krokovej motor nepozná začátek, takže je potřeba nainstalovat ještě nějakou sadu mechanickejch komponent, která vede k určení začátku. A to s přesností na 0,1mm jakou mám já nedokážeš.
Jinak mám teď na stole dekodér s krokovým motorem. Má jeden nedostatek - je určenej pro posuvnu, takže by se ti točna točila doprava a zase doleva.

Jinak pokud se ten můj šnekovej převod sesadí správně, tak funguje jak má, já jsem ho "pro účely natáčení" nechal schválně volnej, aby bylo zřejmé jak to nedělat.


Ale tak jsem to nemyslel - s počátkem to nemá nic společného - myslel jsem opravdu mechanickou stránku pohonu.
Krokové motory s převodem ozubenmým řemenem jsou používány například v pohonu jednodušších strojů CNC s dostatečnou přesností. Tedy asi by se dalo najít nějaké řešení - nicméně jen teoretizuji.

Co se týče polohy točny máš velmi dobrý nápad se snímáním polohy.

Co se týče šnekového převodu je to otázka výroby vhodného převodu - dívám-li se na svůj špalek silonové kulatiny o průmeru 120 mm mi při modulu 0,5 vychází na cca 239 zubů - při modulu 1 by to bylo cca 119 zubů.
Zdenek Valter
 
Příspěvky: 2684
Registrován: pon 09 říj, 2006 2:38 pm
Bydliště: Ústí n.L.

Re: Točna

Příspěvekod fulda » ned 14 říj, 2012 12:23 pm

Už jsem to psal několikrát - ten šnek není špatnej, ale byla to zbytečná komplikace.
Dneska bych to udělal jinak - motorek z CD-ROMKY, nechat holou osu. Pak velké kolečko pro "řemenovej" převod, natáhnout gumičku přímo na motorek a nechat to bejt. Jako u starejch gramofonů.

Asi je to o tom, že to moc neteoretizuju, ale prostě to dělám v praxi použitelné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 44 návštevníků