Servo dekodér

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Hříbek » ned 09 lis, 2014 7:22 pm

Myšpulín píše: Myslím, že Zdeno měl na mysli ovládat jej přímo LocoNetem.


Ovládat co? Servodekodér?
Jistě, příslušenství ovládané přes LocoNet mám taky, ale zatím jsem nenarazil na SERVODEKODÉR, který by měl stejné vlastnosti, jako výše popisovaý a navíc by byl ovládaný přes sběrnici LocoNet.
Prosím neplést pojmy a dojmy.
DCC, tedy "Digital Command Control" je obecná zkratka pro digitální řízení a LocoNet je, laicky řečeno, označení pro sběrnici, podobně jako RS, S88, přes kterou se toto řízení (Control) uskutečňuje.
Ale to už je snad debata do jiného vlákna. Toto vlákno má nadpis "Servo dekodér" :wink:
Hříbek
 
Příspěvky: 135
Registrován: pát 24 zář, 2010 9:25 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Myšpulín » ned 09 lis, 2014 8:21 pm

Hříbek píše:
Myšpulín píše: Myslím, že Zdeno měl na mysli ovládat jej přímo LocoNetem.


Ovládat co? Servodekodér?
Jistě, příslušenství ovládané přes LocoNet mám taky, ale zatím jsem nenarazil na SERVODEKODÉR, který by měl stejné vlastnosti, jako výše popisovaý a navíc by byl ovládaný přes sběrnici LocoNet.
Prosím neplést pojmy a dojmy.
DCC, tedy "Digital Command Control" je obecná zkratka pro digitální řízení a LocoNet je, laicky řečeno, označení pro sběrnici, podobně jako RS, S88, přes kterou se toto řízení (Control) uskutečňuje.
Ale to už je snad debata do jiného vlákna. Toto vlákno má nadpis "Servo dekodér" :wink:

Sorry, ale nepletu si dojmy a pojmy. Serva nepoužívám a LocoNet taky ne, takže nevím, jestli nějaký dekodér pro serva je. To by musel zdělit Zdeno. Ale myslím, že jeho povzdech byl obecný na jakékoli příslušenství. A já jen reagoval na tvou poznámku
Hříbek píše:Hmmm, a jaké příslušenství bych měl podle tebe používat? Analogové?

A protože příslušenství ovládané LocoNetem používáš, jak píšeš, pak je vše O.K. Pokud chceš něco více, SZ, tam si to můžeme vysvětlit. Omlouvám se ostatním za tento OffTopic.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Servo dekodér

Příspěvekod zdeno » pon 10 lis, 2014 7:23 am

podle mne Locoio ma podporu pro serva zabudovanou. Nevim sice, ci je to dobre, ale hadam to nekdo napise a popise.
Jinak DCC sbernice a Loconet sbernice je dost velky rozdil. A to same plati i pro prislusenstvi ovladane obema sbernicemi. Obe jsou digitalni, ale bohuzel naprosto nekompatibilni. Ale muzou pracovat soubezne, kazde na sve sbernici.
---
Ja podporujem praci s vykuchanym servem, kde nahradim jednu elektroniku druhou. Ona tam nejaka elektronika musi byt, tak proc to neudelat poradne a vyloucit mezipostup pres servo impulsy 1mS az 2mS.
Docela bych uvital serva, ktere by mely 5-konektor s pristupem na potenciometr a motorek.
---
Jinak mam a pracujem na vice vecech a postupne to budem poustet ven.
Ale vyvoj a testovani je dost narocne na cas, protoze je velmi malo lidi, kteri tomu rozumi a ovladaji vsechny potrebne knihovny.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » ned 07 pro, 2014 1:36 pm

Udělal jsem servo dekodér pro jedno servo a dvě relátka.
Funguje to tak, že když je servo v poloze A, je sepnuté relátko 1, když je v poloze B, je sepnuté relátko 2.
Pokud servo přejíždí, není sepnuté nic.

To je užitečné k tomu, že se nemusí dělat přídavné kontakty pro přepínání srdcovky pro nekvalitní výhybky a dá se udělat ta funkce, že se připojuje jen jeden jazyk.

Zajímá to někoho?

Pochopitelně to zdražuje dekodér, protože jsou na něm ta relátka.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod zdeno » ned 07 pro, 2014 3:39 pm

fulda píše:Udělal jsem servo dekodér pro jedno servo a dvě relátka.
Zajímá to někoho?

Pokud je to na DCC, tak to nic nove neprinese. Zkus to udelat na tu vasi vyssi sbernici a mohlo by to byt zajimave.
Hlavne proto, ze muze poslat spravu, "prestavil jsem". Prave to mi na DCC nejvic vadi, ze zpetna vazba je jen pres nase "oči". ;-)
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3011
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod sidlo » ned 07 pro, 2014 4:10 pm

fulda píše:Udělal jsem servo dekodér pro jedno servo a dvě relátka.
To je užitečné k tomu, že se nemusí dělat přídavné kontakty ...


Podle mě je to principiálně špatné řešení. Komplikuje to konstrukci dekodéru a současně se to nedá použít pro zpětné hlášení, jak píše zdeno.

Někdy zde pozoruji, že jsou zde prezentována komplikovaná elektronická zapojení jejichž jediným cílem je ukázat že to také jde jinak než jednoduše elektromechanicky, a současně jsou tato řešení vydávána za ty lepší.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Myšpulín » ned 07 pro, 2014 5:00 pm

Toto řešení (zatím) nevyužiji, protože nepoužívám serva, ale jinak na tom nic špatného nevidím. Chci-li napájet srdcovku, nestačí na to jeden přepínač, ale dva spínače. A pokud je nemám kam nacpat, tak proč ne k dekodéru? Je jasné, že spínače ovládané kostí výhybky budou nejspolehlivější, ale i toto by mohlo řádně pracovat.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Servo dekodér

Příspěvekod michal.kubista » ned 07 pro, 2014 5:17 pm

sidlo píše:
fulda píše:Udělal jsem servo dekodér pro jedno servo a dvě relátka.
To je užitečné k tomu, že se nemusí dělat přídavné kontakty ...


Podle mě je to principiálně špatné řešení. Komplikuje to konstrukci dekodéru a současně se to nedá použít pro zpětné hlášení, jak píše zdeno.

Někdy zde pozoruji, že jsou zde prezentována komplikovaná elektronická zapojení jejichž jediným cílem je ukázat že to také jde jinak než jednoduše elektromechanicky, a současně jsou tato řešení vydávána za ty lepší.


Tady nikdo nepsal, že to má být použito na zpětnou vazbu, ale na napájení srdcovky, které já také používám. Teoretický rozbor, jak udělat zpětnou vazbu tu byl řečen mnohokrát, proto to nebudu znova rozebírat. Pro napájení srdcovky to určitě použitelné je a pokud někomu nebude vadit, že závada v mechanice mezi servem a výhybkou může způsobit zkrat (ten vyhodí napájení), tak proč ne. Já už jsem serva vybavil mikrospínači a proto to nepoužiju, ale když si vzpomenu na nastavování, tak znovu říkám, proč ne?
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Servo dekodér

Příspěvekod sidlo » ned 07 pro, 2014 5:18 pm

Myšpulín píše:Chci-li napájet srdcovku, nestačí na to jeden přepínač, ale dva spínače.


Tady http://www.modulybrno.cz/servo-jako-prestavnik mají jeden přepínač. Jeden pár kontaktů přepíná srdcovku a druhý pár je pro zpětné hlášení. Podle mě jednoduché, robusní a spolehlivé řešení. Zpětné hlášení navíc oznamuje polohu přestavníku, nikoliv "polohu" dekodéru.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Ferda » ned 07 pro, 2014 5:46 pm

Pokud je srdcovka oddělená od jazyků, pak stačí jeden mikrospínač.
Pokud jsou jazyky přepínány i se srdcovkou, pak je Fuldovo řešení se dvěma spínacími kontakty skoro nutnost.

Jiná otázka je, že cena dvou relátek bude patrně vyšší než cena dvou mokrospínačů. Složitější zapojení pomíjím, protože je vyřešeno v rámci DPS.

michal.kubista píše:..., ale když si vzpomenu na nastavování...

Proto pooužívám pro ovládání mokrospínačů vačku přímo na hřídeli serva.
Nastavím si středovou polohu pohodlně na stole a koncové polohy serva mě absolutně nezajímají. A to ani v případě, že bych je potřeboval někdy v budoucnu upravit.
Už jsem to tu dával víckrát, ale zdá se, že to stále nebylo pochopeno. Mikrospínač přepíná v polovině chodu serva. a pak až do konce drží tuto pozici a není na něj vyvíjen žáden zbytečný tlak.
Dokud budete mokrospínače :wink: montovat jako dorazy páky, tak budete stále řešit potíže s nastavováním.
Obrázek
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » ned 07 pro, 2014 6:32 pm

zdeno píše:Pokud je to na DCC, tak to nic nove neprinese. Zkus to udelat na tu vasi vyssi sbernici a mohlo by to byt zajimave.
Hlavne proto, ze muze poslat spravu, "prestavil jsem". Prave to mi na DCC nejvic vadi, ze zpetna vazba je jen pres nase "oči". ;-)
Ale tu si přece odvodíš z toho relétka, to snad zvládne každá sběrnice.

sidlo píše:Podle mě je to principiálně špatné řešení. Komplikuje to konstrukci dekodéru a současně se to nedá použít pro zpětné hlášení, jak píše zdeno.
A jaké řešení je principiálně správně?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod sidlo » ned 07 pro, 2014 6:44 pm

fulda píše:A jaké řešení je principiálně správně?


To které hlídá polohu přestavníku a ne "polohu" dekodéru. Myslím, že jsem to už napsal.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3601
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod BohousP » ned 07 pro, 2014 7:05 pm

sidlo píše:
fulda píše:A jaké řešení je principiálně správně?


To které hlídá polohu přestavníku a ne "polohu" dekodéru. Myslím, že jsem to už napsal.


No, principiálně správne by bylo to, které hlídá polohu jazyků. Pokud vyskočí táhlo, přestavník může být ve správné poloze, ale jazyky ne. Ale to už jsme někde úplně jinde.
V podstatě 100% zpětná vazba v modelařině je nereálná.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » ned 07 pro, 2014 7:16 pm

sidlo píše:
fulda píše:A jaké řešení je principiálně správně?
To které hlídá polohu přestavníku a ne "polohu" dekodéru. Myslím, že jsem to už napsal.

Takové udělat neumím, ty jo?

Já to umím udělat takhle a trochu jsem si myslel, že by to někomu mohlo pomoci.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fira » ned 07 pro, 2014 7:19 pm

Pomohlo ale mohlo to byť uz skor.Ja mám tiez mikrospinace.
fira
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř 28 lis, 2007 10:05 pm
Bydliště: Šaľa

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků