Servo dekodér

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Servo dekodér

Příspěvekod zdeno » pát 24 led, 2014 7:41 pm

zrovna toto reseni jsem odmitnul,
protoze startovaci proud je extremni. Pri 14 servech to delalo mzikovych 10A a to mi vyhazovalo pojistky na baraku ;-)
Takze to musis startovat postupne. Dalsi vec je strasne kratka draha pohybu serva, ta rychlost musi byt nemodelova.
Dalsi problem je dobry ovladac serva, protoze pokud se "zblazni", tak servo urcite neco urve, protoze montaz je dost tesna a kriticka.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod cipisekmp » pát 24 led, 2014 9:00 pm

Ahoj, me serva na raholci chodi urcite 45st na vyhybkach, takze kratke drahy bych se nebal, ale nemam takove reseni jak Ferda. Ja jsem vic homemade kdyz pohledas najdes na nasem webu. Jinak servo kluci merali a tusim namerili 200 nebo 250mA Takze to neni zas tak tragicke.
S pozdravem Cipisek.
H0/MODULY SLOVÁCKO

www.kzmslovacko.cz
Uživatelský avatar
cipisekmp
 
Příspěvky: 1582
Registrován: ned 08 čer, 2008 6:55 am
Bydliště: Moravsky Pisek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Ferda » pát 24 led, 2014 9:28 pm

cipisekmp píše:Ahoj, me serva na raholci chodi urcite 45st na vyhybkach, takze kratke drahy bych se nebal... Cipisek.

Právě v té výchylce je ta pointa. Naše serva mají chod taky něco kolem 40 - 45 stupnů a není problém. Navíc i kdyby se ovladač zbláznil, jak chce, tak se nic urvat nemůže.
Když není adaptér (a je jedno jak je udělaný, funguje i ten tvůj z drátu), tak má servo malou výchylku a v kombinaci, kdy všichni chtějí, aby jim to výchylku 7 stupnů kráčelo aspoň 3 sekundy tak jsou s tím potíže. Nemluvím o tom, že pokud servo hýbe rovnou brkem pod vexlí, tak je problém zajistit konstantní výchylku za každých okolností. Né vždy je to nejednodužší řešení to nejlepší.

Startovací proud není až tak banální, ale je řešitelný.
Frýdlant má serva napájena externě a to tak, že každá půlka stanice má svůj zdroj a tím pádem žádné "svářečky" nepotřebujeme. Ty zdroje stačí 3A. Navíc není až takový problém, pokud by to bylo opravdu potřeba, zpozdit napájení jednotlivých servodekodérů, (jeden kondík a rozdílné odpory na vstupu) Nebo to napájení ještě víc rozdělit.
Rozhodně ani dopravna o 100 vexlích žádné pojistky vyhazovat nemusí!
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Servo dekodér

Příspěvekod michal.kubista » ned 26 led, 2014 6:42 pm

Mám nový námět na SW pro servo přestavník. Pro křížení na dvojkolejce by se hodil přestavník, kde na jedné adrese mám dvě nebo i čtyři serva, přičemž každé servo by mělo vlastní krajní polohy. Už slyším, jak se to dá vyřešit, že každé servo má vlastní adresu a v PC nastavím současné přehození. Já ale mám a chci používat panel s tlačítky přes TCO ovladač a ovládání jedním tlačítkem by se hodilo.
Otázkou je, zda by o toto mělo zájem více lidí?
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Servo dekodér

Příspěvekod zdeno » ned 26 led, 2014 7:51 pm

michal.kubista píše:Mám nový námět na SW pro servo přestavník. Pro křížení na dvojkolejce by se hodil přestavník, kde na jedné adrese mám dvě nebo i čtyři serva, přičemž každé servo by mělo vlastní krajní polohy. Už slyším, jak se to dá vyřešit, že každé servo má vlastní adresu a v PC nastavím současné přehození. Já ale mám a chci používat panel s tlačítky přes TCO ovladač a ovládání jedním tlačítkem by se hodilo.
Otázkou je, zda by o toto mělo zájem více lidí?

ja bych to resil mechanicky, teda jednim servem bych prestavoval najednou vic vyhybek.
priklad na dve vyhybky je treba tady http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2013090001
pokud to neni daleko, nevidim v tom velky problem
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » ned 26 led, 2014 7:58 pm

michal.kubista píše:Mám nový námět na SW pro servo přestavník. Pro křížení na dvojkolejce by se hodil přestavník, kde na jedné adrese mám dvě nebo i čtyři serva, přičemž každé servo by mělo vlastní krajní polohy. Už slyším, jak se to dá vyřešit, že každé servo má vlastní adresu a v PC nastavím současné přehození. Já ale mám a chci používat panel s tlačítky přes TCO ovladač a ovládání jedním tlačítkem by se hodilo.
Otázkou je, zda by o toto mělo zájem více lidí?

To už jsem tu někdy popisoval jako vyřešené. Jediné čím jsem se zabýval bylo rozmístění tlačítek na panelu. Honza Hlaváček to nazval Zetkama a řešili jsme, jak naznačit na panelu tu polohu kdy jsou obě výhybky "rovně". (já mám na svém panelu dvě tlačítka - v každé koleji jedno)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Jojo » pon 27 led, 2014 7:52 pm

Serva a stale serva.
Dobre ze som do toho nesiel. Nic s toho co tu je a bolo nestiha nastartovat a fungovat pri zapnutí! Servo je dobre pre let. modelarstvo ,ale nie pri zapnuti modelovej zeleznice kde .je pouzitých 40 serv a ,viac.!
Ten nabehvý impulz je neskutočne velký. To ze prestavenie vyhybky je realne? Neviem ? Mas el, elmag pri zapnutí je odber 0. Nenasiel som servo ktore sa pri zap.necukne.
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » pon 27 led, 2014 10:01 pm

Jojo píše:Serva a stale serva.
Dobre ze som do toho nesiel. Nic s toho co tu je a bolo nestiha nastartovat a fungovat pri zapnutí! Servo je dobre pre let. modelarstvo ,ale nie pri zapnuti modelovej zeleznice kde .je pouzitých 40 serv a ,viac.!
Ten nabehvý impulz je neskutočne velký. To ze prestavenie vyhybky je realne? Neviem ? Mas el, elmag pri zapnutí je odber 0. Nenasiel som servo ktore sa pri zap.necukne.

Mohl bych nesouhlasit :?:
V mém kolejišti je spoustu serv a nemám s tím problém.
A navíc jsem tu prezentoval i serva, která necukají.
Ale jak to tak čtu, tak jsi o své pravdě přesvědčen a já ti nehodlám tvůj názor vyvracet. Prostě zopakuji, že serva jsou jen pro zdatné.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod BohousP » pát 02 kvě, 2014 6:11 am

Pokud plánujete nákup serv, na http://www.icstation.com/product_info.php?products_id=1509#.U2M0s_lgzJI jsou momentálně za 2,58 USD. Navíc, do 5.května, pokud zadáte kód slevy Labour2014, je dalších 15% slevy. Tj. cca 45 Kč za servo, poštovné zdarma.
Eshop je spolehlivý, už jsem tam víckrát kupoval.

•Coupon Code: Labour2014
•Discount Amount: 15%
•Max Use: 1
•No Min Order
•Started Date: 2nd May, 2014
•Ended Date: 5th May, 2014
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Servo dekodér

Příspěvekod zdeno » pát 02 kvě, 2014 11:34 am

http://www.icstation.com/product_info.php?products_id=1389#.U2OBLKLPy2Y
mne by zajimalo toto, chcem si udelat nekonecnou kolej, pokud by nekdo objednaval neco jine, muze mi to prihodit.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Nový servodekodér

Příspěvekod BohousP » pon 27 říj, 2014 1:36 pm

Tak se nám rodina servodekodérů rozrostla o dalšího člena. Je českého původu, má neotřelý design a hodně toho umí. Předně NECUKÁ, NEŠKUBE, NEVRČÍ. To proto, že v době mimo pohyb má odpojené napájení pro serva. Ale - a to mi možná všichni věřit nebudou - :roll: - necukne ani při připojení napájecího napětí. A to i s levnými servy.

A "třešnička na dortu" - dekodér generuje zvuk skutečného přestavníku.

Kdo nevěří, ať tam běží ...
Autorem nového servodekodéru je Vít Vaculík - http://maximaus.unet.cz/vyh.htm. Koho zajímá mé testování a výsledky - http://www.masinky.info/2014/10/hifi-vy ... ajnsmekry/.

P.S. A už se těším na plamennou diskusi propagátorů jedině správného řešení (o kterém vědí jen oni sami ... :D ).
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Nový servodekodér

Příspěvekod zdeno » pon 27 říj, 2014 3:16 pm

BohousP píše:P.S. A už se těším na plamennou diskusi propagátorů jedině správného řešení (o kterém vědí jen oni sami ... :D ).

Trosku skodoradostne, ale berem.
Ale nejak nechapem, jak jste odstranili to skubnuti pri pripojeni napajeciho napeti ?? Nahoda nebo je to podlozene teoreticky ??
---
Ja osobne pouzivam 5-dratove zapojeni, kdy odstranim elektroniku serva a pripojim svoji elektroniku.
http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2014040002
Pokud uz teda musim vymyslet elektroniku, tak proc to neudelat poradne ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Rizoto » pon 27 říj, 2014 4:00 pm

Ja mam z DCC koleje ale ci budem mat cas to testnut neviem.
Uživatelský avatar
Rizoto
 
Příspěvky: 190
Registrován: ned 29 lis, 2009 10:18 am
Bydliště: Orava, Slovensko

Re: Nový servodekodér

Příspěvekod sidlo » pon 27 říj, 2014 5:08 pm

BohousP píše:Tak se nám rodina servodekodérů rozrostla o dalšího člena...


Většinou mě štve, že jsou všichni tak daleko a já stále na začátku. Ale někdy má moje zpoždění i kladné stránky.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Nový servodekodér

Příspěvekod BohousP » pon 27 říj, 2014 5:11 pm

sidlo píše:
BohousP píše:Tak se nám rodina servodekodérů rozrostla o dalšího člena...


Většinou mě štve, že jsou všichni tak daleko a já stále na začátku. Ale někdy má moje zpoždění i kladné stránky.


Svatá pravda ... Ono se sice nejvíc učí na vlastních chybách, ale méně stojí, když se člověk učí na chybách (nezdarech) cizích ... :D
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků