Servo dekodér

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Téčkař » úte 26 dub, 2011 6:51 pm

Ahoj chlapci,
koukám, že vám to alespoň trochu funguje.
Já jsem si postavil dekodér podle Martina Pihrta a nejde mi to dostat do MULTIMAUSE, při programování mi to hlásí error1. Nevím kde dělám chybu při programování.
Dík za radu Jirka
Téčkař
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 18 črc, 2010 9:48 pm

Re: Servo dekodér

Příspěvekod michal.kubista » úte 26 dub, 2011 7:20 pm

Ahoj, neznam tento konkrétní dekodér, ale většinou je problém v tom, že tyto dekodéry nemívají dostatečný odběr, aby centrále potvrdily přijetí pokynu a proto centrála hlásí chybu. Vyzkoušej chybu jen potvrdit a pokračovat v nastavování, mělo by to projít. U mojich dekodérů to takto funguje.
Pokud jsi dekodér stavěl, dej vědět, podle čeho jsi to stavěl,název mi nic neříká.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Téčkař » úte 26 dub, 2011 8:13 pm

Téčkař
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 18 črc, 2010 9:48 pm

Re: Servo dekodér

Příspěvekod michal.kubista » úte 26 dub, 2011 9:23 pm

Tak tohle je dekoder přesně podle Paco's webu, tedy podobná kopie s překladem je na DCCkoleje. Tady se adresa programuje pomocí tlačítka (zmáčknout, držet, ovladačem přehodit tam a zpět). Ostatní údaje v POM režimu zapisovat hodnoty do CV. Budou vyskakovat chyby, jak už jsem psal, ignoruj je. Rovněž hodnoty v CV nepřečteš. Jejich změnu vyzkoušíš jen pokusama.
No a pak je tu ještě jeden způsob. Ze zdrojáku na paco's webu zjistíš pozice jednotlivých CV v EEPROM PICu a přeíšeš si je v programátoru PICu. Tuto poslední metodu používám já. Na prvním modulu jsem hodnoty zkusmo nastavil a nyní je jen kopíruju do dalších modulů.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Téčkař » stř 27 dub, 2011 4:15 am

dík za radu, ale v tom přepisování přímo v PICu to bude horší, protože v tom jsem úplný začátečník, skoro jako v přechdu z analogu na digi.
Téčkař
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 18 črc, 2010 9:48 pm

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » stř 27 dub, 2011 8:27 am

Pokud použiješ některej z posledních softů, tak se dá programovat a číst docela snadno. Připojíš jedno servo - pokud možno nějaké větší a ještě ho zatížit aby se netočilo moc snadno (většinou ho zmáčknu mezi prstama) a pak v pohodě programuješ a čteš, ten dekodér se servem škube aby vygeneroval nějakej odběr.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4874
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Téčkař » stř 27 dub, 2011 7:31 pm

dík za radu, zkusím to a pak dám vědět
Téčkař
 
Příspěvky: 8
Registrován: ned 18 črc, 2010 9:48 pm

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » stř 04 kvě, 2011 8:57 am

Ahoj vespolek,

dobrá zpráva je, že jsem včera naprogramoval software pro dekodér, které používá registry tak jak bych si to představoval.
(blbá je, že jsem to dělal při hokeji, takže jsem z něj skoro nic neměl, ale stejně za nic nestál)

