Úseky v nádraží (semafory)

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod Lasoft » úte 08 úno, 2011 8:31 am

Lidičky mám dotaz. Začínám budovat v TT kolejiště a chtěl jsem se zeptat jak dělíte na úseky nádražní koleje. Budu to dělat v DCC s PC a chtěl bych eventuálné pak i ABC. Zajímá mě na kolik částí rozdělit nádražní kolej a po jakých délkách. Jaký s tím máte zkušenosti. Jde o to abych něco nezbastlil a pak to nemusel komplet překopávat. Já bych dělil kolej na 3 části ale netuším jak dlouhý by měli být ty úseky v nichž lokomotiva zastaví před semaforem.

Díky za nakopnutí :mrgreen:

Kedarson
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 08 úno, 2011 9:10 am

H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod Lasoft » úte 08 úno, 2011 10:00 am

Jo tam jsem koukal. To mi určitě pomůže, ale nějak netuším jak rozdělit kolej na jaký délky, kvůli zastavování soupravy u semaforu v jednom a v druhým směru na staniční koleji. :x
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 08 úno, 2011 10:28 am

Zkus napsat shimimu,ten to má vyřešeno včetně kolejových plánů a má osazenou stanici i návěstidly.Nebo mě ještě napadá lokopin.Míra
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod fulda » úte 08 úno, 2011 1:10 pm

... nebo sem dej obrazek nadrazi a toho co v nem chces vlastne vyresit.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4904
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod Lasoft » úte 08 úno, 2011 1:30 pm

Jde mi čistě jen o to na kolik částí rozdělíte pokud ovládáte kolejiště DCC kolej v nádraží a jak dlouhá by měla být část za vyhybkou, tak aby v ní zsatavil vlak, když má na semaforu čevenou. Já to vidím teĎ tak že to rozdělím na 3 části v nich budou v první a poslední semafory pro jeden a druhý směr ale netuším jak by tyto části měli být dlouhý, aby mi lokomotiva nepřejela za semafor nebo nestála kdovíkde před ním. Běžná délka koleje se mi v nádraží pohybuje podle Wintracu tak asi v délce okolo 1,3 m od vyhybky k vyhybce.

http://www.rajce.net/f322735934


Tady je kdyžtak plánek kolejiště co chci stavět.
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod fulda » úte 08 úno, 2011 7:40 pm

délku úseku jsem trénoval tak, že jsem si rozjel vlak a pak mu poslal příkaz na zastavení a sledoval jsem, jak daleko dojede podle svojí brzdící křivky. To je sice celkem na nic měření, ale pokud používáš stále stejné dekodéry, tak je to dostatečné. Konec konců nenašel jsem lepší metodu.
Co se týká počtu úseků, tak potřebuješ jeden nebo tři, to záleží na tom, jak ti budou brzdit vlaky. V případě že máš jeden úsek, pak si musíš prověřit, jestli tvoje dekodéry dokážou rozeznat směr brždění.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4904
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod Lasoft » úte 08 úno, 2011 8:16 pm

No na rozeznání směru brždění teda spoléhat nehodlám. m8m sice zatím jen dvě lokomotivy s dekoderem ale jedn z toho je nějakej originál od Tiligu a to nebude bůhvíco. Takže obecná rada tedy jak koukám na délku úseku pro semafor neexistuje. No bude sranda. Bude se testovat. Sice to zatím moc neovládám a z DCC mám jen startset od ROCA ale zkusit se to nějak musí. :x
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod michal.kubista » úte 08 úno, 2011 9:03 pm

To máš pravdu, universální rada na délku a počet izolovaných úseků neexistuje. Někomu nevadí okamžité zastavení, někdo zasavuje na 30cm a někdo třeba na 2m. Taky nepíšeš, z jaké rychlosti chceš zastavovat, jestli budeš provozovat rychlíky na dvoukolejné trati a nebo lokálku se 40km/h (viděl jsem obr. kolejiště, ...). Jen se ti snažím jako ostatní naznačit, že konkrétní čísla tady asi nenajdeš, spíše návody, jak se dostat k tomu, co ti bude nejvíce vyhovovat a tobě se líbit. Chce to vyzkoušet možnosti dekodérů a lokomotiv a vůbec clého ovládání, co se ti při brždění bude líbit jako dobré řešení a toto skoubit dohromady. Také se rozhodni nad systémem s ABC a nebo bez něj, tedy asi jen řešení obsazenosti úseků řízení pomocí PC. Tvoje zdánlivě jednoduchá otázka prostě nemá jednoduchou odpověď, proto zde zaznívá, že máš studovat a studovat.
Držim palce.
michal.kubista
 
Příspěvky: 387
Registrován: úte 06 říj, 2009 1:48 pm
Bydliště: Břeclavsko

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod Ferda » úte 08 úno, 2011 10:29 pm

Rozdělit kolej o délce 1300 mm na tři úseky je patrně na hranici únosného minima. Z plné rychlosti prakticky nelze zastavit a budeš muset stejně omezit rychlost ve stanici. I tak bych to neriskoval.
Jen tak pro pobavení. Svúj první pojezd na Brejlovce jsem vyrobil tak kvalitně :lol: (přez půl kila hmotnosti z čehož 15% tvořil setrvačník), že mu z plné rychlosti nestačily na zastavení ani 3 metry kolejí! :mrgreen:
Měl jsem v rukou i originál němku od Roca a té chvíli trvalo, než si všimla, že má brzdit. Z poloviční rychlosti jí to vzalo cca 1 metr. Nepřišel jsem na to v čem to vězí a majitel prohlásil, že je nato zvyklý. Jezdí na ruku a brzdí raději už před stanicí. :D
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod fulda » stř 09 úno, 2011 1:07 pm

Napsal jsem tady nějakej pokec na téma zastavování s ABC.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4904
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod Lasoft » stř 09 úno, 2011 3:56 pm

Jo viděl jsem díky. Jen bych měl dotaz. Všude se mluví o tom že se přerušuje jedna kolej (stejná). CO se tím myslí jedna kolej v příslušném směru nebo fyzicky jedna kolej stejná v obou směrech.
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod Rudolf » stř 09 úno, 2011 4:39 pm

Závisí na směru jízdy. Je to podobné jako na analogu, kdy se udělal přerušený úsek a k němu se dávala dioda tak, aby vlak zastavil před návěstidlem jen v jednom směru a ve směru opačném vlak projel bez zastavení.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 921
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod Myšpulín » stř 09 úno, 2011 5:38 pm

Lasoft píše:Jo viděl jsem díky. Jen bych měl dotaz. Všude se mluví o tom že se přerušuje jedna kolej (stejná). CO se tím myslí jedna kolej v příslušném směru nebo fyzicky jedna kolej stejná v obou směrech.

Pro hlídání obsazení úseků se přerušuje stále ta stejná (jednodušší zapojení čidel). Pro ABC ta pravá ve směru jízdy, jak to popisuje Fulda.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Úseky v nádraží (semafory)

Příspěvekod Lasoft » čtv 10 úno, 2011 6:00 am

Hmmm takže pokud chci hlídat úseky i zastavovat pomocí ABC tak budu muset zvolit tu variantu asi komplikovanější. koukám že to bude sranda zapojit do dohromady asi. :|
Jedu v TT (DCC). Vypadá to na ČSD :)
Lasoft
 
Příspěvky: 119
Registrován: pát 28 srp, 2009 12:17 pm
Bydliště: Budišov u Třebíče

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron