hektor PMT a dekoder Tams

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod kecu.p » pon 17 led, 2011 9:13 am

Chtěl bych požádat o radu. Mam hektora PMT a v něm dekoder Tams. Na systému Lenz v klubu se mi často stane že hektor přestane reagovat na různé povely (jízda nebo světla) a po čase se "zblázní" ... sam se rozjede a nejde zastavit. Nepomáhá ani stopka ani sundání z kolejí. Když to bylo naposledy v sobotu, pomohlo jedině vypnutí/zapnutí DCC centrály. Má také někdo podobný problém?? V čem by to mohlo být?? Je to atipickým rozhraním a tím i výběrem dekoderu, nebo je to vada dekoderu a nebo vada v mašince??
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod Pája » pon 17 led, 2011 6:55 pm

Zkus zakázat v CV analogový provoz,mohlo by to pomoct.
TT,DCC,ČSD III-IV,člen TT ZABABOV,Sysel fóra a zatím spíše hračička než modelář
Uživatelský avatar
Pája
 
Příspěvky: 834
Registrován: stř 08 srp, 2007 6:05 pm
Bydliště: Praha -Suchdol

Re: hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod michal_n_cz » pon 17 led, 2011 8:44 pm

Samozřejmě zkus to co píše Pája. Rozhraním v lokomotivě pravděpodobně nebude - předpkládám že PMT je to samé co dříve cstrain. Tam občas může blbnout třeba ten spoj mezi velkým plošňákem a malým co vede k motorku. Ale to by se projevovalo, že mašina nejede a jen svítí - preventivně více přihnout ty plíšky. Já moc nemám důvěru v nějaké Tams dekodéry - vím jen, že to jsou nějaké laciné co prodává např. Conrad. To bys mohl upřesnit co je to zač - jestli nějaký novější nebo cosi za 9,9 eur. To je tak do nějaké hobby lokomotivy co se pěkně sundává kastle a kdykoliv to můžeš vyměnit. Do hektora raději ne. Já mám v lokomotivě nějaký starší Lenz LE010 nebo 0521 už nevím, dnes bych určitě dával MX620 od Zima, eventuelně CT či Lenz Gold/Silvermini je to prostě jistota, především kvůli té pracnější instalaci. Mám dekodér v předku nad podvozkem, dráty pěkně protažené pod plošňákem a v kabině interiér. V každém případě to chce lokalizovat problém - asi bych dekodér zkusil vyresetovat do továrního nastavení, případně vyskoušet dekodér v jiné mašině. To jestli ti jede a chvíli svítí a nesvítí může být taky chybně nastavenými jizdníky kroky - starší dekodéry třeba umí jen 28 a na 128 poslouchají korektně, ale dají se nastvit na 14, 27 a to pak dělá tyhle věci, že to nejede, nebo že jede a při každé sudém nebo lichém jízdním kroku nesvítí světla. To se klidně mohlo příslušné CV nechtěně přeprogramovat i za jízdy v PoM režimu aniž o tom víš.
Michal N.
Uživatelský avatar
michal_n_cz
 
Příspěvky: 842
Registrován: stř 09 led, 2008 9:17 pm
Bydliště: Olomouc

Re: hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod kecu.p » úte 18 led, 2011 11:22 pm

tady došlo k menšímu omylu. Hektor PMT disponuje rozhraním PLUX12 a proto tu nelze použít Lenz dekodery. Dále mašinka svítí pořád ale nereaguje na povel k jízdě ani na jeden směr a světla se ani nepřepínají. A po čase se sama rozjede maximální rychlostí bez možnosti zastavení změnou směru nebo regulátorem. Když mašinku ovládám já, počítám s tim. Ale u nás v klubu mašiny může ovládat více lidí a ti to nemusí vědět že to má takové špatné vlastnosti. Přemýšlím nad výměnou dekoderu za ZIMO viz http://www.modely.biz/modelova-zeleznice-2/dcc-dekoder-mx630p-plux16/, v hektoru je tento dekoder http://www.modely.biz/modelova-zeleznice-2/dcc-dekoder-plux12/
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod fulda » stř 19 led, 2011 7:02 am

Jestli ti to pomůže, dám ti návod jak do dutinek PluX12 nacpat drátky od drátového dekodéru a nebo jak si udělat "redukci" z drátového dekodéru na PluX12
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod Martin HO » stř 19 led, 2011 7:05 am

Takové rady by jistě uvítalo více lidí. Dej to na fórum !
Martin HO
 

Re: hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod kecu.p » stř 19 led, 2011 7:22 am

ja jsem pro ... konec konců nejsem jistě sám koho toto trápí ... předem děkuji
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod fulda » stř 19 led, 2011 12:05 pm

OK, odpovím hodně zeširoka.

Všechny PluX.. konektory vycházejí ze stejného základu a to je PluX25. Menší varianty pouze ořezávají krajní piny z venku a ponechávají vnitřní. Všimněte si, že jeden pin schází, ten definuje "prostředek" okolo kterého se rozhraní rozšiřuje.

Elektromechanická specifikace
Rozložení konektoru : 2 řady po 4/6/8/11 kontaktech, jeden neosazený vývod (pro určení směru).
Vývody regulátoru: nožičky, konektor lokomotivy: dutinky
Rozteč: 1,27 mm (0,05“)
Typ pinů a průměr: čtverec 0,4 mm (0,016")
Proudové zatížení: 1 A
Vhodné pro měřítka: N, TT, HO
Příklady výrobců konektoru jsou uvedeny v textové poznámce TN-9.1.1 (na http://www.nmra.com)

Následující tabulka udává čásla nožiček, jejich popis a barvu podle NMRA barev:
Obrázek

Následující obrázek je mnohem užitečnější - popisuje konektor. Pokusil jsem se do něj domalovat kolečka odpovídajících barev.
Taky jsem označil barvama jednotlivé velikosti. PluX8 je pouze tmavě šedá část, PluX12 je tmavě šedá+světle šedá, PluX16 je tmavě+světle šedá + žlutá.
Obrázek

Takže pokud máš drátovej dekodér, pokus se nacpat drátky do dutinek a je to.
Pokud chceš bejt slušnější, tak si můžeš koupit třeba tuhlekolíkovou lištu, odlomit příslušnej kousek a napájet drátky na něj. Možná bude pasovat i tahle 2 řadá.
Tak koukám na ty kolíkové lišty a dvouřadá má řady moc daleko od sebe, tak jednořadou a nějakou kreativitu :D
... tak po chvíli hledání jsem zjistil, kde jsem koupil ty co mám doma. Bylo to tady na Stodůlkách.

Pro doplnění, tady je obrázek dekodéru:
Obrázek
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod kecu.p » čtv 20 led, 2011 4:41 am

fulda

děkuji ti
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am

Re: hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod fulda » čtv 20 led, 2011 6:57 am

Pak dej vědět, jak to dopadlo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4878
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: hektor PMT a dekoder Tams

Příspěvekod kecu.p » pát 21 led, 2011 6:36 pm

To potrvá, musím si pořídit další dekoder ... ale každopádně se ozvu
H0 DCC + H0e analog
KŽM Sokolov

ČSD ep. 3 a 4
Uživatelský avatar
kecu.p
 
Příspěvky: 613
Registrován: pon 18 kvě, 2009 8:08 am


Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků