DCC spřáhla

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod jirkan » ned 10 úno, 2013 3:32 pm

Tak se omlouvám, teď jsem se k nim koukal na ceník. Tak asi bude ještě o pár stovek na vagon dražší. Ale zase se k těm dražším dekodérům, co jsou určeny pro osobní vozy, dá připojit i vnitřní osvětlení :P
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod pavel47 » ned 10 úno, 2013 5:11 pm

Taky bych byl rád za jiné ceny, ale nikdo to asi levněji neudělá.
K tomu sběru proudu do vagonů: Jak jsem prohlížel, (nečetl, neumím „cizinecky“) všechny dostupné manuály a letáky ohledně těchto spřáhel, tak si myslím že vagony vlastní sběrače nemají a že je všechno napájené přes ty spřáhla z loko.
No nic, doufal jsem, že přeci jenom někdo tento systém používá, ale vypadá to, že ne.
Škoda. :wink:
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod jirkan » ned 10 úno, 2013 5:51 pm

Já bych řekl, že celé to má smysl jen v případě úplného počítačového řízení provozu, tedy asi hlavně pro velká předváděcí kolejiště. V domácích podmínkách, kdy si chci řídit posun sám z ovladače, by na podobné řešení stačil jednoduchý funkční dkodér a digitální spřáhlo, což by už dnes asi vyšlo na zlomek ceny. Navíc by to nemuselo nutně být v každém voze. Ovšem za cenu, že by každý vůz s dekodérem opravdu sbíral proud. (Samozřejmě že i doma může někdo chtít řídit i celý provoz včřetně posunu z počítače, ale je otázka, kolik lidí by to tak bavilo?)
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod pavel47 » ned 10 úno, 2013 8:45 pm

Já bych řekl, že právě na domácím kolejišti a neřízeném počítačem ale pouze ovladačem v ruce (MM) nebo pultem, by toto mohlo být to zajímavé. U velkých kolejišť bych spíš předpokládal velká nádraží a dlouhé, pouze zastavující a projíždějící vlaky. To ovšem neznamená, že to platí pro všechna velká kolejiště a naopak, že by malá domácí kolejiště nemohla být řízena počítačem. Myslím, že to je na možnostech a chuti provozovatele.
Pokud bych ale použil jednoduché funkční dekodéry, pro rozpojování, musel bych si pamatovat adresy ve všech vagonech, což by bylo asi dost náročné. Tohle se dá použít jedině k lokomotivě. Nedovedu si představit, že mám seznam vagonů a u něj napsané adresy. Právě proto se mi spřáhla T4T moc líbí.
Jelikož jsem důchodce, tak se mi mohou opravdu jen líbit a jestli si to někdy v budoucnu pořídím, a toho času moc není, tak to bude jen ten základní set. Fakt je, že mne to láká moc. :P :P :P
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod MirekTT » ned 10 úno, 2013 8:54 pm

jirkan píše:...Já bych řekl, že celé to má smysl jen v případě úplného počítačového řízení provozu...

Přesně tak. Pokud to nebude řiditelné jednoduchými příkazy přes adresu lokomotivy, bude to totální pakárna pořád přecvakávat adresy na ovladači. Pro ruční digitální ovládání zcela jistě mizerie.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod jirkan » pon 11 úno, 2013 3:18 pm

Já myslím, že by to šlo udělat i tak, že by třeba jeden manipulační vlak měl stejnou aresu a spřáhla by se ovládala různými funkcemi -současné dekodéry jich zvládaji skoro 30, takže by to mohlo stačit. Navíc asi taky nebudu rozposunovávat všechny vozy, co mám - něco zůstane jako ucelený vlak, někde budou spolu jen menší skupinky - takže celkem by těch adres zase tolik být nemuselo. A pokud by se to aplikovalo na osobní vozy, kde se v případě osvětlených vozů dekodér stejně montuje, tak by to vlastně bylo "zadarmo" (myslím na manipulace typu vlak na hlavní trati přiveze jeden přímý vůz, ten se připojí k soupravě lokálky, se kterou pokračuje. Takových vozů by pak stačilo jen málo - třeba i jen jeden pro celé kolejiště, a provoz by byl hned zajímavější.)
Jinak zatím je podle mého největším problémem toho systému nekompatibila s jiným typem spřáhla, což u klasických digitálních spřáhel je lepší. Ta cena se asi časem srovná, zatím je to asi problém dost omezeného okruhu uživatelů. Kdyby se to rozšířilo, asi by šla dost dolů.
A taky je otázka, jestli se neprosadí něco úplně jiného. Já jsem viděl (amatérský)systém, kdy ve voze bylo něco jako IR čidlo. "Posunovač" pak jen na vagon posvítil něčím jako laserové ukazovátko, a spřáhlo se rozpojilo. Myslím že to by pro "ruční" posunování bylo mnohem jednodušší -žádné složité adresování, jen ukázat.... :D
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod MirekTT » pon 11 úno, 2013 4:06 pm

jirkan píše:...."Posunovač" pak jen na vagon posvítil něčím jako laserové ukazovátko, a spřáhlo se rozpojilo.

Tak tohle by byla super pecka, to bych bral. Tohle řešení má uživatelský komfort, což většina dnešní elektroniky postrádá.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2574
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod pavel47 » pon 11 úno, 2013 4:11 pm

Hergot, to se mi taky líbí, to opravdu nemá chybu. Teď mne právě opustila touha po systému T4T i když ty spřáhla by se k tomu dali velice dobře použít. Tenhle nápad je k nezaplacení, to by asi zajímalo dost lidí. Dá se to někde vidět? Myslím tím nějaké video a nebo Schéma toho zapojení, což by bylo ještě lepší.
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod radula63 » čtv 14 úno, 2013 8:05 pm

radula63 píše:
Pája píše:Mirku,nebój,nebudeš muset čekat tak dlouho.Viz zde : http://www.mtbbus.cz/modely/#modelyVoz

Pájo a Mirku, modely MTB mají přípravu na digi spřáhlo, ale vývoj spřáhla od MTB je zatím odsunut. Nicméně se dá koupit spřáhlo od jiného výrobce a osadit na model MTB - to jde. Na youtube jsem před časem viděl video s digi spřáhlem v TT, jen ho teď nemohu najít. V sadě bývá vždy jedno spřáhlo elektrické a jeden protikus (bez el.ovládání), protože se nedá spojit s žádným běžným spřáhlem v TT.

Právě jsem opětovně narazil na řízená spřáhla v TT
- http://shop.krois-modell.at/Krois-Model ... 2::36.html
- video -
- http://www.youtube.com/watch?v=Ub_7aoshZ1E
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

DCC spřáhla v MTB brejlovci

Příspěvekod mih » úte 25 bře, 2014 1:46 pm

Chci zprovoznit řízení spřáhel v TT-brejlovci od MTB, přesněji chci použít funkci řízení spřáhel na ovládání horního světlometu.
MTB má v TT-brejlovci přípravu pro řízení spřáhel. Aby řízení spřáhel z dekodéru fungovalo je třeba na hlavní tišťák doplnit dva tranzistory. Na tišťáku jsou připravené 2x3 pájecí plošky, zřejmě pro 2x N-FET, ale nic
tam není připájeno.
Ví někdo přesně jaká součástka (součástky) tam patří?
mih
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 25 bře, 2014 10:16 am

Re: DCC spřáhla v MTB brejlovci

Příspěvekod radula63 » stř 26 bře, 2014 3:30 pm

mih píše:Chci zprovoznit řízení spřáhel v TT-brejlovci od MTB, přesněji chci použít funkci řízení spřáhel na ovládání horního světlometu.
MTB má v TT-brejlovci přípravu pro řízení spřáhel. Aby řízení spřáhel z dekodéru fungovalo je třeba na hlavní tišťák doplnit dva tranzistory. Na tišťáku jsou připravené 2x3 pájecí plošky, zřejmě pro 2x N-FET, ale nic
tam není připájeno.
Ví někdo přesně jaká součástka (součástky) tam patří?

Ano, patří tam N-FET FDC 6305N.
http://getdatasheet.org/datasheets/Fair ... 6305N.html
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1309
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: DCC spřáhla v MTB brejlovci

Příspěvekod mih » úte 24 čer, 2014 9:56 am

radula63 píše:
mih píše:Chci zprovoznit řízení spřáhel v TT-brejlovci od MTB, přesněji chci použít funkci řízení spřáhel na ovládání horního světlometu.
MTB má v TT-brejlovci přípravu pro řízení spřáhel. Aby řízení spřáhel z dekodéru fungovalo je třeba na hlavní tišťák doplnit dva tranzistory. Na tišťáku jsou připravené 2x3 pájecí plošky, zřejmě pro 2x N-FET, ale nic
tam není připájeno.
Ví někdo přesně jaká součástka (součástky) tam patří?

Ano, patří tam N-FET FDC 6305N.
http://getdatasheet.org/datasheets/Fair ... 6305N.html


Tak jsem osadil FDC6305N, udělal drobnou úpravu na tišťáku, změnil příslušná CV v dekodéru a ovládání světlometů funguje.
Je zde pouze drobný problém - oba světlomety náhodně problikávají (rozsvěcují se) když mají být vypnuté. Děje se tak (zřejmě) pouze pokud jsou zapnutá čelní světla, (zřejmě) probliknou oba současně.
Děje se tak pouze za jízdy, jakoby rušením od motorku.
Snažil jsem se probliknutí zachytit na osciloskopu, ale bez valného úspěchu, těžko se měří na jedoucí mašince s navěšenou sondou.
Setkal jste se někdo s takovým problémem?
mih
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 25 bře, 2014 10:16 am

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod michalkrupka » čtv 18 zář, 2014 3:30 pm

Rád bych se zeptal na spřáhla TT-D1 a TT-D2 od Kroise. Mám Brejlovce od MTB a chtěl bych si k němu zkusit řízená spřáhla připojit. Asi bych to zvládl, ale teď mě brzdí, že nevím, které z těch dvou koupit. Můžete mi poradit? Nebo nějak jednoduše vysvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl? Díky.
michalkrupka
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 13 zář, 2014 4:33 pm

Re: DCC spřáhla

Příspěvekod j-novis » pon 06 říj, 2014 5:39 pm

michalkrupka píše:Rád bych se zeptal na spřáhla TT-D1 a TT-D2 od Kroise. Mám Brejlovce od MTB a chtěl bych si k němu zkusit řízená spřáhla připojit. Asi bych to zvládl, ale teď mě brzdí, že nevím, které z těch dvou koupit. Můžete mi poradit? Nebo nějak jednoduše vysvětlit, jaký je mezi nimi rozdíl? Díky.

Pokud si z návštěvy u pane Kroise dobře pamatuji, tak proti TT-D1 jde obyčejné spřáhlo a proti TT-D2 opět jen TT-D2.
Digitál , 1:120
Uživatelský avatar
j-novis
 
Příspěvky: 94
Registrován: pát 22 led, 2010 10:56 am
Bydliště: Praha, Štíhlice

Předchozí

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 33 návštevníků