Servo dekodér

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Monty » sob 04 čer, 2011 11:01 am

fulda píše:Je do napsané v doprovodném dokumentu. Pro většinu serv je to cca 90-210, nicméně třeba graupner/jr připouští 80-220 a staré robe dokonce 65-195


Děkuji.
Uživatelský avatar
Monty
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 22 zář, 2008 7:57 pm
Bydliště: Velké Meziříčí

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » stř 08 čer, 2011 8:59 pm

Ahoj všichni. Připojím se diskuzi, článek Servodekodéry v sekci Digitál (LokoPin) asi nejlépe mapuje můj pohled.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » čtv 09 čer, 2011 7:51 am

mpinta píše:Ahoj všichni. Připojím se diskuzi, článek Servodekodéry v sekci Digitál (LokoPin) asi nejlépe mapuje můj pohled.


Ahoj,

Tvůj pohled má jeden nedostatek - popisuje pouze některé dekodéry a zrovna ten z DCC koleje je špatnou kopií jiného dekodéru.
Pokud se do něj použije můj software, tak se dramaticky změní celá tabulka. Umožňuje definici krajních bodů (i reverzně), definici rychlosti včetně maximální, přestavování několika serv současně a také několik poloh pro jedno servo. Celé je to popsané o kousek vejš v tomhle threadu.

Na druhou stranu - jak píšeš je to tvůj osobní pohled.

Jindra
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » čtv 09 čer, 2011 8:50 am

To fulda: ještě to tedy trochu rozvedu...jsem v kontaktu se zde přítomnými (fira, cernos). Od fira mám jeden z dekodérů na test a spolu provádíme zde prezentované softwarové úpravy atd. Použití tvého softwaru "mění dramaticky" kdeco, ale základní chyba je v občasné nefunkčnosti při současném zadání více povelů. Já v této diskuzi vidím jemnou nedůvěru vůči mým poznatkům, ale nemohu dělat nic jiného, než to podrobně popsat (viz článek) nebo nabídnout návštěvu a předvedení, případně zaslání vzorku k otestování. Na webu lze najít i další servodekodéry včetně serv, je tam toho mraky (stačí do googlu zadat třeba "slow motion turnout"), ale moje snaha je dosáhnout výrobku samodomo, tedy podstatně levnějšího a plně funkčního. Pokud už nejsi v Tramtárii, nemáš to ke mně zase tak daleko. Vezmi programátor, pár vzorků a přijeď. Pokecáme, vyzkoušíme.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » čtv 09 čer, 2011 12:47 pm

Spíš se mi nelíbí jak spoustu věcí globalizuješ. Ono například napsat, že všechny DIY dekodéry občas nepřečtou nějaký paket a komerční čtou všechno je dost blbost. Hlavně pokud k tomu nemáš doplněné podmínky měření a potažmo informace z norem, protože v mnoha případech se požadavek ani nedostane z centrály do kolejiště, ale to je celkem jedno.
A taky mluvit o DIY a přitom se zabejvat jenom koupenejma verzema taky není zrovna dobré.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » čtv 09 čer, 2011 1:57 pm

To fulda: To je asi zřejmě řada nedorozumění, protože nic takového jsem v článku nepsal nebo je to napsáno nejednoznačně (můžu ještě zrevidovat). Ale právě proto se snažím o osobní kontakty s těmi, kteří tomu rozumí lépe (tím myslím Tebe :D ). Rozhodně tady nechci vyvracet nebo probírat jedno slovo po druhém, účelem je přece něco zcela jiného, tak pokud to jde, přijeď, pořešíme.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fira » čtv 09 čer, 2011 3:15 pm

Chcel by som aj ja reagovať. Tu nejde o dokazovanie uhlu pohľadu ale o realitu ,ktorá je taká ako píše Martin vo svojom článku.Je pravda že Fuldov soft zmenil nejaké funkcie ale naozaj má výpadky pri spracovaní viacej povelov naraz.Ak si prehodím jednu alebo dve vyhybky naraz ide ale akonáhle je toho viac naozaj nestihne. :( . Aj ja mám par DCC dekoderov na serva takže sa nejedna len iba o náhodný kus.To je zatiaľ všetko.
fira
 
Příspěvky: 33
Registrován: stř 28 lis, 2007 10:05 pm
Bydliště: Šaľa

Re: Servo dekodér

Příspěvekod male zvire » čtv 09 čer, 2011 3:23 pm

S článkem nejde jinak než nesouhlasit - v podstatě je totiž pravdivý. Jenom mi tam chybí alespoň zmínka o tom, že u home-made dekodérů je možnost změny FW, čímž se jejich funkce mohou vylepšit (viz Fulda). Takhle si někdo nezasvěcený řekne: "ty homemade dekodéry nic neumí", půjde a koupí drahý profi výrobek i když by mu ten domácí výroby za zlomek ceny posloužil úplně stejně.
Nejvyšší forma života je člověk. Nejnižší formou života je člověk který si hraje s vláčky.Holly
Uživatelský avatar
male zvire
 
Příspěvky: 232
Registrován: stř 08 zář, 2010 4:35 pm

Re: Servo dekodér

Příspěvekod mpinta » čtv 09 čer, 2011 3:36 pm

Na pokyn fuldy a po dohodě s firou vyzkoušíme verzi softwaru 6 a dáme vědět.
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Servo dekodér

Příspěvekod michal.kubista » čtv 09 čer, 2011 3:37 pm

mpinta píše:To fulda: To je asi zřejmě řada nedorozumění, protože nic takového jsem v článku nepsal nebo je to napsáno nejednoznačně (můžu ještě zrevidovat). Ale právě proto se snažím o osobní kontakty s těmi, kteří tomu rozumí lépe (tím myslím Tebe :D ). Rozhodně tady nechci vyvracet nebo probírat jedno slovo po druhém, účelem je přece něco zcela jiného, tak pokud to jde, přijeď, pořešíme.


Ahoj,
pokud takhle někoho žádáš o pomoc, navíc někoho, koho neznáš, pak je to velice zajímavý způsob. Na mě tvé příspěvky taky vyzněly spíše kriticky, než jako pokorná žádost o pomoc a něco vyřešit. Třeba odkazuješ na článek, který by měl odrážet tvoje postoje, ale ten dle této diskuse je neaktuální. V článku je spousta informací o různých dekodérech a žádný nebyl označen jako dokonalý. A spolupráce s SW je také hodnocena jen s jedním z mnoha. Navíc, když si pořádně přečteš ten článek, tak právě část chyb dekodérů se dá vychytat správným nastavením SW, jelikož DCC má i své omezení z pohledu jeho specifikace a pokud to dobře odhaduju, pak žádný systém DCC nebude schopný přenést nekonečně mnoho povelů dekodérům v jeden okamžik. Pokud budu jednotlivé prvky ovládat ručně, ke kolizi nedoje, víc jak dva prvky současně asi nezměním. A co mi brání u SW nastavit různá zpoždění pro různé prvky? Myslím, že nic. LokoPin psal, že to nastavovat nechce, nevím proč, ale já bych se nad tím zamyslel, zda se chci trápit s něčím, co moc neovlivním a nebo jestli se přispůsobím tím, co je možné.
Já jsem v DCC také poměrně nováčkem a učím se, zkouším a objevuji. Myslím, že než začnu něco kritizovat, tak bych to měl dobře pochopit a naučit se ovládat, může to být užitečnější.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Servo dekodér

Příspěvekod Jojo » čtv 09 čer, 2011 4:52 pm

Konečne niekto niečo rieši :D :D :D :D :D
Ten sw o Fuldu ide tak isto ako od Dcc resp. tak, komu to patrí je Paco. Už som to skušal a nie raz. :!: :!: :!:
Mpinta asi ide o to, že to testuje s SW TC ......... Ono ovladanie cez MM Roco, alebo LENZ ručne t.j. cez ovladač je niečo iné. :D :D :D Aj po zapnutí sa trepuuu. :roll: :roll:
Ide presne o to ,že chceš prestavit 5 a viac výhybiek za sebou. Ako môže niekto písat o prestavovaní 5 výhybiek a viac v TC ked to nemá odskušané :o :o :o ,alebo nevlastní ten program :roll: :roll: :roll:
Teoria je teoria......... prax je prax.Furt ma trapi ta 3 cestná. Ved sa navštívte a konzultujte. :D
A prečo si myslíš,že Ta žiada o pomoc :roll: :roll: :roll: :roll:
H0 ,bez epochy,Traincontroler 7 Silver originál,len digitál.
Uživatelský avatar
Jojo
 
Příspěvky: 408
Registrován: úte 03 čer, 2008 7:58 am
Bydliště: Trenčín,Slovensko

Re: Servo dekodér

Příspěvekod rchlumecky » čtv 09 čer, 2011 8:22 pm

mpinta píše:Na pokyn fuldy a po dohodě s firou vyzkoušíme verzi softwaru 6 a dáme vědět.


Paráda ... texty - "recenze" od Lokopina mají hlavu a patu .. člověk už to pak opravdu nemusí testovat a zkoušet sám (vím, protože servodekodérama jsem se taky zabýval)
Druhá paráda je, že se někomu (Fuldovi) chce vylepšovat Firmwary do PICu, ... já když ten program v "assembleru" viděl, tak jsem to po pár řádcích vzdal ...

R.
http://vlacky.jilove.net , H0, ČD i ČSD, GeoLine na koberci, Digitrax Loconet, DT402D - fakt dobrý !
rchlumecky
 
Příspěvky: 136
Registrován: pon 12 kvě, 2008 11:58 am

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » pát 10 čer, 2011 7:55 am

Jojo píše:Teoria je teoria......... prax je prax.Furt ma trapi ta 3 cestná. Ved sa navštívte a konzultujte. :D

Co tím myslíš?? Jako že firmware pro trojcestné vyhybky???

Jojo píše:Mpinta asi ide o to, že to testuje s SW TC ......... Ono ovladanie cez MM Roco, alebo LENZ ručne t.j. cez ovladač je niečo iné. :D :D :D Aj po zapnutí sa trepuuu. :roll: :roll:
Ide presne o to ,že chceš prestavit 5 a viac výhybiek za sebou. Ako môže niekto písat o prestavovaní 5 výhybiek a viac v TC ked to nemá odskušané :o :o :o ,alebo nevlastní ten program :roll: :roll: :roll:

Trochu problém je, že někdy je potřeba se podívat do dokumentace na to, co se vlastně teoreticky dá a co nedá stihnout. Hodně často slyším, že si někdo v TC nastaví čas mezi vyhybkama na 0ms a pak nechá přehodit 5 vyhybek, ale norma říká, že tento případ se nesmí dostat do kolejiště, takže pokud se TC povede to odeslat do LI rozhraní a potažmo na Xbuss, tak to stejně nakonec zazdí centrála, protože norma umožňuje něco kolem 3~10ms, podle toho, kolik je aktivních lokomotiv.

rchlumecky píše:
mpinta píše:Na pokyn fuldy a po dohodě s firou vyzkoušíme verzi softwaru 6 a dáme vědět.

Paráda ... texty - "recenze" od Lokopina mají hlavu a patu .. člověk už to pak opravdu nemusí testovat a zkoušet sám (vím, protože servodekodérama jsem se taky zabýval)
Druhá paráda je, že se někomu (Fuldovi) chce vylepšovat Firmwary do PICu, ... já když ten program v "assembleru" viděl, tak jsem to po pár řádcích vzdal ...

mimochodem - struktura tohoto sw je asi jedna z nejjednodušších. Ty které jsou založené na Dean Probst, ty jsou mnohem horší.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Servo dekodér

Příspěvekod michal_n_cz » pát 10 čer, 2011 10:16 pm

V článku od mpinta je zajimavy ohledně rušení - čtete to někdo? http://www.letadelka.com/navody/serva-a-ruseni/
Fakt mám jedno servo Hitec HS201 nebo tak nějak, tichounké a prakticky necuka. Ma jinou nevýhodu - malou samosvornost převodu da se s nim lehčeji otočit. Zkoušel jste někdo podle toho ty jina serva odrušit? Kostřit obal motorku připadně přidávat kondenzátor? Zároveň by se dala malinko modifikovat zdrojova čast dekoderu Od Paca dat tam pro PIC extra samostatny stabilizator nebo tak něco.
Ještě jsem před časem narazil na zajímavý dekodér:
http://www.digital-bahn.de/bau_servo/sand.htm
to sice už nebude za stovku, ale jsou tam integrovány zároveň relátka pro polarizaci srdcovek a pak taková vychytávka - lze programovat i průběch dráhy - dá se realisticky znázornit např zhoupnutí u mechanického navěstidla atd.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 844
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: Servo dekodér

Příspěvekod fulda » ned 12 čer, 2011 8:17 am

Pokud mám odpovědět na otázky rušení, tak se tu trochu pletou dva povmy:

Servo jako zdroj rušení - to často řeší letečtí modeláři a pomáhá právě to kostření motoru. Pro DCC to není na škodu, ale nemá to ani moc velkej přínos. U DCC je totiž problém, že v kolejišti neexistuje jednoznačná nula.
Servo rušené vnějšími vlivy - tohle je to, co je pro DCC daleko citlivější téma. V době, kdy vzniknul způsob připojení serva a svět se odpoutal od bang-bang řízení k několikakanálovému, tak se vůbec nepočítalo s elektromagnetickým rušením. Jednoduše spalovací motor v letadle neemá na sobě nic elektrického a serva se používala na hejbání vejškovkou a směrovkou. Tehdy se prostě použil přímo TTL vodič od dekodéru (tehdy posuvný registr) a dovedl se do serva. Nikdo moc neřešil, že mazimální délka pro totrmové TTL vedení je 40cm v prostředí bez rušení. Nicméně dnes jsme v jiné době a jiném používání elektrických protokolů. Samotné DCC svojim charakterem vytváří širokospektrální rušení (to je vlastnost obdélníkových signálů) a komutátorové motory s jiskřícími komutátory tomu také nepomáhají.

Existuje několik metodik, jak se s okolním EMF rušením vyrovnat.
První a celkem nejjednodušší popisuje Martin na svojich stránkách - pokud použijeme dostatečně vhodné stínění, můžeme si celkem hodně pomoci. Jenom pro doplnění - jedna možnost je použití souosých (koaxiálních) kabelů - třeba drátky od sluchátek, druhá možnost je použití kabelů s kroucenými páry, třetí možnost je použití plochých vodičů s pravidelným střídáním zem-signál-zem. Pokud známe měrnou impedanci vodiče. můžeme ještě udělat zakončení "na nekonečno" a tím také eliminovat vnitřní rušení. Celkem často stačí prostě dát dekodér a servo co nejblíže k sobě, na drátku udělat kroužek a nacvaknout feritovou tlumivku (například tento ferit na kabel)
Další metody už nelze realizovat jako úpravu existujícího, ale musí se s nima počítat už při návrhu dekodéru.
V podstatě lze použít metodu, kdy se signál pro servo posílá neustále. To sice neznamená zmenšení rušení, ale v případě že servo "chytne" nějaký rušivý pulz, tak se zase rychle vrátí do očekávané polohy. (dochází k zachvění serva). Bohužel levná serva se v takovém případě chvějí prakticky neustále a dochází k jejich "vrnění" na frekvenci 50Hz.
Poslední dostupnou metodou je odpojování napájení pro jednotlivé serva v čase, kdy se nemají pohybovat. Tato metoda je velice efektivní, ale znamená mimo jiné vytvoření zcela jiného a komplikovanějšího dekodéru. Také znamená, že servo pokud se nepohybuje, tak není ani zabržděné a spoléhá pouze na svoji samosvornost. Jak říkám, tato metoda je velmi efektivní, ale prodraží dekodér cca na dvojnásobek. Také je otázka, jak se které serva chovají po připojení napájení - některá mají tendenci s sebou škubnout.

Pokud by někoho zajímalo, jak se bude chovat dekodér a serva s neustálým sidnálem, mohu udělat nějaké experimenty v software.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků