DCC spřáhla

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

DCC spřáhla

Příspěvekod Rudolf » pát 28 led, 2011 7:06 pm

Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod Kocmik » sob 29 led, 2011 7:26 am

Kocmik
 
Příspěvky: 43
Registrován: stř 06 pro, 2006 5:45 am
Bydliště: Trutnov/Dvůr Králové

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod MirekTT » sob 29 led, 2011 7:44 am

No konečně se někdo uráčil tuhle samozřejmost vynaleznout a vyrábět. Když počkám ještě deset let, aby se to zaběhlo i v téčku, přestanu být digiskeptik :mrgreen:
PS: ta IR komunikace mezi lokomotivou a vagony je mi nějaká povědomá :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod Pája » sob 29 led, 2011 8:45 am

Mirku,nebój,nebudeš muset čekat tak dlouho.Viz zde : http://www.mtbbus.cz/modely/#modelyVoz
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod pavel47 » sob 09 úno, 2013 11:17 pm

Máte už někdo nějaké zkušenosti se spřáhly použítých v tomto odkazu?
http://www.youtube.com/watch?v=iPBbTtST ... r_embedded
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod radula63 » ned 10 úno, 2013 11:51 am

Pája píše:Mirku,nebój,nebudeš muset čekat tak dlouho.Viz zde : http://www.mtbbus.cz/modely/#modelyVoz

Pájo a Mirku, modely MTB mají přípravu na digi spřáhlo, ale vývoj spřáhla od MTB je zatím odsunut. Nicméně se dá koupit spřáhlo od jiného výrobce a osadit na model MTB - to jde. Na youtube jsem před časem viděl video s digi spřáhlem v TT, jen ho teď nemohu najít. V sadě bývá vždy jedno spřáhlo elektrické a jeden protikus (bez el.ovládání), protože se nedá spojit s žádným běžným spřáhlem v TT.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod pavel47 » ned 10 úno, 2013 12:25 pm

Já jsem sice H0kář, ale doufám, že to nevadí. Když jsem zhlédl to video, tak jsem si uvědomil, že je tam něco pro mne opravdu záhadného.
Zajímalo by mne, jak je u těch spřáhel vyřešené to, že se pozná mezi kterými vozy se to má rozpojit. Je mi jasné, že se to bude odpočítávat od mašiny, nebo od konce vlaku a že to bude číselně na ovladači, ale jak ty spřáhla poznají, které se má rozepnout v případě přehození vagonů? Například že bude původně první vůz, třetí, druhý vůz, první a první vůz druhý? Ony se musejí otevřít vždy obě. Doufám, že na to nemusí být jejich konkrétní dekodér, který třeba umí nějakým signálem spočítat, kolik je připojených vozů (v manuálu mají zmínku o infra diódě v tom spřáhle). Bohužel neumím žádné „cizinecké“ :D řeči, tak si to nedokážu přeložit. V tom případě, by musely být v mašině dekodéry dva, jeden klasický zvukový a druhý na spřáhla a to ještě není jistý, jestli se to nebude tlouct, ale to si nemyslím. Pokud by nebyl v mašině zvuk, tak samozřejmě stačí dekodér té konkrétní firmy. To rozpojování je pro mne opravdu záhadou. Proto se ptám, jestli s tímto systémem má někdo zkušenosti.
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod fulda » ned 10 úno, 2013 1:38 pm

To není až tak velká matematika. Používají se dvě metody.
První je založená na tom, že spříhla jsou propojena v řadě za sebou a pokud dáš příkaz pro rozpojení, tak se postupně ten příkaz posouvá - pokud dostanu příkaz pro rozpojení a má číslo 1, tak se rozpojím, pokud má větší číslo, tak ho o jedničku zmenším a pošlu dál. Potom se pokaždé počítá od lokomotivy, ale spřáhla sežerou velkej počet funkcí.
Druhá metoda je taková, že má každej vagón dekodér a že prostě mezi číslování lokomotiv připočítám i vagóny.

Každé má svoje pro i proti. V prvním případě to žere spoustu funkcí a ve druhém spoustu lokomotivních adres.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4898
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod Rudolf » ned 10 úno, 2013 1:57 pm

Součástí spřáhel jsou i vozové dekodéry připojené na sběrnici k lokomotivě prostřednictvím spřáhel. Viz třeba startset http://www.tec4trains.de/e-vendo.php?sh ... &c=56&p=56 , takže každý vůz má svoji inteligenci a pozná kolikátý je v pořadí od lokomotivy.
Uživatelský avatar
Rudolf
 
Příspěvky: 920
Registrován: ned 08 říj, 2006 11:10 am
Bydliště: Strakonice

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod jirkan » ned 10 úno, 2013 2:10 pm

No, už jste se podívali na ceny? Já bych řekl, že počáteční investice, aby se dalo dělat trochu provozu, bude tak milion, no a pak už jen tu a tam dodat nějakou tu stovku ...... (tisíc samozřejmě) :lol: :lol: :lol: :lol:
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod fulda » ned 10 úno, 2013 2:41 pm

he he - start set 6500 pro 1 lokomotivu a 3 vagony. Pouze pro nákladní vagony, které uvezou ty kondenzátory.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4898
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod pavel47 » ned 10 úno, 2013 3:07 pm

Pokud to dobře chápu, tak na tyto spřáhla musí být pro ně připravený dekodér, který posílá signály z loko, spřáhla jsou napájena průběžně a aby vydržela chvilku otevřená při rozpojování, tak jsou přemostěna kondenzátorem, protože při tom rozpojení jsou bez napájení. Pokud by byly, nebo jsou dekodéry ve vagonech, tak aby dokázaly zjistit, kolikátý jsou v pořadí, tak musí dostat signál z loko, do které přijde signál z ovladače.
Jsem v elelktronice naprostý laik, tak že, pokud píši nějakou krávovinu, tak mi prosím nekamenujte.
K té ceně, 6500 Kč mi zase nepřipadá až tolik, pokud si uvědomíme, že je to lokomotivní dekodér, plus tyto krásné funkce. Klasický dekodér, taky není zadarmo. To že je ten set jenom pro tři vagony, tak to asi nebude problém, ty spřáhla, se dají přikoupit.
Zatím jsem nikde neviděl, že by někdo jiný (nějaká firma) tento způsob rozpojování vlaků vyráběl. Vždy se jedná jenom o rozpojení lokomotivy od vlaku.
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod MirekTT » ned 10 úno, 2013 3:08 pm

No, moc se to kupředu od mého posledního více než dva roky starého příspěvku výše nepohlo. Tak nevím, zdali mnou prorokovaných deset let, dnes tedy už jen osm, bude stačit.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod jirkan » ned 10 úno, 2013 3:18 pm

No problém je v tom, že se nepřikupují jen spřáhla, ale i dekodéry do vozů.... A nejsem si jistý, ale myslím, že každý vůz by měl sbírat proud s kolejí.Takže odhaduji, že pro každý vůz to bude znamenat tak 1500 Kč.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod pavel47 » ned 10 úno, 2013 3:24 pm

pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků