Traťové automatizace v DCC

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod fulda » ned 20 bře, 2011 6:39 pm

Ahoj vespolek.

Trochu se babrám v software pro DCC a narazil jsem na jednu poznámku o automatizaci pro DCC. Možná bych dokázal udělat nějakej modul, kterej by mohl řešit to co se v DC řeší relátkama. Tedy například "pokud je vlak v úseku X, proto dej dolů závory Y".
Mám trochu mentální problém s tím, jak udělat ovládání takového systému. Není moc velkej problém si přečíst informace a naopak odeslat informace, ale nevím, jak bych k tomu udělal nějaké uživatelské rozhraní? a ani jaká má bejt komplexnost (komplikovanost) celého systému? Pokud bych použil techniku která se používá pro návrh PLC (Programovatelný Logický Controlér), tak to bude tak složité, že to nebude k ničemu. Chtělo by to nějakej nápad na zjednodušení a ten nemám.

Dejte mi alespoň vědět, jaké typy automatizace se vám mohou hodit? (mimochodem - otázka platí pro lidi co nepoužívají ovládání z počítače)

Jindra
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod rchlumecky » pon 21 bře, 2011 10:11 am

fulda píše:Ahoj vespolek.

Trochu se babrám v software pro DCC a narazil jsem na jednu poznámku o automatizaci pro DCC. Možná bych dokázal udělat nějakej modul, kterej by mohl řešit to co se v DC řeší relátkama. Tedy například "pokud je vlak v úseku X, proto dej dolů závory Y".
Mám trochu mentální problém s tím, jak udělat ovládání takového systému. Není moc velkej problém si přečíst informace a naopak odeslat informace, ale nevím, jak bych k tomu udělal nějaké uživatelské rozhraní? a ani jaká má bejt komplexnost (komplikovanost) celého systému? Pokud bych použil techniku která se používá pro návrh PLC (Programovatelný Logický Controlér), tak to bude tak složité, že to nebude k ničemu. Chtělo by to nějakej nápad na zjednodušení a ten nemám.

Dejte mi alespoň vědět, jaké typy automatizace se vám mohou hodit? (mimochodem - otázka platí pro lidi co nepoužívají ovládání z počítače)

Jindra


Mě narychlo napadá .. jednoduchá automatizace typu : změna stavu senzoru X -> seznam akcí (čas T, id Y, hodnota A)

Cokoliv složitějšího = začneš suplovat SW v počítači.
A stejnak si myslím, že kdokoliv začne používat senzory v DCC (detekce úseku, jazíčkové čidla, atd), tak má nějakou zpětnovazební sběrnici a tu už skoro vždycky připojí k počítači.

R.
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod fulda » pon 21 bře, 2011 10:32 am

rchlumecky píše:Mě narychlo napadá .. jednoduchá automatizace typu : změna stavu senzoru X -> seznam akcí (čas T, id Y, hodnota A)

Cokoliv složitějšího = začneš suplovat SW v počítači.
A stejnak si myslím, že kdokoliv začne používat senzory v DCC (detekce úseku, jazíčkové čidla, atd), tak má nějakou zpětnovazební sběrnici a tu už skoro vždycky připojí k počítači.


Logika zní sice dobře, ale to je bohužel jen polovina odpovědi.
Pochopitelně je jednoduché říci, že v reakci na změnu stavu snímače se stane změna stavu něčeho jiného.
Otázka je, jak zadávat pořadované podmínky? na display? zadat je jednou z počítače jako nějakej program?

Co se týká využití, tak celkem dost lidí zcela záměrně nepoužívá počítač, ale nějakou drobnou automatizaci by si přála.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod JBr » pon 21 bře, 2011 10:44 am

fulda píše:Co se týká využití, tak celkem dost lidí zcela záměrně nepoužívá počítač, ale nějakou drobnou automatizaci by si přála.


Pan Bana na tohle celkem uspesne vyuziva konfiguracni softiky urcene specificky pro kazdy vyrobek. Modul se kabelem pripoji k PC pres RS232 (pripadne s vyuzitim prevodniku RS232 na USB) a s pomoci softiku se daji konfigurovat parametry, vcetne treba "zaverove tabulky" u Zhlavika 2. Pro samotnou funkci modulu neni PC potreba.
TT/D V/VI.
Uživatelský avatar
JBr
 
Příspěvky: 1265
Registrován: čtv 20 zář, 2007 7:25 pm
Bydliště: Hostivice a obcas Chotebor

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod rchlumecky » pon 21 bře, 2011 10:09 pm

fulda píše:
rchlumecky píše:Mě narychlo napadá .. jednoduchá automatizace typu : změna stavu senzoru X -> seznam akcí (čas T, id Y, hodnota A)

Cokoliv složitějšího = začneš suplovat SW v počítači.
A stejnak si myslím, že kdokoliv začne používat senzory v DCC (detekce úseku, jazíčkové čidla, atd), tak má nějakou zpětnovazební sběrnici a tu už skoro vždycky připojí k počítači.


Logika zní sice dobře, ale to je bohužel jen polovina odpovědi.
Pochopitelně je jednoduché říci, že v reakci na změnu stavu snímače se stane změna stavu něčeho jiného.
Otázka je, jak zadávat pořadované podmínky? na display? zadat je jednou z počítače jako nějakej program?

Co se týká využití, tak celkem dost lidí zcela záměrně nepoužívá počítač, ale nějakou drobnou automatizaci by si přála.


Když to vezmu prakticky, tak nastavování pomocí 2-3 tlačítek a malého displaye bude šíleně pracný ... prostě to budeš muset milionkrát zmáčknout (nastavit čísla, adresy, hodnoty atd), nespléct se, nepřemáčknout apod ... člověk bude rád, že to nastaví jednou .. pak to zapomene a když bude chtít po půlroce přidat funkci (akci), tak aby to celé dělal znovu.
Konfigurační utilitky přes PC by byl komfort ... jenže to musíš udělat 3x víc práce ... modul musí mít rozhraní (asi USB) , komunikaci mudulu s PC a program na PC ..
A v případě, že lidi už použijou PC, tak je otázka jestli ho stejnak nenechají furt ..

Starší PC s linuxem a RocRailem .. náklad cca 1.000,- Kč .. a možnosti nekonečné .. :-)

(tím Tě nechci odradit ..jen jsem si vzpoměl jak se na síťové tiskárně blbě zadává IP adresa pomocí 3 tlačítek ..když přejedeš, tak znova 256x zmáčknout :-)

R.
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod michal.kubista » pon 21 bře, 2011 10:56 pm

To rchlumecky
Já mám počítačů doma k dispozici několik (svoje i služební) a přesto bych raději nějakou jednoduchou automatizaci bez nutnosti PC. Jinak bych chtěl vidět spolehlivost toho PC za 1000,- Kč.

To fulda
Myslím, že nejjednodušší by bylo nějaké udělátko nastavitelné z PC pomocí nějakého jednoúčelového prográmku.
Protože budeš muset reagovat na nějaký podnět, jakou zvažuješ zpětnou vazbu a nebo jen prosté vstupy? S88 nebo RS? Já nyní zvažuji, pro kterou se rozhodnout. Jo a rchlumecky má pravdu v tom, že se dá pořídit docela levně PC, tak by toto zařízení nemělo být příliš drahé. Na druhou stranu k PC potřebuješ monitor a klávesnici = nutný prostor, který není vždy k dispozici. Dále potřebný čas na start systému, který je u PC docela dlouhý. Já chci po zapnutí hned jezdit.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod fulda » úte 22 bře, 2011 7:31 am

(Připomínám, že jen teoretizuji)

OK, takže programování utilitkou z PC se zdá jako lepší metoda.
Co kdybych to udělal takto: tabulka s cca 3 sloupcema = Snímač, Čas, Reakce.
V praxi - pokud je snímač X v poloze aktivní déle než je definovaný čas, tak se provede reakce Y.

Co se týká systému snímačů a zpětné vazby, tak předpokládán, že bych četl data z centrály, takže záleží na tom co používá centrála (NanoX používá S88, Lenz používá RS, ...)
Ještě trochu přemejšlím nad jednou věcí - nějakej nástroj pro čtení RailCom - abych se mohl strojově podívat jaká lokomotiva je v úseku X. Na to zatím asi nic solidního neexistuje.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod rchlumecky » úte 22 bře, 2011 7:46 am

fulda píše:(Připomínám, že jen teoretizuji)

OK, takže programování utilitkou z PC se zdá jako lepší metoda.
Co kdybych to udělal takto: tabulka s cca 3 sloupcema = Snímač, Čas, Reakce.
V praxi - pokud je snímač X v poloze aktivní déle než je definovaný čas, tak se provede reakce Y.

Co se týká systému snímačů a zpětné vazby, tak předpokládán, že bych četl data z centrály, takže záleží na tom co používá centrála (NanoX používá S88, Lenz používá RS, ...)
Ještě trochu přemejšlím nad jednou věcí - nějakej nástroj pro čtení RailCom - abych se mohl strojově podívat jaká lokomotiva je v úseku X. Na to zatím asi nic solidního neexistuje.


1. na jednu událost musí být možnost reagovat více akcema
2. ty akce by bylo velmi vhodné časově posunovat

Př. : sepne se senzor obsazení úseku. Za 2 vteřiny - 1. akce - zapnutí zvuku přejezdu, za 4 vteřiny - 2.akce-závory dolů, za 8vteřin - 3.akce závory - nahoru .. atd ..

3. možná by se hodila možnost virtuálního senzoru (podprogram)
(vlastně je to (by to mohlo být) vytvoření jednoduchého programovacího jazyka - možná použít něco existujícího ?) - ale to už jsme zase u složitosti počítače :-)


R.
Naposledy upravil rchlumecky dne úte 22 bře, 2011 7:54 am, celkově upraveno 1
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod fulda » úte 22 bře, 2011 7:52 am

rchlumecky píše:
fulda píše:(Připomínám, že jen teoretizuji)

OK, takže programování utilitkou z PC se zdá jako lepší metoda.
Co kdybych to udělal takto: tabulka s cca 3 sloupcema = Snímač, Čas, Reakce.
V praxi - pokud je snímač X v poloze aktivní déle než je definovaný čas, tak se provede reakce Y.

Co se týká systému snímačů a zpětné vazby, tak předpokládán, že bych četl data z centrály, takže záleží na tom co používá centrála (NanoX používá S88, Lenz používá RS, ...)
Ještě trochu přemejšlím nad jednou věcí - nějakej nástroj pro čtení RailCom - abych se mohl strojově podívat jaká lokomotiva je v úseku X. Na to zatím asi nic solidního neexistuje.


1. na jednu událost musí být možnost reagovat více akcema
2. ty akce by bylo velmi vhodné časově posunovat

Př. : sepne se senzor obsazení úseku. Za 2 vteřiny - 1. akce - zapnutí zvuku přejezdu, za 4 vteřiny - 2.akce-závory dolů, za 8vteřin - 3.akce závory - nahoru .. atd ..

3. možná by se hodila možnost virtuálního senzoru (podprogram)



Body 1 a 2 mají jednoduchou odpověď - do tabulky dáš 3 řádky reagující na stejnej vstup ale vyplníš jim různej čas a různou akci.

Bodu 3 asi moc nerozumím. Myslíš na něco jako Vstup X a zároveň vstup Y ???
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod rchlumecky » úte 22 bře, 2011 8:04 am

fulda píše:
rchlumecky píše:
fulda píše:(Připomínám, že jen teoretizuji)

Bodu 3 asi moc nerozumím. Myslíš na něco jako Vstup X a zároveň vstup Y ???


Ne .. ale to by se taky možná hodilo .. to jsou zase podmínky ..
Podprogram je několik akcí (bez senzoru nebo s virtuálním), které se dají vyvolat jako jedna akce při reakcích u více senzorů.
( jako v programování - funkce, procedura, podprogram, rutina, (makro) )

R.
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod cernos » úte 22 bře, 2011 8:04 am

Jestli do toho mohu vstoupit, tak by mělo stačit regovat 2 akcema. Pokud jich je potřeba víc, tak by jedna akce volala další řádku v seznamu. Samozřejmě by musel být první sloupec dvojího typu: A) poslouchat od čidla, B) poslouchat od volání jiné akce
Takže příklad od rchlumeckeho by vypadal takto:

UKOL1;ZAPNI_ZVUK;2;UKOL2;0
UKOL2;ZAVORY_DOLU;4;ZAVORY_NAHORU;10

S tím, že UKOL1 by byl volán čidlem a UKOL2 by byl volán UKOLem1. Syntaxe řádky: <nazev ukolu>;<akce1>;<cas zpozdeni akce 1>;<akce2>;<cas zpozdeni akce 2>
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod michal.kubista » pát 03 úno, 2012 4:49 pm

fulda píše:(Připomínám, že jen teoretizuji)

Co se týká systému snímačů a zpětné vazby, tak předpokládán, že bych četl data z centrály, takže záleží na tom co používá centrála (NanoX používá S88, Lenz používá RS, ...)
Ještě trochu přemejšlím nad jednou věcí - nějakej nástroj pro čtení RailCom - abych se mohl strojově podívat jaká lokomotiva je v úseku X. Na to zatím asi nic solidního neexistuje.


Ahoj fuldo,

mam otazku, zda jeste neco takoveho chystas a nebo uz je to u ledu? Me by momentalne zajimalo alespon to, zda mas a nebo vis o necem, co umi cist stavy zpetne vazby, jelikoz chci vytvorit ovladaci panel TCO, na kterem bych zobrazoval i stavy vyhybek a obsazenost useku, ale zatim jsem neobjevil zarizeni, ktere to z centraly umi vycist (nelepe pro pro samodomo vyrobu).
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod Beda » pát 03 úno, 2012 5:29 pm

Ahoj fuldo,

mam otazku, zda jeste neco takoveho chystas a nebo uz je to u ledu? Me by momentalne zajimalo alespon to, zda mas a nebo vis o necem, co umi cist stavy zpetne vazby, jelikoz chci vytvorit ovladaci panel TCO, na kterem bych zobrazoval i stavy vyhybek a obsazenost useku, ale zatim jsem neobjevil zarizeni, ktere to z centraly umi vycist (nelepe pro pro samodomo vyrobu).


Stav signálů zvoleneho portu na S88 umi ukazovat tohle.
http://www.digital-bahn.de/bau_s88n/schnueffel88-n.htm
N, DCC, NANOX V 3.6, DIGI CZ: Gen LI 101, FBO, Vratná smyčka CZ-030,
ROCRAIL na RaspberryPi...
Beda
 
Příspěvky: 144
Registrován: úte 22 lis, 2011 5:12 pm
Bydliště: Praha 8

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod fulda » pát 03 úno, 2012 6:12 pm

michal.kubista píše:mam otazku, zda jeste neco takoveho chystas a nebo uz je to u ledu? Me by momentalne zajimalo alespon to, zda mas a nebo vis o necem, co umi cist stavy zpetne vazby, jelikoz chci vytvorit ovladaci panel TCO, na kterem bych zobrazoval i stavy vyhybek a obsazenost useku, ale zatim jsem neobjevil zarizeni, ktere to z centraly umi vycist (nelepe pro pro samodomo vyrobu).


To jsi nehledal moc důsledně. Třeba tohle, ale to je polokomerční a ještě pro RS sběrnici
Na druhou stranu včera jsem strávil noc v podobném zařízení,ale doteď mi nefunguje a jsem z toho mrzutej.
Na stránce mám jednoduchej LED modul, ale to je hrozná drátařina i na mojem minikolejišťátku.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Traťové automatizace v DCC

Příspěvekod cernos » pát 03 úno, 2012 6:39 pm

Jj v jednom mailu jsem se fuldy ptal zda něco takového existuje. Chtělo by to "vymyslet" něco, co by se píchlo mezi centrálu a první modul S88 a na to připojit reversní TCO s LEDkama. To by bylo príma :)
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků