Servo dekodér

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Servo dekodér

Příspěvekod BohousP » pon 27 říj, 2014 6:17 pm

zdeno píše:...
Ale nejak nechapem, jak jste odstranili to skubnuti pri pripojeni napajeciho napeti ?? Nahoda nebo je to podlozene teoreticky ?? ...


Zdeno, je to skutečně podložené teoreticky a velmi jednoduché. Přitom to není nic nového. Samotného mě napálilo, že jsem na to nepřišel. Ale není to má myšlenka, nejsem její autor ani realizátor, tak jí publikovat nebudu.
Cituji autora řešení: Ono zde asi více než jinde platí, že : "Když máš udělat něco, o čem víš, že to nejde, dej to udělat někomu, kdo neví, že to nejde a on to udělá".

A jak na to přišel, mi popsal v následovných krocích:
1.Snaha vyhovět Bohoušovi (PZZ) -> 2. 4dcl červeného ve vaně -> 3.Teoretický předpoklad -> 4.Potvrzení experimentem -> 5.Praktické využití
Upozornění: Zkonzumované množství v kroku 2 může být k dosažení požadovaného stupně kreativity silně individuální.
:lol:
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2930
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Servo dekodér

Příspěvekod zdeno » úte 28 říj, 2014 7:31 am

jedine, co mne napada je, ze pokud prijdou ridici impulsy drive nez napajeni, tak se elektronika sama srovna. Ale jak se muze srovnat, kdyz nema napajeni ??
Navic, kdyz jsou rizena jednim vystupem, kdy muze byt kazde servo jinak mechanicky natocene.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod michal.kubista » úte 28 říj, 2014 9:17 am

A mě napadá jiné řešení. Do serva pustit nejprve nižší napětí, které s motorkem nepohne, ale stačí na srovnání elektroniky a případně napětí postupně navýšit. Jde to pomocí PWM. Každé servo má napájení řízené samostatně.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Servo dekodér

Příspěvekod VikyV » úte 28 říj, 2014 9:20 am

A mě napadá jiné řešení. Do serva pustit nejprve nižší napětí, které s motorkem nepohne, ale stačí na srovnání elektroniky a případně napětí postupně navýšit. Jde to pomocí PWM. Každé servo má napájení řízené samostatně.


BINGO! :D
VikyV
 
Příspěvky: 46
Registrován: pon 10 led, 2011 12:13 pm

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Hříbek » stř 29 říj, 2014 7:30 am

Bude možné tento dekodér koupit hotový, nebo si jej musím sestavit?
Ani tak nejde o to bastlení, nějaké zkušenosti mám, i když DPS bych si musel nechat vyrobit. Ale spíš jde o ten čas, který to zabere.
Klidně si připlatím, ale raději bych to koupil už hotové a odzkoušené.
Hříbek
 
Příspěvky: 135
Registrován: pát 24 zář, 2010 9:25 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Seidl » stř 29 říj, 2014 9:56 pm

pokud chceš něco hotového, možná ti bude vyhovovat tohle http://www.alchladice.cz/servopohony.html
A ještě pro informaci - popis a test vyšel v Železničním magazínu, tuším v č. 7 (bylo koncem prázdnin)
Seidl
 
Příspěvky: 49
Registrován: pát 13 led, 2012 11:48 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod BohousP » čtv 30 říj, 2014 9:04 am

Hříbek píše:Bude možné tento dekodér koupit hotový, nebo si jej musím sestavit?
Ani tak nejde o to bastlení, nějaké zkušenosti mám, i když DPS bych si musel nechat vyrobit. Ale spíš jde o ten čas, který to zabere.
Klidně si připlatím, ale raději bych to koupil už hotové a odzkoušené.