Takže tady je ke stažení pokusná, málo otestovaná verze.
Používá jinak CV registry než všechny předchozí.
Seznam CV:
Kód: Vybrat vše
CV# | CV# | def. hodnota | význam
----+-----+--------------+------------
513 | 1   | 1 (vyh. 5-8) | Primární adresa, spodní polovina
515 | 3   | 1            | Rychlost Serva 1
516 | 4   | 1            | Rychlost Serva 2
517 | 5   | 1            | Rychlost Serva 3
518 | 6   | 1            | Rychlost Serva 4
    | 7   | 20 (14 hex)  | Výrobní verze (neměnit)
    | 8   | 13 (0D hex)  | ID Výrobce (neměnit)
521 | 9   | 0            | Primární adresa, horní polovina
541 | 29  | 128 (bit 7)  | konfigurace - ukládat nastavení a po startu se vracet k minulému stavu
545 | 33  | 78 (4E hex)  | Délka mezery (Spacing) - doporučuji neměnit tohle je cca 50Hz (vzorec je CV546*256ns, takže cca 20ms)
546 | 34  | 1            | Příznaky (nepoužívá se)
547 | 35  | 100 (64 hex) | Pozice A pro servo 1 (čas pulzu *10us, takže 100=1,00ms; 250=2,5ms)
548 | 36  | 100 (64 hex) | Pozice A pro servo 2 (čas pulzu *10us, takže 100=1,00ms; 250=2,5ms)
549 | 37  | 100 (64 hex) | Pozice A pro servo 3 (čas pulzu *10us, takže 100=1,00ms; 250=2,5ms)
550 | 38  | 100 (64 hex) | Pozice A pro servo 4 (čas pulzu *10us, takže 100=1,00ms; 250=2,5ms)
551 | 39  | 200 (C8 hex) | Pozice B pro servo 1 (čas pulzu *10us, takže 200=2,00ms; 250=2,5ms)
552 | 40  | 200 (C8 hex) | Pozice B pro servo 2 (čas pulzu *10us, takže 200=2,00ms; 250=2,5ms)
553 | 41  | 200 (C8 hex) | Pozice B pro servo 3 (čas pulzu *10us, takže 200=2,00ms; 250=2,5ms)
554 | 42  | 200 (C8 hex) | Pozice B pro servo 4 (čas pulzu *10us, takže 200=2,00ms; 250=2,5ms)


Je možné si všimnout, že pro každé servo se nastavuje pozice pro A (rovně) a B (do odbočky) samostatně. Je možné nastavit i hodnoty v obráceném pořadí - tedy A=200 a B=100, takže není nutné obracet servo.
Pozor: dekodér neprovádí žádnou kontrolu na hodnoty, většina serv funguje v rozsahu 0,9 - 2,1 ms (90-210). Překvapila mne serva blue-arrow (ta levná malá modrá), která se na blbé hodnoty začala točit dokola.

Ještě připomínka k rychlosti - rychlost znamená kolikrát se použije každý pulz. Takže pokud máme posouvat od 100 do 150 (1ms - 1,5ms), máme 50 kroků, takže cca 1sec otáčení při 50Hz a rychlosti 1. Pokud nastavím rychlost 0, znamená to maximální rychlost serva (a to jsem včera nevyzkoušel, tak to někdo prosím otestujte)

Ještě jedna poznámka. Nějak mi blbne programování pomocí multimaus s použitím NanoX centrály (kupodivu s roco zesilovačem to funguje).
Tak jsem vyznačil kterej CV se kde najde rovnou při programování PICe:
Obrázek
Zelená je primární adresa
Červená - čas pro servo 1..4
Žlutá - A poloha pro serva 1..4
Modrá - B poloha pro serva 1..4
Fialová - ostatní
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4874
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » čtv 05 kvě, 2011 8:39 am

Ještě jsem vlastně přemejšlel nad jednou funkcionalitou - více kroků pro jedno servo. Ale moc jsem nepřišel na to kde by se to dalo použít, snad jediné místo by byla trojcestná (čtyřcestná) vyhybka pro autíčka (Faller Car System).
Pokud někoho napadne i jiné použití, dejte vědět a já jí tam dodělám.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4874
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Ferda » čtv 05 kvě, 2011 1:46 pm

fulda píše:Ještě jsem vlastně přemejšlel nad jednou funkcionalitou - více kroků pro jedno servo. Ale moc jsem nepřišel na to kde by se to dalo použít, snad jediné místo by byla trojcestná (čtyřcestná) vyhybka pro autíčka (Faller Car System).
Pokud někoho napadne i jiné použití, dejte vědět a já jí tam dodělám.

Možná dvouramenné mechanické návěstidlo. Při 4 pozicích serva a jednoduchém pákovém systému by stačilo jedno servo a jedna adresa.
Podobně i třícestná výhybka.
Ten FallerCar je jasný.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Servo dekodér

Příspěvekod TTJozsi » čtv 05 kvě, 2011 5:14 pm

Ahoj Fulda!
Dalo by sa to prepísať tak, že dva výstupy by boli na servá a dva na tlačítka.
dekodér na dve servá s možnostou manuálného ovládania ? Jedno tlačítko pre jedno servo druhé pre druhé servo.
Využitie: napríklad pre otváranie dverí rotundy na dve stania, rozpojovač atď...
TT,DCC vlastná výroba,Zimo MX63,64,640,NOHAB
TTJozsi
 
Příspěvky: 70
Registrován: pát 12 zář, 2008 4:57 pm
Bydliště: SK Vydrany

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » čtv 05 kvě, 2011 7:53 pm

Tak jsem pokusně dokončil verzi která má modernější čtení příkazů, takže bude snášet mnohem větší rychlosti přehazování. Ke stažení tady. Pokud je někdo, kdo má rozchozenej nějakej počítačovej program, může otestovat jakou rychlostí bude stíhat točit servama.

Ferda píše:
fulda píše:Ještě jsem vlastně přemejšlel nad jednou funkcionalitou - více kroků pro jedno servo. Ale moc jsem nepřišel na to kde by se to dalo použít, snad jediné místo by byla trojcestná (čtyřcestná) vyhybka pro autíčka (Faller Car System).
Pokud někoho napadne i jiné použití, dejte vědět a já jí tam dodělám.

Možná dvouramenné mechanické návěstidlo. Při 4 pozicích serva a jednoduchém pákovém systému by stačilo jedno servo a jedna adresa.
Podobně i třícestná výhybka.
Ten FallerCar je jasný.

Jedna adresa nestačí, protože neexistuje uživatelské rozhraní kterým by jsi to ovládnul. (třeba multimouse má k vyhybkám jen tlačítka doprava/doleva)
Moje představa je taková, že pokud budu chtít zvládnout 4 polohy, tak sloučím dvě vyhybky. Takže nastavím v dekodéru konfiguraci: 1A=30°, 1B=60°, 2A=90° a 2B=180° a podle toho kterou vyhybku přepnu do jaké polohy, taková se nastavý výchylka.

TTJozsi píše:Ahoj Fulda!
Dalo by sa to prepísať tak, že dva výstupy by boli na servá a dva na tlačítka.
dekodér na dve servá s možnostou manuálného ovládania ? Jedno tlačítko pre jedno servo druhé pre druhé servo.
Využitie: napríklad pre otváranie dverí rotundy na dve stania, rozpojovač atď...

To se mi po pravdě nechce ani trochu. Důvodů je několik.
1) je to docela jiná koncepce, znamená to řešit něco, co má DCC vyřešeno jinou cestou
2) není mi jasné, jak bych těma dvouma tlačítkama ovládal dvě serva (Poloha A a poloha B). Spíš dvě tlačítka a jedno servo, nebo jinej procesor, kterej má další volné nožičky.
3) na tomhle procesoru bych strašně těžko řešil odrušení a tak, takže maximální délka kabelu k tomu tlačítku by byla cca 20cm a to je strašně málo a většina lidí by s tím experimentovala a ono by to nechodilo.

Podle mojeho názoru je lepší si vzít TCO a dát si tlačítka na něj a pak dekodér používat normálně, jak je definováno.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4874
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » pon 16 kvě, 2011 8:19 pm

Pro pobavení jsem vygeneroval ještě 2 podverze servo dekodéru.
Ke stažení tady.
Přidělal jsem verzi, která ovládá 2 serva ve 4 polohách (tedy prvnímu servu přiděluje polohu A1, B1, A2 a B2 a druhému A3, B3, A4 a B4) a pak jsem ještě pro úplnost udělal verzi, která jednomu servu přiděluje všech 8 poloh, takže se dá servo použít jako malá točna - třeba pro velikost Z. A nebo třeba pro posouvání šuplíkovým nádražím.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4874
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Monty » sob 04 čer, 2011 10:33 am

fulda píše:Ještě jsem vlastně přemejšlel nad jednou funkcionalitou - více kroků pro jedno servo. Ale moc jsem nepřišel na to kde by se to dalo použít, snad jediné místo by byla trojcestná (čtyřcestná) vyhybka pro autíčka (Faller Car System).
Pokud někoho napadne i jiné použití, dejte vědět a já jí tam dodělám.


Zdravým.
Chci se zeptat jestli by bylo možné doplnit do tabulky nastavení CV rozmezí v kterém je možné nastavit jednotlivá CV hlavně se mi jedná o pozice A a B serva.Minimální a maximální nastavení.
Předem děkuji.
Naposledy upravil Monty dne sob 04 čer, 2011 10:57 am, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Monty
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 22 zář, 2008 7:57 pm
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » sob 04 čer, 2011 10:43 am

Je do napsané v doprovodném dokumentu. Pro většinu serv je to cca 90-210, nicméně třeba graupner/jr připouští 80-220 a staré robe dokonce 65-195
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4874
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků