Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTJozsi » čtv 13 led, 2011 5:55 pm

TTmili píše
Takže jestli jsem to správně pochopil tak třeba dvě verze houkačky a k tomu píšťala není pro ten tvůj dekodér možné? A za těch cca 15€ to je jen ten "zvukový" modul nebo je to včetně lokodekodéru? A v neposlední řadě kde se dá sehnat? Pokud se to normálně nedá sehnat tak pro mě není problém si ten dekodér postavit sám doma, jediné s čím mám problémy je jak dostat program do mikroprocesoru (hlavně do SMD, pro normální jsem zatím jen nepostavil programátor ale taky na tom už dělám.....ach ta lenost

Teraz som pátral na nete a vyzerá tak že bude možné si postaviť taký zvukový modul, kde bude nahratých zopár zvukových sekvencií napríklad húkačky ,píšťaly, krátké staničné hlásenie, zapískanie výpravčíka atď. Prakticky je tam možnosť si nahrať 8 rôznych zvukov v trvaní 128sekúnd.
Toto všetko sa môže napojiť už na jestvújúci dekodér v mašinke , a s funkciami napr F6,F7 spúšťať jednotlivé zvuky.
To predošlé riešenie je za 15eur, samotné ic stojí 10eur. A za 5 eur je návrch plošného spoja, vyleptanie, osadenie, naprogramovanie atď... no neviem či je to v poriadku. :twisted: :twisted: :twisted:
Ale pre seba keď si to robím ni je veľká cena. A budem tam mať reálny zvuk húkačky okuliarnika. :lol: alebo Nohabky, hektora, hocičo... :lol: :lol: :lol:
TT,DCC vlastná výroba,Zimo MX63,64,640,NOHAB
TTJozsi
 
Příspěvky: 70
Registrován: pát 12 zář, 2008 4:57 pm
Bydliště: SK Vydrany

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTmili » čtv 13 led, 2011 6:04 pm

No to zní dost dobře. Mě osobně by stačila třeba jen DPS + naprogramovaný čip. Teoreticky pokud je to někde veřejně na internetu třeba v jiném jazyce (přímo schéma např. s programem) pak by možná nebylo od věci pro ty schopnější sem dát třeba i odkaz (pokud to není tajemství), protože ne všichni (i třeba já) dokáží hledat na cizojazyčných stránkách to co potřebují.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTJozsi » čtv 13 led, 2011 6:26 pm

Samozrejme, tie stránky sú po anglicky. Treba hladať ic ISD 1620 pre jednoduchšiu verziu, pre jeden zvuk
A isd 1964 pre 8 zvukov ale na tom ešte pátram ako to dostať na slovensko, email dostali GME, SOS, TME...
Ale pravdepodobne bude istejšia tá 1620 tá stojí len 8 eur a je dostupná ešte....
TT,DCC vlastná výroba,Zimo MX63,64,640,NOHAB
TTJozsi
 
Příspěvky: 70
Registrován: pát 12 zář, 2008 4:57 pm
Bydliště: SK Vydrany

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTJozsi » pát 14 led, 2011 4:46 pm

Zlá správa! Obchody nevedia dodať len tú spomínanú ISD 1620 za cca 8 eur. Je tam možné si nahrať zvuk v dlžke 13 až 40 sekúnd podla kvality.
jeden si kúpim a odskúšam si to...
TT,DCC vlastná výroba,Zimo MX63,64,640,NOHAB
TTJozsi
 
Příspěvky: 70
Registrován: pát 12 zář, 2008 4:57 pm
Bydliště: SK Vydrany

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTmili » pát 14 led, 2011 4:54 pm

No já jsem si zatím projížděl jen datasheety obou tebou uvedených integráčů a tak něco málo už vím. Není mi ale jasné jak by se to dalo napojit na dekodér tak aby mu zbyli ještě nějaké funkce. Pravděpodobně by se to muselo napojovat stejně jako normální zvukové moduly na SUSI, takže se stejně dražším dekodérům nevyhnu.
Jinak co se týče dostupnosti nevím, GME ani jiné v blízkosti nemám, mám ale přímo pod nosem prodejnu elektrosoučástek, s šéfem se tam znám docela dobře takže až ho zastihnu (momentálně tam má bohužel brigádníka) tak se ho zeptám. Už kolikrát mi objednával věci z Polska, z Německa a dokonce párkrát i z Číny.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTJozsi » pát 14 led, 2011 5:53 pm

Napojenie je jednoduché.
Každý dekodér má funkčné výstupy s otvoreným kolektorom. Na tom zvukáči je funkcia zapínaná spojením so zemou.
a je to hotové.
ked má ešte do konca aj logický výstup dekodér tak sa pridá len jeden tranzistor BC847 smd a je viriešené.... :lol: :lol:
také jednoduché.
tu je link.... 160kč
http://www.soselectronic.cz/?searchstri ... 20&str=378
TT,DCC vlastná výroba,Zimo MX63,64,640,NOHAB
TTJozsi
 
Příspěvky: 70
Registrován: pát 12 zář, 2008 4:57 pm
Bydliště: SK Vydrany

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTmili » pát 14 led, 2011 6:32 pm

No přesně tohohle jsem se bál, u většiny mašin se snažím totiž řešit osvětlení co nejvíc podle skutečnosti takže většinou použiji minimálně tři funkce, obvykle však čtyři a více. Výsledkem je že loko svítí tak jak potřebuji a dá se elegantně vyřešit i osvětlení pro posun. Proto bych rád našel i jinou cestu než tuto, jinak s tím zapojením bych problém neměl, to jak jsou zapojené výstupy znám takže bych se přizpůsobil.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTJozsi » pát 14 led, 2011 6:53 pm

Ty si Génius!
teraz si mi dal taký nápad!!!!!
TT,DCC vlastná výroba,Zimo MX63,64,640,NOHAB
TTJozsi
 
Příspěvky: 70
Registrován: pát 12 zář, 2008 4:57 pm
Bydliště: SK Vydrany

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod kiski » pát 14 led, 2011 7:40 pm

Toto vlákno a debatu vás dvoch pozorne sledujem, a som zvedavý na ten nápad, čo si dostal.... Sem s ním... :D
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod Ferda » pát 14 led, 2011 8:47 pm

Mě by zase zajímalo to elegantní řešení osvětlení pro posun.
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod Martin HO » pát 14 led, 2011 8:51 pm

Nejsi sám !
Martin HO
 

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTmili » sob 15 led, 2011 1:39 pm

No s tou elegancí jsem to asi trochu přehnal :lol: , ale řešení to je. Při čtyřfunkčním dekodéru bez SUSI to vychází tak že není koncové osvětlení a reflektor je závislý na spodních světlech. U ČSD mašin se však chystám přejít na Kuehnovi dekodéry N045 (mají 4 funkce a SUSI) nebo T65 (mají 6 funkcí a myslím i SUSI), takže tam je bezproblémové i to koncové osvětlení. Možná by se to dalo použít i pro jiné dekodéry (hlavně ZIMO) ale to nemohu vyzkoušet. Největší problém je to, že se do mašiny musí udělat kompletně nová elektrika a to může být pro někoho problém. Večer překreslím schémata z papíru do Eaglu a hodím je sem.

TTJozsi: Co konkrétně máš za nápad, a hlavně čeho konkrétně se týká.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTmili » sob 15 led, 2011 8:22 pm

Obrázek

Tak tady je to řešení. Je to narychlo naplácané v Eaglu takže jsem moc nepřemýšlel jak a kde se kříží čáry, to kde to má být spojené je naznačeno "pupíkem". Pro zapojení koncových světel je nutný vícefunkční (6-ti) dekodér, jinak je to podobné jako pro reflektory ale ovládá je vstup z druhé strany, jen se mi s tím nechtělo vykreslovat. Pak může zůstat jeden výstup volný a fungovat pro spouštění zvuků. Osobně ale upřednostňuji v takovém případě zapojení reflektorů (směrově závislých) na F1 a F2 a zbytku tak jak je teď.
Jinak teď experimentuji se zapojováním tranzistorů tak aby při jejich sepnutí došlo ke zkratování odporu a LED se rozsvítila na plno (prozatím tak vychytávám např. reflektory u mašin pro V epochu).
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTJozsi » sob 15 led, 2011 8:32 pm

Máš zle nakreslené ledky aj tranzistory.... opačne!!!!
modrá je + tak to ide na anodu a na emiter keď je tranzistor PNP...
TT,DCC vlastná výroba,Zimo MX63,64,640,NOHAB
TTJozsi
 
Příspěvky: 70
Registrován: pát 12 zář, 2008 4:57 pm
Bydliště: SK Vydrany

Re: Zvukový modul - Húkačka, píšťala...

Příspěvekod TTmili » sob 15 led, 2011 8:47 pm

Ajo, máš pravdu.... Omlouvám se tuhle skutečnost jsem si neuvědomil (spíš jsem jí zazdil). Tranzistory jsou samozřejmě PNP, NPN by sice asi šly použít taky ale bylo by to komplikovanější. Jinak kdo by měl zájem tak mu můžu poslat přímo *.sch soubor aby si to mohl sám upravit a překreslit na DPS jak by potřeboval.
TT
DIGITÁL
Epocha: IV
Snažíme se dokonale napodobit skutečnou nedokonalost, má to význam?
Uživatelský avatar
TTmili
 
Příspěvky: 1688
Registrován: čtv 17 črc, 2008 9:48 am
Bydliště: Jihlava

Další

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 41 návštevníků