Jak jsem byl informován, měl by být k dispozici velmi brzy.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2930
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Hříbek » sob 08 lis, 2014 6:13 pm

Autor servodekodéru mi jej zapůjčil na otestování. Nechci totiž kupovat zajíce v pytli, jelikož mám centrálu Intellibox a například u dekodérů, které se prodávají na stránkách pojezdy.eu jsem měl problémy s programováním a nakonec jsem si musel vypůjčit Multimaus. :? :?
U tohoto dekodéru mě velice mile překvapilo, že ani při provozu, ani při programování se žádné problémy nevyskytly.
Dekodér jsem zkoušel s digitálními servy zakoupenými na pojezdy.eu (oranžové servo) a vše běželo naprosto bez problémů. Ani jsem serva nevybavoval filtrem, jak je doporučováno.
Programování adresy i výchylek jednotlivých serv jsem dělal zápisem do jednotlivých CV, takže jsem programovací tlačítko vůbec nemusel obsluhovat.
Toto se mi zdá jednodušší, než postup programování adresy a kalibrace výchylek serv pomocí tlačítka a rozpojování a spojování JP5 jumper propojkou, jak je též v návodu
popisováno. Ale každému asi bude vyhovovat něco jiného.
Taky mě příjemně překvapilo, že i když každé servo mělo nastavenu jinou výchylku a tudíž se vychýlilo z jedné polohy do druhé v jiném čase, délka zvuku se vždy přizpůsobila. :wink: :wink: :wink:
Dále jsem zkoušel režim vlakové cesty, kdy je centrálou vyslán povel pro přestavení více serv a interval mezi jednotlivými povely mám u své centrály nastaven na cca 1 sekundu. Dekodér reagoval tak, že
se nejprve přestavilo jedno servo i s přehráním zvuku a poté další servo opět se zvukem atd. Rychlost přestavení se nastavuje jednotně pro všechna čtyři serva a i když přestavení jednoho serva může trvat i několik sekund, tak je možno povely zadat rychleji a dekodér je postupně vykoná. :wink: :wink:
Můžu říct, že mě tento dekodér velice příjemně překvapil.
Ovšem největším překvapením pro mě byl přístup autora, který je velice vstřícný a profesionální. 8)
Kdyby tomu tak bylo u všech výrobců... :twisted: :twisted:
Hříbek
 
Příspěvky: 135
Registrován: pát 24 zář, 2010 9:25 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod sidlo » sob 08 lis, 2014 6:46 pm

OT: mám úplně stejnou zkušenost s výše jmenovaným autorem. V mém případě se jednalo o moji nejistotu s funkčností Gen LI BT ve spojení s mým hardwarem. Identický scénář - zapůjčení na zkoušku - otestování - bezchybná funkčnost - nákup.

Tak si jenom přeju, aby se mezi námi nenašel nějaký šmejd který by toho zneužil (vím že pravděpodobnost je nenulová). Lidí dělat takto skvělé věci pro modeláře v česku je jako šafránu. Znechutit někomu jeho práci by byla škoda pro nás všechny (protože by to mělo jistě logické konsekvence).
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod zdeno » sob 08 lis, 2014 8:13 pm

Hříbek píše:Kdyby tomu tak bylo u všech výrobců...

problem je v tom, ze DCC je volne a vyrobci nemuzou nikoho zalovat za zneuziti dusevniho vlastnictvi. U ROCO je to trosku horsi a Loconet je nejhorsi. Firmy Digitrax a Uhlenbrock muzou falsovatele Loconet veci zalovat a je vysoce pravdepodobne, ze by uspeli. Proto Loconet veci jsou vetsinou DIY a prodavaji se tak nejak v utajeni, aby se prodejce vyhnul zalobam.
Jinak mit IBX a pouzivat DCC prislusenstvi je tak trosku divne. Ale na to casem urcite prijdes sam.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod BohousP » sob 08 lis, 2014 8:27 pm

sidlo píše:OT: mám úplně stejnou zkušenost s výše jmenovaným autorem. V mém případě se jednalo o moji nejistotu s funkčností Gen LI BT ve spojení s mým hardwarem. Identický scénář - zapůjčení na zkoušku - otestování - bezchybná funkčnost - nákup.

Tak si jenom přeju, aby se mezi námi nenašel nějaký šmejd který by toho zneužil (vím že pravděpodobnost je nenulová). Lidí dělat takto skvělé věci pro modeláře v česku je jako šafránu. Znechutit někomu jeho práci by byla škoda pro nás všechny (protože by to mělo jistě logické konsekvence).


Já jen k výše uvedeným hodnocením doplním, že podle nejnovějších informací by se v N-šopíku (http://www.eshop-honzikovyvlacky.cz/) měl od příštího týdne dát objednat tento výhybkový dekodér. (Gen-LI Bluetooth a přejezdový dekodér jsou již v prodeji tamtéž.) Nejedná se samozřejmě o "pirátské" kopírování, ale o spolupráci s autorem.

EDIT 17.02.2015: Od února 2015 je správný link http://www.digi-cz.info/dekodervv1/
Naposledy upravil BohousP dne úte 17 úno, 2015 10:05 am, celkově upraveno 2
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2930
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Servo dekodér

Příspěvekod BohousP » sob 08 lis, 2014 8:31 pm

zdeno píše:
Hříbek píše:Kdyby tomu tak bylo u všech výrobců...

problem je v tom, ze DCC je volne a vyrobci nemuzou nikoho zalovat za zneuziti dusevniho vlastnictvi. ...


DCC je volné, ale neznamená to, že výrobky (nebo elektronické obvody) používající DCC nelze chránit autorsky. Ale je to složité a stojí to hodně peněz, takže malému výrobci se to nevyplatí.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2930
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Servo dekodér

Příspěvekod sidlo » sob 08 lis, 2014 9:25 pm

OT

BohousP píše:DCC je volné, ale neznamená to, že výrobky (nebo elektronické obvody) používající DCC nelze chránit autorsky. Ale je to složité a stojí to hodně peněz, takže malému výrobci se to nevyplatí.


Bohužel. Takzvaná ochrana intelektuálního vlastnictví - tedy patenty - nechrání skutečné vývojáře, ale nadnárodní monopoly, které nic nevyvíjí ale místo toho zaměstnávají armády právníků. V důsledku toho nám neustále stoupá nezaměstnanost, protože z "licenčních důvodů" nemůžeme skoro nic vyrábět.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3605
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Hříbek » ned 09 lis, 2014 6:08 pm

zdeno píše:Jinak mit IBX a pouzivat DCC prislusenstvi je tak trosku divne. Ale na to casem urcite prijdes sam.


Hmmm, a jaké příslušenství bych měl podle tebe používat? Analogové? :mrgreen: :mrgreen:

Měl jsem za to, že zkratka DCC znamená Digital Command Control. Tudíž mě přijde logické, že pomocí DIGITÁLNÍ centrály ovládám DIGITÁLNÍ příslušenství. :? :?

Jinak s tou poznámkou o ostatních výrobcích jsem to myslel tak nějak všeobecně pro celou naši modelářskou branži, nejen pro digitální věci... :wink: :wink:
Hříbek
 
Příspěvky: 135
Registrován: pát 24 zář, 2010 9:25 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Myšpulín » ned 09 lis, 2014 6:30 pm

Hříbek píše:
zdeno píše:Jinak mit IBX a pouzivat DCC prislusenstvi je tak trosku divne. Ale na to casem urcite prijdes sam.


Hmmm, a jaké příslušenství bych měl podle tebe používat? Analogové? :mrgreen: :mrgreen:

Měl jsem za to, že zkratka DCC znamená Digital Command Control. Tudíž mě přijde logické, že pomocí DIGITÁLNÍ centrály ovládám DIGITÁLNÍ příslušenství. :? :?


Myslím, že Zdeno měl na mysli ovládat jej přímo LocoNetem.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků