Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod cernos » ned 27 bře, 2011 7:01 pm

Jj to je mi jasné, ale vzhledem k tomu, že nebudu používat modul vratné smyčky, viz začátek vlákna, přivedu na S88 vratné smyčky signál z relátka.
Tak další moje amerika ;)
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod fulda » pon 28 bře, 2011 6:28 am

jo jo, pokud nepoužíváš modul, ale relátko, tak můžeš to udělat naopak - tedy nejprve S88 a potom kontakty relátka.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod Myšpulín » pon 28 bře, 2011 6:31 pm

Jinak pokud by byl zájem, přemaloval jsem DPS ze stránek DCC koleje pro čidlo S88 s vratnou smyčkou tak, že má nikoli 7 + 1 vstup, ale 4 + 4 vstupy. Velmi jednoduše ji lze upravit na jakýkoli poměr. Mám to jako BMP soubor. Má-li někdo zájem, můžu zaslat.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod cernos » pon 28 bře, 2011 6:39 pm

Bylo by možný to dát sem na fórum? Předpokládám že se bude jednat o úpravu mezi vstupem a usměrňovačem, tak jak je to na vstupu pro 1 vratnou smyčku nebo se mýlím?
Lukáš
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod Myšpulín » pon 28 bře, 2011 7:04 pm

cernos píše:Předpokládám že se bude jednat o úpravu mezi vstupem a usměrňovačem ...

Jo, a dále na vstupech optočlenů.
Teď to nemám u sebe, tak nevím, jak je to velké. Kvůli tisku to ale nebudu zmenšovat. Zítra.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod Lasoft » čtv 31 bře, 2011 12:26 pm

Takže jestli se nepletu tak ta izolovaná přehazovaná část může být v rámci té smyčky kdekoliv. Občas je to problém to napojit. A jestli jsem teda dobře pochopil tak k zapojení smyčky potřebuju modul smyčky a modul pro zpětnou vazbu S88 od DCC koleje. A modul pro zpětnou vazbu pak už nejde použít na nic jinýho. Nebo snad jde na něj napojit normálně další úseky? :shock:
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod male zvire » čtv 31 bře, 2011 2:41 pm

modul zpetne vazby pro smycku z DCCKoleji samozrejme jde pouzit i na "normalni" useky. Jediny rozdil je v tom, ze posledni detektor je oddeleny od zbytku...
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod Lasoft » čtv 31 bře, 2011 6:37 pm

JDe mi o to zda na jeden S88 jde napojit smyčka a zároveň i useky z kterékoliv části kolejiště. Jde o to aby se to nějak nepohádalo.
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod Myšpulín » čtv 31 bře, 2011 7:25 pm

Už jsem to psal na předchozí straně. Smyčka je oběma kolejnicemi oddělená od ostatního kolejiště a je napájena přes modul vratné smyčky. Nikde se nesmí s ostatními částmi kolejiště spojit. Modul čidel má pro jednoduchost jeden přívod a 8 výstupů. Tedy propojených. Tento modul jde zapojit kamkoli na kolejiště nebo kamkoli do smyčky. Ale ne část do smyčky a část do kolejiště! Tím společným vstupem jsou propojené mezi sebou.

Modul od DCC koleje má jeden vstup optočlenu oddělen od ostatních, tedy těch 7 se zapojuje do kolejiště a ten jeden právě do smyčky. Obvykle ten jeden ve smyčce stačí. Ovšem (jak jsem psal), stačí si vyrobit vlastní DPS s přesným poměrem, popř. i s možností např. dvě nezávislé smyčky a kolejiště (tedy 1 + 1 + 6) (nutnost další svorky - nedoporučuji). Na desce je propojení na dvou místech, u svorkovnice a u optočlenů.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod Lasoft » pát 08 dub, 2011 12:53 pm

Když jsme u těch smyček neporadil by někdo jak to udělat na tomto pláně. Označil jsem tam místa podle mě kde by asi měli být ty úseky napájený přes modul smyčky. Podle mě jsou tam 3 smyčky ale smyčka 2 a 3 je jakoby v sobě. a vše se to schází v jednom bodě. A nevím tím pádem odkud brát napájení pro ty moduly. :shock:

http://clip2net.com/s/Sfo0
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod Myšpulín » pát 08 dub, 2011 5:15 pm

Lasoft píše:... Podle mě jsou tam 3 smyčky ale smyčka 2 a 3 je jakoby v sobě. ...

Nějak tu třetí smyčku nemůžu najít. Podle mne ty dva zelené úseky musí stačit. Ale v poslední době jsem nějakej slepej, třeba jen blbě vidím.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod Lasoft » pát 08 dub, 2011 6:35 pm

No podle mě jsou druhá a třetí jakoby částečně propojeny. Na plánu chybí část tratě co spojuje oranžovou trať s světle žlutou a je pouze naznačena od ruky žlutě. a to tvoří jakoby další smyčku.
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod jirkan » sob 09 dub, 2011 10:42 pm

Měl bych jeden možná nesmyslnej nápad, třeba ale může fungovat. Co kdyby se - relátkem nebo smyčkovým modulem - přepólovával ten společný úsek mezi smyčkami - vzdálenost mezi výhybkami 1 a 2 se zdá dost dlouhá na celý vlak .....
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod Martin HO » ned 10 črc, 2011 7:04 pm

fulda píše:
cernos píše:Tak tady jsi udeřil hřebíček na hlavičku. Nejen kvůli tomu jsem upravoval SN na plánku Milana Ferdiána č.22 "Odbočná". Za prvé šířka bude 160 takže mohu použít můj návrh a za druhé jsem právě bojoval s tím jak zapojit Milanův návrh elektricky. Sice toto teď nepoužiju, ale můžeš mi, prosím, osvětlit problematiku na tvém náčrtu? Tam tedy budou muset být 2 moduly pro vratnou smyčku - detekci zkratu?


Zase takové drama to nebude. Stačí jeden modul - zelenou barvou jsem označil část, která je přehazovaná a ostatní je připojeno normálně.
Obrázek


Takhle to mám i já a je to automaticky indikované dvěma dvojicemi jazýčkových lonzaktů a ovládané jedním bistabilním relé (dvoucívkovým). Problém je že jsem koupil jeden z posledních kusů od Ges-u a další se mi nedaří vygooglit (pro případ, že by se relé provozem snad nějak poškodilo.)
Martin HO
 

Re: Vratná smyčka - je nutný DCC modul?

Příspěvekod fulda » čtv 12 bře, 2015 11:59 am

TOHLE a TOHLE znáš?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: svatopluk a 44 návštevníků