Servo dekodér

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » ned 12 čer, 2011 10:12 am

Servodekodér s neustálým napájením (držením pozice) považuji za nutnost. Právě s ohledem na rušení, zejména při zapnutí. Škubnutí nevadí, postupný posun (i za hranice nastavené výchylky) vadí velice, zvláště při zapínání napájení, ale i při běžné manipulaci s mašinami, v souvislosti se statikou atd. Pokud tedy bude k dispozici další verze softwaru (6 zatím nemohu testovat), která nejen bude schopna zpracovat všechny povely najednou, ale bude i držet pozici serva (půjde to pomocí CV vypínat?), nebude to mít chybu. A myslím, že to bude zajímat všechny, kdo se servy experimentují. K tomu "vrnění": zatím většinou používám ta nejlevnější serva Hextronik. Z osmi instalovaných vrní po zapnutí jediné, asi vteřinu, a to je způsobeno tvrdým spřažením s tvrdší výhybkou. Servodekodér je ESU SwitchPilot servo (2 kusy, celkem 8 serv HXT900), jinak zcela bez problémů při několika měsíčním provozu v testovacím kolejišti. Serva HXT500 jsou horší, méně silná, více na to "vrnění" náchylná, nedoporučuji. Článek zedituju až po otestování softwaru další verze (nejlépe "7"), zatím velice děkuji všem aktérům, kteří se na řešení této problematiky podílejí, především pak fuldovi.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » pon 13 čer, 2011 9:47 am

Pravda je taková, že dokud nebudu potřebovat dělat nějaké úpravy pro svoje kolejiště, tak asi nebudu nic dělat. Možná až se budu hodně nudit. Momentálně se zabejvám svojim kolejištěm a ovládáním točny.
Pokud se podíváš do sterších témat, tak už se to někdy řešilo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod cernos » pon 13 čer, 2011 10:53 am

Kdyby tak ty zdrojáky byly v nějaké lepší podobě naž asm. Jakýkoliv libovolný vyšší jazyk....
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » pon 13 čer, 2011 4:51 pm

fulda píše:Pokud by někoho zajímalo, jak se bude chovat dekodér a serva s neustálým sidnálem, mohu udělat nějaké experimenty v software.

Poněkud překvapivé, nejprve něco nabídnout, a pak napsat ...
fulda píše:Pravda je taková, že dokud nebudu potřebovat dělat nějaké úpravy pro svoje kolejiště, tak asi nebudu nic dělat. Možná až se budu hodně nudit. Momentálně se zabejvám svojim kolejištěm a ovládáním točny.
Pokud se podíváš do sterších témat, tak už se to někdy řešilo.

Škoda, už jsem věřil, že to dospěje k lepšímu konci. Já pomoci neumím, tak se raději vrátím k těm ESU SwitchPilot servo.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod cernos » pon 13 čer, 2011 5:39 pm

Upřímně řečeno jsem taky tak trochu zklamanej. Zrovna jsem chtěl pořádně otestovat Fuldovo mutace firmware, což ale stejně udělám. Škoda že jsem se na škole víc nevěnoval assembleru, považoval jsem ho za nepotřebný, ale jak se zdá pro psaní firmware a ovladačů pro hw je to nepostradatelný jazyk - nebo alespoň pro úpravu již existujících verzí.... :(

Možná bude dobrý se podívat na protokol DCC, pokusit se do této problematiky nějak dostat a začít psát fw od začátku v něčem pro mě víc uchopitelným.... Nemám problém psát programy v Pascalu, C, Visual Basicu, skriptění ve všem možným, ale jak programovat jedočipy, k tomu jsem se nikdy nedostal....pokud přehlídnu PICAXE
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » úte 14 čer, 2011 8:18 am

mpinta píše:
fulda píše:Pokud by někoho zajímalo, jak se bude chovat dekodér a serva s neustálým sidnálem, mohu udělat nějaké experimenty v software.

Poněkud překvapivé, nejprve něco nabídnout, a pak napsat ...

:D Pořád jsem minimálně o jednu verzi napřed. Jde mi spíš o to, že stejně ty moje firmware nikdo nepoužívá a psát něco jenom proto, aby to někdo ohodnotil na nějakém webu je dost marná práce.

mpinta píše:
fulda píše:Pravda je taková, že dokud nebudu potřebovat dělat nějaké úpravy pro svoje kolejiště, tak asi nebudu nic dělat. Možná až se budu hodně nudit. Momentálně se zabejvám svojim kolejištěm a ovládáním točny.
Pokud se podíváš do sterších témat, tak už se to někdy řešilo.

Škoda, už jsem věřil, že to dospěje k lepšímu konci. Já pomoci neumím, tak se raději vrátím k těm ESU SwitchPilot servo.

:D To je takovej osud GNU - někdo něco mastí a pak se sejde "odborná" hodnotitelská komise, která konstatuje, že produkt má nedostatečnou podporu.

Mimochodem - jak jsi si ten lepší konec představoval? Zatím jsi jen napsal, že by bylo dobré aby se dalo konfigurovat stálé posílání signálu pro servo.

cernos píše:Upřímně řečeno jsem taky tak trochu zklamanej. Zrovna jsem chtěl pořádně otestovat Fuldovo mutace firmware, což ale stejně udělám.

To je právě to mrzuté - snad krom Michala (kterému děkuji) je nikdo pořádně neotestoval.

cernos píše:Škoda že jsem se na škole víc nevěnoval assembleru, považoval jsem ho za nepotřebný, ale jak se zdá pro psaní firmware a ovladačů pro hw je to nepostradatelný jazyk - nebo alespoň pro úpravu již existujících verzí.... :(

Možná bude dobrý se podívat na protokol DCC, pokusit se do této problematiky nějak dostat a začít psát fw od začátku v něčem pro mě víc uchopitelným.... Nemám problém psát programy v Pascalu, C, Visual Basicu, skriptění ve všem možným, ale jak programovat jedočipy, k tomu jsem se nikdy nedostal....pokud přehlídnu PICAXE

Zrovna na konci května jsme to řešili v diskuzi s Georgem Zieglerem a Peterem Wagnerem osud dekodérů založených na PIC procesorech. V podstatě jsme došli k závěru, že se neustále držíme struktury kterou definoval Dean Probst někdy v letech 1996 - 1997 na procesorech, které microchip vytvořil ještě o mnoho let dříve.
V podstatě z dnešního pohledu jsou o minimálně 2 generace zastaralé.
V současné době existují mnohem modernější prostředky a procesory. Existuje celá řada dekodérů založených na procesorech třeba typu AVR, které jsou napsané v programovacích jazycích jako C a nebo basic.
Pokud se trochu podíváš po internetu, tak takové najdeš. Třeba tenhle je docela dobrej. Pokud preferuješ jinej jazyk, tak třeba tady se řeší DCC knihovny.

Pochopitelně to v každém případě znamená nadtudovat podstatu DCC a přečíst si co říkají normy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » úte 14 čer, 2011 10:41 am

fulda píše:Mimochodem - jak jsi si ten lepší konec představoval? Zatím jsi jen napsal, že by bylo dobré aby se dalo konfigurovat stálé posílání signálu pro servo.

Ano, držení pozice (doufám, že to je identické se stálým posíláním signálu pro servo) a schopnost zpracovat více signálů najednou. Zatím je pro mne problematické zkoušet jednotlivé verze. Pokud bude k dispozici program, který bude obsahovat obě zmíněné vlastnosti, pak si to tam zase na průmce nechám nasypat a otestuju. Zatím čekám, jak dopadne s testy verze 6 Lukáš (cernos) a současně se snažím vyřešit zpoždění v TC, které by eliminovalo tu neschopnost zpracovat více povelů najednou. Právě proto považuji to držení pozice za klíčové. Rovněž stále platí nabídka, abys mě navštívil, neboť předvedení funkce různých typů servodekodérů ve spojení s TC a osobní konzultace jde tady nahradit jen obtížně. Rozhodně to nejsou nějaké moje výstřelky a kritiky. Pokud se to podaří vše vyřešit, bude k dispozici servodekodér za čvrtinovou cenu, než je ESU. A to by bylo super pro mnoho dalších kolegů.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » úte 14 čer, 2011 11:59 am

mpinta píše:
fulda píše:Mimochodem - jak jsi si ten lepší konec představoval? Zatím jsi jen napsal, že by bylo dobré aby se dalo konfigurovat stálé posílání signálu pro servo.

Ano, držení pozice (doufám, že to je identické se stálým posíláním signálu pro servo) a schopnost zpracovat více signálů najednou.

"Schopnost zpracovat více signálů najednou" se normálně jmenuje "nezahazování paketů" a ta je ve verzi 6 vyřešena tak dobře, jak je to jen na takhle pomalém procesoru možné.

mpinta píše: Zatím je pro mne problematické zkoušet jednotlivé verze. Pokud bude k dispozici program, který bude obsahovat obě zmíněné vlastnosti, pak si to tam zase na průmce nechám nasypat a otestuju. Zatím čekám, jak dopadne s testy verze 6 Lukáš (cernos) a současně se snažím vyřešit zpoždění v TC, které by eliminovalo tu neschopnost zpracovat více povelů najednou. Právě proto považuji to držení pozice za klíčové. Rovněž stále platí nabídka, abys mě navštívil, neboť předvedení funkce různých typů servodekodérů ve spojení s TC a osobní konzultace jde tady nahradit jen obtížně. Rozhodně to nejsou nějaké moje výstřelky a kritiky. Pokud se to podaří vše vyřešit, bude k dispozici servodekodér za čvrtinovou cenu, než je ESU. A to by bylo super pro mnoho dalších kolegů.


Jenom připomenu to jaká je realita v DCC:
1) pakety pro příslušenství se neopakují
2) v provozu mají přednost a povinnost opakování pakety pro mobilní dekodéry
3) komunikační rychlost na sériovém portu počítače je jiná, než komunikační rychlost na Xbus a i ta je jiná, než komunikační rychlost na DCC.

Vzhledem k těmto potřebám musí centrála limitovat počet paketů pro příslušenství, většina centrál nemá schopnost je zdržovat, takže je musí zahazovat. Takže pokud TC pošle větší množství příkazů v krátkém časovém okamžiku, tak je možné (a pravděpodobné) že některé ani nedojdou k dekodéru. Ten pokud příkaz nedostane, tak nemá šanci na něj reagovat a tudíž ani nepomůže, jestli drží a nebo nedrží pozici.

Dobré je, že aktuálně všichni čekají, takže je vlastně jedno, jestli něco programuju a nebo ne :twisted:

Co se týká vejletu do Písku, tak je to pro mne přecejen dost z ruky a už nejsem student abych se jen tak sebral a jel na celej den někam. Pokud letos o prázdninách bude nějakej srazík na střední, tak se zastavím, ale extra tam nepojedu.
Pokud je někdo z jihovýchodu Prahy (nebo přilehlého Rathova), tak se můžeme setkávat dle libosti.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » úte 14 čer, 2011 12:51 pm

To Fulda: Tvoje vysvětlení je sice velice profesionální, ale pro mne je podstatné, že ESU vše zpracuje OK. U DCCkoleje lze současné zpracování vyřešit zpožděním v TC na výhybkách. To jsem právě otestoval a chodí to v pohodě, pokud někomu nevadí, že doba pro přestavení je pro 4 výhybky čtyřnásobná. Naopak to odpovídá realitě ve skutečném provozu. Problémem zůstává, že u DCCkoleje servo nedrží a při rušení, ale i při zapínání se po každé o kus posune. Jediným částečným řešením je, že po zapnutí se provede nějaký inicializační proces, při kterém se všechny výhybky přestaví. To ovšem stejně nezamezí posunutí při náhodných vlivech, jako jsou statické výboje, vkládání mašiny na kolej, zkraty atd. A dělat potom vždy nějakou inicializaci, to je asi neúnosné. Pokud tedy program v DCCkoleje nelze upravit tak, aby servo drželo, je to blbý, ale já ho na výhybky rozhodně používat ani doporučovat nebudu. Ostatní ať si dělají, co je jim libo.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » úte 14 čer, 2011 1:34 pm

Konečně jsem také "objevil" a ověřil funkci registru CV34 (v původní verzi od DCCkoleje), "ukládá/neukládá pozici serva". Při nastavení=1 se při zapnutí servo postaví do polohy, ve které bylo při vypnutí. Neposouvá se tedy, ale jen také škubne. To zase o něco "vylepšuje" chování tohoto dekodéru. Při nastavení zpoždění na výhybkách (700msec) po několika přehození 4 výstupů ovšem stále dochází ke kolizím, někdy se přestaví 1.výstup a po delší době zbývající 3 najednou. Po povelu pro přestavení, pokud ještě nedošlo k ukončení pohybu serv povelu předchozího, se to občas zblázní a serva se pár vteřin točí, jak na Matějské pouti. To vše se týká verze 5.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod cernos » úte 14 čer, 2011 3:30 pm

Ahoj, tak jsem se konečně dostal k PC. Momentálně jsem na služební cestě v Ostrově nad Ohří. Zítra se však vrátím a vzhledem k tomu, že moje drahá polovička bude večer v práci, tak po uspání dětí můžu vesele testovat. Výsledky pak s Martinem projdeme a uveřejníme.
Zatím pic
železničním modelářem od roku 2011 - TT, DCC
cernos
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 09 úno, 2011 6:09 am
Bydliště: Prachatice

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » stř 15 čer, 2011 7:19 am

mpinta píše:To Fulda: Tvoje vysvětlení je sice velice profesionální, ale pro mne je podstatné, že ESU vše zpracuje OK. U DCCkoleje lze současné zpracování vyřešit zpožděním v TC na výhybkách.

Tohle jsem v mojem SW v 6. odstranil (a napsal jsem to do dokumentu, kterej je součástí balíčku. Taky jsem napsal, že dekodér z DCC koleje je dost špatná verze a že není dobře ho používat vůbec. Má celkem hodně nedostatků a cena kterou za něj zaplatíš je nesrovnatelná s cenou za kterou postavíš můj dekodér.
mpinta píše: ... Konečně jsem také "objevil" a ověřil funkci registru CV34 (v původní verzi od DCCkoleje), "ukládá/neukládá pozici serva".

Jak bych tak řekl RTFM :D

mpinta píše:Po povelu pro přestavení, pokud ještě nedošlo k ukončení pohybu serv povelu předchozího, se to občas zblázní a serva se pár vteřin točí, jak na Matějské pouti. To vše se týká verze 5.

konečně něco, co se dá řešit - dokážeš tenhle problém otestovat v poslední verzi a popsat nějak opakovatelně?
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » stř 15 čer, 2011 8:02 am

Zatím za mne testuje fira a cernos. Teď sháním součástky na programátor, tady se nedá koupit nic, vše mi kupuje zeť nebo přes e-shopy. Naštěstí je tam jen pár věcí, většinu mám. Takhle kdyby byl tišťák, to by bodlo, ale taky ho udělám. Pak můžu testovat do alelujá...zatím pause. :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » stř 15 čer, 2011 9:01 am

Pošlu ti mailem předlohy pro plošňáky. Jinak už jsem nad tím několikrát uvažoval, že bych je nechal zaarchivovat u pana kohouta, ale to bych v nich musel udělat pořádek a ještě nějakou stránku s odkazama a to je hodně velkej problém.

BTW: asitak prvních 5 let jsem měl programovadlo jenom poskládané v nepájivém kontaktním poli.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4876
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » stř 15 čer, 2011 12:32 pm

Mail došel. Děkuji. Však já si poradím. Jak je vidět, bez programátoru to nepůjde. Už jsem o něm chvíli uvažoval, tak teď mě to k němu konečně dokope. :D
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků